Čtvrtek 13. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
58.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva Rady Evropy proti obchodování
s lidskými orgány (Santiago de Compostela, 25. 3. 2015)
/sněmovní tisk 1028/ - druhé čtení
Pan ministr Robert Pelikán má úvodní slovo. Pane ministře, prosím.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, využiji toho ještě k tomu, abych vám poděkoval za tu jasnou podporu k těm předchozím dvěma úmluvám. Konečně jsme tím splnili dluh, který jsme vůči mezinárodnímu společenství měli.
A teď tedy pokud jde o Úmluvu proti obchodování s lidskými orgány. Připomínám, zase jsme ji podrobně představovali v prvním čtení, že to je poměrně nová úmluva z 25. 3. 2015. Zatím byla podepsána 17 členskými státy, tedy včetně nás, a jeden stát již uložil ratifikační listiny, takže první už nebudeme, ale můžeme být mezi prvními, což bude příjemná změna, pokud mě v tom Sněmovna podpoří. Učinili jsme vůči této úmluvě několik veskrze technických výhrad, tak aby nenarušovala naše transplantační zákonodárství a naše pojetí působnosti trestního práva, to je otázka personality a teritoriality působení trestního zákoníku. To je standardní výhrada, kterou činíme vždycky.
Senát již vyslovil souhlas s ratifikací této úmluvy a já vás prosím o totéž Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. Tento sněmovní tisk byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru, ústavněprávnímu výboru a výboru pro zdravotnictví. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisky 1028/1 až 3. Prosím tedy, aby se postupně ujali slova zpravodajové, a nejdříve dávám slovo zpravodaji zahraničního výboru panu poslanci Pavlu Plzákovi. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, vážení členové vlády, problematika této úmluvy zde byla poměrně podrobně probrána při prvním čtení jak mnou, tak panem ministrem. Tato problematika je poměrně dobře ošetřena naší legislativou a právě pro zhodnocení souladu s naší legislativou, zejména s trestním řádem a trestním zákoníkem a s transplantačním zákonem, Sněmovna odsouhlasila i to, aby se touto úmluvou zabýval kromě zahraničního výboru rovněž zdravotní výbor a ústavněprávní výbor, což všechny tři výbory učinily. Jejich usnesení jsou shodná.
Musím podotknout, že k původně navrženým výhradám ve článku 4 a 10 byla připojena v usnesení ještě výhrada k článku 5. Takže prosím o odsouhlasení usnesení. Nevím, jestli ho mám tedy celé číst, jestli jste ho všichni dostali... (Poslanec se obrací směrem k předsedajícímu.) Je poměrně dlouhé.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak všichni ho určitě mají a jinak samozřejmě se můžeme rozdělit u těch jednotlivých výborů. Je to sněmovní tisk, na který můžete odkázat. Děkuji, pane zpravodaji.
Místo zpravodajky ústavněprávního výboru paní poslankyně Heleny Válkové zpravodajskou zprávu přednese pan poslanec Martin Komárek. Prosím, pane poslanče, máte slovo ke zpravodajské zprávě.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jak už řekl pan doktor Plzák, toto usnesení je shodné s usnesením zahraničního výboru a ústavněprávní výbor doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu dát souhlas k ratifikaci úmluvy Rady Evropy s výhradami ke článkům 4 a 10. A jak už jste rozhodl, není nutno tyto výhrady číst.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. A nyní tedy pan poslanec Rom Kostřica jako zpravodaj výboru pro zdravotnictví. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Rom Kostřica: Děkuji za slovo. Zdravotnický výbor se zabýval touto problematikou na své schůzi dne 17. 4. 2017. Je to k vládnímu návrhu, o kterém se zde hovořilo, a po odůvodnění Mgr. Michala Fraňka, náměstka ministra spravedlnosti pro sekci justiční a legislativní, zpravodajské zprávě doc. MUDr. Leoše Hegera a po rozpravě výbor pro zdravotnictví za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna České republiky dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány /Santiago de Compostela, 25. 3. 2015/ s tím, že při uložení ratifikačních listin budou učiněny následující výhrady - zase je to obdobná situace, jako tady byla zmíněna předtím, je to ve sněmovním tisku 1028. Protože ty výhrady jsou relativně dlouhé, tak si myslím, s vaším souhlasem, pane předsedající, že bych mohl odkázat na tento sněmovní tisk 1028. Jedná se zase o ten článek číslo 4 odst. číslo 2. Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a za třetí zmocňuje zpravodaje výboru prof. MUDr. Roma Kostřicu, CSc., aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi výboru pro zdravotnictví.
Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji, a otevírám obecnou rozpravu, do které mám přihlášenou paní poslankyni Danu Váhalovou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji ještě jednou. Ještě jednou dobré téměř poledne, vážené kolegyně, kolegové. Ještě jednou bych vás chtěla požádat o schválení a podporu projednávané úmluvy, Úmluvy Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány, která byla Českou republikou podepsána 25. března 2015. Tato mezinárodní konvence zakazuje nezákonné obstarávání orgánů k transplantacím a já jsem velmi ráda, že Česká republika byla mezi jejími prvními signatáři. Při mé interpelaci v minulém roce nás pan ministr spravedlnosti informoval, že původní termín pro přípravu odůvodnění úmluvy 31. října 2015 musel být odložen z důvodu návaznosti na zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který se tehdy, pokud si vzpomínáte, zasekl v Poslanecké sněmovně o celý rok, tedy do 31. října 2016. Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob je schválen. Máme rok 2017 a věřím, že právě teď přišla i chvíle, kdy naše Poslanecká sněmovna dokončí proces a schválí úmluvu, u jejíž zrodu byla i Česká republika. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Daně Váhalové. Kdo dál do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím. Přikročíme k hlasování o navržených usneseních, respektive usnesení, protože návrhy usnesení zahraničního výboru, výboru ústavněprávního a výboru pro zdravotnictví jsou shodné.
Rozhodneme o usnesení v hlasování číslo 216, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přijetí vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluvy Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 216, z přítomných 128 pro 116, proti nikdo. Návrh byl schválen a s usnesením byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodajům a končím bod 58.
Dalším bodem našeho jednání je bod 69. Děkuji panu ministru životního prostředí a místopředsedovi vlády Richardu Brabcovi, že už je u stolku zpravodajů. Ještě požádám pana poslance Zemka, aby také přišel ke stolku zpravodajů, protože dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.