(15.50 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Ještě mi dovolte velmi stručně informovat o tom návrhu zákona. Návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací byl 18. října postoupen Poslanecké sněmovně, měl tedy by být zařazen na pořad příští řádné schůze Poslanecké sněmovny. A já bych rád apeloval i na poslance a poslankyně, aby tento návrh byl pokud možno rychle projednán na půdě Poslanecké sněmovny, protože toto je také jedna z podmínek toho, že nebude narušeno čerpání finančních prostředků. Čili pokud se paní poslankyně ptala na to, jestli existují rizika, tak ano, existuje tady ještě riziko, že by tento zákon nebyl schválen do konce funkčního období tohoto parlamentu, a v případě, že by k něčemu takovému došlo, tak bude muset být předkládán znovu a už by to podle mě mohlo ohrozit vůbec časový prostor, který máme pro to, abychom těch 14 mld. korun efektivně použili. Takže my na úrovni vlády chceme dokončit přípravu, udělat všechny potřebné podklady a jenom jde o to, aby nám Evropská komise nezastavila čerpání těchto peněz jenom proto, že nesplníme onu podmínku příslušných legislativních změn, které by tady měly být vykonány.

Chci vás jednoznačně ujistit, že vláda v oblasti podpory rozvoje vysokorychlostních sítí činí aktivní kroky, že jsme splnili a dosáhli základních milníků, tak jak jsme si je stanovili, byť bohužel s několikaměsíčním zpožděním oproti tomu, co bylo původně deklarováno, nicméně dosáhli jsme toho.

Pokud jde o otázku motivace pro privátní investory, doufám, že tou motivací pro privátní podnikatele v této oblasti bude konkurenční soutěžní prostředí. To znamená, potřebujeme, aby všechna pravidla pro fungování tohoto byznysu v ČR byla nastavena dostatečně konkurenčně, aby tady byla soutěž, která bude ve prospěch spotřebitelů a bude se týkat také otázky kvality pokrytí, které bude dostupné. Máme tady několik operátorů, kteří operují na našem trhu, máme tady nezávislý Český telekomunikační úřad, který by ty podmínky měl hlídat, měl by hlídat otevřenou konkurenční soutěž, a potřebujeme, aby ta otevřená soutěž zlepšila i přístup k internetu tam, kde nebude možné použít státní dotace nebo evropské dotace.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Paní poslankyně chce položit doplňující otázku. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji. Pane premiére, řekl jste, že s přípravou dokumentů byl trochu problém, že u některých úřadů, které se měly zabývat přípravou příslušných dokumentů, trošku příprava vázla. Tak se chci zeptat které úřady, protože pokud dojde k nějakému zpoždění, tak následek potom má to, že se po nás zde v Poslanecké sněmovně chce urychlené schválení nějakého důležitého dokumentu, který jste právě zmínil a jehož projednávání vlastně bylo odloženo. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a poprosím pana premiéra o reakci.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Já myslím, že to není žádné tajemství. Primární odpovědnost za zpracování dokumentů samozřejmě nesli úředníci na Ministerstvu průmyslu a obchodu, ale bylo také důležité, jakou součinnost jim poskytovali i ti další, to znamená Český telekomunikační úřad, event. Ministerstvo vnitra a další státní instituce, které byly v tomhle interesovány.

Já bych byl samozřejmě mnohem raději, kdyby se podařilo termíny splnit dřív. Víte také, že jsem osobně intervenoval v této věci opakovaně, že koneckonců i vláda určila koordinátora pro digitální agendu, což také vytvořilo větší tlak na příslušné instituce. Ale nakonec bych chtěl poděkovat za jednu věc. I když na začátku byly docela složité dohody a polemiky, nakonec se podařilo dosáhnout výrazného zlepšení komunikace mezi Ministerstvem průmyslu a Českým telekomunikačním úřadem. A myslím si, že právě tahle zlepšená pragmatická komunikace mezi těmito státními úřady, která vznikla i třeba pod politickým tlakem, vedla k tomu, že nakonec ty klíčové dokumenty máme k dispozici. Doufám, že zákonů, které budeme takhle potřebovat ještě projednat do konce volebního období, nebude příliš velké množství. Chci ale připomenout, že jsme ten zákon sem poslali 18. října, čili fakticky to znamená ještě skoro rok do voleb. Víte, že většinou schválení zákonů trvá někde kolem devíti měsíců, čili pořád si myslím, že jsme ještě v reálném rámci. Kdybychom to sem poslali na jaře, tak bych byl samozřejmě mnohem skeptičtější, ale teď si dovoluji vyjádřit určitý mírný optimismus, že během toho necelého roku by to obě komory mohly stihnout schválit. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. A nyní prosím k mikrofonu paní poslankyni Semelovou, aby přednesla svoji interpelaci na premiéra. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Marta Semelová: Vážený pane premiére, začátkem září jsem vás interpelovala ve věci privatizace bytů společnosti ČEZ. Jen v krátkosti připomenu, že se jedná o prodej více než 740 bytů na pražské Písnici a 33 bytů ve Vršovicích včetně pozemků, a to nejen pod bytovými domy. Proti formě veřejné soutěže, k níž ČEZ přistoupil, kde jediným kritériem je nabídnutá cena, se zcela logicky bouří místní občané. Ti požadují zrušení neprůhledného výběrového řízení a vyzývají firmu, aby byty nabídla přednostně současným nájemníkům, a to za zvýhodněnou cenu, tak jak tomu bylo v ostatních lokalitách, kde se ČEZ rozhodl své byty prodat.

Vy sám jste ve své odpovědi na mou zářijovou interpelaci uvedl, že pro postup, který společnost ČEZ zvolila, nebyl žádný důvod a že nerozumíte tomu, proč byl harmonogram prodeje nastaven tak, jak je nyní. Slíbil jste, že se o celou záležitost budete dál osobně zajímat. Ráda bych se vás proto jménem dotčených obyvatel sdružených v iniciativě Moje Písnice, kteří se na mě obrátili, zeptala: Co jste v této záležitosti od doby mé poslední interpelace podnikl? Jak se postaví vláda k výzvě, aby ČEZ, v němž má stát majoritní podíl, zrušil výběrové řízení na prodej sídliště nejvyšší nabídce a nabídl byty přednostně současným nájemníkům? Jak je vůbec možné, že členové dozorčí rady ČEZu, kteří byli dosazeni majoritním vlastníkem, schválili současný nemravný způsob výběrového řízení? Jak je možné, že chybí soubor dokumentů, který by stanovil cenu, řešil závazky vůči nájemníkům nebo obsahoval hospodářské smlouvy v souvislosti s péčí o bytový fond v případě zhruba osmi tisíc bytů včetně Písnice přecházejících do vlastnictví ČEZ, a.s., na základě privatizačního projektu (Předsedající: Váš čas!) číslo 11315? To nikoho nezajímá?

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Poprosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem se na základě interpelací, které na mě byly učiněny tady na půdě Poslanecké sněmovny, obrátil dopisem na místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše a požádal jsem ho o zdůvodnění rozhodnutí společnosti ČEZ o prodeji bytů a další informace ve věci privatizace bytů společnosti ČEZ vzhledem k tomu, že Ministerstvo financí vykonává akcionářská práva za stát ve společnosti ČEZ. Obdržel jsem od něj informaci. Dovolím si z té informace zde citovat: "Po posouzení všech informací, které jsem k veřejné soutěži obdržel, se domnívám, že postup společnosti ČEZ je zvolen nikoliv netransparentně a umožňuje zapojení co nejširšího okruhu zájemců. Bude-li prodej realizován, pak dojde k prodeji celého bytového portfolia a lze důvodně očekávat při této formě prodeje maximalizaci zisku. Z hlediska navrženého harmonogramu je nepochybně vhodné lhůtu k podání nabídek prodloužit, což ale ČEZ již učinil, a prodloužení lhůty o šest týdnů lze s ohledem na standardy na trhu považovat za vstřícné."

Z toho dopisu také mohu citovat, že skutečně realitní kancelář Naxos, která byla pověřena organizací veřejné soutěže, upozornila ČEZ na to, že s ohledem na zahájení veřejné soutěže těsně před začátkem prázdnin by bylo vhodné posunout lhůtu pro podání nabídek, a v návaznosti na to upozornění vedení společnosti ČEZ rozhodlo o posunu lhůty pro podání nabídky o šest týdnů, to znamená nově do 2. prosince letošního roku. Změna podmínek veřejné soutěže byla vyhlášena v pondělí 19. 9. dodatkem k podmínkám veřejné soutěže.

Do podmínek veřejné soutěže, tak jak uvádí tento dopis, který jsem obdržel od ministra financí, bylo ze strany ČEZ zahrnuto v omezené míře i sociální hledisko, které je pro zájemce o koupi bytového fondu pouze volitelné. Jedná se o tyto možnosti závazků budoucího vlastníka: Závazek zájemce učinit nejpozději ve lhůtě do tří let od podpisu kupní smlouvy veškerá právní jednání směřující k prohlášení o rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám a následně takto nově vzniklé jednotky nabídnout přednostně ke koupi nájemcům užívajícím jednotlivé jednotky ke dni zápisu těchto jednotek do katastru nemovitostí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP