(10.40 hodin)
(pokračuje Plzák)

A pak ke kolegovi Benešíkovi. Pane kolego prostřednictvím předsedajícího, můžete mi říct, jak by si pan ministr ve vládě, kde sedíte i vy, máte možnost kontroly, jak by si přihrával dotace. Mě by zajímal ten mechanismus. Jak se to ve vládě dělá, jak se to hraje, aby to mohl dělat. Řekněte mi to. Prozraďte mi to. Mě to zajímá jako občana, jako člověka, jako poslance. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Kučera, jeho faktická poznámka. Po něm pan poslanec Kalousek, pan poslanec Černoch, pan poslanec Blažek, pan poslanec Benešík, paní poslankyně Válková. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, vážený pane předsedající. Já možná i částečně odpovím mému předřečníkovi, jak se to dělá. Pan ministr Babiš, jak jistě všichni víme, je ministrem financí a v jeho portfoliu je například státní podnik ČEPRO, který nakupuje bionaftu. Z veřejných zdrojů tady můžu citovat, že do firmy Čepro dodávají dvě Babišovy firmy, to znamená firma Preol a Primagra. Mně to připadá docela zajímavé. To znamená, ministr financí Babiš si ve státním podniku Čepro kupuje sám u sebe v Agrofertu 87 % veškerého obratu. Podle veřejných zdrojů narostl obrat od roku 2013 dvojnásobně. To znamená od doby, kdy pan ministr Babiš nastoupil jako ministr financí, dvojnásobně narostl nákup firmy ČEPRO u jeho firem ve skupině Agrofert.

A jak se toho dá zneužívat dále? Zase budu citovat z veřejných zdrojů. On tam byl i třetí dodavatel. A třetí dodavatel po razii daňové Kobry skončil. Kdo řídí daňovou Kobru prosím? Opět Ministerstvo financí - Andrej Babiš. Stačí vám to takhle, pane kolego? (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou, po něm pan poslanec Černoch, pan poslanec Blažek, pan poslanec Benešík, paní poslankyně Válková. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Chtěl bych se ve vší úctě ohradit proti pojmologii pana poslance Benešíka, který řekl, že pan ministr Babiš patřil ke komunistické šlechtě. Jako předseda TOP 09 s ohledem na osudy členů TOP 09 Schwarzenberga, Czernina a Lobkowicze proti tomuto pojmu protestuji. Ano, pan poslanec a ministr Babiš patřil ke komunistickým prominentům. Těm se od druhé světové války až do dnešního dne dařilo a daří dobře. U šlechty bohužel to konstatovat bohužel nemůžeme. Tam byly životní osudy zcela jiné.

Po panu poslanci Kučerovi dám druhý příklad, jak se to dělá. Pan ministr Babiš má jako ministr financí zásadní vliv na kapitolu rozpočtu pana ministra Jurečky. Řekne panu ministrovi Jurečkovi: Budete mít, pane ministře, třikrát více peněz pro potravináře, ale jenom za předpokladu, že dotace budou dostávat jenom ty velké. Ne ty malé. Ale ty velké, které mají minimálně 250 zaměstnanců. Pak můžete počítat s tím, že peněz vám dám opravdu hodně.

Pan ministr Jurečka chce být úspěšný ministr, takže s ministrem financí takovou dohodu uzavře. Dostane skutečně třikrát více peněz pro potravináře a pan ministr Jurečka vypíše, že je to jenom pro ty velké. Takže dominantní část těchto dotací dostane Agrofert. Takhle se to dělá. A takhle to bohužel také prochází. A takhle to bohužel média ovlivňovaná a vlastněná ministrem financí tolerují a nepranýřují. Takže alespoň zákon by měl říct, že takto se to dělat nebude, byť souhlasím s tím, že ten, kdo je celý život zvyklý jako komunistický prominent zákony obcházet, bude je obcházet dál. Ale zákony se obcházet nemají. (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Černoch, po něm pan poslanec Blažek, pan poslanec Benešík, paní poslankyně Válková, pan předseda Faltýnek, pan poslanec Birke, paní poslankyně Lorencová. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Černoch: Já bych se chtěl zeptat a reagovat na slova pana kolegy Benešíka. Jaká je tedy pravda? Celou dobu se prezentoval tento zákon, že to je zákon, který má narovnat určité prostředí. A pan kolega Benešík, vaším prostřednictvím, řekl, že to je zákon, který je, a několikrát to zopakoval, namířen proti jednomu člověku. A já si myslím, že zákony se ale nemají dělat proti jednomu člověku. Ať je to Lojza, nebo Pepa, ať je to kdokoliv. Zákony se mají dělat tak, aby narovnaly určité prostředí.

Jaká je tedy pravda? Tak je to zákon, který je namířen proti jednomu člověku, anebo je to zákon, který narovnává určité prostředí? Protože během doby, kdy se projednával, tak i v médiích se to komunikovalo tak, že i pro ministry je to zákon, který jim pomůže, protože pak nemusí čelit neustálým narážkám na to, že jsou ve střetu zájmů, a nemusí se neustále hájit a obhajovat. Ale v této chvíli je to tedy zákon proti jednomu člověku? Souhlasím s tím, že ať se to týká jednoho člověka, nebo ať se to týká médií. Včera jsme tady řešili OKD. Velmi závažnou věc. V kolika médiích se to objevilo? V jednom, ve dvou... Nikde jinde. Pro mě osobně je to opravdu velká kauza a myslím si, že by o tom média měla psát. Nepíšou. Tady to najednou běží v přímém přenosu.

Jaká je tedy pravda, pane kolego Benešíku? Je to zákon proti jednomu člověku, nebo je to zákon, který narovnává určité prostředí? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Benešík faktická poznámka. Po něm paní poslankyně Válková, pane poslanec Faltýnek a další.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, hlásil jsem se k této faktické poznámce dříve, než můj vážený kolega Marek Černoch vznesl tuto otázku. Ale využiji toho času, který mám, abych odpověděl. Nejsem žádným proponentem tohoto zákona. Já jsem se pod něj nepodepsal. Nijak zvlášť jsem ho neprosazoval. Ale osobně to vnímám tak, že tento zákon zřejmě nepřinese, řekněme, takový efekt, jaký předkladatelé očekávají. Doufám, že alespoň nějaký efekt přinese. A já to vnímám tak. Opravdu ten zákon tady nebudu jak lev hájit. Myslím si, že není špatný. Ale jsem trošku skeptický k tomu, jaký bude jeho dopad.

Přesto tvrdím, že není namířen proti jednomu člověku, byť někdo to takhle prezentuje. Spíše si myslím, že pan místopředseda vlády Babiš byl jakýmsi katalyzátorem, který ukázal, který nás přivedl do nové situace, kdy je vidět na jeho příkladě, že je ve střetu zájmů. A že člen vlády, takto prominentní člen vlády, může být ve střetu zájmů. A koneckonců v příští..., když se podíváte, kolik nejrůznějších lidí napojených na státní byznys dneska, kteří si říkají multimilionáři, chce kandidovat a zakládají si strany, tak zákon může být užitečný i do budoucna. Takže já si myslím, že to je obecný zákon. Jsem o tom přesvědčený. A Andrej Babiš sloužil jako příklad. Jako někdo, kdo upozornil na to, že tato situace může nastat. A koneckonců mám dojem, že i nastává.

Ale proč jsem se hlásil k faktické poznámce, byla kolize, nebo resp. nadřazenost evropského práva k vnitrostátnímu. Nadřazenost je pouze v určitých oblastech, kde se Česká republika společně i další státy dohodly, že ta nadřazenost tam bude. Můj laický názor je bez jakékoliv analýzy, omlouvám se, pokud informace nebude správná, že v tomto případě zřejmě žádná nadřazenost evropského práva nebude fungovat. Ale to je můj laický názor. (Upozornění na čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Paní poslankyně Válková - její faktická poznámka. Paní poslankyně není přítomna, tudíž jí faktická poznámka propadá. Pan poslanec Faltýnek. Prosím, pane poslanče. Po něm pan poslanec Birke, paní poslankyně Lorencová.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. Škoda, že tady není kolega Kalousek, protože když se tady všichni ptáte, jak se to konkrétně ve vládě dělá, tak já vám to řeknu. To ostatní jsou pouze domněnky. Pouze domněnky, že by mohlo býti. Mohlo by býti. Mohlo by býti.

Ale reálně se to dělá tak, že sedím ve vládě jako ministr financí a odpustím svému kolegovi podnikateli ministrovi zahraničí pokutu za špatně vyplněné dotace. Tak se dělá ve vládě. A pokud... včera už jsem to říkal.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Birke a jeho faktická poznámka. Po něm paní poslankyně Lorencová, pan poslanec Fiedler, pan poslanec Štětina. Prosím.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, chtěl bych se možná zeptat, jestli to dobře chápu, tady je celá řada komunálních politiků, současných místostarostů a starostů. Jestli tomu dobře rozumím, ten střet zájmů, a myslím, že jsem to už někde řekl, nicméně to chci říci ještě na plénu. Představte si modelovou situaci, pokud jsem starosta města, mám stavební firmu, jsem zvolen jako starosta a každou minutu si nahraju pro sebe zakázku třeba z chodníků nebo z komunikací. To je přece střet zájmů. To si vůbec nedokážu představit, že něco takového vůbec si - jako že si na těch městech něco takového - kolegové na mě správně. Tam lítají ta trestní oznámení potom, že jo? Tak, přesně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP