(14.10 hodin)
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych požádat o změnu v programu, a to v dnešním programu. Rád bych požádal o zákon o Vojenském zpravodajství, tisk 931, který byl přerušen ve druhém čtení, aby byl zařazen za bod číslo 9, kontrola veřejných financí, sněmovní tisk 100 Ministerstva financí, rovněž druhé čtení. Je to úprava, nebo návrh, řekněme, téměř kosmetický, ale já se domnívám nebo si dovoluji tvrdit, že možná zásadní.
Rád bych připomněl, že návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství byl na minulé schůzi projednáván, přerušen. Domnívám se - možná se mýlím - ale že docela podstatná část -
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane ministře, velmi se omlouvám. Opravdu prosím sněmovnu o klid. Prosím ty, kteří spolu chtějí rozmlouvat, aby rozmlouvali mimo jednací sál. Děkuji.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Já také děkuji. Jenom navážu, že se domnívám, že možná docela podstatná část té debaty tady zazněla. Zazněly tady nějaké dotazy. Jsem připraven ty dotazy zodpovědět. Jenom bych rád upozornil na to, že bychom neměli tuhle předlohu před sebou tlačit jako takový zabrzděný vagon. A vzhledem ke všem souvislostem, vzhledem k bezpečnostní situaci, vzhledem i k tomu, co se děje ve Velké Británii, si myslím, že není odpovědné tuhle záležitost oddalovat. Ta skutečně má tu kapacitu přispět k jakési větší schopnosti naší republiky se bránit kybernetickým atakům. Takže na tom se pravděpodobně shodneme a já bych byl moc rád, kdyby dneska ta předloha dostala prostor.
Já si uvědomuji, nebo domnívám se, že tam jsou ještě nějaké pozměňovací návrhy, které nebyly načteny. My jsme samozřejmě připraveni o těch pozměňovacích návrzích jednat a jsme připraveni uspořádat ještě další kolo debaty, která by šla nad rámec výboru pro obranu, kde by byli přizváni i další poslanci nebo poslankyně, kteří mají o tu problematiku zájem. Ale věřte mi, že bychom s tím rádi už skutečně pokročili.
Zopakuji jenom, že nejsme v tomto ohledu na chvostu ať už mezi zeměmi Evropské unie, anebo mezi aliančními státy. My jsme v té horní polovině připravenosti. Je to úkol, který vyplývá z aliančních dokumentů, především ze závěrů summitu ve Varšavě. Tak bych moc plédoval za to, abychom tuto změnu odsouhlasili.
Zopakuji, jde o to, aby bod, který je v současnosti číslo 11, novela zákona o Vojenském zpravodajství, tisk 931, byl zařazen za současný bod číslo 9, kontrola veřejných financí, sněmovní tisk 100. Děkuji za pochopení.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana místopředsedu Bartoška.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, pěkné odpoledne. Nejprve bych chtěl požádat o zařazení nového bodu na jednání Sněmovny, a to návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání jako nový bod našeho jednání. Dále bych chtěl, aby tento bod byl dnes pevně zařazen jako druhý bod dnešního jednání. Myslím, že to je po bodu číslo 55.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane místopředsedo, to již je obsahem návrhu z grémia, takže o tom budeme hlasovat v tom prvním balíku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A mám zde ještě jeden návrh, a to je, aby sněmovní tisk 943, bod číslo 208, jedná se o senátní návrh novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, byl pevně zařazen na středu po bodu 38. Jedná se o změnu financování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, tedy zejména děti týrané, zneužívané a zanedbávané. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Dále s přednostním právem nikoho nevidím, takže má slovo pan poslanec Okamura, který má dvě přihlášky k pořadu schůze.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovoluji si opět navrhnout jen letos již pojedenácté, abychom konečně přijali zákon o celostátním referendu. Navrhuji to tady ve Sněmovně opakovaně již téměř čtyři roky a vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL mi můj návrh neustále zamítá, přestože přijetí tohoto zákona sama vláda také slíbila lidem v programovém prohlášení. Skutečnost je taková, že ani Bohuslav Sobotka, ani Andrej Babiš, ani Pavel Bělobrádek, ani Miroslav Kalousek, ani Petr Fiala z ODS nechtějí demokracii. A nemluvím jen o referendu. Zamítli jste mi tady ve Sněmovně i náš návrh na osobní hmotnou odpovědnost ministrů a hejtmanů a také jste zamítli náš návrh na přímou volbu a odvolatelnost politiků.
Ale zpátky k zákonu o referendu. Tady na tomto konkrétním příkladu všichni vidíme, jak vaše vláda jen neustále obelhává občany. Vždycky něco slíbíte, dokonce písemně, vzájemně tento slib veřejně podepíšete, a pak se na to samozřejmě vykašlete. A úplně nakonec se ještě navíc mezi sebou vždy pohádáte o tom, kdo víc lže a krade. Předvádíte skutečně tristní politickou komedii, za kterou vás občané velmi draze platí. Když se nad nesplněnými vládními sliby zamyslíme, tak je jich dlouhá řada. A výsledek vašeho čtyřletého vládnutí je nakonec to, že lidem reálně nezbývá v jejich peněženkách o nic více, než tomu bylo za předešlé vlády Miroslava Kalouska a ODS. Důchodcům dokonce po zdražení zbývá ještě méně, tedy de facto nic.
Vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL totálně zklamala. Neudělali jste důchodovou reformu, takže důchodci živoří. Nevyřešili jste ani systém exekucí, ani lichvu. Nevyřešili jste podporu rodin s dětmi, takže se nadále mladé pracující rodiny bojí mít více dětí. Zásadně jste také zbyrokratizovali podnikání. Za vaší vlády se zásadně zhoršila bezpečnost, takže po ulicích chodí vojáci a policisté se samopaly. Lidé mají čím dál větší obavy ze zhoršující se dostupnosti zdravotní péče. A také výsledky českých školáků se v mezinárodním srovnání zhoršují.
A dovolte mi krátce ještě dodat pár vět k tvrzením obhájců Andreje Babiše, že prý byl dobrý ministr financí, protože měl v roce 2016 přebytkový rozpočet. Každý průměrně vzdělaný ekonom přece ví, že je to celé jinak. Přebytek rozpočtu Andrej Babiš přece vůbec neplánoval a vznikl kvůli malým investicím státu a vysokým platbám z fondů Evropské unie. Investice státu samozřejmě dlouhodobě zastavit nelze, takže letos se čeká opět rozpočtový deficit, tedy ztráta, a to přesto, že Andrej Babiš a hnutí ANO řídí ministerstvo v dobách růstu, což však opět není způsobeno českou vládou, ale vezeme se na oživení ekonomiky Evropské unie a díky tomu klesá nezaměstnanost.
Andrej Babiš také sliboval, že omezením šedé ekonomiky v uvozovkách najde až 200 miliard korun ročně navíc. Ale jak víme, jeho výsledky ve výběru daní jsou z hlediska celkových nákladů velmi sporné. Typickým příkladem je nezvládnutý projekt elektronické evidence tržeb EET, který ve finále přinesl jak pro stát, tak i pro živnostníky a malé podnikatele mnohem více nákladů, byrokracie a velký nárůst státních úředníků než skutečný ekonomický přínos. Proto naše hnutí SPD EET nepodpořilo. Naše hnutí SPD prosazuje pro malé živnostníky zavedení daňového paušálu místo EET. Stát dostane svoje, nestoupá počet úředníků a byrokracie a živnostníci nemají vícenáklady. Když to celé shrnu, tak stále platí to, co od počátku říkám. Dokud neuzákoníme přímou vymahatelnost odpovědnost politiků, tedy program, který prosazuje naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, tak se nikam nepohneme. Je to pořád dokola.
Žádám o pevné zařazení návrhu zákona o referendu, bod 87, tisk číslo 559, na dnešní program schůze hned po již pevně zařazených bodech.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. A pokud chcete vystoupit s další přihláškou, máte prostor.
Poslanec Tomio Okamura: Dámy a pánové, žádám, aby Sněmovna zařadila pevně jako bod programu návrh novely zákona, který připravilo naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, bod číslo 179, tisk 985, a který rozšiřuje trestnost propagace hnutí, které směřuje k potlačování práv a svobod občanů a které vyvolává nenávist, také na trestnost propagace takové ideologie. Jelikož v současné době zákon postihuje pouze propagaci takového hnutí, nikoliv ideologie.
Všichni jsme otřeseni tím, jak se šíří individuální vraždění ve jménu islámu v celé Evropě. Je to jen špička ledovce, protože tu je také každodenní násilí, šikana žen a kriminalita spojená s vyznáváním a propagováním této ideologie, která nezná rovnost pohlaví, rovnost náboženství, občanskou rovnost, ani lidská práva, ani demokracii. Je to destruktivní ideologie, která ničí západní společnost a umožňuje tu mnohými vzývanou integraci a multikulturnost. My v SPD samozřejmě takové myšlenky odmítáme. Terorismus je jen metoda boje, boje za nějakou ideologii. Pokud dovolíte, aby ideologie hlásala, že neexistují žádná práva, ale jen povinnosti k Alláhovi, pak s lidmi infikovanými takovou propagandou nikdy nedosáhnete míru a souladu s demokracií. ***