(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, páni ministři, zahajuji třetí jednací den naší 50. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tady vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně a členové vlády: bez udání důvodu Ivan Adamec, z pracovních důvodů od 9 do 13 hodin a od 16 hodin Jan Bartošek, z pracovních důvodů Jiří Běhounek od 14.30 do konce jednání, bez udání důvodu Jan Birke, z pracovních důvodů Pavel Čihák, z důvodu zahraniční cesty Ivana Dobešová, bez udání důvodu od 14.30 do konce jednání Vlastimil Gabrhel, na celý den z pracovních důvodů Pavel Havíř, z rodinných důvodů Jaroslav Holík, od 9 do 13 hodin ze zdravotních důvodů Václav Horáček, z pracovních důvodů na celý den Bohuslav Chalupa, z osobních důvodů Martin Komárek, ze zdravotních důvodů Jiří Koskuba, z pracovních důvodů od 14.30 do konce jednání Radka Maxová, na celý den ze zdravotních důvodů Igor Nykl, Jana Pastuchová z pracovních důvodů, od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů Herbert Pavera, od 9 do 12 hodin z pracovních důvodů Ivan Pilný, na celý den z pracovních důvodů Lukáš Pleticha, z důvodu zahraniční cesty Pavel Plzák, z důvodu zahraniční cesty Jaroslava Pokorná Jermanová, ze zdravotních důvodů Karel Pražák, z osobních důvodů Anna Putnová, od 14 hodin do konce jednání z pracovních důvodů Antonín Seďa, na celý den z pracovních důvodů Jan Sedláček, Marta Semelová, Karel Schwarzenberg, Ladislav Šincl, bez udání důvodu Karel Tureček, od 9 do 10 hodin ze zdravotních důvodů Helena Válková, z pracovních důvodů Vladislav Vilímec na celý den, z pracovních důvodů Jiří Zemánek také na celý den.

Z členů vlády je omluven Bohuslav Sobotka na celý den z důvodu zahraniční cesty, Andrej Babiš na celý den z důvodu zahraniční cesty, Pavel Bělobrádek od 14.30 do 15 a od 16.30 do konce jednání z pracovních důvodů, na celý den z pracovních důvodů Jiří Dienstbier, Marian Jurečka, Svatopluk Němeček, od 9 do 14.30 Robert Pelikán, od 9 do 11 hodin Martin Stropnický, na celý den z důvodu zahraniční cesty Karla Šlechtová, z pracovních důvodů od 17 hodin do konce jednání Dan Ťok, na celý den z pracovních důvodů Kateřina Valachová a z důvodu zahraniční cesty Lubomír Zaorálek.

Zvlášť ještě byla doručena od 9 do 11 hodin omluva paní poslankyně Jany Lorencové.

Protože je čtvrtek dopoledne, budeme zahajovat bodem 261, odpověďmi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich losování.

 

Zahajuji bod

 

261.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Bude to trochu složité z důvodu přítomnosti, resp. nepřítomnosti členů vlády, ale můžeme začít. První interpelací, která je přerušena, je interpelace poslance Zdeňka Ondráčka ve věci pěstounské péče v České republice. Jde o sněmovní tisk 814 a je to interpelace na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, která je přítomna. Můžeme tedy o ní začít jednat. Vzhledem k tomu, že jde o přerušenou interpelaci, požádám pana poslance Zdeňka Ondráčka v otevřené rozpravě, aby se vyjádřil. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Vážená paní ministryně, kolegyně a kolegové, já před vás dnes předstupuji s tím, abychom dořešili interpelaci, která je stará více jak půl roku. Za půl roku paní ministryně nenašla odvahu, aby sem přišla a interpelaci jsme mohli řešit, takže dnes bych jí chtěl poděkovat, že po volbách konečně tu odvahu našla, přišla a dnes můžeme interpelaci probrat. Bohužel, početní stav poslanců zde v Poslanecké sněmovně mi nedává možnost, abychom mohli hlasovat, protože nás je zde zaregistrovaných pouze 52, ale pro projednání nám to stačit bude.

Paní ministryně, děkuji, že jste po půl roce, po více než šesti sedmi měsících, našla tu odvahu a přišla do Poslanecké sněmovny ve čtvrtek dopoledne. Můžeme interpelaci, kterou jsem vám dával v březnu tohoto roku probrat.

Interpelace, kterou jsem paní ministryni dával, vyšla až poté, kdy jsme spolu několik měsíců jednali ohledně konkrétního případu pěstounské péče, kdy mně paní ministryně několikrát přislíbila, že věc bude řešit. S uplynutím několika měsíců, kdy se nic nedělo, jsem tedy nakonec využil institutu písemných interpelací a v březnu tohoto roku jsem se na paní ministryni obrátil s tím, aby mi poskytla informace ve věci pěstounské péče v České republice a jednoho konkrétního případu.

Určitě víte, že se pěstounskou péčí zde zabýváme a je řada kolegyň i pár kolegů, kteří toto téma bedlivě sledují, a těch případů je několik. Ke mně se dostal jeden případ, který je přímo z mého města, a oba pěstouny velice dobře znám. Vím, že v roce 2005, tedy ještě před rokem 2005, vychovávali v pěstounské péči dvě děti zesnulé sestry pěstounky. V roce 2005 si poté vzali do pěstounské péče ještě dalšího chlapce. Po zralé úvaze se tito manželé rozhodli v červenci roku 2013 - prosím vás, abyste věděli, jak funguje u nás pěstounská péče, o které tady umíme tak krásně hovořit, tak zkuste sledovat ta data -, to znamená více než před třemi lety, se tito manželé po zralé úvaze rozhodli a požádali si o svěření dalšího dítěte do pěstounské péče. Po poměrně rychlém řízení jejich žádosti, které trvalo pouhých 367 dní - 367 dní! - jim bylo Krajským úřadem v Hradci Králové odpovězeno, že si další dítě do pěstounské péče vzít nemohou, byť bylo konstatováno, že jsou velmi dobře fungující pěstounská rodina, která má potřebné schopnosti a vlastnosti k péči o svěřené dítě, ale vychovávají dítě, které si vzali v roce 2005, a je potřeba, aby veškerou energii věnovali výchově tohoto chlapce. Tento chlapec nemá žádné zásadní výchovné problémy, je to normální dorůstající pubertální chlapec, je živý, má průměrné výsledky ve škole, nemá sníženou známku z chování, věnuje se sportu, hokeji, což není zrovna levný koníček, a jeho pěstouni mu to platí.

Takže po roce, kdy krajský úřad této rodině nesvěřil další dítě, si proti tomu podali odvolání, které šlo na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo práce a sociálních věcí v "krátké lhůtě", kdy žádost byla podána v srpnu 2014, na začátku měsíce, tak v krátké lhůtě 20. dubna 2015, za šest měsíců - tak pracuje naše ministerstvo! - rozhodlo a zrušilo rozhodnutí krajského úřadu. Dokonce řeklo, že to rozhodnutí bylo protiprávní. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP