(16.30 hodin)
(pokračuje Zahradník)
Další můj dotaz směřuje k tomu, zdali se nedá náhodou také prostor pro podporu těchto neziskovek najít v té poslední položce - podpora výzkumu, vývoje a inovací, kde je nově do rozpočtu zařazeno asi, tady koukám, 153 mil. korun na institucionální podporu výzkumu. To tam od roku 2011 nebylo. Teď se to tam dává. A vy tady uvádíte, že se to bude dávat České geologické společnosti, CENIA, Výzkumný ústav hospodářský TGM a Výzkumný ústav Silva Taroucy. Což to poslední, ta spojka, a dává najevo, že jsou to tyhle čtyři v tom výčtu. To tedy na vědu a výzkum na každou z nich bude 38 mil. korun? Budou oni vědět, za co to utratí? Jenom na vědu a výzkum? Oproti normálnímu svému fungování, tak jak to vyplývá z jejich poslání?
A na úplný závěr poslední položka, opět jsem to myslím loni také kritizoval, transfery mezinárodním organizacím 280 mil. korun. Tady možná by stálo za to si udělat revizi, inventuru toho, jaký přínos pro nás, pro naši republiku, má členství v těchto mezinárodních organizacích, že si zaslouží, aby na ně bylo vydáváno každoročně na příspěvky 280 mil. korun.
Já samozřejmě budu podrobněji rozpočet ještě studovat a budu se snažit předložit nějaké pozměňovací návrhy, zejména takové, které by ubraly těm měkkým projektům a zase pomohly projektům, které budou právě směřovat k tomu, co nás nejvíc zajímá, to je boj proti suchu, příp. pro nějaké krizové řízení v oblasti životního prostředí, zlepšení vodohospodářské funkce krajiny atd. Čili určitě se opět přihlásím o slovo ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Dalším přihlášeným do obecné rozpravy je pan poslanec Bohuslav Svoboda. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, v rozpočtu, který nám dnes vláda předkládá, je jednoznačně k rozpoznání, že se blíží volby. Kabinet totiž vůbec neřeší dlouhodobý výhled, jen se chystá utrácet peníze, aby se zalíbil veřejnosti. Bohužel jako lékař vím, kam takovéto postupy vedou. Sledoval jsem mnoho nemocnic, které se rozhodly řídit krátkodobým prospěchem a zapomněly na pravidla dobrého hospodaření. Nyní se tyto nemocnice topí v dluzích a nenabízejí lidem dobrou péči. Mám obavu, že pokud se bude tímto způsobem dále chovat stát, nenabídne svým občanům dobré služby a naše ekonomika nebude konkurenceschopná.
Celý život se věnuji vědě. Proto mi vadí, že výdaje do této oblasti vzhledem k HDP se snižují. Hlavně že máme funkci místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace. Jdeme tak přesně opačným směrem, místo abychom se starali o to, zda máme kvalitní podmínky pro výkon výzkumu, a zřizujeme pro to nové úřady. Čísla mluví jednoznačně. Výdaje na vědu a výzkum od roku 2013 klesly z 0,97 % HDP na letošních 0,76 % a ani v příštím roce se nevrátí na úroveň, kterou dříve měly, protože v dlouhodobém výhledu se počítá s 0,83 %. V době ekonomického růstu je to opravdu ostudné. Musím přiznat, že mě, v uvozovkách, fascinuje argument, podle kterého přes pokles investic do výzkumu a vědy dostanou více peněz. A opakovaně je tady za to vláda chválena. Ti, kteří toto tvrdí, už zapomínají dodat, že důvodem je růst ekonomiky, které se daří díky osobnímu nasazení podnikatelů, živnostníků a zaměstnanců.
Ekonomika neroste díky vládě. Hospodářství se daří spíše vládě navzdory. Snad dosud neuplynul měsíc, aby Sobotkův kabinet nepřišel s opatřením, které aktivním a pracovitým lidem svazuje ruce ať už novou administrativou, nebo dalšími náklady. Pokud ekonomika roste, máme jedinečnou příležitost dát víc peněz do oblastí, které nám zajistí dobrou budoucnost. Jen díky kvalitnímu výzkumu můžeme v naší zemi vyrábět výrobky s vysokou přidanou hodnotou a strhnout tak nálepku montovny, která konkuruje i jen levnou pracovní silou. Budoucnost nelze vidět jen optikou této vlády, která se snaží přežít rok od roku do voleb. Ptejme se, jak se bude v České republice žít našim dětem, až dospějí, zda budou mít šanci plnit své sny.
Nedostatečné investice na vědu a výzkum nejsou zdaleka jedinou chybou návrhu rozpočtu pro příští rok. Když jsem zjistil, že v době, kdy firmy mají potíže sehnat zaměstnance, se výdaje na podporu v nezaměstnanosti zvýší o 7 %, myslel jsem si, že je to nějaký zvláštní druh humoru. Ale skutečně takový nesmysl návrh rozpočtu na rok 2017 obsahuje.
Takových nedostatků je v rozpočtu víc. Je jich možné nalézt celou řadu. Mrhání penězi, které vydělali jiní, je totiž disciplína, ve které vláda vyniká. Jde ale o přístup, který nikdy nevedl k prosperitě. Peníze, které tak vláda velkopansky rozhazuje, totiž nerostou na stromech. Do státního rozpočtu přispívají všichni občané ze svých daní. Nerozvážné hospodaření tak nakonec zaplatíme všichni.
Přestože je to hlas volajícího na poušti, vyzývám tuto Sněmovnu, aby odmítla populisticko-levicový návrh rozpočtu a vrátila ho k přepracování.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu poslanci Svobodovi. Dalším přihlášeným do obecné rozpravy je pan poslanec Radim Holeček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Radim Holeček: Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážená vládo, při projednávání rozpočtu na rok 2017 mám smíšené pocity. Mne jako vysokoškolského pedagoga samozřejmě nejvíce zajímá oblast vědy, výzkumu a inovací. Mohl bych se na tomto místě zaradovat. Opravdu máme v tomto rozpočtu nárůst financí z 29,1 mld. na 32,8 mld. - ale stále je to méně než v roce 2012. Celé mi to trochu připomíná tu židovskou anekdotu, jak jde Kohn za rabínem, že má málo místa v bytě. Rabín mu postupně radí pořídit si kočku, psa, kozu, králíka. Poté to již Kohn nemůže vydržet, protože se jich v tom bytečku těsná hodně, tak mu rabín jako konečné řešení poradí dát pryč kočku, psa, kozu a králíka. A Kohn se zaraduje, kolik mají najednou v bytě místa. Podobně, ale v obráceném gardu jste to udělali v průběhu vaší vlády s výdaji na vědu, výzkum a inovace. Řečeno pletařskou terminologií, dvě očka jste vypárali, abyste v posledním roce tři upletli.
Podíl výdajů na výzkum, vědu a inovace se v letech 2012 a 2013 za vlády ODS pohyboval v rozmezí 0,97 až 0,98 HDP. Z hlediska podílu na HDP ale výdaje na výzkum, vědu a inovace neustále klesají, a to až na v současnosti vládou navrhovaných 0,83 % HDP. Dle mého názoru není jiný čas na investici do naší budoucnosti než teď, kdy ekonomika vzkvétá a předpokládá se pokračující ekonomický růst. Namísto toho vláda potenciál ekonomického vzestupu rozpouští v neinvestičních výdajích, přebujelém státním aparátu. Za současné vlády narostl počet státních zaměstnanců o neuvěřitelných 28 tisíc. A hlavně mě nenechává klidným nárůst 604 nových úředníků na Ministerstvu financí, kteří budou mít na práci kontrolní hlášení a EET.
Kromě absolutní výše navrhovaného deficitu, který je s ohledem na míru hospodářského růstu ekonomicky neobhajitelný, tedy stejně jako v loňském roce na tomtéž místě protestuji proti nízké podpoře výzkumu, vědy a inovací a za sebe říkám, že projídací rozpočet ani v tomto roce nepodpořím.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Holečkovi. Zatím posledním přihlášeným do obecné rozpravy je pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***