(11.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pan ministr s přednostním právem. Prosím.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, tak ještě jednou. Je pravděpodobné, že bude-li schválen zákon o elektronické identitě, bude potřebná technická novela v určitém rozsahu. Je také pravda, že občanský průkaz s čipem může fungovat a už dnes funguje bez zákona o elektronické identitě. Vedle toho jsem tu také avizoval velmi důležitý návrh pana kolegy Petrů, který se ještě bohužel nedostal ke slovu, který např. vrací jako povinný údaj do občanského průkazu trvalé bydliště. Pokud to neschválíme v této podobě, tak ten údaj prostě vypadne.

Takže prostřednictvím pana předsedajícího bych rád panu kolegu Stanjurovi řekl, že snaha o to vyvolat chaos např. v občanských průkazech není z naší dílny, ale bohužel, pane předsedo, teď z vaší. My usilujeme jednoznačně toto vrátit - říkali jsme to ve druhém čtení, několikrát jsme to říkali. Bohužel v tom druhém předchozím čtení pan kolega Okleštěk nenačetl pozměňovací návrh, který bylo potřeba podat.

To znamená, já jenom prosím Sněmovnu, abychom přihlédli i k těmto aspektům, mezi kterými je např. návrat povinného údaje trvalého bydliště do občanského průkazu, a nechali načíst pozměňovací návrh pana poslance Petrů.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pořád se učím. Ministr za sociální demokracii vyčítá poslanci za ANO, že nenačetl pozměňovací návrh k jeho zákonu. To jste si mohl zařídit ve svém klubu, pane ministře, bezesporu ano. Máte tam těch členů hodně.

Ale jednoduchá otázka. Ten údaj o trvalém bydlišti - budeme tisknout, nebo dávat na čip? A když ho vytiskneme, tak k čemu pak máme čip? A když ho dáme na čip, kdo si to přečte z toho čipu, když nebude mít elektronickou identitu? V bance vám to postačí, že máte údaj na čipu? A pokud odpovíte, že to bude i vytištěné, tak k čemu je tam ten čip? Takhle jednoduché to je. Kdo tam vyrábí ten chaos? No já určitě ne. Tak mi odpovězte. Jak ten údaj tam bude na novém občanském průkazu? Vytištěný, nebo na čipu? A když bude vytištěný, k čemu je čip, a když bude na čipu, kdo si ho z toho čipu přečte? To jsou přece jednoduché otázky a já bych očekával jednoduché a jednoznačné odpovědi.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Než udělím slovo, přečtu omluvy. Dnes od 12 do 14 hodin z důvodu pracovní cesty se omlouvá pan poslanec Leoš Heger a dále dnes od 12 hodin do konce jednání z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Roman Váňa. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Klán. Prosím.

 

Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Narážíme tady na problém trvalého pobytu a rodného čísla. Tento chaos sem zanesla tehdejší vláda Petra Nečase. Přišel sem tehdejší ministr vnitra Radek John za Věci veřejné a říkal - z občanského průkazu musí zmizet nejprve rodinný stav, potom údaj o trvalém bydlišti a posléze rodné číslo. Tak by mě teď zajímalo, v jaké fázi je to rodné číslo. Podle toho návrhu, co si pamatuji, má také zmizet v roce 2020 a být nahrazeno bezvýznamovým identifikátorem. Tak to tehdy tady bylo předloženo a schváleno.

Jak tady říkal pan poslanec Stanjura vaším prostřednictvím, tak jak to tedy bude? To rodné číslo bude taky na čipu, nebo tam bude vytištěno? To je stejný případ jako s tím trvalým pobytem. Ono to bude asi oboje - bude to jak fyzicky, tak to bude na čipu, abychom neřekli, kdo neumí číst čip, tak se podívá fyzicky na to, co je na občanském průkazu napsáno. Jenomže to jde proti té ideji ochrany soukromí, kdy se tady tímhle argumentovalo minulé volební období. To jde proti té ideji. Takže opravdu netuším, abychom potom příští volební období, ať tady bude kdokoli, zase neřešili rodné číslo, když teď řešíme trvalý pobyt. Možná by bylo logičtější to rovnou vyřešit teď hned tímhle pozměňovacím návrhem, kdy se řeší trvalý pobyt. Vyřešit i rodné číslo, protože v roce 2020 podle toho původního návrhu z občanky má zmizet. Takže to je další problém, který se zde vyskytuje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan předseda Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já myslím, že to je důležitý aspekt - ochrana soukromých údajů. A shodujeme se mnozí, že nejcitlivější je rodné číslo. A já myslím, že jeho nahrazení jiným identifikátorem je správně. A pak je nějaká teorie a pak je realita. Tak kdo má to štěstí, nebo smůlu, že je zapsán v obchodním rejstříku, tak je tam skoro všechno. Skoro všechno. Tam ta ochrana těch, kteří podnikají nebo jsou ve statutárních orgánech, v zásadě neexistuje.

A pak je ještě horší případ. Zažívám ho sám osobně. Přijdete do hotelu v České republice na recepci a máte dvě možnosti - buď si necháte okopírovat občanku, anebo tam nesmíte. V mnohých hotelích to takhle je. Stát to ví, tváří se, že to neexistuje. Ale potom šikanuje třeba obecní úřady, že na záznamu jednání ze zastupitelstva se nesmí tohle publikovat, tohle publikovat... Takže na jedné straně to úplně přeháníme a na druhé straně to necháváme úplně bez kontroly a úplně veřejné. A místo abychom vedli debatu o takto závažných otázkách, jak to koncepčně vyřešit, a následně k tomu hledali technické řešení, tak to máme zase otočeno. Mluvíme - moderní čip, jsme v 21. století, technologie, ale tyhle základní koncepční přístupy, za prvé aby to nebyl veřejný údaj - a to ten čip splňuje v okamžiku, kdy to tak je, a pak můžeme vést debatu o rozsahu těch údajů. K čemu pak budeme potřebovat např. kartu pojištěnce, když můžeme i tohle uvádět? K čemu budeme potřebovat zbytečně řidičský průkaz, když to můžeme napsat na čip? A tak dále. Ale abych to z toho čipu mohl číst, no tak to musí fungovat na té druhé straně. Ne že ten čip vyrobím a nikdo si ho nepřečte. A pan ministr to nechápe a říká, že to je ten správný postup, že ten, kdo poukazuje na ty problémy, vytváří chaos. Opak je pravdou. (Předsedající upozorňuje na čas.) Vy musíte novelizovat zákon, který jste předložil. Ne my!

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Schwarz, po něm pan poslanec Fiedler a další.

 

Poslanec Bronislav Schwarz: Pane místopředsedo, já doufám, že nerozpoutám nějaké povídání o občanských průkazech. Ale já jsem si vás všechny řádně poslechl, poslechl jsem si kolegy tady zprava. Pan ministr nepotřebuje zastání, ale přesto bych chtěl k tomu něco říci. Vím, o čem mluví kolega Pilný, vím také, o čem mluví pan kolega Stanjura. Protože každý na tom má své pravdy trošku. Ale já vám řeknu, jak to vidím já, v čem je to jednoduché.

V současné době máme občanské průkazy, v kterých by měla vymizet identifikační věc neboli trvalé bydliště, které tam je natištěné. Prosím vás, nechte kolegu Petrů, ať načte pozměňovák, ať to trvalé bydliště tam zůstane. Je to důležité pro určité složky, které působí v naší republice, třeba pro policii je lepší, když dostanu do ruky občanku a vidím, kde ten člověk bydlí. Mně občanka s jménem - promiňte, když nefungují elektronické evidence - nic moc neříká. Tak to je jedna věc.

Samozřejmě je špatně, že dneska už víme, že když projde nový zákon o identifikaci osob, o kterém mluvíme, za měsíc, za dva, za tři nebo také za půl roku nebo příští volební období, když projde, tak budeme muset udělat novelu tohohle zákona. Je mi to líto, ale tak to prostě je. Je to třeba říct, že se ta novela bude muset asi udělat. Ale pokud budeme čekat dneska s tím, co tady rozhodujeme, s tím pozměňovacím návrhem kolegy Petrů, tak nám ta občanka s trvalým bydlištěm zmizí a taková občanka bez trvalého bydliště nám je k ničemu, já to řeknu slušně. Takže to je celé. Prosím vás, je to celé. Já vás žádám, nehádejme se. Pojďme trošku dál. Takových novel se udělalo, ale tohle to je účinná novela. Takhle to vidím já. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Karla Fiedlera, připraví se pan poslanec Grospič a další. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Rozpoutala se nám tady trošku debata o rodných číslech. Tak já přispěji trošku do mlýna.

Rodná čísla. Kolegové, daňové identifikační číslo, jak se tvoří. Právnické osoby - dá se CZ a dopíše se identifikační číslo právnické osoby. Jak se tvoří daňové číslo fyzických osob? Daňové číslo fyzických osob je přece rodné číslo daného podnikatele, daného živnostníka, které dává na faktury, které dává na účtenky a povinně je dává na EET! (Velmi hlasitě, důrazně:) My tady jak blbci budeme řešit rodné číslo na občanských průkazech a řada z nás, těch, kterých se týká EET, musí povinně své rodné číslo dávat všem k dispozici na účtenkách EET! Prosím vás, jsme se opravdu zbláznili! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP