(15.10 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Vláda dělá všechno pro to, abychom ještě v mandátu naší vlády takovéto otevřené výběrové řízení zorganizovali, aby ho Ministerstvo dopravy mohlo vyhlásit. Takže cílem je nepřenášet to zase na další a další vlády, ale zajistit, že skutečně to výběrové řízení bude příští rok vyhlášeno, aby byl dostatek času ty tři roky, aby ta soutěž mohla proběhnout, doběhnout, aby se to mohlo celé předat, pokud bude vysoutěžen nový provozovatel, a skutečně na základě otevřené soutěže bylo dosaženo optimalizace nákladů, které jsou s tím mýtným systémem a jeho provozem spojeny.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu dalšího vylosovaného, to je paní poslankyně Váhalová, připraví se pan poslanec Soukup. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážený pane premiére, pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, na návrh Ministerstva vnitra vláda schválila 12. října poskytnutí finančních prostředků na pomoc syrským uprchlíkům z oblasti Aleppa prchajícím do Turecka před ozbrojenými útoky. Můžete nás prosím, pane premiére, informovat konkrétně o charakteru této pomoci, o důvodech poskytnutí a podmínkách, za kterých byla přidělována? Jakým způsobem mohou být peníze využity?

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji, poprosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená paní místopředsedkyně, chci jenom na úvod říct, než se dostanu k tomu konkrétnímu daru, který poskytujeme na pomoc lidem v Aleppu, že česká vláda pokládá humanitární situaci, která je v Aleppu, za velmi závažnou. Jednoznačně podporujeme všechny snahy, které povedou k tomu, že v Aleppu bude buď uzavíráno, nebo prodlužováno příměří. Je tam dneska několik set tisíc civilistů, kteří se ocitli v pasti bojů, které tam probíhají mezi syrskou vládou a opozicí, a já pokládám za velmi důležité, a myslím si, že je dobré to zmínit i na vrub toho, že byl zvolen tedy nový americký prezident, že jedna z velkých výzev, která na něj podle mého názoru čeká, je řešení situace v Sýrii. Pokládám za klíčové, aby došlo k novým jednáním mezi Spojenými státy a Ruskem o tom, jak situaci v Sýrii definitivně vyřešit. Není to jenom problém těch lidí, kteří jsou dneska v těch ničených městech, kde prostě probíhají boje, jsou tam děti, jsou tam rodiny, jsou tam civilisté, kteří, bohužel, jsou v roli obětí tady těchto ozbrojených střetů, ale jde také o několik milionů Syřanů, kteří utekli ze Sýrie v minulých letech právě před válkou. Tito lidé jsou dneska v okolních zemích v táborech v Turecku, v Jordánsku, v Libanonu, někteří z nich se snaží dostat do Evropy a někteří z nich už do Evropy odešli. A pokud máme vyřešit tento velký problém, primárně potřebujeme dohodu Spojených států a Ruska. Realistickou dohodu, která umožní za podpory Evropské unie, za podpory všech dalších aktérů v tomto regionu zajistit politické řešení konfliktu v Sýrii, zajistit uzavření míru a politickou dohodu mezi vládou a opozicí, se kterou lze takovouto dohodu uzavřít.

Samozřejmě nelze se asi dohodnout s těmi prvky Islámského státu, které jsou přítomny na území Sýrie, ale myslím si, že je potřeba tady udělat všechno pro dohodu. Takže věřím, že nový americký prezident využije toho prostoru a toho okna, které se tady objevuje, pokud jde o americko-ruské vztahy, a že jednou z priorit nové americké vlády bude znovu si sednout s Rusy a pokusit se nalézt, ve spolupráci tedy s dalšími aktéry, ve spolupráci s Evropskou unií, řešení situace v Sýrii. Do té doby musíme pomáhat. A to, že jsme se rozhodli vyčlenit zatím pět milionů korun - já říkám zatím, protože samozřejmě je to jeden z těch prvních příspěvků, který poskytujeme. Určitě jsme připraveni i nadále. Ale vláda schválila využití pěti milionů korun z části, kterou jsme měli rezervovánu pro pomoc v Turecku, tak jsme se rozhodli těch pět milionů korun přesunout na pomoc příjemcům, tzn. syrským uprchlíkům z oblasti Aleppa, kteří jsou aktuálně na útěku z důvodu ozbrojených útoků v Aleppu. Ty peníze budou poskytnuty jako dar pro mezinárodní organizaci, která bude mít schopnost reálně tuto pomoc v tomto válečném regionu poskytnout. To je tedy naše rozhodnutí vlády, které bylo učiněno, vyčlenění těchto pěti milionů korun.

