(10.00 hodin)

 

: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já bych možná z tohoto místa ráda připomněla svým kolegům z ANO, co říkal pan Babiš po volbách, když jsme se všichni kolegové dostali do Poslanecké sněmovny, a to že nás vyzýval k tomu, abychom omezili svoje podnikání. On sám přišel s tím, že svoji firmu Agrofert převede na nějakého pana Průšu. Já ho tedy osobně neznám, možná kolegové z Agrofertu vědí, o kom mluvil. Ale bohužel se tak nestalo. Proč my tady teď řešíme zákon, kterému říkáte lex Babiš? Protože vlastně pan Babiš může dělat to, co dělá ze své pozice ministra financí, a to že využívá veřejné prostředky pro svoji firmu. On prostě může! A my všichni víme historicky, že pan Babiš je mistr světa v tom, co on může dělat a co mu zákon dovoluje. My víme, jak se zachoval v kauze Čapí hnízdo. Víme, jak dokázal využívat nebo zneužívat mezeru v zákoně, co se týká dividend. Takže on prostě jednoduše může. A pokud člověk, který zastává funkci ministra financí, nemá morální kredit k tomu, aby sám rozhodl, co je morální a co není, co může dělat a co nemůže dělat ze své pozice, no tak bohužel tady řešíme lex Babiš.

Takže jenom předtím než vystoupí moji bývalí kolegové z hnutí ANO, tak bych jim chtěla připomenout slova pana Babiše, kdy sám řekl a deklaroval, že se vzdá podnikání a že převede svoji firmu na nějakého pana Průšu. Děkuji.

 

: Děkuji. Prosím pana poslance Hájka. Potom pan poslanec Pilný, stále faktické poznámky.

 

: Vážený pane předsedající, páni ministři, dámy a pánové, já si dovolím krátce zareagovat na slova kolegy Blažka, který tady apeloval na to, abychom nešpinili jedna strana druhou, že ten Karel, ten nekradl.

Já jsem tady včera možná 20, 25 minut hovořil o privatizaci OKD. Rozkradení OKD. Vytunelování OKD. Kdo vytuneloval OKD? Začalo to v době, kdy tady bylo Občanské fórum. Potom tady byla ODA, Občanská demokratická aliance. Potom největší tunel byl v době, kdy tady došlo k podepsání - teď mi pomozte najít výraz - opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD v roce 1997. Potom pravicové vlády ODS, TOP 09, které, rozhodčí soud konstatoval, že stát nečinil žádná rozhodnutí. Takže tady došlo k rozkradení společnosti za desítky, stovky miliard. A tady si říkáme: neobviňujeme ty strany? Já bohužel, bohužel, myslím si, že tady jediný, kdo nemá máslo na hlavě, jsou komunisté a hnutí ANO, kteří tady u toho nebyli. Takže z tohoto pohledu, prosím vás, se omlouvám, ale my musíme skutečně kritizovat ty z našeho pohledu, my, občané. Protože hnutí ANO je skutečně akce nespokojených občanů. Já jsem do politiky šel jako nespokojený občan a mám právo poukazovat nejenom na to, jaké nepravosti se tady děly, ale žádat také o to, abychom skutečně, pokud ty nepravosti tady byly, a já jsem včera znovu hovořil třeba o těch bytech, abychom my dotlačili vládu k tomu, aby ještě, pokud ty možnosti jsou, se ten majetek vrátil tam, kde z mého pohledu měl být. Děkuji.

 

: Pan poslanec Pilný, faktická poznámka. Po něm pan předseda Kalousek.

 

: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bohužel nemám možnost ani prostřednictvím předsedajícího oslovit svoji bývalou kolegyni Kristýnu Zelienkovou, která tady vystupovala, a připomenout jí, do jaké míry je etické opustit organizaci, která ji dostala do Sněmovny, bez které by se tam nikdy nedostala, uprostřed volebního období. Nejen opustit, ale dopouštět se faktických kritik, které se na ničem nezakládají.

Kauzy, které tady jmenovala, Čapí hnízdo nebo dividendy Agrofertu, vznikly před vstupem Andreje Babiše do politiky. To je zaprvé.

Zadruhé, jestliže někdo se cítí poškozen ve svých právech až na hranici Ústavy, protože o této kauze a o tomto zvláštní zákoně bude určitě rozhodovat Ústavní soud, tak má právo se bránit v rámci zákona. Způsob, jakým to udělá Andrej Babiš, je jeho způsob. On se cítí ohrožen ve svých právech. Já ten pocit s ním sdílím, i když střet zájmů nemám. Takže má přirozené právo se zákonným způsobem bránit a nesporně to tak udělá a je zbytečné vymýšlet a kritizovat za něco, co se prostě nestalo.

Pokud se týká střetu zájmů, tak samozřejmě je známo, a je známo především voličům, kteří zvolili Andreje Babiše a hnutí ANO do Sněmovny, jak to s Andrejem Babišem vypadá. Tento zákon nedělá nic jiného než to, co je všem obecně známo, v jakém střetu zájmů Andrej Babiš je, a on to deklaruje. Mění v něco, co bude daleko, daleko méně transparentní. Tento zákon by ho měl k tomu přinutit, a já doufám, že to neudělá, že Ústavní soud se rozhodne podle rozumu. Tahle nesmyslná válka, která změnila zákon o střetu zájmů na lex antibabiš, je prostě věcí většiny Sněmovny, která nás pravděpodobně v následujících minutách přehlasuje. Je to zbytečné, kontraproduktivní, nikomu to nepomůže a bude to ještě horší, než to bylo.

Děkuji za pozornost.

 

: Prosím pana předsedu Kalouska, potom Marek Černoch, vše faktické poznámky.

 

: Promiňte, já jsem do téhle diskuse nechtěl vstupovat, protože mám pocit, že vyčítání co, kdy, kde, kdo pro projednávání tohoto zákona nemá sebemenší efekt ani není relevantní. Pan poslanec Hájek říkal, že vlastně jediní v této Sněmovně, kteří nemají máslo na hlavě, jsou komunisté, hnutí ANO. Já mu závidím tohle sebevědomí, ale prosím.

Nicméně není pravda, pane poslanče Pilný prostřednictvím pana předsedajícího, že kauza Čapí hnízdo byla před vstupem Andreje Babiše do politiky. Ta probíhá stále. Dokonce ji vyšetřuje OLAF. A v rámci kauzy Čapí hnízdo politik Andrej Babiš, první místopředseda vlády Andrej Babiš, zcela prokazatelně lhal celé veřejnosti i Poslanecké sněmovně. To se prostě stalo a je to doložitelné z otevřených zdrojů. Tak to prosím není pravda, že to bylo. To bohužel je.

 

: Prosím pana poslance Černocha.

 

: Děkuji za slovo. Chci reagovat na slova pana kolegy Hájka, vaším prostřednictvím, pane předsedo. Vy jste řekl, že jediný, kdo nemá máslo na hlavě, tak jsou komunisti a ANO. A my taky nemáme máslo na hlavě. Jenom bych chtěl připomenout, že OKD jsme iniciovali spolu s KSČM. A chceme bojovat proti korupci, chceme bojovat proti zlodějnám a chceme, aby zákon platil pro všechny. Takže ani my nemáme máslo na hlavě, pane kolego. Děkuji.

 

: Žádnou další faktickou poznámku nemám a prosím pana poslance Schwarze, který je řádně přihlášen. A po něm pan poslanec Komárek.

 

: Děkuju, pane předsedo. Kolegyně, kolegové, mě mrzí, že tady není kolega Chvojka, protože jsem mu včera slíbil, že mu dovyprávím, co mně vadí. Tak já to vezmu v rychlosti. (Ministr Chvojka signalizuje, že sedí ve své poslanecké lavici. Předsedající: Kolega Chvojka je vlevo.) Už ho vidím, pana ministra.

Takže pane ministře, vadí mi opravdu to, ne že bych podle vás, jak jste myslel, tady chtěl zdržovat, tak proto v rychlosti. Vadí mi to, že když člověk jde do politiky a do jakékoliv úrovně, myslím tím úrovně komunální, krajské i sem, a opravdu se otevře, tzn. ukáže všechno, co má, anebo že je lékařem, učitelem, policistou, strážníkem, tak lidé mají možnost toho člověka zvolit. Tak se také stalo, tak se sem hnutí dostalo, díky lékařům, učitelům, lidem, kteří prostě na tu kandidátku šli, a všichni věděli, kdo je volili, co mají, co nemají.

A teď půjdu k tomu, co mě vadí. Vadí mi to, že právě i vy, pane ministře, sice jste chviličku pan ministr, ale jste možná díky hnutí ANO ministrem. Díky tomu tady, už tady jiného ministra nevidím, ministr vnitra odešel, nevadilo vám, že pan Babiš se jako podnikatel přihlásil do politiky s hnutím nespokojených občanů, dostal se sem a poskládali jsme koalici. Všichni to věděli.

Mně to připadá asi tak, jako když se ožením a za 14 dní po svatbě začnu manželce říkat, že má zelené oči, když je předtím měla taky. Tak to mně vadí. A vadí mně, kdybych měl zvednout zákon bez ohledu, jestli to je na pana Babiše, mně to vadí i na sebe, pane ministře. Protože se mně může stát, že mě příště v obci budou chtít někdo volit, a když se opravdu stanu třeba starostou nebo místostarostou, tak poskládám koalici, a pak mi někdo řekne: Dobře, ale ty jsi byl bývalý policista. My nechceme, aby starostové byli policisté. Tak se zase něco přijme a nebudu. To je špatně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP