(17.00 hodin)

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Já nejsem lhář. Říkám panu poslanci Babišovi. A nelíbí se mi, že říkáte, že Moravskoslezský kraj je zdevastovaný. To přece není pravda. A neměli bychom na občany tady vykřikovat takovou věc, že žijí ve zdevastovaném kraji. To není věcně pravda. Přece co se týče OKD, tak se nám podařilo situaci tam zkonsolidovat. Prosadili jsme půjčku. Prosadili jsme to, že stát tam situaci převzal a dostal pod kontrolu. A ty lidi bychom neměli dneska děsit výkřiky, že je region zdevastovaný. To je podle mě taková hysterická emoce, která neodpovídá realitě.

Podívejte se, my jsme spolu seděli. Snažili jsme se spolu dělat věci. Mně se nelíbí také to, že jsme se dostali do situace, kdy takto si děláme bilanci před Sněmovnou. Raději bych se o tom bavil v klidu. Ale musím se ohradit proti tomu, že v tom, co jsem tady řekl, jsem lhal. Situaci v OKD znám dlouho, sleduji dlouho, věnuji se jí a byl bych rád, kdybychom dokázali pro to udělat maximum. A myslel jsem si, že to budeme dělat společně.

A když jsem tady zvedl ty byty Písnice, tak mě prostě štve, že jako vláda jsme nedokázali udělat víc. A vadí mi, když někdo tady vykřikuje, jak se stará o lidi, a v téhle konkrétní věci, protože já jsem měl jiný resort na starosti, když se na mě ti občané obrátili, tak jsem zjistil, že mám pět dnů na to, aby se zabránilo tomu, že bude proveden vklad v katastru anonymním vlastníkem, který se měl ujmout těch bytů v Písnici. A jediný, kdo to mohl zvrátit, bylo Ministerstvo financí, hlavní akcionář ČEZu. Vy jste měl nezpochybnitelnou kompetenci zabránit tomu, aby těm lidem ty střechy nad hlavou v jednom dni vlastně zmizely v někom, o kom ani neví, kdo to je, a kdo jim vyhrožuje, že jim bude zvyšovat nájmy. Týkalo se to 1 400 bytů. Já jsem žádal Ministerstvo financí, aby učinilo ten jediný krok, který tomu mohl zabránit. Od té chvíle, kdy jsem se tím začal zabývat, jsem zjistil, že to je jediná možnost, která je - přihlásit se jako účastník k tomu řízení o určení vlastnictví a to by dalo šanci, že by soud udělal předběžné opatření a ten vklad nebyl proveden. To bylo to, oč jsem vás žádal. Vy jste říkal, že jste se šestkrát setkal s paní Vlkovou. A já vám říkám, že jste ale neudělal nic. To je to, co se tady dneska láme, o čem se tady dneska bavíme. Když jsem tady mluvil o tom genetickém sobectví. Tady se dneska bavíme celý den o jednom případu, o jedné kauze, přitom tady jsou kauzy, které se týkají stovek, dokonce tisíc lidí, a v tom jsme podle mě jako vláda neudělali to, co jsme měli. A já říkám, že kompetenci, tu vrcholnou, jste měl v tomhle vy!

Takže nekřičme na sebe. Já tady mluvím přesně. Celý život se snažím tady mluvit přesně a v ničem, co jsem říkal, jsem nelhal. A tu bilanci provedou voliči. (Potlesk sociální demokracie.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji ministru Zaorálkovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Kořenka a faktická poznámka pana poslance Babiše. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Já si myslím, že tato Sněmovna byla zvolena především proto, aby pracovala pro lidi. Já tedy úplně nevím, jestli dneska pracujeme pro lidi, ale položil bych otázku lidem, kteří nás sledují a kteří to možná budou sledovat, kdo mohl před rokem 1989 do zahraničí. Ptám se, kdo mohl po roce 1989 získat majetek, kdyby neměl informace nebo by se neúčastnil spolupráce s politiky. Já jsem v politice nebyl. A ptám se, proč lidé, kteří mají, získali - jestli pracovitostí nebo jinak - majetek, by nemohli pomáhat lidem i mimo politiku a jestli musí privatizovat tuto republiku a dneska se tady handrkovat jenom proto, aby si něco dokázali.

Lidé si myslí, že kdo má majetek, už nic víc nepotřebuje, proto je dobrý politik pro tuto zemi. Já si to nemyslím. Samozřejmě si vážím každého pracovitého člověka. A ptám se: Ten, kdo pracuje celý život a pracuje poctivě deset, šestnáct hodin denně, proč ten majetek nemá, jestli máme všichni stejné podmínky? Nechci odpověď. Jenom se ptám, proč se tady dneska obviňujeme, proč si tu nadáváme a proč nepracujeme pro ty, kteří nás zvolili.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Andreje Babiše. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Andrej Babiš: Já se omlouvám. Já jsem známý, že moc nevystupuju, ale co mě umí vytočit, tak to jsou skutečně lži.

Tak pane ministře Zaorálku prostřednictvím pana předsedajícího, to, že vy jste totální amatér v ekonomice a nerozumíte firmám, vy nevíte totiž, co jsou práva akcionáře, jaká má práva akcionář - svolávat valnou hromadu a na ní hlasovat. Ano? Tak se informujte. Informujte se, jak stát vykonává akcionářská práva přes dozorčí radu. Dostal jste k tomu dopis. Proč stále lžete? Já jsem udělal maximum pro ty lidi. Maximum! A mám na to svědky. Tak neříkejte nepravdu.

A OKD? Proč se chlubíte OKD? Kdo dal do pořádku OKD? Kdo ukecal Kuču, aby se vrátil z důchodu, který měl zkušenosti z OKD? Já jsem ho ukecal. Načtyřikrát. A já jsem měl OKD pod Prisko, já jsem to řídil! Vy jste v životě neřídil žádnou firmu, ani tomu nerozumíte. Kdo dal do pořádku Paskov? Proč má OKD miliardy na účtech dneska? Proč je v pořádku? Proč nikdo o tom neslyší? Protože jsem to udělal já. Tak se nechlubte mojí prací! Buďte tak laskav. Vy jste tam jenom chtěli infiltrovat vaše stranické kolegy zase někam do orgánů! Ne Mládek chtěl. A šéfa účtárny. A tohle. Abyste byli zase při tom. Abyste něco si slízli tam, nějakej kšeftík. Jo? Takže OKD jsem dal do pořádku já. A taky mám na to papíry. Jo? Tak nelžete prosím vás. (Smích a potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a konstatuji, že jsme vyčerpali všechny elektronické přihlášky, které jsem měl. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Protože nikoho nevidím, rozpravu končím. (Hluk v sále.) Pardon, pardon, ještě paní předsedkyně mandátového a imunitního výboru. Máte slovo, paní předsedkyně.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, dámy a pánové, já už na závěr této debaty předstupuji před vás jenom se dvěma větami.

Jednu z nich jsem řekla hned v úvodu, ale myslím si, stojí za to, abyste ji při posuzování měli na paměti. A ta věta zní takto: Žádost policejního orgánu o souhlas Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání obou poslanců obsahuje v souladu s příslušným ustanovením jednacího řádu Poslanecké sněmovny vymezení skutků, o které jde, a jejich předpokládanou právní kvalifikaci. - To je důležité vědět, že ta žádost obsahuje to, co obsahovat má.

Druhou věc, kterou chci dodat, protože se tady celá ta debata točila kolem toho, co dělá nebo nedělá policie. Tak pouze v obecné rovině mohu dodat to, že na jednání mandátového a imunitního výboru, kam jsme, jak jsem vás informovala, přizvali jak zástupce policie, tak zástupce, který dozoruje, tedy zástupce státního zastupitelství, tak tento zástupce podpořil vyšetřovací verzi policie v celém rozsahu na jednání výboru. To budiž tedy také řečeno, protože ta diskuse byla vedena jednosměrně ve smyslu, že to byl chystaný útok na hnutí ANO ze strany policie.

O tom načasování tady byla dlouhá debata, o tom, jak to všechno do sebe zapadá, zatímco jsem vám tady citovala i dohledovou prověrku vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která popírá, že by policie nekonala tak, jak konat měla, že by byl nedostatečný dozor státního zástupce. A jestli někdo tu kauzu prodlužoval, tak to byly soukromé subjekty, laicky řečeno ti, kterých se to dotýká, kteří buď se omlouvali pro zdravotní důvody a nedocházeli podat vysvětlení, nebo tam argumentovali tím, že nebudou vypovídat nebo že musí dodržovat mlčenlivost. To byly důvody, které objektivně konstatuje vrchní státní zástupkyně. A je potřeba tedy vědět, když už jste tolik mluvili o tom načasování, že i Unie státních zástupců konstatuje, že není žádná politicky správná doba na to zahájit trestní stíhání proti politikovi. Prostě jestliže policejní orgán nashromáždí dostatečné důkazy, musí konat. Vám se to nelíbí, argumentujete, otáčíte to tak, abyste mohli veřejnosti sdělit vaši verzi, tudíž že jde podle vás pouze o nějakou politicky motivovanou aktivitu. Místo toho nechcete slyšet, že rok a půl policie konala řádně pod dohledem státního zastupitelství a toto státní zastupitelství bylo dohledováno ještě vrchní státní zástupkyní a neshledali v postupu žádný problém. To je potřeba tady říci, aby všechny ty vaše verze, které jste tady šest hodin vytvářeli, posílali přes média veřejnosti, tak aby bylo dáno do souladu přesně to, co se dělo nebo nedělo během toho vyšetřování. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP