Úterý 6. září 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
2.
Návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v souvislosti s prokazováním původu majetku
/sněmovní tisk 504/6 - vrácený Senátem
Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacím návrhem. Jeho usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 504/7. Pana senátora Hajdu vítám mezi námi.
Žádám, aby se za navrhovatele, tedy za vládu, k usnesení Senátu a předloženému pozměňovacímu návrhu vyjádřil místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Pane vicepremiére, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, před vámi se znovu nachází návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku, který byl dne 26. srpna 2016 vrácen Senátem s pozměňovacím návrhem.
Nebudu vás zdržovat opakováním toho, jaké mechanismy zákon přináší. Pouze připomínám, že jde o realizaci jedné z vládních priorit, ke které se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení, a zároveň jeden ze série nástrojů pro boj s daňovými úniky, které Ministerstvo financí připravilo.
Pozměňovací návrh přijatý Senátem snižuje limit pro vydání výzvy k prokázání příjmu ze 7 na 5 milionů. Jde o parametrickou změnu, jejíž posouzení je spíše otázkou politickou. Snížením tohoto limitu dojde ke zvýšení případů, kdy bude moci být výzva vydána, nicméně Senátem navrženou výši považuji stále za dostatečně vysokou na to, aby tento nástroj určený pro odkrývání významných daňových úniků nebyl zbytečně používán na případy, kdy si Finanční správa vystačí se stávajícími nástroji. Proto jsem připraven stejně jako při projednávání návrhu zákona Senátem podpořit schválení návrhu zákona ve znění pozměňovacího návrhu uplatněného v Senátu.
Kolegům z ČSSD se chci dodatečně omluvit za nedorozumění v Senátu. Byl jsem špatně informován ze strany mých kolegů. Nepamatoval jsem si to. Bylo to naopak, měli jste pravdu, proto s tím nemám problém. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí za jeho přednes. Ptám se, jestli se chtějí k pozměňovacímu návrhu Senátu vyslovit postupně zpravodaj garančního výboru pan poslanec Václav Votava - ano. Připraví se pan kolega Stanislav Grospič za ústavněprávní výbor. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, nemohu zde hovořit samozřejmě za garanční výbor, protože garanční výbor už neprojednává zákony vrácené Senátem. Nicméně zde vyjadřuji své osobní stanovisko, které je v souladu se stanoviskem sociální demokracie, to znamená podpořit senátní návrh. Koneckonců hranice 5 milionů korun byla vždy sociální demokracií prosazována. Díky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanislav Grospič se jako zpravodaj ústavněprávního výboru nechce vyjádřit. V tom případě otevírám rozpravu. Jako první vystoupí pan senátor Jan Hajda, potom se připraví pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím, pane senátore, máte slovo.
Senátor Jan Hajda: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážené a milé poslankyně, vážení poslanci, Senát Parlamentu České republiky projednal návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku na své 27. schůzi dne 24. srpna letošního roku a ve svém rozhodnutí přijal pozměňovací návrh. Pozměňovací návrh se týká změny v článku 1 § 38 odst. 1 písm. b): text "7 milionů korun" nahradit textem "5 milionů korun".
Změnit částku ze 7 milionů korun a nahradit ji částkou 5 milionů korun, neboť takto stanovený limit se zdá být příliš vysoký, podpořil na své schůzi Senátu také navrhovatel zákona ministr financí Andrej Babiš a rovněž já vás žádám o podporu a schválení senátního návrhu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu senátorovi za jeho odůvodnění návrhu Senátu. Nyní pan poslanec Zdeněk Ondráček, připraví se pan kolega Plíšek. Prosím.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně a kolegové, tady vidíte, že Senát má svůj význam, protože když jsem ten samý pozměňovací návrh předkládal zde v Poslanecké sněmovně, tak jste většinově koaličně byli proti. Dneska jsem rád, že na základě pozměňovacího návrhu Senátu jste dospěli k jinému názoru, to znamená, že jste myšlenkově dospěli a podpoříte senátní verzi návrhu stejně jako já.
Trošku mě však mrzí, že Senát si nepřečetl také pozměňovací návrh, který jsem dával já, to znamená zvýšit sankce za to, že někdo okrádá stát a neplní si svoji daňovou povinnost. Pokud se tam podíváte, je tam dneska 50 a 80 % daňové povinnosti. Vezměte si jenom příklad, že dojde k situaci, kdy někdo nepřizná daně a řekněme bude částka 10 milionů korun, aby se nám to dobře počítalo. Těch 10 milionů korun, které prokáže daňová správa, a daňový subjekt bude spolupracovat a bude se jednat o fyzickou osobu, bude zdaněno - normální daň by byla 15 % - bude zdaněno poloviční sazbou, to znamená, z 10 milionů zaplatí 7,5 % - rychlým počtem 750 tisíc, zbývajících 9 mil. 250 tis. jste mu legálně vyprali. Takový zákon je impotentní, ale aspoň něco bude.
Děkuji. (Slabý potlesk z řad poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Nyní pan poslanec Martin Plíšek v rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, já se také za klub TOP 09 krátce vyjádřím k tomuto návrhu, který se snad rok a půl projednává v Poslanecké sněmovně. Tady aspoň vidíme, jaká že to byla údajná priorita vládní koalice. V rámci koalice došlo k licitaci té částky, která se týká neevidovaného majetku, nebo rozdílu mezi příjmem a tímto majetkem. Hnutí ANO prosazovalo desetimilionovou hranici, sociální demokracie pětimilionovou a pak se to někde zastavilo na sedmimilionové hranici.
My od počátku říkáme, že spekulanti, podvodníci dostali možnost se na tento zákon rok a půl připravit. Tento zákon nepovede k ničemu jinému než k udávání, bonzování a hlášení daňové správě o majetkových poměrech známých, sousedů a podobně. Je to norma zcela neúčinná, protože všichni spekulanti a podvodníci bohužel, a právní řád nebyl v tomto napraven, mohou jaksi umísťovat svoje majetky a finanční hodnoty do daňových rájů, offshore a podobně, skrývat jej ve svém podnikání, a to tato norma vůbec neřeší a nenapravuje. Zasahuje pouze do lidské svobody v tom smyslu, že poctiví daňoví poplatníci budou muset na základě udávání a bonzování dokládat svoje legálně nabyté příjmy na základě tohoto udávání.
My jsme proto i tento zákon zařadili na seznam nesvobody a nepodpoříme ani senátní verzi, ani verzi schválenou v Poslanecké sněmovně.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martinu Plíškovi, to byl poslední přihlášený do rozpravy. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.
Přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujících usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Já ještě zagonguji na požadavek z pléna, odhlásím vás, požádám vás o novou registraci, přihlaste se prosím svými identifikačními kartami.
Jakmile se ustálí počet přítomných, rozhodneme v hlasování číslo 33, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro usnesení, že vyslovujeme souhlas s návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazování původu majetku podle sněmovního tisku 504, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 504/7.
Zahájil jsem hlasování číslo 33 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 33, z přítomných 143 poslanců pro 115, proti 27. Konstatuji, že návrh zákona ve znění schváleném Senátem jsme přijali a návrh zákona byl schválen.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu senátorovi a končím bod číslo 2.
Ještě než budeme pokračovat, došla předsedovi Poslanecké sněmovny omluva pana poslance Vlastimila Gabrhela od 17 do 18 hodin.
Dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.