Čtvrtek 29. června 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

43.
Vládní návrh na vyslovení předchozího souhlasu s návrhem rozhodnutí
Rady, kterým se stanovuje víceletý rámec pro Agenturu Evropské unie
pro základní práva na období 2018 - 2022
/sněmovní tisk 1076-E/ - prvé čtení

Vláda předložila návrh na vyslovení předchozího souhlasu Sněmovny podle § 109i jednacího řádu Poslanecké sněmovny bez zbytečného odkladu, tak aby umožnila jeho včasné projednání. Předložený návrh uvede ministr Jan Chvojka. Prosím, pane ministře, abyste se ujal slova. Máte slovo.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, dovolte, abych vám představil návrh rozhodnutí Rady, kterým se stanovuje víceletý rámec pro Agenturu Evropské unie pro základní práva na období 2018-2022, který je v souladu s jednacím řádem předkládán Poslanecké sněmovně k vyslovení předběžného souhlasu. Návrh rozhodnutí Rady má stanovit věcný rámec činnosti Agentury EU pro základní práva, a vymezit tak témata, kterým se agentura může v uvedeném období věnovat při své výzkumné a analytické činnosti.

Agentura je odborný orgán, který poskytuje orgánům EU a členským státům poradenství v otázkách základních práv, zpracovává odborné analýzy konkrétních problémů či vydává výroční zprávy o dodržování základních práv v EU, a zvyšuje tak povědomí institucí i občanů EU o základních právech a jejich ochraně. V souladu s nařízením Rady, které upravuje fungování agentury, je v pravidelných intervalech přijímán rozhodnutím Rady víceletý rámec, který vymezí jednotlivá témata, kterým se agentura bude věnovat.

Jelikož je toto rozhodnutí přijímáno podle článku 352 Smlouvy o fungování Evropské unie, vyžaduje souhlas České republiky s rozhodnutím předchozí souhlas obou komor našeho Parlamentu. Proto vláda Poslanecké sněmovně předkládá návrh rozhodnutí k projednání a k získání předchozího souhlasu.

Návrh rozhodnutí ve svém článku 2 vymezuje oblasti, kterým se agentura na základě víceletého rámce bude věnovat v následujících pěti letech. Jde například o ochranu obětí trestných činů, boj proti diskriminaci, rasismu a xenofobii či ochranu osobních údajů, práv dítěte a romskou integraci. Tyto oblasti jsou většinou v činnosti agentury již tradiční a víceletý rámec tak navazuje na předchozí období.

Návrh byl v této konečné podobě projednán výborem pro evropské záležitosti, který Sněmovně doporučuje vyslovit s návrhem rozhodnutí Rady předchozí souhlas. Já se prosím připojuji též k tomuto doporučení a prosím, abyste je také podpořili.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře. Předseda Poslanecké sněmovny přikázal svým rozhodnutím číslo 65 ze dne 31. března 2017 tento návrh k projednání výboru pro evropské záležitosti a stanovil mu k tomu lhůtu do 21. dubna 2017. Výbor návrh projednal a přijal usnesení, které vám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 1076-E/1.

Prosím, aby se slova ujal předseda a zároveň zpravodaj výboru poslanec Ondřej Benešík, informoval nás o jednání výboru a přednesl také návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, děkuji za slovo.

Výbor pro evropské záležitosti se návrhem na vyslovení předchozího souhlasu s rozhodnutím Rady, kterým se stanovuje víceletý rámec pro Agenturu Evropské unie pro základní práva na období 2018-2022 zabýval na své 63. schůzi dne 20. dubna tohoto roku. Výbor poté, co vyslechl informace náměstkyně ministra pro řízení sekce lidských práv Mgr. Martiny Štěpánkové, zpravodajskou zprávu poslance Ondřeje Benešíka a po následné rozpravě přijal usnesení číslo 373, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s návrhem rozhodnutí vyslovila takzvaný předchozí souhlas. Toto usnesení bylo přijato jednomyslně hlasy všech přítomných poslankyň a poslanců výboru. Dovolte, abych přečetl přesné usnesení, které jsme přijali.

373. usnesení výboru pro evropské záležitosti.

Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí informace náměstkyně ministra pro řízení sekce lidských práv Mgr. Martiny Štěpánkové, po vyslechnutí zpravodajské zprávy poslance Ondřeje Benešíka a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovuje předchozí souhlas s návrhem rozhodnutí Rady, kterým se stanovuje víceletý rámec pro Agenturu Evropské unie pro základní práva na období 2018-2022.

II. Zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.

Jenom bych chtěl na závěr dodat, že jsme velmi podrobně tento návrh projednali a shledali jsme to, že tato agentura, která vznikla před několika lety, bude pokračovat ve své činnosti přesně v tom rámci, v jakém byla tato práce započata, čili nedochází k rozšíření pravomocí této agentury. Tím pádem bylo i rozhodování výboru poměrně jednoduché. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji a prosím, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů. Otevírám rozpravu a eviduji do ní jednu přihlášku pana předsedy Stanjury. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych měl prosbu na všechna následující vystoupení zpravodajů. Já opravdu nevím, proč si tady čteme papíry, které všichni máme. Přece víme, že výbor vždycky zmocňuje zpravodaje, aby přednesl výsledek. Navíc to máme v písemné podobě. Víme - a já tady nepotřebuji slyšet, že po úvodním slově předkladatele a zpravodajské zprávě zpravodaje výbor projednal tehdy a tehdy. Já se omlouvám, to jsou zbytečné informace. Pro mě jako pro poslance, který není členem, stačí říci, že výbor doporučuje schválit nebo výbor nedoporučuje. Nemůžeme samozřejmě nikomu bránit, aby tady ty dvě minuty slávy měl a přečetl nám, že je zmocněn. Nás by ani nenapadlo, že tady vystupuje zpravodaj bez zmocnění, ani by nás nenapadlo - ono by nás asi napadlo, že bylo nějaké úvodní slovo předkladatele a pak zpravodajská zpráva zpravodaje. My se těm formalismům aspoň na rozpočtovém výboru bráníme a hlasujeme vlastně jenom o tom, že schvalujeme nebo neschvalujeme, to ostatní bereme na vědomí, protože je to jasné. My víme, že to tam být musí.

To je jen prosba. Máme dneska, pokud jsem to dobře spočítal, na pořadu 22 smluv, takže mi připadá, že můžeme docela významně něco ušetřit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ptám se, zda se ještě někdo další hlásí do rozpravy. Žádnou přihlášku nevidím. V tom případě končím rozpravu a táži si na závěrečná slova pana navrhovatele a pana zpravodaje. Chcete závěrečné slovo, pane ministře? Není tomu tak. V tom případě dám hlasovat o návrhu usnesení. Táži se, zda je potřeba ho znovu číst. Není, každý ví, o čem hlasujeme. Já přivolám kolegy a kolegyně z předsálí. (Gong.)

Zahajuji hlasování a táži se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 65, přihlášeno je 120 poslankyň a poslanců, pro návrh 97, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas a návrh usnesení byl schválen. Děkuji a končím projednávání tohoto bodu.

 

Přečtu omluvy. Dnes od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů se omlouvá paní ministryně Michaela Marksová. Dnes od 11 do 13 hodin z důvodu jednání se omlouvá pan poslanec Okamura. Dnes se z jednání od 12 hodin z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Milan Šarapatka a dnes od 11 do 13 hodin z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Martin Novotný.

 

Otevírám další bod dnešního jednání a tím je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP