(10.50 hodin)
(pokračuje Kučera)
Druhý pozměňovací návrh, který klub TOP 09 a Starostové podpoří, je pozměňovací návrh pana poslance Zahradníka, který vyjímá z této původně transpoziční normy Evropské unie onen přídavek, který si tady přilepilo Ministerstvo životního prostředí. Prosím, vzpomeňme si na to, až budeme kolikrát říkat jsme bruselštější než Brusel, podobné fráze jako papežštější než papež apod. V tomto případě ke klasické euronormě opět přilípáme něco z naší vlastní tvořivosti. Opět zase omezujeme svobodu, zužujeme prostor. Ne tedy Brusel, ne tedy Evropská unie, ale český parlament, česká sněmovna. Na to prosím mysleme i do budoucna. Ten, kdo pro to bude hlasovat, opět bude, jak se říká, bruselštější než Brusel.
Klub TOP 09 a Starostové podpoří pozměňovací návrh pana poslance Zahradníka, který vyjímá ony kotle, kontrolu kotlů, z několika důvodů. My jsme jako klub TOP 09 a Starostové zařadili tento zákon ministra Brabce do seznamu nesvobody. Je to jeden z dalších krůčků, kdy postupně ubíráme svobodu a životní prostor našim občanům.
Samostatně by tento zákon možná zapadl. V minulých volebních obdobích by si ho možná nikdo nevšiml. Když ho dáme vedle sebe, vedle dalších omezení, vedle dalších zákazů, vedle dalších příkazů, vytváří ten hrůzný obraz, který přináší tato vláda a který přinášejí tito ministři v omezování osobní svobody, omezování životního prostoru.
Pan ministr Brabec se tady přiznal, že neví, jak má tento problém řešit. Obrací se na nás, abychom mu v tom pomohli. Je to důkaz toho, že pan ministr Brabec, a nebyl sám, přišel do své funkce nepřipraven a nepřináší sem žádné vize. Tak jako ministr Andrej Babiš tento týden objevil sociálně vyloučené lokality, tak ministr Brabec přichází s tím, že neví, jak má tento problém řešit jinak než zásadní restrikcí. Tedy tím nejjednodušším, co může zákonodárce přinést. Omezit, zakázat je to nejjednodušší. To se dá udělat jednou větou, jedním paragrafem a nemusí na to být člověk žádný odborník.
Samozřejmě ta řešení existují. Nebudu je tady všechna jmenovat, jsou to ale řešení samozřejmě dlouhodobá, řešení, která nepřinášejí okamžitý efekt, na který je zaměřen ministr Brabec, tzn. utratit a zakázat. Jsou to řešení, která vyžadují práci, vyžadují kompetentnost, vyžadují odbornost, a výsledek se dostaví bohužel pro tuto vládu až za několik let, tzn. je pro tuto vládu toto řešení nepřijatelné. Aspoň z tohoto pohledu, z jakého jedná.
Řešení samozřejmě spočívá např. v podpoře celého systému vytápění, tzn. podporovat vytápění dřevem, sušárny, sklady, kotle na dřevo apod. Postupně měnit ten systém. Chci upozornit, že např. plynofikace Ústeckého kraje, která přinesla výrazné omezení právě zplodin a negativních jevů, v 90. letech stála řádově něco přes 6 mld. Kč. Naprosto vím, že dneska by to bylo samozřejmě více, ale ta částka byla naprosto směšná vůči tomu, co dnes ministerstva utrácejí. A ten přínos byl velice, velice dobrý.
Na závěr chci říct, že my tento zákon nepodpoříme. Nepodpoříme ho v případě, že neprojdou ony dva pozměňovací návrhy, tzn. pozměňovací návrh kolegy Horáčka, jehož užitečnost jsem vysvětlil, a věřím, že všichni, minimálně ti, kteří jsou komunální politici, pochopili jeho přínosnost a jeho užitečnost, a samozřejmě nemůžeme nikdy podpořit omezení osobní svobody, tak jak nám je přináší ministr Brabec.
Toto je stanovisko klubu TOP 09 a Starostové. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Michalu Kučerovi. Nyní další přihlášený do rozpravy je pan poslanec Petr Bendl. Pan zpravodaj se hlásí se závěrečným slovem, nebo do rozpravy? Ještě do rozpravy. Dobře. V tom případě kolega Bendl.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající.
Pane ministře, dovolte mi pár slov k tomuto tématu, kde jsme vedli vášnivou debatu na výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj právě k tomu bezprecedentnímu návrhu, bez soudního rozhodnutí vstoupit do obydlí. Pan ministr si dobře pamatuje situace, které jsme zažívali, ještě když byl v ODS a byl v kladenském zastupitelstvu, že problematika, řekněme, vyloučených lokalit, tzn. území se sociálně složitě přizpůsobivými občany, tam to bylo běžné, že se topilo vším možným.
V okamžiku, kdy tam došlo k jakémukoli přestupku a ti lidi byli, pokud se stalo, že byli identifikováni, přišli před přestupkovou komisi, dostali uloženou pokutu, přitom se zkonstatovalo, že se pohybují s příjmem na sociálním minimu, takže se jim řeklo ty, ty, ty, až vás příště chytíme, dostanete další pokutu, ale protože nebylo možné jim sebrat žádné finanční prostředky, tak oni vlastně s úsměvem odcházeli, myslíce si něco o fungování tohoto státu apod.
A když jsme se bavili o tomto problému na výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, došli jsme k podobnému. Že dneska naprostá většina lidí, kteří jenom trošku mají nějaké finanční prostředky, hledá způsob, jak levněji topit, a zároveň tedy ekologičtěji.
Ale problém těchto sociálních skupin je, že tam finanční prostředky nejsou, ani ti lidé nebudou mít na to, aby si koupili nové kotle. Pro ně to není žádná priorita. Pro ně je prioritou úplně něco jiného. A v okamžiku, kdy takovouto osobu chytnete, dáte jí pokutu, ona ji nezaplatí, protože je na sociálním minimu, tak to působí absolutně devastačně směrem k lidem, kteří dodržují pravidla hry a dodržují zákony v této zemi.
Proto já jsem přesvědčen o tom, že dopustit se toho bezprecedentního rozhodnutí a porušovat domovní svobodu za to, že stejně nepovedeme v převážné většině k cíli, je chybou. Že máme hledat jiná řešení, o kterých tady mluvil nejenom pan kolega Kučera, ale řada... Honza Zahradník a další, že zkrátka máme jít spíše tou jinou cestou, která je možná komplikovanější, ale nedopouštíme se toho precedentu, že budeme dovolovat úředníkům vstupovat bez soudního rozhodnutí do obydlí, a to ještě s nějakým pochybným podezřením, které se může ukázat, jako že to není pravda. Spíš si myslím, že to je návodné pro řešení mezisousedských vztahů, které ne všude jsou absolutně ideální.
Tolik aspoň za sebe. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan zpravodaj, ještě stále v rozpravě. Kolega Zemek, prosím.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo. Já bych v tuto chvíli nevystupoval jako zpravodaj, ale jako běžný řadový poslanec, neboť k této problematice mám taky co říct. Už jsem dneska nechtěl vystupovat, ale opět tady zazněly takové trochu ne úplně pravdivé argumenty. Celá debata se opět vztáhla na zachování svobody nebo nezachování domovní svobody. Já to musím odmítnout. Já znám trošku tu praxi, protože jsem působil před vstupem do Sněmovny na poli ochrany ovzduší, profesionální ochrany ovzduší.
Jak jsem měl možnost ten zákon nebo tu novelu prostudovat, tam nic nestojí o tom, že by přijelo nějaké komando a vykopávalo dveře a následně vnikalo do domácnosti. Postup se řídí samozřejmě dalšími normami, jako je např. zákon o přestupcích. V případě, že je podezření z páchání přestupku, opakovaného páchání přestupku, tak dotyčný bude nejprve písemně upozorněn, aby zjednal nápravu, čímž vyloučíme samozřejmě případné udání sousedů nebo msty. Samozřejmě lidé, kteří problémy činí s pálením odpadků, jsou známi v konkrétní obci.
A je paradoxní, že se tady ohání zástupce starostů. Ale právě starostové jsou první, kteří potom chodí na úřad a prosí, aby to ten úřad nějakým způsobem vyřešil. A ten úřad nemá možnost. ***