Středa 7. září 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Pokorná Jermanová)
161.
Návrh poslanců Stanislava Humla, Jiřího Koskuby, Františka Adámka
a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb.,
o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 866/ - prvé čtení
Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 866/1.
Prosím, aby předložený návrh uvedl zástupce navrhovatelů pan poslanec Stanislav Huml. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Huml: Dobrý den, děkuji za slovo. Předkládám návrh zákona, který upravuje daň z příjmů. Řeknu trošku generál toho, jak se daň vůbec narodila.
V roce 2010 Nečasova vláda v rámci batůžku úspor, kdy jsme snižovali v této Sněmovně platy hasičům, policistům, vojákům, učitelům, všem o deset procent, tak ještě jedno z restriktivních opatření bylo patnáctiprocentní zdanění lidem, kteří už byli ze služeb odejiti, ať už byli hasiči, policisté, vojáci, nebo celníci. Těmto lidem byla ze zákona přiznána výsluha let, výsluha za odsloužená léta. A tato výsluha jim byla patnácti procenty srážkovou daní od listopadu 2010 zdaněna.
Vnímali to všichni velmi negativně zejména proto, že to bylo více než deset procent, které byly sníženy lidem, kteří sloužili aktuálně, tedy aktivně. To byla jedna věc. A druhá věc. Bylo to takové zpětné nedodržení slova od státu. Lidé odcházeli do civilu s nějakým příslibem a najednou ze dne na den dostávali o patnáct procent méně. Ještě k tomu - výsluhový příspěvek není sociální dávka, byť je tak do určité míry vnímán u většiny lidí. Ale díky tomu se také stává, že může být v plném rozsahu např. exekutorem celý sebrán, takže člověku nezůstane ani životní minimum. Několik lidí se dostávalo v průběhu let do docela dramatických situací.
Dnešní návrh, který předkládám, byl vypracován Ministerstvem vnitra na náš podnět. Podepsalo ho několik zákonodárců. Musím se přiznat k tomu, že jsem čekal, než ho podám, až nebudu ve střetu zájmů. Už nejsem. Jsem také bývalý policista, ale příspěvek se nebere od té doby, co máte nárok na starobní důchod. Takže už nejsem ve střetu zájmů a můžu tady teď aktivně vystoupit, protože mi byl příspěvek pozastaven, a do poslední chvíle mi byl samozřejmě ale daněn.
Návrh, který máte na stole a máte ho odůvodněn, je velmi krátký. Je to návrat na stav do roku 2010. Nic víc, nic méně. To znamená, nedaní se. Je to výjimka ze zdanění, byť to není jako na Slovensku sociální dávka. Je to tak vnímáno. Výsluhové příspěvky jsou u ozbrojených složek v celé Evropě pobírány. Je to zcela standardní a běžné. Dokonce bych řekl, že naši sousedé na Slovensku jsou dneska na tom tak, že oni to mají jako sociální dávku. Mají do smrti, na rozdíl od nás. My to máme jen do důchodového věku.
Připomněl bych i jeho jeden velmi důležitý prvek výsluhového příspěvku. On je silně protikorupční. Pokud kterýkoliv policista v aktivní službě udělá nějaký průšvih, spáchá trestný čin, tak o výsluhový příspěvek nenávratně přichází. Jinými slovy motivuje to lidi v akční službě, ve službě aktivní, aby se chovali slušně. Aby nepáchali trestné činy.
Tolik do úvodu. Chtěl bych vás poprosit, abychom pustili zákon do druhého čtení, a v úvodu bych chtěl poděkovat všem ministerstvům, která se k tomu vyjádřila pozitivně, včetně ministra financí. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. A nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Karel Rais. Prosím, máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Budu ve shodě s předřečníkem, protože si myslím, že to podstatné řekl. Že jde o nápravu pohledu na výsluhový příspěvek, na odbytné a na příspěvek na bydlení vojáků z povolání a na výsluhový příspěvek příslušníků bezpečnostních sborů. Dříve, před rokem 2008, před krizí, to nebylo zdaněné. A v rámci balíčku to bylo zdaňováno patnácti procenty. Teď koalice má zájem, abychom se vrátili zpět, což v podstatě oba dva, tak jak celá vláda, tak to podporujeme. Víceméně bych apeloval také za názory pana předřečníka.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. A nyní otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji jednoho přihlášeného a tím je pan poslanec Martin Sedlář. Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Sedlář: Dobrý den, vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Dovolte mi stručné shrnutí připravené ve spolupráci s Ministerstvem obrany.
Předložený návrh novely zákona o daních z příjmů řeší pro vojáky z povolání i příslušníky bezpečnostních sborů zcela zásadní věc, o kterou se silně zasazovali několik let, a to znovu osvobodit od daně nejdůležitější sociální zabezpečení, které jim stát za službu pro vlast poskytuje, a to výsluhové náležitosti.
Výsluhové náležitosti jsou formou kompenzace sociálního charakteru pro bývalé příslušníky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů za služby pro stát vykonávané ve ztížených podmínkách a s osobními omezeními danými charakterem vykonávané služby. U vojáků z povolání se jedná zejména o rizika a omezení související s psychickou a fyzickou náročností vojenské služby, s potenciálním ohrožením života v přípravě na bojovou činnost a vykonávání služby v různých místech podle potřeb armády bez ohledu na rodinný život a omezení některých hospodářských a politických práv.
Od roku 2011 si stát z některých výsluhových náležitostí přiznaných správním rozhodnutím následně bere, jak již bylo zmiňováno, zpět patnáctiprocentní daň. Tento postup silně negativně zasáhl nejenom bývalé vojáky, kteří dávky pobírají, u Ministerstva obrany je to pro vaši představu celkem zhruba 16 500 bývalých vojáků, ale současně demotivoval i všechny stávající vojáky z povolání, neboť logicky nahlížejí na věc tak, že stát jim snižuje úroveň zabezpečení, kterou jim garantoval při vstupu do služebního poměru. Tento negativní dopad zmiňují i zájemci o vstup do armády, neboť předmětné daňové opatření se netýká pouze výsluhových náležitostí, ale i služebního příspěvku na bydlení například, který pobírají téměř všichni vojáci z povolání. I toto předložený návrh napravuje.
Dámy a pánové, vojáci z povolání a příslušníci bezpečnostních sborů potřebují v současné době, kdy se nacházíme v úplně jiném bezpečnostním prostředí, než tomu bylo v roce 2011, jednoznačnou podporu a signál, že stát si jejich služby váží a podporuje jejich zabezpečení. Schválením tohoto návrhu jim všichni jasně sdělíme, že tomu tak skutečně je.
Děkuji za pozornost. (Potlesk několika poslanců TOP 09.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a do rozpravy se hlásí paní poslankyně Jírovcová Aulická. Prosím.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Protože jednáme, myslím si, o velmi důležité novele, která může napravit spoustu chyb a můžeme říct i křivd, dovolím si navrhnout, aby se zkrátila doba projednávání této novely na 30 dní. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Ano, děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, tudíž obecnou rozpravu uzavírám. Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Není tomu tak, tudíž přistoupíme k hlasování. Ale dříve než tak učiníme, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se znovu zaregistrovali svými kartami.
V tuto chvíli zahajuji hlasování. Kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 90, přihlášeno 104 přítomných, pro 103. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru.
Předseda Poslanecké sněmovny nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Táži se, zda má někdo - pane zpravodaji, zkrácení lhůty se hlasuje úplně nakonec. Vím o tom, eviduji to. Táži se, zda se někdo hlásí s návrhem na přikázání dalšímu výboru. Paní poslankyně Černochová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Vzhledem k tomu, že ten návrh se týká příslušníků bezpečnostních a ozbrojených složek, tak si myslím, že bychom měli také určit výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Výbor pro obranu? (Posl. Černochová ze sálu: A pro bezpečnost.) Má ještě někdo jiný návrh? Není tomu tak, tedy budeme o tomto návrhu hlasovat.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti? Tento návrh byl zamítnut.
V tuto chvíli bychom měli hlasovat o výboru pro bezpečnost.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 92, přihlášeno 117 přítomných, pro 22, proti 42, i tento návrh byl zamítnut.
A nyní se vypořádáme s návrhem na zkrácení lhůty na projednávání ve výborech na 30 dní.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 93, do kterého je přihlášeno 118 přítomných, pro 97, proti 9. Tento návrh byl přijat a já končím projednávání tohoto bodu.
Poslanec Stanislav Huml: Já jsem chtěl jménem vysloužilců poděkovat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Z dnešního odpoledního jednání od 14.00 do 19.00 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan premiér Bohuslav Sobotka.
Nyní přistoupíme k projednávání bodu
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.