(16.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Požádám pana poslance Babiše, aby ještě chviličku posečkal, protože je tady faktická poznámka pana poslance Jiřího Koubka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji. Velmi stručná poznámka za mě jako za starostu Písnice. Ano, sociální demokracie si v kauze Písnice nemá co vyčítat. Jeden za osmnáct, druhej bez dvou za dvacet.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Zdeňka Ondráčka. Ještě než budete hovořit, paní poslankyně Adamová Pekarová ruší svou omluvu a už tady bude přítomna na jednání. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. K panu poslanci Kalouskovi. Pane kolego poslanče Kalousku, veřejný činitel už není sedm osm let úřední osoba. Zkuste na to myslet. Úřední osoba, ne veřejný činitel. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím, oslovujte kolegu poslance mým prostřednictvím. A nyní řádně přihlášený pan poslanec Andrej Babiš. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já jsem myslel, že už nebudu vystupovat, ale takové neuvěřitelné lži, co tady předvedl pan Zaorálek, já to považuji za absolutně skandální. To je taková sprosťárna od vás, pane ministře prostřednictvím pana předsedajícího. Vy tak lžete, sprostě lžete! A já mám svědka, ministra Jurečku (smích a potlesk zprava), který seděl u mě v kanceláři, a řešili jsme ty byty Písnice. A já jsem se s paní Vlkovou z bytu Písnice potkal šestkrát nebo sedmkrát. A kdo ovládal ČEZ, pane ministře? Když mě vykopl váš premiér z vlády, tak ČEZ ovládl českou vládu! (Hovoří důrazně, hlasitě.) Vždyť tam byl za šaška pan ministr financí na valné hromadě. Vaši mafiáni z ČEZu vám přikázali a váš premiér, který hrál hlavní roli v OKD, přinesl usnesení vlády, které rozdal všem členům vlády, a představenstvo ČEZu rozhodlo, jak má ministr financí hlasovat na valné hromadě. Vaši kámoši ČEZu. Který stát nikdy neovládal. Vždy to ovládalo představenstvo. Protože to bylo koaliční. S odboráři. Tak o čem tady povídáte?

Já jsem se angažoval v těch bytech. A když jsem chtěl jít na dozorčí radu ČEZu, tak jsem nebyl připuštěn. Takže když jste mě vykopli z vlády, tak ČEZ ovládl českou vládu! A ministr tam byl za blbečka na té valné hromadě. To je vaše dílo, ten ČEZ, ne? Ten hlavní váš kmotr Pokorný, který vás řídí. (Reakce v sále.) No ne, tak to je. Kdo dělal papíry do Bruselu na spojení OKD? O čem to tady povídáte? Já jsem vám napsal několik dopisů k tomu OKD. To je neuvěřitelná sprosťárna, že si vůbec tohle dovolujete tady říct! Vy, kteří jste nechali vytunelovat tuhle firmu, tady mluvíte o nějakém podvodu Čapího hnízda. Vy jste zdevastovali celý region, je tam škoda šest miliard.

Tak proč nepustíte ty nahrávky? Pusťte tady nahrávky pana premiéra na všech vládách ohledně OKD! Tam stojí ti znalci před soudem. On měl stát před soudem za OKD! Všichni to vědí. Tak mi nevykládejte, že já jsem něco neudělal pro OKD! Já mám na to papíry! A pan náměstek Landa vám to zdokumentuje. Tak už přestaňte lhát. OKD je váš supertunel. Bakala, Pokorný, stejná parta. Martin Roman, Škoda Transportation, to jsou stále stejní, kteří tady napáchali miliardové škody. Takže vy tady nevykládejte o OKD! Já jsem dělal maximum. Já jsem jako ministr bojoval za české zájmy. Kdo si to vylobboval v Bruselu? Kdo? Tak o čem tady mluvíte? OKD.

Vy jste 27 let v politice, pane ministře. Vy jste ještě byl v politice vlastně za Federálního shromáždění, ne? Zakládal jste Občanské fórum. Dvacet sedm let tady blábolíte o něčem! Co máte za sebou? Ani psí boudu jste nepostavil. (Hovoří důrazně, hlasitě.) A tady žvaníte o OKD, které jste nechali brutálně rozkrást!

A když jsme jeli vlakem do Ostravy a já jsem bojoval proti tomu, abyste vašemu kámošovi Bakalovi ještě nahráli, váš hejtman Novák, další prachy, protože všechny pozemky v Moravskoslezském kraji patří vašemu kámošovi Bakalovi, tak jste mě přehlasovali. Dělali jste ze mě blbečka. Tak přestaňte už konečně lhát!

Já jsem bojoval za ty lidi. I za byty i za to OKD. Zeptejte se pana Macháčka z OKD Byty. Zeptejte se ho, jak to bylo. Ano? A já vás vyzývám, přestaňte lhát! Já doložím všechny papíry a ministr financí je schopný to doložit. Protože náměstek ministra pan Landa má všechny papíry. A my jsme dělali maximum, my jsme bojovali za český zájem, my jsme bojovali za to zvrácení, za tu sprostou krádež 43 tisíc bytů. Za toho důchodce, který měl dostat ten byt za 40 tisíc a dneska platí sedm tisíc nájem měsíčně. Tak už neříkejte nic o OKD. Nic neříkejte. A pusťte všechny nahrávky zasedání vlády, když jednala o prodeji OKD. Největší tunel v historii této země. Tak to je! (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Protože jsme pořád v rozpravě, prosím o klid poslaneckou sněmovnu a s faktickou poznámkou pan poslanec Antonín Seďa. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, já vám dám ještě znovu čas, ale opravdu žádám sněmovnu o klid! Rád bych se dostal k uzavření rozpravy a k závěrečným slovům zpravodajů. Ještě počkám. Děkuji, můžete, máte slovo.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji. Za poslední čtyři roky tady platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Připomenu: Stát v OKD měl 52 % akcií, které držel do roku 1996. Dne 28. května 1996 požádal Fond národního majetku Ministerstvo pro privatizaci a správu národního majetku o povolení snížit základní kapitál o 12 %, a to pouze na úkor podílu akcií, které držel v rukou stát. Ministerstvo toto povolilo a stát po vrácení 12 % akcií za OKD za ně obdržel jednu korunu. Tím se stát za jednu korunu vzdal majority v OKD se všemi důsledky. Po výpočtu procent ze sníženého počtu akcií státu zůstalo 45,88 %. Od tohoto okamžiku skupoval Stanislav Pros akcie OKD od drobných akcionářů, restituentů a obcí. V polovině roku 1998 získal po nákupu posledního potřebného množství akcií majoritu v OKD v objemu 50,002 %. Vytvořením této majority ztratil balík akcií OKD držených státem jakoukoli hodnotu co do ovlivňování chodu OKD.

Ve stejném roce, tedy v roce 1998, prodal tento majoritní balík akcií OKD Stanislav Pros do koncernu Karbon Invest za 3,9 mld. korun. Další posudky zjištěné některým a později nebyly posudky na ocenění menšinového podílu akcií, ale na ocenění vlastního jmění jako vkladu do nové OKD mající IČO 26863154. A toto OKD bylo založeno 1. 6. 2005. Škoda, že nemám delší čas na to, abych vám to dokončil.

Takže běžte do roku 1996 a neobviňujte tady někoho, kdo za privatizaci OKD nemohl!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní řádná přihláška pana ministra Zaorálka. Máte slovo, pane ministře. Ještě posečkejte. Znovu žádám sněmovnu o klid! Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP