Čtvrtek 13. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
56.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva Rady Evropy
o prevenci terorismu (Varšava, 16. května 2005)
/sněmovní tisk 1012/ - druhé čtení
A než se ujme slova ministr spravedlnosti Robert Pelikán, požádám pana poslance Miholu, zpravodaje zahraničního výboru, aby zaujal místo u stolku zpravodajů, nebo aby byl alespoň připraven, a o totéž požádám pana poslance Korteho, který je zpravodajem výboru pro bezpečnost.
Pane ministře, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, budu nesmírně stručný, protože jsme podrobně představili tuto úmluvu při prvním čtení, takže vás nebudu znovu zdržovat. Připomenu, je to úmluva o prevenci terorismu již z 16. května 2005, takže po dvanácti letech se snad konečně k této zajisté bohulibé úmluvě připojíme. Naše právo je v plném souladu s touto úmluvou a Senát s tím vyslovil souhlas. A pokud jsem dobře informován, tak ani výbory této Sněmovny proti tomu nemají žádných námitek, naopak.
Úvodem všechno, děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Robertu Pelikánovi a konstatuji, že tento sněmovní tisk byl přikázán k projednání v zahraničním výboru a výboru pro bezpečnost. Usnesení výboru vám byla doručena jako sněmovní tisky 1012/1 a 1012/2. Vzhledem k tomu, že nevidím ani kolegu Miholu, je na cestě, ani kolegu Korteho, tak bych ale přesto požádal minimálně předsedy výborů, které tady vidím, minimálně předsedu výboru pro bezpečnost, který může nahradit zpravodaje a jistě tak rád učiní. Tak já mu půjčím příslušný sněmovní tisk, aby nás informoval o jednání výboru namísto zpravodaje pana poslance Korteho. Máte zájem o potvrzení zpravodaje? Jde o smlouvu ve druhém čtení, jde o předsedu výboru, myslím, že není potřeba, zákon to neukládá. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Roman Váňa: Děkuji. Vážené dámy, vážení pánové, výbor pro bezpečnost projednal tento návrh a přijal následující usnesení. Výbor pro bezpečnost doporučuje Poslanecké sněmovně, aby přijala následující usnesení. Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu z Varšavy 16. května 2005. A pověřil předsedu výboru, aby toto usnesení předložil Polanecké sněmovně. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo, za vaši zpravodajskou zprávu. A teď bych požádal - předsedu zahraničního výboru tady nevidím, tak je-li někdo z místopředsedů... Vyvolám kolegu Holíka, který se toho rád ujme. Pane zpravodaji, už máte odpracováno. Tak jestli pan kolega Mihola se dostavil, já vám to rád půjčím. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, omlouvám se, byl jsem u zubaře a taktak jsem stačil dorazit. Tak podstatné bylo řečeno panem ministrem. Já k té úmluvě dodám především to, že je to natolik aktuální téma, že spíš je udivující, že s ohledem na to, kdy vstoupila smlouva v platnost, poměrně dlouho čekáme, než k tomu přistupujeme, a v tomto smyslu podporuji.
Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení o tom, že dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu, podepsané ve Varšavě 16. května 2005. To je z mé strany všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které mám přihlášku paní poslankyně Dany Váhalové. A opět požádám sněmovnu o klid. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, dovolte, abych vás požádala o podporu a schválení projednávaných úmluv Rady Evropy, Úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu a vládního návrhu, který se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací také dodatkový protokol k Úmluvě Rady Evropy o prevenci terorismu.
Chtěla bych připomenout, že Úmluvu o prevenci terorismu jsme podepsali 15. listopadu 2016 jako poslední členský stát Rady Evropy a patříme mezi posledních devět států, které úmluvu dosud neratifikovaly. Ráda bych vás jako vedoucí stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění Rady Evropy požádala o podporu a schválení nejenom proto, že jsme jako země předsedající v současné době Výboru ministrů Rady Evropy stále ještě v prodlení, ale proto, že jsou skutečně důležité souvislosti se společnou bezpečnostní politikou a bojem proti terorismu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Daně Váhalové. Ptám se, kdo dál se hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Přikročíme k hlasování o navržených usneseních. Návrhy usnesení zahraničního výboru i výboru pro bezpečnost jsou shodné.
Budeme tedy hlasovat o tom, kdo souhlasí s návrhem usnesení ratifikovat tuto úmluvu Rady Evropy.
Rozhodneme v hlasování číslo 214, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 214, přítomných 118, pro 106, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a může tedy postoupit tato smlouva k ratifikaci.
Ještě než začneme další bod, konstatuji omluvy paní poslankyně Věry Kovářové od 11.00 do 13.00 hodin, paní poslankyně Martiny Berdychové, a to z jednání jak dnešní den, tak zítřejší den z pracovních důvodů. A Tomio Okamura se omlouvá od 11.00 do 13.00 hodin z důvodu pracovního jednání.
Dalším bodem našeho schváleného pořadu schůze je bod
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.