(15.50 hodin)
(pokračuje Adamec)
Prostě obec je zastoupena zastupitelstvem. Je to politické rozhodování a politické rozhodování by se nikdy nemělo kriminalizovat v tom smyslu, že je neekonomické. Prostě může být dobré politické rozhodnutí, může být špatné politické rozhodnutí, ale nemělo by být politické rozhodnutí trestně stíhatelné. A to si myslím, že je ten zakopaný pes.
Já jsem sám zvědavý, jak se navrhovatelům podaří tu myšlenku rozvinout, aby byla použitelná v běžné praxi. Ale mám obavu skutečně, že je to dobrá myšlenka, ale měli bychom prostě začít jinak v definici, co to vlastně obec je. Tady si nejsem jistý, jestli se nedostaneme do konfliktu s evropskými předpisy, s nařízeními Evropské komise apod. To mám velkou obavu, že asi touto cestou se vydat nemůžeme. A podle mého názoru by ta cesta byla nejvíc logická. Vrátit se k tomu, co fungovalo vcelku dobře na počátcích fungování obcí. A ukázalo se, když vezmete počet obcí, kterých je přes 6 tisíc, tak těch tzv. kriminálních činů v té době nebylo zas příliš mnoho.
Jinak na závěr svého krátkého vystoupení, kterým chci říct, že podpořím, aby to šlo do druhého čtení, bych chtěl říct jednu věc. Nejsem zastánce přílišného otevírání zákona o obcích. Říkám to po svých zkušenostech zcela otevřeně. A je to tak vždycky. Prostě každá novela pro obce znamená zhoršení stavu. Říkám to zcela otevřeně, je to tak. Přiznejme si, že řada bývalých komunálních politiků v těchto lavicích zapomíná na to, jak fungovali jako komunální politici, a mění své názory de facto sice jakoby ve prospěch státní moci, ale v neprospěch obecních samospráv.
Takže já navrhuji propustit do druhého čtení skutečně už z toho důvodu, abychom se o těchto problémech bavili. Není možné je přecházet. Já si myslím, že pak se možná i vyvarujeme toho, že budeme schvalovat další zákony, které víceméně znesnadňují život v obcích, znesnadňují činnost zastupitelů. A de facto dneska, když se podíváte, jaký je zájem jít do komunální politiky, tak zjistíte, že řada lidí nechce, protože se bojí toho, že by mohli spadnout do problémů, mohli by mít opletačky se zákonem, a pak si říkají, že jim to za to nestojí.
Jinak jestli si někdo myslí tady, že práce zastupitele je prací vděčnou, že ho lidé za to budou chválit, tak se hluboce mýlí. Jak jsem vždycky říkal a můj předchůdce mě to učil, když jsme šli do komunální politiky - říkal, ať si tady nikdo nemyslí, že vaše práce bude zapsána zlatým písmem do knihy cti. A já jsem vždycky dodával - snažme se, abychom tam nebyli zapsáni písmem černým.
Děkuji za pozornost a prosím o propuštění do dalšího čtení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Potřebuji se zeptat - pan poslanec Novotný se hlásí řádně, nebo s faktickou? S faktickou poznámkou. Tak nejprve vystoupí pan poslanec Novotný Martin s faktickou poznámkou a po něm pan poslanec Novotný Josef. Prosím.
Poslanec Martin Novotný: Já jsem chtěl ještě skutečně faktickou poznámku, tj. zareagovat na některá slova pana zpravodaje, který ale v tu chvíli četl ze stanoviska vlády. A tam se velmi silně zdůrazňovalo to, jakým obrovským problémem by bylo, kdyby některé rozhodnutí např. městského zastupitelstva bylo nepřezkoumatelné. To je taková ta filozofie, že existují objektivní metody, jak přezkoumat třeba některý majetkoprávní úkon. Jistě, jakési si lze představit, existují znalecké posudky apod. Ale celá řada úkonů zastupitelstev opravdu přezkoumatelná není. A my jsme se za těch posledních dvacet let čím dál více snažili ustupovat od toho, že jakési přezkoumání činnosti zastupitelstev, to nejdůležitější, spočívá v komunálních volbách, že ten volič se vyjadřuje, jestli zohlednění veřejného zájmu v tom či onom úkonu bylo přesvědčivě zdůvodněno, jestli ten politik si zachoval nějaký kredit ve chvíli, kdy nějaké rozhodnutí učinil, nebo ne. To je pro nás čím dál víc úplně na posledním místě. A my se snažíme ta politická rozhodnutí objektivizovat, měřit, přezkoumávat nejrůznějšími kontrolami. Těch, které takto přezkoumat jde, je jenom velmi málo. Většina ne. Mě proto to stanovisko vlády přijde jako typické úřednické stanovisko z toho trendu posledních let, kdy se snažíme komunální politiku sevřít do nějakého přezkoumávání měřitelnosti, které ve skutečnosti velmi často není možné.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Josef Novotný a připraví se pan poslanec Václav Horáček. Prosím.
Poslanec Josef Novotný: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já už jsem nechtěl vystupovat, protože tady už na podporu návrhu toho zákona bylo řečeno hodně. Já s tím vůbec nemám problém, naopak vítám, aby se začalo ve druhém čtení o znění zákona diskutovat. Mohl bych tady prezentovat příklad hotelu na Klínovci, který už dvacet let je zchátralý a přehazuje si ho město Boží Dar, soukromý vlastník atd. atd.
Ale ten důvod, proč jsem tady zareagoval, byl, že jsem zaslechl u svého předřečníka to, že má obavy z toho, že Evropská komise bude do toho zasahovat a že nám celou záležitost může zhatit. Víte, mě vždycky přijde, když už nevíme kudy kam, tak začneme říkat, že za to může Evropská komise. Já si myslím, že jsme tady doma a že bychom měli starostům pomoct a trošku těm zastupitelstvům umožnit lepší rozhodování. Takže z mého pohledu je to celkem jasná volba, že podpořím propuštění do druhého čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec Horáček s faktickou poznámkou, po něm pan poslanec Adamec. Prosím.
Poslanec Václav Horáček: Děkuji, pane předsedající. Většina toho byla řečena. Já jenom chci říct - na tohle zlatá devadesátá. Mnozí kolegové pamatují tu dobu. Ví, že těch zákonů bylo o mnoho méně, že jsme nebyli tak spjati, že i kontrolní systém byl jednodušší.
K čemu se dostáváme teď? Kontrolní systém nám nikdo nepřevedl (nepředvedl?), byť jsme jako výbor o to žádali. Obcím se neustále utahují všechny možné šroubky. Já si myslím, že je načase, že takovýto návrh mých kolegů přišel. Já ho samozřejmě velice rád podpořím. A myslím si, že co alespoň trochu pomůže našim zastupitelům, našim radním, tak je dobře. A bude to vidět i na práci jednotlivých zastupitelstev. Opět se najdou lidé, kteří se budou rozhodovat, rádi pracovat v radě a zastupitelstvu. Protože už tady bylo řečeno jedním z mých kolegů, mnoho lidí, dobrých, chytrých, se velice rozhoduje, jestli vůbec půjde do té komunální politiky, právě kvůli tomu, že mají neustálý strach z toho, že budou trestně stíháni.
Takže já bych doporučil, abychom to propustili do druhého čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Adamec. Prosím.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jenom velmi krátce zareaguji na vystoupení pana poslance Novotného. Omlouvám se, možná jsem to neřekl úplně jasně. Ale já jsem to myslel tak, že se jedná o statut té obce, tzn. kdy jsme třeba došli k závěru, že skutečně ta fyzická osoba, tzn. soukromoprávní subjekt jako obec, je pro to hospodaření a posuzování politických rozhodnutí ta nejlepší právní forma. Nemyslel jsem to jinak. Vůbec se neodvolávám na Evropu. V tomto případě samozřejmě jsme doma. Ale mám obavu právě o to, že statut obce jako takový, o kterém jsem hovořil, by tam asi v těchto orgánech narazil. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a táži se, zda někdo další se hlásí do rozpravy. Pro pořádek pouze říkám, pane zpravodaji, vy jste ve své úvodní řeči zmínil návrh na zamítnutí nebo na vrácení. Tak jestli jej chcete dát hlasovat, je důležité, aby zazněl v obecné rozpravě. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji, pane předsedající. Po proběhlé diskusi jsem uvážil a avizovaný návrh nepřednesu. Protože si myslím, že tento návrh si zaslouží širší diskusi, a ta bude právě ve výborech a v druhém čtení. (Potlesk z řad sociální demokracie.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za vaše vyjádření a táži se, zda někdo další chcete vystoupit v obecné rozpravě. Místopředseda Gazdík. Prosím. ***