Jenom chci říci, že jsme samozřejmě připraveni pomáhat i nadále, i v rámci programu MEDEVAC. Čili já jsem požádal ministra zdravotnictví a také ministra zahraničí, aby prozkoumali možnosti, které máme, a kapacity pro program MEDEVAC v příštím roce, a pokud bychom mohli použít tento program na třeba léčení zranění dětí z oblasti tohoto konfliktu v České republice, tak si myslím, že by to byla také vhodná forma humanitární pomoci, kterou můžeme poskytnout.

Takže tolik tedy jenom velmi stručně k té situaci. Je to skutečně pro řadu lidí a v tom regionu je to humanitární katastrofa. A nevyřeší ji humanitární pomoc, i když je velmi potřebná, my ji budeme poskytovat, ale vyřeší ji politická jednání a dohoda.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Paní poslankyně chce položit doplňující otázku. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za odpověď, pane premiére. Naprosto souhlasím s tím, že řešením humanitární katastrofy v Aleppu je také okamžité ukončení občanské války. Apeluji tímto na vás, abychom se k tomu snažili také co nejvíce přispět. Ale chtěla bych se ještě zeptat buď teď, nebo případně později, které mezinárodní organizace získávají tu jednorázovou finanční pomoc ve výši pět milionů, jestli už je to jasné, nebo jestli se teprve o tom bude ještě rozhodovat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a poprosím pana premiéra o reakci.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Ano. Já tady bohužel teď nemám přesně informaci, která organizace bude naším partnerem při realizaci této konkrétní pomoci za pět milionů korun, čili tuto informaci bych asi potom paní poslankyni poskytl písemně, jakmile ji získám z Ministerstva zahraničí. Nicméně chtěl bych připomenout, že my už jsme v minulosti poskytovali humanitární pomoc přímo do Sýrie, využili jsme k tomu spolupráci s Českým červeným křížem, který má svého syrského partnera, tzn. využili jsme např. tuto organizaci pro to, abychom zprostředkovali přímo humanitární pomoc do Sýrie. Máme v Sýrii jako jediná ze zemí Evropské unie funkční ambasádu, tzn. i to pomáhá při zprostředkování nejenom humanitární pomoci z České republiky, ale také humanitární pomoci z dalších zemí Evropské unie.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Soukupa, aby přednesl svou interpelaci na pana premiéra, po něm se připraví pan poslanec Tomio Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Vážený pane premiére, dámy a pánové, budu se zabývat takovým kriminálním případem, o kterém se poslední dobou hodně psalo, hodně se o něm mluvilo ve sdělovacích prostředcích. Já sám osobně musím říci, že to pokládám spíš za selhání jedince než za nějaké systémové selhání. Nicméně jsou tady určité souvislosti, na které je třeba se zeptat. Některá média uvedla, že Afghánec, který se pokusil v Nemocni Na Bulovce znásilnit sestřičku, se k nám dostal v rámci jakéhosi imigračního programu. Tuto informaci potvrdil ostatně i tiskový mluvčí policie.

Obrací se na mne nemálo lidí, kteří poukazují na to, že vláda nikdy o podobných programech neinformovala, snad s výjimkou pokusu o přesídlení několika syrských rodin, kdysi dávno, z rodin křesťanů. Pokládám za svou povinnost položit vám nejčastější otázky z mailů, které dostávám, a není jich málo. Za prvé: Můžete něco říci o tom imigračním programu, kolik lidí jsme v jeho rámci přijali? A za druhé: Existují i podobné jiné programy?

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a poprosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Tak pokud jde o ten incident, ten dotaz se týkal tedy Afghánce, kauzy Afghánce, kterého zadrželi pražští policisté v souvislosti s podezřením na znásilnění zdravotní sestry v nemocnici. Podle těch informací, které se objevily v médiích, byl obviněn, čeká v policejní cele, zda na něj bude uvalena vazba. Podle agentury mělo jít o muže afghánského původu, ke znásilnění mělo dojít na infekčním oddělení. Pokud jde o to, co sdělil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák, jednalo se o znásilnění ve smyslu osahávání, de facto jde o pohlavní styk, do kterého se podle legislativy řadí i ostatní sexuální jednání, které nevede k souloži. Tady cituji mluvčího soudu pro Prahu 8. V médiích se objevily informace o pokusu znásilnění zdravotní sestry Na Bulovce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP