(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane ministře, zatím tady jiného člena vlády nevidím, zahajuji třetí jednací den 54. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tady vítám.

Žádám vás, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty, resp. už ji má vydanou.

Sděluji, že o omluvy neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Jan Bartošek na odpolední jednání z pracovních důvodů, Jiří Běhounek z pracovních důvodů na celý den, Ondřej Benešík do 10 hodin z osobních důvodů, Jan Birke z pracovních důvodů na celý den, Vlasta Bohdalová do 11 hodin z osobních důvodů, Vlastimil Gabrhel z pracovních důvodů na celý den, Pavla Golasowská z rodinných důvodů na celý den, do 13 hodin Leoš Heger z pracovních důvodů, Pavel Holík na celý den z rodinných důvodů, Václav Horáček od 12.15 do 16 hodin ze zdravotních důvodů.

Pan poslanec Vojtěch Adam má náhradní kartu číslo 13.

Gabriela Hubáčková na celý den ze zdravotních důvodů, Vítězslav Jandák na celý den ze zdravotních důvodů, David Kasal do 12.20 hodin z osobních důvodů, Martin Kolovratník na celý z osobních důvodů, Martin Komárek do 11 hodin a od 14.30 hodin z osobních důvodů, Jana Lorencová na celý den ze zdravotních důvodů, Květa Matušovská do 12 hodin bez udání důvodu, Radka Maxová do 11 hodin z pracovních důvodů, Miroslava Němcová bez udání důvodu, Igor Nykl na celý den ze zdravotních důvodů, na celý den Lukáš Pleticha z pracovních důvodů, Pavel Plzák také na celý den z pracovních důvodů, Anna Putnová na celý den z osobních důvodů, stejně Adam Rykala na celý den z osobních důvodů, Jiří Skalický do 13 hodin z pracovních důvodů, Josef Šenfeld na celý den z osobních důvodů, Jiří Štětina do 15 hodin z pracovních důvodů, na celý den Karel Tureček z osobních důvodů, Dana Váhalová na celý den z rodinných důvodů, Helena Válková do 13 hodin ze zdravotních důvodů, na celý den Jan Volný ze zdravotních důvodů, na celý den Vlastimil Vozka z pracovních důvodů, do 14.30 hodin pan Rostislav Vyzula z pracovních důvodů, Josef Zahradníček na celý den z osobních důvodů, také na celý den pan poslanec Jiří Zemánek z osobních důvodů.

Prosím, abyste pečlivě poslouchali omluvy členů vlády vzhledem k tomu, že dnešní den bude věnován interpelacím a některé z vás jistě zklamu.

Pan předseda vlády Bohuslav Sobotka do 14.30 hodin z pracovních důvodů, čili na odpolední interpelace bude, ale na písemné interpelace nebude. Andrej Babiš na celý den z pracovních důvodů, Pavel Bělobrádek na celý den ze zdravotních důvodů, Richard Brabec do 11 hodin z pracovních důvodů, na celý den Milan Chovanec z pracovních důvodů, Miloslav Ludvík do 16 hodin z pracovních důvodů, čili na ústní interpelace již bude. Michaela Marksová na dopolední jednání a od 16.30 z pracovních důvodů, takže nebude na interpelacích. Jan Mládek je celý den omluven z důvodu zahraniční cesty, do 11 hodin Dan Ťok bez udání důvodu, Kateřina Valachová do 14.30 hodin z pracovních důvodů, to znamená, že na ústní interpelace již bude. Vím, že jsem tentokrát některé lidí výrazně nepotěšil, protože své interpelace chtěli jistě přednést.

 

Vzhledem k tomu, že je čtvrtek, zahájíme bodem 290, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji na známou skutečnost, že do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 hodin je vylosujeme. A můžeme tedy začít. Otevírám bod

 

290.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

A hned se budeme muset vypořádat s tím problémem, protože první písemnou interpelaci, se kterou nesouhlasil poslanec, je interpelace poslance Zbyňka Stanjury ve věci nařízení vlády č. 283/2016 Sb., o stanovení prioritních dopravních záměrů a aktuálního stavu připravenosti podkladů pro zrychlený režim EIA. Jde o sněmovní tisk 962. Jde o přerušený bod, kdy interpelace směřovala na Dana Ťoka, a ten je omluven, jak jsem před chvílí sdělil. Ale o slovo se hlásí samozřejmě pan poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne, pane místopředsedo, kolegyně, kolegové. V této chvíli bych považoval tuto interpelaci za projednanou, protože jsem poslal dvě velmi obdobné interpelace, jak na ministra dopravy, tak na ministra životního prostředí. Obě se týkaly schvalování prioritních staveb podle nařízení vlády, těch devíti staveb. My jsme vlastně na minulé schůzi vedli podrobnou debatu s panem ministrem životního prostředí a já už jsem avizoval v tehdejší rozpravě, že tím pádem považuji i tuto interpelaci za projednanou.

Takže pokud to jde a nic tomu nebrání, tak bych považoval tuto interpelaci za projednanou a nepožaduji další projednávání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. To zjednodušuje situaci. Můžeme tedy tuto interpelaci uzavřít. Já jenom upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu naší Poslanecké sněmovny, které zní, že není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.

Takže v tomto ohledu můžeme pokračovat, a to interpelací na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, a to interpelací pana poslance Karla Fiedlera ve věci provádění výsledků kontrol soudních exekutorů. Jde o sněmovní tisk 963 a o přerušené jednání. Ptám se pana interpelujícího poslance Karla Fiedlera, jestli má zájem se vyjádřit v rozpravě. Můžeme zahájit tuto interpelaci vystoupením pana poslance Karla Fiedlera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobré dopoledne, kolegyně a kolegové. Já bych na úvod jenom přečetl krátce jednu stať z odpovědi pana ministra, tak abychom si ozřejmili a připomenuli to, co už já jsem sice tady zmiňoval, a potom k tomu ještě dám nějaké doplňující informace a necháme pana ministra, aby se k tomu vyjádřil.

Já jsem interpeloval pana ministra Pelikána ve věci provádění kontrol exekutorských úřadů. Toho, jak jsou prováděny exekuce, protože jsme svědky toho, že z řad občanů a povinných jsou častokrát stížnosti k tomu, nikoliv podstatě exekucí, ale formě provádění exekucí, a to, že asi ne vždy tam je úplně všechno v pořádku, což i z odpovědi pana ministra Pelikána bylo zřejmé. Čili já odcituji jeden odstavec.

Takto tomu bylo např. v případě Exekutorského úřadu Český Krumlov, soudního exekutora dr. Marka Franka. První kontrola jeho úřadu byla provedena ve dnech 14. až 15. 7. 2010 a při této kontrole bylo zjištěno, že soudní exekutor vede úřad na profesionální úrovni, nicméně bylo v jeho postupu zjištěno pochybení spočívající v nesprávném postupu při výpočtu odměny za exekuci prodejem movité věci, čímž byly v rozporu s právními předpisy navyšovány náklady exekuce na úkor povinných. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP