Středa 5. dubna 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
33.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 281/2002 Sb.,
o některých opatřeních souvisejících se zákazem bakteriologických
(biologických) a toxinových zbraní a o změně živnostenského zákona,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1055/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede předseda vlády pan Bohuslav Sobotka. Pane premiére... Pane premiére, můžete se ujmout slova. (Nefungují mikrofony.)
Zkuste ještě jednou. (Z lavic členů vlády se ozývá poznámka: Sabotáž!) Už jsem zkusil i vypnout a zapnout. (Vyčkává se.)
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Někdo to rozbil. (Směje se.) Už je to lepší.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Výborně.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: On ten mikrofon skutečně klame tělem, protože svítí neustále celou dobu, ale evidentně nefungoval.
Takže ještě jednou. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, předkládám tímto do prvního čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 281/2002 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem biologických a toxinových zbraní. Zákon byl vypracován odborníky ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a vláda ho schválila na svém zasedání 27. února letošního roku. Jde o sněmovní tisk 1055.
Vláda touto novelou reaguje na fakt, že naše stávající právní úprava nereflektuje požadavky některých rezolucí Rady bezpečnosti OSN, a to zejména v oblasti zabezpečení některých biologických a toxinových prvků před zcizením a také v oblasti zákazu financování činností směřujících k vývoji, výrobě, držení a další manipulaci s biologickými a toxinovými zbraněmi. Jde tedy o implementaci požadavků rezolucí Rady bezpečnosti OSN, jejich přesný popis naleznete v důvodové zprávě. Společným jmenovatelem je snaha o zvýšení biosecurity, to znamená bezpečnosti v oblasti nakládání s tímto typem zbraní.
Zákon také reaguje na některé zkušenosti z praktické aplikace stávající legislativy. Navrhované znění zákona jasněji vymezuje pojmový aparát, zvyšuje formulační a legislativní úroveň řady ustanovení zákona. Současně jako předkladatelé věříme, že povede ke snížení administrativní zátěže všech dotčených subjektů díky zrušení deklarací plánovaných činností.
Novela zároveň zjednodušuje nakládání s vakcínami a diagnostickými sadami obsahujícími vysoce rizikové biologické prvky. Novela zákona také stanovuje doposud chybějící požadavky na zabezpečení biologických prvků a toxinů proti odcizení a možnému zneužití. Nově se také zpřesňují povinnosti v oblasti likvidace těchto látek, a to jak pro držitele povolení, tak pro osoby nakládajícími s rizikovými biologickými prvky a toxiny. Novela tím přispívá k ochraně životního prostředí, protože minimalizuje možné následky při jejich potenciálním úniku.
Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, děkuji za vaši pozornost a dovolil bych si požádat o podporu tohoto vládního návrhu a jeho přikázání do výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji, pane premiére. Organizačním výborem byl pro prvé čtení určen jako zpravodaj pan poslanec Petr Kudela. Já si teď nejsem jistý, jestli ho vidím. Že ho nevidím? Tak ještě vteřinku, poprosím předsedy klubů, aby se mezitím poradili, využiji chvilky a přečtu došlé omluvy. Z dnešní schůze se omlouvá od 17.30 do skončení ze zdravotních důvodů pan poslanec Vojtěch Adam a dále se z dnešního jednání Poslanecké sněmovny od 15.00 do skončení jednacího dne omlouvá pan poslanec Milan Urban.
Zeptám se, jestli zvládneme situaci se zpravodajem? Já přerušuji na dvě minuty jednání.
(Jednání přerušeno v 15.03 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 15.05 hodin.)
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Takže vážené kolegyně, vážení kolegové, poprosím, abyste zaujali svá místa, budeme pokračovat v projednání tohoto bodu a vzhledem k nepřítomnosti zpravodaje, kterého určil organizační výbor, je zde návrh, že se jako náhradní zpravodaj této role ujme pan poslanec Ivan Pilný. Pro prvé čtení nicméně musíme změnu zpravodaje hlasovat jako Sněmovna. Přivolal jsem kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s návrhem, aby se náhradním zpravodajem stal pan poslanec Ivan Pilný? Je někdo proti?
Jedná se o hlasování číslo 130, do kterého bylo přihlášeno 126, pro 104, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Takže gratuluji panu poslanci Pilnému k nové funkci a poprosím ho, aby se ujal slova. Jestli můžu poprosit, k řečnickému pultíku, k mikrofonu.
Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, myslím, že pan premiér tady zřetelně objasnil podstatu tohoto zákona. Je to samozřejmě zákon, jehož důležitost se může objevit zejména v budoucnosti Je to zákon, který míří správným směrem, a myslím si, že by ho měla Sněmovna bez jakýchkoli problémů schválit, protože je to věc, která je důležitá nejen pro Českou republiku, ale i pro ostatní evropské země. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu a táži se, zda někdo má zájem o vystoupení. Faktická poznámka pan poslanec Chalupa? Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, já využiji faktické připomínky, nebo to není připomínka. Na doplnění pana zpravodaje bych vás chtěl informovat, že Česká republika neboli Armáda České republiky má jedno z nejlepších centers of excellence v CBRN ve Vyškově na Moravě a zrovna tedy chemici, chemické vojsko je to, na co by tato země měla být hrdá. A to, co se tady řeší, souvisí i s bojem proti terorismu a souvisí to i s ambicí zavést brannou výchovu do škol. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Ptám se, jestli ještě někdo má zájem o vystoupení. S přednostním právem pan předseda Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Já vzhledem k tomu, jak zaznělo, že tento tisk není až tak složitý, tak navrhuji, abychom zkrátili lhůtu na projednání ve výborech na třicet dnů.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Ano, já eviduji tento váš návrh. Ještě někdo se hlásí do rozpravy? Jestliže ne, končím obecnou rozpravu. Ptám se pana premiéra, zda má zájem o závěrečné slovo. Nemá. Pan zpravodaj? Nemá. Nepadl ani návrh na vrácení, ani na zamítnutí, budeme se tedy zabývat nejprve návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Jako garančnímu. Ne.
Jestliže tedy není jiný návrh, zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přikázání výboru hospodářskému jako garančnímu výboru. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 131, přihlášeno 132 poslanců, pro 110, proti 1. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům? Pan poslanec Chalupa se hlásí. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Dávám návrh, aby tento návrh zákona byl přikázán výboru pro obranu.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Má ještě někdo jiný návrh na přikázání výborům? Nevidím žádného přihlášeného, můžeme tedy hlasovat o tomto návrhu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, aby tento návrh byl přikázán výboru pro bezpečnost. (Námitky v sále.) Pro obranu, pardon. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 132, přihlášeno 133 poslanců, pro 64, proti 26. Tento návrh nebyl přijat.
Dále zazněl návrh na zkrácení lhůty k projednání pana předsedy Sklenáka. Na třicet dnů? Je to správně. A eviduji požadavek na odhlášení, takže vás všechny odhlásím a poprosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami.
Kdo souhlasí s tím, aby byla zkrácena lhůta pro projednání na 30 dnů? Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 133. Přihlášeno 117 poslanců, pro 88, proti 7. Tento návrh byl přijat.
Tím jsme vyčerpali tento bod, který tímto uzavírám, a budeme pokračovat dalším bodem, kterým je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.