(11.40 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní místopředsedkyni. Ještě omluvenky. Pan ministr obrany Martin Stropnický se omlouvá od 14.30 do 16 hodin z pracovních důvodů a pan ministr Daniel Herman se omlouvá od 12 hodin do konce jednacího dne z resortních důvodů.
A my přejdeme k bodu 290, jímž je Zpráva o kontrole výročních finančních zpráv... Pardon, omlouvám se. Ještě s přednostním právem pan předseda Černoch. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji. Já už budu kratší, než paní kolegyně Černochová. Ono by se to dalo udělat ještě jinak, např. interpelací. Ale pan premiér tady nebude na interpelaci, dokonce i pan ministr, který tady je po většinu času a interpelací, tady nebude, což mě osobně zklamalo, pan ministr Herman. Ten tady bývá téměř vždy, stejně tak jako pan ministr Pelikán. Když ani oni tady nebudou na interpelacích, tak nevím, jestli vůbec interpelace mají smysl.
Dalo se to udělat i otázkou a dotazem na interpelacích. Bohužel to nejde, tak paní kolegyně se snažila navrhnout informaci velmi krátkou, myslím, že jednoduchou, a mohlo se jít dál. Pan předseda Sklenák se tady celou dobu vesele baví, přijde na mikrofon a řekne - vetujeme. Aniž by zdůvodnil proč. Já si osobně myslím, že to je docela důležité téma nebo to může být důležité téma z pohledu nějaké budoucnosti, protože opravdu země, jako je Saúdská Arábie v rámci ženských práv, to je něco podobného, jako kdyby někdo navrhl Severní Koreu do komise pro demokracii. Já nevím, jakým způsobem tam bude Česká republika vystupovat, je to tajné hlasování, kdo, jak pro co hlasoval, ale mohli jsme mít alespoň informaci. Bohužel tu informaci nemáme. A pokud někdo pracuje v různých výborech v rámci rovnosti, na Radě Evropy apod., tak tam se neustále o ženských právech mluví. A pak je komise, která je pod OSD, která by měla zaštiťovat lidská práva, a najednou je tam členská země, která opravdu má právo šaría jako výsostné právo. A tím se nechci montovat do jejich systému a politiky, je to jejich věc. Ale z našeho pohledu v rámci nějakých evropských hodnot je to prostě neslučitelné právo, protože toto právo má určité body, které s těmi našimi hodnotami značně kolidují.
Takže se připojujeme k návrhu paní kolegyně Černochové, abychom dostali alespoň nějakou informaci, ať už to bude formou informace pana premiéra, pana ministra zahraničních věcí, pana ministra pro lidská práva nebo nějakým svoláním malého kulatého stolu nebo alespoň mailem. Já osobně si myslím, že se nedočkáme ničeho. Ale připojujeme se a apelujeme na to, aby na té další schůzi k něčemu podobnému došlo. A opravdu nerozumím tomu, z jakého důvodu jsou takovéto návrhy vetovány. Myslím si, že jsou to důležité věci. Projednává se tady spousta daleko méně závažných věcí a ty se nevetují. Toto se vetovalo. Pan předseda Sklenák asi považuje toto téma za hloupost a nechce mít žádné informace k tomuto tématu. Je to škoda.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane předsedo, nebuďte defétista. Třeba se tak stane. Děkuji panu předsedovi Černochovi. Dalším řádně přihlášeným je pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedající. Toto je přesně stav, do kterého Sněmovnu dostala vládní koalice hnutí ANO, ČSSD a lidovců. Protože kdyby skutečně ministři chodili na interpelace, kdyby na interpelace chodil předseda vlády, tak tento bod mohl být projednán v klidu na interpelacích. Dneska jsme slyšeli omluvy a ten seznam ministrů, kteří chybí na interpelacích, to byl jeden samostatný bod, to se četlo snad deset minut. Teď se k tomu přidali další. Já samozřejmě kladu za vinu zejména vládní koalici, která má svého předsedu Sněmovny, že nedokázal sjednat pořádek. Kladu za vinu vládní koalici, že jejich ministři nechodí na interpelace a nejsou ochotni si vyslechnout právě tyto připomínky, naprosto legitimní připomínky, které tady měla paní místopředsedkyně klubu ODS. To je přesně interpelace, která mohla zaznít na ministra zahraničí, který, pokud vím, na interpelacích snad byl jednou nebo dvakrát, a která mohla zaznít na premiéra Sobotku. Bohužel my nemáme jinou možnost, nemáme jinou možnost, než tohle řešit tím, že se tady budou zařazovat mimořádné body, aby tento naprosto oprávněný a legitimní hlas zazněl. Bohužel pokud dojde k tomu, že navrhneme mimořádný bod, protože jsme skutečně tlačeni právě nepřítomností ministrů na interpelacích, tak je tento bod opět vládními stranami vetován. A tento pokus umlčet opozici je skutečně nehorázný a můžu říct, pokud to sleduji, tak snad od roku 1989 to nemá obdoby. Tam jsme dospěli s parlamentní demokracií pod vedením ČSSD, hnutí ANO a strany lidové. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. A omlouvám se panu poslanci Gabalovi, protože jsme mezi body a mohou vystupovat jenom ti, kteří mají přednostní právo.
Jestli se nikdo takový další nehlásí, tak se budeme věnovat bodu
290.
Zpráva o kontrole výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí za rok 2016
Prosím předsedu a zároveň zpravodaje kontrolního výboru pana poslance Vladimíra Koníčka, aby předložený sněmovní dokument uvedl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Koníček: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, kolegové, kontrolní výbor se výročními finančními zprávami za rok 2016 zabýval opakovaně a na své schůzi dne 20. dubna 2017 přijal usnesení číslo 265, které v systému máte jako sněmovní dokument 6209. Kontrolní výbor v něm doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:
Poslanecká sněmovna:
I. konstatuje, že výroční finanční zprávy za rok 2016 předložené následujícími politickými stranami a politickými hnutími podle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích v platném znění, jsou úplné - a následuje seznam 137 politických stran a hnutí;
II. žádá vládu, aby podle § 14 zákona č. 424/1991 Sb., podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti politických stran a politických hnutí, jejichž činnost je v rozporu s § 17 až § 19 zákona č. 424/1991 Sb., neboť své výroční finanční zprávy za rok 2016:
a) předložily neúplné - následuje seznam 9 politických stran a hnutí,
b) nepředložily - a následuje seznam 82 politických stran a hnutí;
III. žádá vládu, aby podle § 13 odst. 6 zák. č. 424/1991 Sb., podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na zrušení politických stran a politických hnutí, jejichž činnost již byla pozastavena a politické strany a politická hnutí své výroční finanční zprávy za rok 2016 nepředložily - následuje seznam 14 politických stran a hnutí;
IV. konstatuje, že následující politické strany a politická hnutí, které jsou navrženy na zrušení (návrh výmazu nebyl dosud předložen) a nebo jsou v likvidaci, v konkursu, v insolvenčním řízení, výroční finanční zprávy za rok 2016:
a) předložily neúplné - 1 politická strana,
b) nepředložily - následuje seznam 21 politických stran a hnutí;
V. žádá vládu, aby nejpozději do 30. 9. 2017 projednala výše uvedené návrhy k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti a rozpuštění předmětných politických stran a politických hnutí;
VI. pověřuje předsedu Poslanecké sněmovny, aby
1. v souladu s § 20a odst. 4 zákona č. 424/1991Sb., do 7. 6. 2017 s tímto usnesením seznámil Ministerstvo financí,
2. s tímto usnesením seznámil Ministerstvo vnitra,
3. s tímto usnesením seznámil předsedu vlády.
Tolik navržené usnesení. ***