(14.40 hodin)
(pokračuje Seďa)

Kontrola také ukázala, že v oblasti výkaznictví státu existují systémová rizika a že pro vykazování některých údajů nejsou stanovena jasná pravidla, což může ovlivnit podobu státního závěrečného účtu a účetní výkazy za celou Českou republiku.

NKÚ našel největší objem nesprávně vykázaných údajů v účetní závěrce. Jde o nesprávnosti v celkové výši za více než 108 miliard korun. Kontroloři také zjistili, že Ministerstvo financí nevytvořilo žádné účetní rezervy ani nesnížilo hodnotu některého majetku, což zkresluje údaje o stavu jeho majetku či faktických závazcích, a to až o desítky miliard korun. Reforma účetnictví státu z roku 2010 přitom po Ministerstvu financí požaduje, aby tyto kroky provádělo. Pokud resort tyto nedostatky nenapraví, nesprávnosti ovlivní sestavení účetních výkazů za Českou republiku.

Vážený pane premiére, podle mého názoru jsou odhalené chyby na Ministerstvu financí velmi závažné, které nelze tolerovat, a to nejen z toho důvodu, že je garantem státního rozpočtu a transparentního rozdělování peněz daňových poplatníků. Zpráva NKÚ však ukazuje, že pan ministr financí spíše káže vodu a pije víno. A to opravdu nechci hovořit o jeho dřívějších podnikatelských aktivitách, které dnes šetří orgány činné v trestním řízení.

Proto se chci zeptat, jakým způsobem odstranilo Ministerstvo financí odhalené systémové chyby a zda se stejné chyby nevyskytují v závěrečném účtu Ministerstva financí za rok 2016.

Děkuji za vaše odpovědi.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Vešel jste se do času akorát. Jako další vystoupí pan poslanec Petr Bendl a připraví se pan poslanec Herbert Pavera. Máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, při projednávání závěrečného účtu hospodaření Ministerstva zemědělství jsme v materiálu měli /a teď cituji/ záležitosti, které se týkají zahraničních služebních cest: Zaměstnanci Ministerstva zemědělství uskutečnili v roce 2016 celkem 900 zahraničních služebních a pracovních cest v celkové výši 11,32 mil. Kč.

Zajímalo by mě srovnání s ostatními ministerstvy, zdali opravdu téměř 900 zahraničních služebních cest na Ministerstvu zemědělství je adekvátní, jak to vypadá na ostatních ministerstvech, jestli náhodou se nám z Ministerstva zemědělství nestává Ministerstvo zahraničí nebo spíš ministerstvo v zahraničí.

Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Další se svou interpelací vystoupí pan poslanec Herbert Pavera a připraví se pan poslanec Tomio Okamura. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Herbert Pavera: Děkuji. Vážený pane premiére, přestože dnes chybíte, věřím, že mi brzy odpovíte. V pondělí 24. dubna byl v pořadu Reportéři ČT odvysílán příběh podnikatele Jaromíra Kryštofa, kterému neoprávněný zásad Finanční správy České republiky fakticky zlikvidoval fungující společnost a způsobil ztrátu zaměstnání nejen samotného majitele, ale rovněž všech zaměstnanců, kteří se takzvaně ze dne na den stali nezaměstnanými.

Nejen tento příběh mě utvrdil v tom, že kolem Finanční správy České republiky není něco v pořádku. V posledních týdnech a měsících se na mě obracejí další podnikatelé z Moravskoslezského kraje a stěžují si na zvůli tohoto státního orgánu, který jim bez předchozího upozornění zajišťovacím příkazem zablokuje i na několik let majetek.

S absolutním zděšením jsem sledoval informace, že i přes rozhodnutí Nejvyššího správního soudu postupuje finanční správa podobným způsobem i v jiných případech.

S ještě větší hrůzou jsem si vyslechl vyjádření generálního ředitele Finanční správy České republiky Martina Janečka. V každé firmě vidí bílého koně, v každém podnikateli vidí podezřelého či zloděje.

Vážený pane premiére, Ministerstvo financí a pod něj spadající finanční správa je součástí exekutivy, v jejímž čele stojí předseda vlády. Jak se postavíte k tomuto problému? Opravdu necháte finanční správu zlikvidovat české podnikatele?

Vážený pane premiére, chtěl bych se vás zeptat, zda považujete za vhodné, aby v čele tak významné státní organizace, jako je Finanční správa České republiky, stál člověk, který zpochybňuje závěry Nejvyššího správního soudu? Nezdá se vám podezřelé, že zajišťovací příkaz dostaly i firmy, které nikdy neměly problém s placením daní? A není vám divné, že o některé takto postihované firmy pravděpodobně projevuje zájem i samotný ministr financí?

Děkuji vám za odpověď.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Na vaši interpelaci bude odpovězeno písemně ve lhůtě třiceti dnů. Nyní pan poslanec Tomio Okamura. Připraví se pan poslanec Marek Černoch. Máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, prohlásil jste, že vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách by bylo dobrou zprávou pro Francii i Českou republiku. Prezidentský kandidát Emmanuel Macron řekl, že "politika otevřených dveří pro masovou migraci německé kancléřky Merkelové zachránila naši kolektivní čest" a že kritika Merkelové je "nechutným zjednodušováním". Potvrdil, že migrační politiku kancléřky Merkelové podporuje i po berlínském útoku Islámského státu, spáchaném tuniským migrantem Anisem.

Macron také řekl, že si myslí, že Francie po smrtonosných útocích včetně toho z Nice a z Paříže neúměrně útočí proti muslimům a poukazoval, že země by měla být méně přísná při uplatňování pravidel sekularismu.

Macron tvrdí, že by Francie a Evropa měly přijímat více migrantů než doposud. A není divu, že za tuto veřejnou podporu muslimské migrace do Evropy pařížská Velká mešita a Národní muslimská federace vyzvaly francouzské muslimy, aby dali hlas Macronovi.

Pane premiére, vy oficiálně a veřejně podporujete Macrona a naopak odsuzujete jeho protikandidátku Marine Le Pen, která je odpůrkyní muslimské kolonizace Evropy. Řekněte zcela jasně, podporujete stejně jako váš favorit Macron a vaše společná přítelkyně Merkelová muslimskou migraci do Evropy, nebo jste pro to, aby se naopak migrace muslimů zastavila a Evropa si uchránila tradiční hodnoty, tak, jak to naopak žádáme my, naše hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD a Marine Le Pen?

Pokuste se o jednoznačnou odpověď, protože tím, že jste se veřejně přihlásil k Macronovi, je zřejmé, že sdílíte jeho myšlenku, že čím více muslimů v Evropě, tím lépe. Je známo, že naše hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD naopak prosazuje nulovou toleranci migrace v rámci současné migrační vlny a prosazujeme také zákaz propagace islámského práva šaría a džihádu na území naší republiky. My v SPD tedy prosazujeme přesný opak než vy, pane premiére, Angela Merkelová a kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron.

Děkuji za přesnou odpověď.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za přesné dodržení času. Jako další je se svou interpelací přihlášen pan poslanec Marek Černoch, kterého ale v sále nevidím, tudíž jeho přihláška propadá. Další v pořadí je tedy pan poslanec Herbert Pavera, který přednese svoji interpelaci ve věci zneužívání zajišťovacího příkazu. Toho tu také nevidím, takže jeho přihláška propadá. Další přihlášku má opět pan poslanec Marek Černoch, kterého tu nevidím.

Dostáváme se k přihlášce číslo 11, pan poslanec Petr Bendl. (Poslanec Bendl se diví, že už je zase na řadě.) Jsme rychlí. Prosím, máte slovo. Nemusíte pospíchat. (Směje se.)

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně kolegové, vážený nepřítomný pane premiére, moje otázka je jednoduchá. Lesy České republiky plánují miliardovou investici nákupem lesů v Rumunsku. Chci vědět, jak se k tomu stavíte jako premiér, zdali tuto záležitost vláda projedná a jaké stanovisko vlastně k celé této záležitosti máte.

V minulosti jsme měli bohužel často negativní zkušenosti s investicemi státních či polostátních subjektů v zahraničí a myslím si, že by takováto věc neměla uniknout pozornosti, měli by všichni vědět o tom, o jakou investici se jedná, proč se dělá, za jakým účelem, jak je hlídaná, jak bude kontrolovaná, zdali speciálně s ledním materiálem, se dřevem, bude - pokud to budete podporovat jako vláda a podpoříte, aby něco takového státní podnik Lesy České republiky v zahraničí udělal a nakoupil za miliardu lesy - zdali jste si jistí tím, že ta investice je naprosto v pořádku a bude dokonale ohlídaná. Já z toho mám obavy.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Odpověď bude písemně ve lhůtě třiceti dnů. Nyní vystoupí se svojí interpelací pan poslanec Ludvík Hovorka a připraví se pan poslanec Herbert Pavera. Prosím, pane poslanče. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP