(16.20 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Táži se, zda někdo další se hlásí ještě do všeobecné rozpravy. Žádnou přihlášku nevidím, v tom případě všeobecnou rozpravu končím.
Táži se na závěrečné slovo. Prosím, paní navrhovatelka. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Hnyková: Vážené dámy, vážení pánové, já moc děkuji za projednávání, za vaše připomínky, za vaši podporu pracovníků v sociálních službách.
Ještě bych se vrátila k usnesení, které jste dostali. Dostali jste teď i rozšířené usnesení, které tady doplní kolegyně Semelová, proti tomu, co jsem vám prvotně předložila.
Vrátila bych se ještě zpátky k bodu tři. Ano, paní ministryně tady říkala, že už provedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda kroky k tomu, že by se měla první a druhá tabulka zrušit a že by pracovníci v první tabulce, tzn. uklízečky, kuchaři, údržbáři, měli přejít do tabulky číslo tři, kdy by došlo k navýšení o 9 %. Z druhé platové tabulky, kde jsou umístěni pracovníci v přímé péči a sociální pracovníci, by měli přejít do tabulky číslo tři, to je navýšení o 5 %. Ale prosím vás, to nevyřeší stávající situaci.
V našem usnesení, které jsme vám tady předložili a které bude rozšířené, chci a navrhuji, aby pracovníci z druhé platové tabulky, to znamená ti, kteří se přímo starají o ty pracovníky (klienty) u lůžka, a sociální pracovníci přešli do tabulky číslo šest, která je všeobecně braná jako tabulka pro zdravotnické pracovníky. Prosím vás, pokud nedojde k tomuto navýšení těchto platů, jsme zase tam, kde jsme byli.
Já bych vám ještě jednou - moc bych vás prostřednictvím všech pracovníků v sociálních službách - a věřte tomu, pracovala jsem tam 27 let, pracovala jsem u lůžka, vím, co obsahuje jejich práce, sama jsem ji vykonávala a vím, jak je těžká a obtížná, jaký udělali kus práce od roku 2007, kdy vešel v platnost zákon o sociálních službách, kam jsme všichni kvalitu sociálních služeb pozvedli. Ta kvalita, pokud ji chceme zachovat, musíme také začít u pracovníků, řádně je ohodnotit. Už to tady dneska zaznělo. V tomto volebním období se jenom - musím to říct ošklivě - přicmrdávalo těmto pracovníkům. Čtyři procenta jsou opravdu neadekvátní pro práci, kterou dělají.
Já bych vás ještě jednou jménem všech pracovníků jak v pobytových službách, tak v terénu velmi, velmi poprosila, abyste to navýšení schválili a ti zaměstnanci byli řádně ohodnoceni. Je to poslední příležitost, kdy vlastně můžeme říci všichni, že si jejich práce vážíme. Já vám za to moc a moc děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy přistoupíme k rozpravě podrobné. V rámci podrobné rozpravy by měl zaznít návrh usnesení, abychom věděli, o čem budeme hlasovat. Takže požádám o načtení návrhu usnesení. Prosím.
Poslankyně Marta Semelová: Já bych chtěla poděkovat za diskusi, která tady zazněla. Pokud jde o vystupující, tak největší diskuse tady byla ve formě faktických připomínek. Chvílemi jsem měla pocit, že neprojednáváme krizovou situaci v sociálních službách, ale krizovou situaci v Poslanecké sněmovně. Nicméně děkuji za podněty, které tady zazněly i v rámci těch čtyř řádných, nebo pěti řádných diskusních vystoupení. Mám teď na mysli konkrétně to, co tady bylo doplněno i od pana poslance Gabala.
Usnesení jsme rozšířili na pět bodů. Dostali ho zástupci všech klubů. Rozšířili jsme ho po dohodě právě s některými poslanci z dalších klubů, aby to bylo na co největší shodě. Potom počítám s tím, že tady ještě zazní návrh, který tady předložil pan poslanec Gabal, takže o to bychom to mohli ještě rozšířit, nemáme s tím problém.
Jenom jsem chtěla ještě říci k tomu bodu, o kterém tady mluvila paní poslankyně Hnyková, tak já můžu její slova potvrdit. To navýšení, které schválilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, tady je skutečně velmi nedostatečné a nepřiláká nové zaměstnance do sociálních služeb. Uvědomme si, že začínající platy, které jsou na 11 tisících, tím, že přidáme tak, jak to schválilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, tak se dostanou zaměstnanci na 12 tisíc. To nám opravdu nepřiláká nové pracovníky sociálních služeb. Proto je tady takový důraz právě na ten bod tři zmíněného usnesení.
Já bych nyní přečetla návrh usnesení. Usnesení Poslanecké sněmovny z 56. schůze ze dne 26. dubna 2017.
Poslanecká sněmovna v rámci bodu Krizová situace v sociálních službách v důsledku nedostatku personálu a špatného platového ohodnocení
1. ukládá vládě České republiky, aby neprodleně řešila kritickou personální situaci v personálních službách;
2. ukládá vládě České republiky, aby projednala výrazné navýšení platů a mezd zaměstnancům, kteří přímo pečují o klienty, a sociálním pracovníkům;
3. to je ten zmíněný bod, o kterém jsme mluvili - ukládá vládě České republiky, aby urychleně přijala novelu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, kterou upraví mimo jiné platy zaměstnanců v sociálních službách; pro personální stabilizaci je nutné zrušit současnou přílohu číslo 1 a 2 nařízení vlády. Zaměstnance uvedené v příloze číslo 1 se ukládá zařadit do přílohy číslo 3 a zaměstnance uvedené v příloze číslo 2 se ukládá zařadit do přílohy číslo 6;
4. ukládá vládě České republiky, aby na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách vyčlenila a zabezpečila dostatečné finanční prostředky ze státního rozpočtu;
5. ukládá vládě České republiky, aby zahájila proces systémové změny financování sociálních služeb.
A nyní dovolte ještě, abych přečetla šestý bod, to je rozšíření usnesení Sněmovny o návrh poslance Ivana Gabala.
6. Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky o zpracování vývoje poptávky po sociálních službách v České republice a zpracování adekvátní nabídky služeb a jejich financování.
Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Válková. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Zvažuji jako bývalá členka vlády, jestli termín opravdu "ukládá" je ten optimální, jestli bychom ho neměli nahradit termínem "žádá". V takovém případě by obsah zůstal stejný, pouze místo "ukládá vládě" "žádá vládu". A děkuji za konzultaci, kterou mi v téhle věci poskytl také bývalý člen vlády.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy paní zpravodajka, zda si osvojí tento návrh. Prosím.
Poslankyně Marta Semelová: Ano, já si osvojuji ten návrh, takže všude v těch bodech bude místo termínu "ukládá" slovo "žádá".
Jinak navrhuji hlasování po jednotlivých bodech.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Po jednotlivých bodech, dobře. Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Soukupa. Prosím.
Poslanec Zdeněk Soukup: Děkuji. Také jsem chtěl požádat o hlasování po jednotlivých bodech. Mně se totiž zdá ten návrh pana Gabala skutečně nadbytečný, protože jak tady zaznělo, a já už jsem to říkal také, zaznělo od paní Chalánkové, ty střednědobé plány rozvoje sociálních služeb prostě existují. Existují komunitní plány apod. Takže podle mne je zbytečné vytvářet nějaký další materiál.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda někdo další se hlásí ještě do podrobné rozpravy. Nikoho nevidím. V tom případě podrobnou rozpravu končím.
Nyní se opět táži na závěrečné slovo paní navrhovatelky nebo paní zpravodajky. Není tomu tak. Požádám tedy paní zpravodajku, aby přednášela jednotlivé návrhy usnesení a já o jednotlivých návrzích dám hlasovat.
Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí na hlasování. Ještě eviduji žádost na vaše odhlášení. Já vás tedy všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
A nyní vás požádám, paní zpravodajko, abyste přečetla první návrh usnesení. Prosím. ***