Středa 19. října 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

167.
Vládní návrh zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti
/sněmovní tisk 412/ - třetí čtení

Pan ministr je přítomen, pan zpravodaj je přítomen. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 412/8, který vám byl doručen 9. září letošního roku. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 412/9 v dostatečném časovém předstihu pro projednání.

Táži se zástupce navrhovatele, vlády České republiky, místopředsedy Andreje Babiše, jestli před otevřením rozpravy chce vystoupit. Je tomu tak. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jenom pár slov. Já jsem vždycky přemýšlel o tom, proč vlastně nám někdo z Bruselu říká, že máme být rozpočtově odpovědní. Ti, kteří vědí, co je to firma, nebo rodinná firma, tak vědí, co to je rozpočtová odpovědnost. Dokonce to mají geneticky dané, hlavně ti, kteří se museli živit sami a neživil je stát. Takže já si rozhodně nemyslím, že ten návrh byl nějaká slupka.

My máme skvělé výsledky. Budeme mít nejlepší rozpočet v historii této země pravděpodobně. Snižujeme zadlužení, které je na úrovni asi 35,5 %. Takové Řecko má 180 vůči HDP, Itálie 147 nebo kolik. Takže vůbec nechápu tu debatu, že se neumíme domluvit ani na takové triviální věci, jako je ústavní zákon, jako je dluhová brzda a rozpočtová odpovědnost. Ten ústavní zákon mají Maďarsko, Francie, Irsko, Itálie, Španělsko, Slovensko, Německo, Švýcarsko, Polsko. Ano, i Itálie, Francie. Je otázka, jak plní tu rozpočtovou odpovědnost, protože je fajn mít zákon, ale podstatná je ta skutečnost. A běžný zákon, o kterém teď budeme diskutovat, mají Rakousko, Belgie, Lucembursko, Lotyšsko, Litva, Řecko, Finsko, Švédsko.

Takže já jenom chci říct, že je mi líto, že jsme nenašli dohodu pro ústavní zákon, hlavně když jsme diskutovali o 55 % a jsme na 35. A předpokládám, že za naší vlády ty výsledky tak zůstanou, pokud nebudou lepší. Takže já bych byl strašně rád, abychom konečně už tu rozpočtovou odpovědnost schválili hlavně pro budoucnost těch rozpočtově neodpovědných. Neboť ti, kteří se chovají celý život rozpočtově odpovědně, nepotřebují nakonec na to ani zákony. Ale jsou tady i jiní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí. A v otevřené rozpravě jako první vystoupí pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo. Připraví se pan zpravodaj.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Plně respektuji hlasování o návrhu ústavního zákona. Nicméně je poměrně zvláštní, když vláda říká, že má nějakou prioritu, a nejsilnější vládní strana hlasuje proti vládnímu návrhu zákona. To jenom abychom si přesně popsali, co se stalo před pár minutami. A v této chvíli my nevíme, co s tím, co se sněmovními tisky 168 a 169. Protože my jsme předpokládali, když jsme vyšli tak naproti vládní koalici, že celá, nejenom část vládní koalice naší nabídky využije. Bohužel ne celá, tudíž ten ústavní návrh zákona nebyl. A my se skutečně musíme poradit, jak přistoupit k těm dvěma sněmovním tiskům. Takže já žádám o přestávku na jednání klubu v délce 60 minut a své kolegy prosím, abychom se sešli v jednací místnosti našeho klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nezbývá mi než vyhovět žádosti předsedy poslaneckého klubu. V tom případě se sejdeme v 11.26. Přerušuji jednání Poslanecké sněmovny na dobu jedné hodiny na požadavek klubu ODS.

 

(Jednání přerušeno v 10.26 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 11.26 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré poledne, vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové. Dovoluji si pokračovat v naší schůzi Poslanecké sněmovny. Jsme po pauze poslaneckého klubu Občanské demokratické strany a nacházíme se v otevřené rozpravě k vládnímu návrhu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, sněmovní tisk 412 ve třetím čtení.

Ptám se, kdo další se hlásí do otevřené rozpravy. Pan zpravodaj Václav Votava. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dovolil bych si načíst k tisku 412 legislativně technickou úpravu, která zní takto: Za prvé, v § 14 písm. a) se za slovy "o nejméně" zrušuje slovo "oboje v o", v textu je formulace o nejméně tři procenta.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za tuto legislativně technickou úpravu. Ptám se, kdo další se hlásí do rozpravy. Ač se dívám zleva i zprava, tak nikoho nevidím, proto rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova navrhovatele případně pánů zpravodajů.

Pane ministře, máte zájem o slovo? Nemá pan ministr. Pan zpravodaj Votava, pan zpravodaj Koubek, pan zpravodaj Plíšek, paní zpravodajka Soňa Marková - nikdo z nich nemá zájem o závěrečné slovo. Přikročíme tedy k hlasování o pozměňujících návrzích. Prosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním nám k nim sdělil stanovisko. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, byly podány pozměňovací návrhy ve druhém čtení, ke kterým přijal stanovisko garanční výbor, to jest rozpočtový výbor. Návrh na zamítnutí podán nebyl.

Seznámil bych vás s hlasovací procedurou, kterou navrhl garanční rozpočtový výbor. Předpokládám, že mě sleduje legislativa, protože je možné, že se možná dopustím někdy nějakého přehmatu, protože je to trošku komplikovanější hlasování. Mohli bychom si hlasování usnadnit, pokud by byl souhlas, že bychom pozměňovací návrhy pod body A1 až A41 - to jsou pozměňovací návrhy, které jsem podával já společně s panem kolegou Volným a panem kolegou Klaškou a které přesouvají právě některá ustanovení z ústavního zákona, který jak víte, nebyl schválen, právě do toho zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Pak bychom si značně usnadnili hlasování, protože pak řada ostatních návrhů bude buď nehlasovatelná, nebo v kolizi s tím, co jsme již přijali.

Ptám se tedy, jestli je možné hlasovat, pane místopředsedo, pod body A1 až A41 současně. Pak bychom tedy hlasovali B1, B2, B3, B4, B5, B7. Dále písmena C, D1, D2, z nichž ovšem, jak jsem řekl, by řada z nich nebyla buď hlasovatelná, nebo je totožná, nebo je v kolizi.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zásadní otázka zní, jestli má někdo námitku proti tomu, aby o bodech A1 až A41 bylo hlasováno společně. Pan poslanec - prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vladislav Vilímec: Děkuji, pane místopředsedo. Nevím, jaký má tento návrh dopad na hlasování o D1 a D2, to je to vyjmutí z územních samosprávných celků. Pokud by to mělo dopad, tak vznáším námitku a požadoval bych, aby ten, kdo předkládal D1 a D2, aby se o návrzích D1 a D2 hlasovalo ještě předtím, než případně by se hlasovalo o tom komplexu A1 až A41.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec nemá námitku proti A1 až A41 v případě, že to neovlivní hlasování o návrzích D1 a D2.

 

Poslanec Václav Votava: Pokud budou přijaty návrhy pod písmeny A, pak jsou nehlasovatelné pozměňovací návrhy pana kolegy Vilímce D1, D2.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: V tom případě vznáším námitku a doporučuji, abychom postupovali podle doporučení rozpočtového výboru tak, jak to bylo připraveno. My považujeme ty pozměňovací návrhy za mimořádně důležité právě kvůli možné kolizi s Ústavou a byli bychom rádi, aby se o nich hlasovalo. Na ta rizika jsme upozornili a v tom jsme měli šanci se hlasováním k tomuto vyjádřit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Václav Votava: Dobře, takže bychom postupovali tedy postupně. To znamená, že nejdříve bychom hlasovali o legislativně technické úpravě, tak jak jsem ji přednesl ve svém vystoupení. Poté bychom hlasovali postupně - i když některá ta áčka slučujeme od A1 do A41, pak bychom hlasovali B1 až B6 samozřejmě odděleně. To jsou pozměňovací návrhy pana kolegy Stanjury. Pak bychom hlasovali... B7, omlouvám se. Pak bychom hlasovali pod C pozměňovací návrh pana kolegy Černocha, pak bychom hlasovali pana kolegu Vilímce D1, D2 - pokud samozřejmě to bude hlasovatelné a nebude to předchozími přijatými návrhy... Tak nevím, jestli...

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Jenom pro zjednodušení upravím pana zpravodaje. Nebudeme hlasovat Vilímce, ale o návrzích pana poslance Vilímce. Stejně tak u všech dalších. Takto byl přednesen návrh procedury.

Pan poslanec Vilímec se ještě hlásí. Prosím.

 

Poslanec Vladislav Vilímec: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych skutečně navrhl, poněvadž jak vyplynulo i z toho, co říkal pan zpravodaj, pokud některá ta áčka budou schválena, tak je potom nehlasovatelné to D1 a D2, tak já bych skutečně navrhoval, protože je to úplně zásadní záležitost z hlediska možné neshody s ústavním pořádkem, a víme dobře, že ústavní zákon neprošel, tak bych navrhoval, aby se ještě před tím áčkem skutečně hlasovalo o D1 a D2. Jsou to skutečně zásadní zákony, myslím, že Sněmovna se s tím musí vyrovnat.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Takže jestli to dobře chápu, jestli jsem dobře slyšel, vy navrhujete jako protinávrh té proceduře, aby se po legislativně technických úpravách nejprve hlasovalo o D1 a D2, poté teprve o návrzích pod písmenem A. Je to tak?

 

Poslanec Václav Votava: No, pane místopředsedo, já bych si dovolil trvat tedy na té hlasovací proceduře - samozřejmě o ní necháte hlasovat - tak jak byla schválena na rozpočtovém výboru.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Určitě. Nicméně pan poslanec Vilímec vznesl protinávrh a mou povinností je dát nejprve hlasovat o jeho protinávrhu. Odhlašuji vás tedy všechny a prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o návrhu procedury tak, jak ji navrhl garanční výbor, s tou modifikací, kterou navrhl pan poslanec Vilímec, že tedy nejprve budeme hlasovat o legislativně technických úpravách, pak o písmenech D1, D2 a pak teprve o všech dalších návrzích.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 36. Přihlášeno je 161 poslankyň a poslanců, pro 41, proti 82. Návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat o návrhu procedury tak, jak ji navrhl garanční výbor a jak ji přednesl pan zpravodaj.

Zahajuji hlasování o návrhu procedury. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 37. Přihlášeno je 163 poslankyň a poslanců, pro 127, proti 32. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Václav Votava: Takže bychom se řídili hlasovací procedurou, jak byla schválena i rozpočtovým výborem a teď plénem Poslanecké sněmovny. Takže nejdříve bychom hlasovali o legislativně technické úpravě, tak jak jsem ji přednesl v obecné rozpravě. Stanovisko je kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra k legislativně technické úpravě? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o legislativně technických úpravách, tak jak byly předneseny. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 38. Přihlášeno je 164 poslankyň a poslanců, pro 164, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dalším hlasováním by bylo hlasování o pozměňovacím návrhu A1. Stanovisko výboru je souhlasné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o návrhu pod písmenem A1. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 39. Přihlášeno je 164 poslankyň a poslanců, pro 101, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích A2 až A13. Můžeme o nich hlasovat, protože byl přijat pozměňovací návrh A1.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Stanovisko je kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o pozměňovacích návrzích A2 a ž A13. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 40. Přihlášeno je 167 poslankyň a poslanců, pro 100, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu A14 a A15. Pokud budou přijaty, pak bude B1 a C nehlasovatelné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Je kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o pozměňovacích návrzích A14 a A15. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 41. Přihlášeno je 167 poslankyň a poslanců, pro 99, proti žádný. Návrh byl přijat.

Nyní bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu A16. Stanovisko je kladné. Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o návrhu A16. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 42, přihlášeno 167 poslankyň a poslanců, pro 101, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích A17 a A18. Pokud budou přijaty, pak je D1 nehlasovatelné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o pozměňovacích návrzích A17 a A18. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 43, přihlášeno 167 poslankyň a poslanců, pro 101, proti 33. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále bychom pokračovali hlasováním o pozměňovacím návrhu A19. Pokud bude přijat, tak B2 a D1 jsou nehlasovatelné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Jaké číslo je to?) A19. (A19 souhlas.) Souhlas pana ministra.

Zahajuji hlasování o pozměňovacím návrhu A19. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 44, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 102, proti 32. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu A20. Stanovisko je kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o A20. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 45, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 102, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Nyní bychom pokračovali hlasováním o pozměňovacím návrhu A21 a A22 jedním hlasováním.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o A21 a A22. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 46, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 116, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Pokračovali bychom hlasováním o A23 až A27.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o návrzích A23 až A27. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 47, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 100, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále bychom hlasovali o A28. Pokud bude přijat, nebude B3 hlasovatelné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o A28. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 48, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 102, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále je to pozměňovací návrh A29. Stanovisko je kladné.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra k A29? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o návrhu A29. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 49, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 101, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále budeme hlasovat o A30 a A31 jedním hlasováním. Pokud budou tyto návrhy přijaty, pak není hlasovatelný B4.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o návrzích A30 a A31. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 50, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 102, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále hlasujeme o pozměňovacím návrhu A32. Stanovisko je kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o návrhu A32. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 51, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 102, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Pokračovali bychom hlasováním o A33 až A36. Pokud budou tyto pozměňovací návrhy přijaty, pak B5 je nehlasovatelný.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o pozměňovacích návrzích A33 až A36. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 52, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 101, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále je to hlasování o pozměňovacím návrhu A37. Stanovisko je kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o pozměňovacím návrhu A37. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 53, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 100, proti nikdo. I návrh A37 byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Dále je to hlasování o pozměňovacím návrhu A38. Pokud bude tento návrh přijat, pak B6 není hlasovatelný.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o pozměňovacím návrhu A38. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 54, přihlášeno 168 poslankyň a poslanců, pro 100, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Pokračujeme pozměňovacím návrhem A39. Stanovisko kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o A39. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 55, přihlášeno 169 poslankyň a poslanců, pro 99, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Hlasujeme o pozměňovacím návrhu A40. Pokud bude přijat, tak B7 je nehlasovatelný.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování o pozměňovacím návrhu A40. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 56, přihlášeno 169 poslankyň a poslanců, pro 124, proti 2. Návrh byl přijat.

 

S přednostním právem se hlásí předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se domnívám, že přestože byl tento pozměňující návrh přijat, můžeme hlasovat o B7, protože ten B7 obsahuje dvě věci a my jsme rozhodovali pouze o jedné, a ta je navíc totožná. Tam je ještě posunutí účinnosti pro obce z roku 2018 do roku 2020. O tom jsme nehlasovali, a to je obsahem toho návrhu B7, takže já vznáším námitku proti tomu, že tento návrh je nehlasovatelný. Podle mě hlasovatelný je a Sněmovna rozhodne, zda ho přijme nebo ne. Když ho přijme jako celek, tak se nevylučuje, že je totožný v první části s tím, co zrovna Sněmovna odhlasovala.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Je to námitka proti tomu, že B7 je nehlasovatelný.

 

Poslanec Václav Votava: Pane místopředsedo, jestli můžu požádat legislativu?

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane zpravodaji, vy můžete cokoli.

 

Poslanec Václav Votava: To jste hodný, děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Poprosím o malou pauzu, dvě minuty, na poradu s legislativou. Poté budeme pokračovat v hlasování.

 

(Jednání přerušeno v 11.49 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 11.51 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Uplynula pauza na poradu s legislativou. Prosím o stanovisko pana zpravodaje, než dám hlasovat o námitce pana předsedy Stanjury.

 

Poslanec Václav Votava: Tak byť legislativa má názor odlišný než pan kolega Stanjura, vstřícnost sama, můžeme o tom samozřejmě nechat hlasovat. Takže navrhuji, abychom hlasovali o té druhé části B7, což je posunutí účinnosti u obcí na rok 2020.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Jenom prosím, kdy o tom navrhujete hlasovat, o B7? Až dojdeme k B7, nebo hned po tomto hlasování?

 

Poslanec Václav Votava: Až dojdeme k B7, tak budeme hlasovat o té druhé části B7.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Což je posunutí účinnosti. (Poslanec Votava: Ano, dobře.) Takže budeme hlasovat o námitce pana předsedy Stanjury s tím, že... Zpravodaj souhlasí, nemusíme o tom hlasovat. Výborně, takže je to vyřešeno.

Budeme tedy pokračovat a podle mého rozpisu bychom měli dále hlasovat o bodu A41. Je to tak, pane zpravodaji?

 

Poslanec Václav Votava: Ano, A41. Stanovisko je souhlasné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra k A41? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o A41. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 57, přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro 129, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Tím jsme se vypořádali s pozměňovacími návrhy pod písmenem A. Tím, že jsme přijali ty pozměňovací návrhy, tak B1 až B7 mimo té druhé části jsou nehlasovatelné. Takže nyní bychom měli hlasovat B7, tu druhou část, což je tedy posunutí účinnosti pro obce do roku 2020. (Předsedající: Stanovisko garančního výboru?) Stanovisko garančního výboru bylo "bez stanoviska".

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Stanovisko pana ministra k posunutí pro obce na rok 2020? (Neutrální.)

Zahajuji hlasování o B7, druhé části, účinnosti. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 58, přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro 38, proti 19. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Václav Votava: Tím jsme se vypořádali s pozměňovacími návrhy pod písmenem B. Pozměňovací návrh pana kolegy Černocha pod písmenem C je nehlasovatelný, tak jak vyplynulo z předchozího hlasování. U pozměňovacího návrhu pana Vilímce D1 a D2 tady mám, že D2 bychom mohli hlasovat.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, D2, i podle...

 

Poslanec Václav Votava: Ale moment, já se znovu poradím s legislativou. (Krátká porada s pracovníkem legislativního odboru.) Dobře, legislativa říká, že ne, není hlasovatelný, jestli není námitka, samozřejmě.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: V takovém případě už zbývá jedině hlasování o návrhu jako celku. Je to tak, pane zpravodaji?

 

Poslanec Václav Votava: Dobře, nevidím žádnou, nebo není žádná námitka, takže hlasování o návrhu jako celku. Mé stanovisko je samozřejmě ano, kladné.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: To já se vás ještě zeptám. Přikročíme k hlasování celého návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, podle sněmovního tisku 412, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Stanovisko garančního výboru? (Kladné.) Stanovisko pana ministra? (Souhlas.)

Zahajuji hlasování o návrhu zákona jako celku. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 59, přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro 101, proti 49. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu zpravodaji za spolupráci, i panu ministrovi.

Ještě tu mám dvě omluvy - pan poslanec Martin Komárek se omlouvá dnes od 16 do 17 hodin z osobních důvodů a paní poslankyně Jana Lorencová se omlouvá dnes od 11.30 do konce dopoledního bloku jednání z důvodu návštěvy lékaře.

 

Dalším bodem našeho jednání je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP