(11.20 hodin)
(pokračuje Brabec)
Chápu, že vyvolává nějaké debaty, ale jsem přesvědčen, že velká většina těch případů nakonec právě bude tímto preventivním charakterem vyřešena a že té vlastní kontroly, kdy dojde opravdu ke kontrole v domácnostech, jich bude minimum. A je to příspěvek ke zlepšení životního prostředí. A jsem skutečně přesvědčen, že pokud rezignujeme a řekneme, že je nám jedno, co naše děti budou dýchat - a že tam těch zplodin je, v těch zplodinách ze starých domovních kotlů při spalování odpadu - tak u toho já být nechci. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi za jeho závěrečné slovo. Ptám se zpravodaje, jestli má zájem o závěrečné slovo. Má. Potom s přednostním právem Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji, pokusím se být stručný a shrnout, o co se zhruba jedná. Jedná se převážně o transpoziční novelu, kde je zhruba asi 70 drobných úprav a změn, které vyplynuly s postupem času i vzhledem k různým jiným zákonům. Jsou tam takové čtyři základní změny proti původnímu zákonu. Za prvé se jedná o zpřísnění limitů u prachových částic od roku 2020. Pak se jedná o harmonizaci problematiky nízkoemisních zón, resp. nízkoemisních plaket tak, aby byly kompatibilní s okolními státy. Za třetí se jedná o upřesnění při vyhlašování smogových situací, kdy dochází ke zpružnění celého systému. Asi nejvíce diskutovaná změna se týká právě možnosti kontrol lokálních topenišť v odůvodněných případech a výjimečných případech. O tom zhruba ta novela je.
Za sebe mohu říct, že tyto změny pokládám za prospěšné a kladné, a tudíž tuto novelu podporuji. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za jeho závěrečnou zprávu. Tím skončila i tato etapa projednávání, ale mám tu teď s přednostním právem předsedu TOP 09 a potom předsedu klubu ODS. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, dovolte, protože už nejsme v rozpravě, abych jenom velmi stručně zareagoval na závěrečné slovo pana ministra, který vyjmenovával jeden argument jednoho poslance po druhém a vypořádával se s ním po svém. Včetně toho, že někteří z nich ho i pobavili.
Dovolte, pane ministře, abych vám řekl, že v zásadě i vy jste nás pobavil. Protože dřív než nastoupily nové pořádky, tak bývalo gentlemanským zvykem v této sněmovně, že pokud se ministr a předkladatel chtěl vypořádat s argumenty svých oponentů, dělal tak ještě během diskuse, aby jim dal možnost na jeho reakci dovysvětlit svůj argument nebo mu sdělit, proč se ten ministr mýlí. To vy zásadně neděláte, myslím si, že programově, v podstatě celá vláda. Není to úplně fér, není to ani statečné a především to prozrazuje velkou odbornou nejistotu v argumentaci.
Takže protože poslanci za TOP 09, kteří zde vystupovali a které jste ve své závěrečné řeči jmenoval, vystoupit nemohou, tak dovolte, abych vám jejich jménem sdělil jejich názor, že vaše protiargumenty vůči jejich vystoupení byly nekvalifikované, nekompetentní, a doporučuji Poslanecké sněmovně, aby se vašimi argumenty neřídila. Děkuji. (Potlesk z lavic TOP 09.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, chtěl bych vás vyzvat, abyste otevřel rozpravu a dal šanci těm, kteří používali v rozpravě odborné argumenty, aby mohli na vaše závěrečné slovo zareagovat. Myslím, že pan předseda Kalousek to řekl úplně přesně. Vy jste vlastně využil možnosti jednacího řádu, to plně respektuji. Ale nedal jste jim možnost. Včera, když jste zapomněli načíst zkrácení lhůty u jiného vládního návrhu zákona, tak jste rozpravu otevřeli. Nebyl jste to vy, ale byl to váš vládní kolega. Já bych vás chtěl k tomu vyzvat. Přece se nebojíte těch argumentů. A opravdu je to nefér. Možná jste to neudělal úmyslně, jsem optimista, že jste si to neuvědomil. Tím, že jste si svoje vystoupení nechal až na závěrečné slovo, ne do rozpravy, tak ti, kteří nemají přednostní právo, v této chvíli vystoupit nemohou a přitom by vystoupit chtěli. A chtěli by ještě před závěrečným hlasováním přesvědčit poslankyně a poslance o správnosti svých pozměňujících návrhů, případně uvést a dovysvětlit své argumenty. Máte to samozřejmě v rukou vy. My ne. My na vás můžeme jenom apelovat. Ale myslím, že by to bylo v pořádku. Tomu zákonu se věnujeme poměrně dlouho. Myslím, že nějakých deset minut, že delší to určitě nebude, tomu ještě věnovat můžeme. Jedná se o závažný zásah do občanských svobod. Myslím, že před hlasováním by ti, kteří nemají stejný názor jako vy, mohli mít stejnou šanci. Protože vy jste reagoval na jejich vystoupení, nějak jste je oznámkoval, některé jste odmítl, vlastně všechny jste odmítl. Tak jim dejte prosím šanci. Já vás jen takhle vyzývám. Nic jiného udělat nemohu. Protože nepovažuji za důstojné, abych si od kolegů vzal papír a já to předčítal, když je to jejich práce, jejich příprava a jejich odborné argumenty.
Děkuji za vstřícnost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi. Ještě než budeme pokračovat, přečtu došlé omluvy. Paní poslankyně Berdychová se omlouvá 7. 9. od 12 hodin do konce jednání, další dny potom budou v dalších dnech načteny. Paní kolegyně Hnyková se omlouvá od 14.30 do 19 hodin dnešní den. A pan kolega Fiedler od 14.30 hodin do konce jednacího dne z osobních důvodů.
Ptám se, jestli chce pan ministr reagovat na tu výzvu. Chce. Tím nám otevře znovu rozpravu. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Reaguji na korektní výzvu pana kolegy Stanjury, na rozdíl od podle mého názoru nepříliš korektního sdělení pana kolegy Kalouska, ale to mě nepřekvapilo. Takže děkuji za to a samozřejmě se nebojím těch argumentů, rád na ně budu reagovat a i já to považuji za důležitou normu. Takže pokud samozřejmě chcete nějakým způsobem dál ještě na to reagovat, rád si to poslechnu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Tím byla znovu otevřena rozprava. Ale to už začínáme faktickými poznámkami v tomto pořadí: pan poslanec Opálka, Bendl, Zahradník, Horáček, Junek. Takže první je pan poslanec Miroslav Opálka s faktickou poznámkou po znovuotevřené rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Chtěl bych jenom upozornit pana ministra, když hovořil o problému, že zdražení plynu zkomplikovalo tuto čistou energii, aby byla více využívána, že problematika limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku zkomplikuje situaci těm, kteří mají kotle na K2. Protože ta bude postupně docházet a budeme ji muset dovážet, pokud budeme chtít, aby majitelé těchto kotlů je dále provozovali. Takže to jenom na margo věci zdánlivě nesouvisící, že i tato reakce vlády, kdy se bavila o limitech těžby, bude mít vliv na to, čím a jak se bude ekologicky v naší republice topit.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Petra Bendla. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo i za umožnění se ještě vyjádřit k tomu, co tady říkal pan ministr, neboť interpretoval má slova tak, že já jsem tady sdělil, že rezignujme na jakékoliv řešení. Já jsem nic takového neřekl. Já jsem říkal: Pojďme hledat řešení, která tady padla. Například, abych byl konkrétní, hledání možné šance při vrácení PET lahve, že někdo získá nějaký finanční prostředek. Protože když se podíváte, jak je PET lahvemi zaneřáděno kdejaké území, pak by to možná pomohlo. Je to jedna z věcí, která možná bude komplikovaná, ale určitě by pomohla. My, co jezdíme každý rok čistit Berounku, o tom můžeme vyprávět a dokladovat to stohy různých PET lahví, které kopírují naše vodní toky. To za prvé. ***