(10.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Další faktická poznámka, pan poslanec Ludvík Hovorka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení páni ministři, kolegyně, kolegové, mám ještě jednu prosbu na pana ministra. Tento zákon řeší základní nápravu chyb, které se staly v minulosti, ale neřeší jednu ještě důležitou věc, a to je nápravu toho, aby sestry měly registrace. Podle úrovně vzdělání mají sestry registrace. Každé zdravotnické zařízení, pokud chce vykonávat svoji činnost, potřebuje registrované sestry a ty musí splňovat určité podmínky vzdělání a praxe. A jak byly různé kategorie vzdělání sester nebo fyzioterapeutek, tak dneska musí znovu obnovovat svoji registraci a je to poměrně zdlouhavý náročný proces. A ti, kdo nemají příslušné vzdělání, tak musí za nemalé prostředky a nemalý čas, který do toho musí vložit, studovat, aby získali titul registrované sestry. Dá se to řešit administrativně přes Ministerstvo zdravotnictví, ale je to velmi náročné. Proto prosím pana ministra, aby se tuto záležitost snažil dořešit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, za dodržení času. A nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Miloslava Rutová. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Miloslava Rutová: Dobrý den, vážení kolegové. Já bych vás chtěla moc poprosit, jestli bychom nemohli podpořit pozměňovací návrh kolegy Kasala. A řeknu vám hned, z jakého důvodu. Já jsem dvacet let pracovala s postiženými dětmi a bylo tam dostatek těch dětí, které bohužel měly tuhle poruchu autistického spektra. Ty děti jsou tlumeny léky. A v současné době je na Západě používána právě ta metoda, o které hovořil kolega Kasal. Opravdu si myslím, že by to bylo pro podporu a dobro takto postižených dětí, ale nejenom dětí, ale i kantorů. Protože víte, že jsme schvalovali zákon o inkluzi, a takto postižené děti jsou v normální školní docházce. Mají sice své asistenty, ale práce s nimi je opravdu velice, velice těžká. A já bych vás moc poprosila, pakliže je možnost ty děti usměrnit jiným způsobem než léky, jestli bychom mohli tento pozměňovací návrh podpořit. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. A nyní po bloku faktických poznámek vystoupí v rozpravě pan poslanec Vít Kaňkovský. Prosím.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, já se v první řadě ještě krátce vyjádřím k pozměňovacímu návrhu pana kolegy Kasala. Musím říct, že jeho aktivita směřující ke zlepšení diagnostiky a terapie nejenom dětí s poruchou autistickou spektra je jistě dobrá a proti tomu nic nemám. Co je ale problém, a to naznačili ve svém stanovisku dětští psychiatři, je fakt, že behaviorální analýza je jenom jednou z nových moderních metod, které se týkají léčby autismu. A jestliže my v tuto chvíli do zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků dáme jenom tuto jednu výseč, tak to považuji za nesystémové a v budoucnu problematické. Takže z těchto důvodů, nikoliv kvůli tomu, že bychom tuto metodu odmítali. Vůbec ne. Myslím, že je potřeba ji v České republice zavést, tak jako je zavedená v řadě států. Ale myslím si, že to řešení nových moderních metod diagnostiky a léčby autismu je potřeba nachystat komplexně, a nikoliv pouhou výsečí. Takže z těchto důvodů klub KDU-ČSL tento pozměňovací návrh nepodpoří. A já chci vyzvat pana kolegu, aby případně ještě s kolegy v Senátu zapřemýšlel. A myslím si, že pokud on tady nějakým způsobem - a možná mě vaším prostřednictvím, pane předsedající, opraví - jakoby trošičku zlehčoval to stanovisko českých dětských psychiatrů, tak si myslím, že tohle bychom dělat neměli. To znamená, já ho chci vyzvat, nebo požádat, zda by se ještě nespojil s dětskými psychiatry a s kolegy v Senátu a nezkusil tento svůj pozměňovací návrh upravit tak, aby skutečně šlo o komplexní změnu, a nikoliv jen o jednu výseč těch moderních metod. Tolik k tomuto pozměňovacímu návrhu.

A na závěr mi dovolte ještě vyjádřit stanovisko klubu KDU-ČSL k této novele jako celku. Klub KDU-ČSL je připraven sněmovní tisk 880 podpořit, a to přesto, že jsme přesvědčeni, že sám o sobě nemůže vyřešit současnou neutěšenou situaci v oblasti nelékařského personálu v našem zdravotnictví. My jsme v našem zdravotnictví dlouho bojovali zejména s finančními problémy. Asi si nebudeme namlouvat, že tomu tak již není. Ale to, co skutečně může ohrozit do budoucna kvalitu zdravotní péče v České republice, to jsou personální problémy. A to jsou personální problémy jak u lékařského, tak u nelékařského personálu. My musíme dělat řadu dalších kroků k tomu, abychom dokázali namotivovat mladé lidi k tomu, aby měli zájem pracovat ve zdravotnictví. A není to jenom o finančních prostředcích. Dneska mladí lidé mají celou řadu možností, jak se mohou ve svém životě realizovat. A práce zdravotníka patří mezi ta těžká povolání. Tudíž pokud nezlepšíme nejenom finanční, ale i společenskou prestiž zdravotnických povolání, tak se z té velmi svízelné situace z hlediska nedostatku personálu nedostaneme. Takže můj apel na Ministerstvo zdravotnictví je, aby kromě této novely, na které odvedlo velkou práci, a je to určitě prvním krokem k tomu, aby se situace v oblasti nelékařského personálu zlepšila, aby hledalo další koncepční kroky k tomu, abychom nakonec neřešili doopravdy velkou krizi zdravotnictví právě z hlediska toho personálního nedostatku.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec David Kasal. Máte slovo.

 

Poslanec David Kasal: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Prostřednictvím pana předsedajícího na pana poslance Kaňkovského. Já si myslím, že jste mě, Vítku, neposlouchal. Já jsem říkal, že je to systémové řešení. A mě to velmi překvapuje. Já to zopakuju: prošlo vnitřní připomínkové řízení, kde byli přítomní pedopsychiatři. A mně to připomíná situaci, kdy jsme tady jednali o vzdělávání lékařů, kdy se něco dohodne, je na to usnesení a jde se. A my plníme v zásadě to, co nám uložila vláda. A najednou těsně ve finále si najednou začnou některé skupiny uvědomovat, že jim to naruší jejich byznys, a začnou se ozývat. My jsme tu problematiku řešili dva roky. Je zajímavé, že v tu dobu pedopsychiatrická společnost to neřešila, resp. její představitel pan profesor Paclt tam byl a s tím souhlasil. Tak já teď nerozumím této rétorice.

A teď co se týká obecně. Návrh, který je, to není výseč. To je obecné zavedení vzdělávání do našeho systému. Takže nepleťme si pojmy v tomto případě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Hnyková. Prosím.

 

Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo. Já jenom v krátkosti. Prosím vás, já mám obavy jenom z toho, když se začnou takhle pánové dohadovat mezi sebou, aby nakonec to, co bylo naším cílem, tzn. abychom změnili podmínky pro sestry, jejich vzdělávání, nepadlo pod stůl. Prosím vás, vyříkejte si to někde mimo tuto sněmovnu a pojďme rozhodnout hlasováním o tom, abychom zlepšili podmínky vzdělávání sester, odstranili nesmyslné další vzdělávání, sbírání kreditů a platby za ně. Tohle je nedůstojné pro naše sestry. A já bych vás chtěla požádat, abychom už tuto diskusi ukončili a šli hlasovat a posunuli tento zákon dál. Děkuji vám za všechny sestry.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Byla jste poslední vystupující, takže se splní vaše přání, že rozprava bude ukončena. Ptám se, jestli má ještě někdo zájem vystoupit. Jestliže ne, tak tedy rozpravu končím.

Ptám se pana navrhovatele, zda má zájem o závěrečné slovo. (Nemá.) Paní zpravodajka má zájem o závěrečné slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP