(18.40 hodin)

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych vám představil návrh novely horního zákona, který se týká dobývání břidlicových plynů a podzemního zplyňování uhlí. Tato novela je zde ve Sněmovně už poměrně delší dobu. Poslancům byla rozeslána 4. června 2014, to znamená, teď jsme oslavili dvouleté výročí, aniž by se to dostalo na projednávání na program Sněmovny, resp. abychom tento bod začali projednávat. Takže věřím, že dnes tady úspěšně proběhne debata a budeme moci i o této novele hovořit ve výborech.

Já bych na začátek řekl pár slov o tom, jaký je důvod k předložení této novely, a pak bych se přihlásil do obecné rozpravy, kde bych tuto myšlenku trošku rozvinul podrobněji. (Velký hluk v sále.)

V současné době dochází ve světě i u nás k aktivnímu hledání a těžbě tzv. břidlicového plynu, čili hořlavého plynu vznikajícího při podzemním spalování uhlí. Žádosti o průzkum ložisek těchto vyhrazených nerostných surovin, které stát obdržel v předchozích letech, způsobily velkou právní nejistotu občanů, kteří v daném území žijí. Rovněž odhalily nepřipravenost našeho právního řádu na možnosti jednoznačného a striktního rozhodnutí ve smyslu vyloučení těchto v našem geologickém podloží velmi problematických technologií.

Tato novela si neklade za smysl zabránit dalšímu zkoumání geologického podloží, jehož znalost je již dnes na velmi podrobné úrovni, která je ve světě ojedinělá. Cílem je pouze vyloučit použití technologií, které nezaručují jistotu vyloučení kontaminace podzemních vod či neřízené procesy spalování. V současné době nemá státní správa v rukou jednoznačný nástroj pro vyloučení těchto technologií a občané se právem obávají chyb, které již nastaly v souvislosti s rozhodovacím procesem v rámci správních rozhodnutí.

Tolik stručně má důvodová zpráva a já se tímto hlásím do obecné rozpravy, kde bych ji rozvedl trochu šířeji. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji zástupci navrhovatelů. Eviduji jeho přihlášku do rozpravy. Nyní zpravodajská zpráva pana poslance Vlastimila Vozky. Máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Vozka: Dobré odpoledne pane místopředsedo, vážené kolegyně, kolegové. Sněmovní tisk 220, tak jak pan předkladatel tady již konstatoval, předložila skupina poslanců již 3. června 2014 a vláda se k tomuto tisku vyjádřila 3. července 2014, kde s tímto návrhem vyslovila nesouhlas. Vláda posoudila tuto problematiku a vyjádřila se, že nepovažuje za potřebné horní zákon v navrhovaném směru novelizovat. Stávající právní úprava ve spojitosti se státní energetickou a surovinovou politikou poskytuje dostatečnou ochranu životního prostředí před negativními dopady průzkumu ložisek a těžby tzv. břidlicových plynů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane zpravodaji, já vás přeruším na chviličku a znovu požádám sněmovnu o klid. Myslím, že nejde o tak jednoduché téma, abychom ho odbyli v prostředí, které nezaručuje dostatečnou pozornost jednotlivých kolegyň a kolegů. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Vlastimil Vozka: Metoda vysokoobjemového hydraulického štěpení, na niž je návrh primárně cílen, není v současné době v České republice používána a ložiska, která by mohla být za pomoci této technologie dobývána, nebyla v České republice identifikována. Konstatuji, že současná právní úprava § 4a zákona č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, rovněž opravňuje Ministerstvo životního prostředí zamítnout žádost o stanovení průzkumného území v případě, že je v rozporu se státní surovinovou politikou a státní politikou životního prostředí.

Dále je potřeba v této souvislosti informovat Sněmovnu, že Sněmovna se již touto problematikou zabývala v rámci sněmovního tisku 500, a to hlasováním o sněmovním tisku 500/10, kdy jsme řešili pozměňovací a jiné návrhy k vládnímu návrhu zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství. Konstatuji, že tento zákon byl projednán a schválen a vyhlášen ve Sbírce zákonů, 89/2016 Sb. Konkrétně tyto návrhy skupiny poslanců byly již řešeny Sněmovnou v bodech C a v bodech D, kdy k těmto návrhům již Poslanecká sněmovna hlasovala a zamítla je.

Tolik ke zpravodajské zprávě. Domnívám se, že z toho již zcela jasně vyplývá, že je zbytečné mrhat ctěným časem Poslanecké sněmovny, abychom projednávali identickou záležitost, která je předmětem návrhu skupiny poslanců. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu a otevírám rozpravu, do které je první přihlášený pan poslanec Ivan Adamec a po něm pan kolega Kučera. (Poslanec Kučera se chystá k mikrofonu.) Ne, přednostní právo má zpravodaj. To jenom tu a tam ministři mají šanci uplatnit přednostní právo. A pan zpravodaj se hlásí také. Pane zpravodaji, před navrhovatelem, nebo po něm? Tak s uplatněním přednostního práva. Pan kolega Adamec. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já už jsem vystupoval tehdy v tom zmiňovaném návrhu zákona, o kterém tady mluvil pan zpravodaj, a musím říct, že tady chceme řešit něco, co v současné době v České republice je za zenitem, když to řeknu velmi jednoduše. Já si vzpomínám, je to někdy dva a půl roku zpátky, možná tři, bylo to těsně před parlamentními volbami, tady objížděli zástupci amerických společností a zkoumali, co si tady v České republice mohou dovolit. Tehdy to byl velký problém na Náchodsku a Trutnovsku, pak se ten problém zúžil jenom na část Náchodska a Trutnovsko, kde se zjistilo, že tady existuje... (Připomínka z pléna.)

Aha není ministr. Tady nikdo není? Pane předsedající, mohu vůbec hovořit, když tady nikdo z vlády není?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Samozřejmě rozumím, protože chceme, abychom dodržovali jednací řád. Požádám předsedy vládních poslaneckých klubů, aby některého z ministrů vlády... Už jde pan kolega ministr zemědělství, toho to jistě zajímá podle ochrany vod. Můžete pokračovat.

 

Poslanec Ivan Adamec: Nemohu. (Poslanci Adamcovi zvoní mobil v kapse.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Bez mobilu.

 

Poslanec Ivan Adamec: Ano. Já se omlouvám všem kolegům i vám, pane předsedající. Děkuji panu ministrovi, že se vrátil do sálu.

Tehdy tady objížděli zástupci americké společnosti a zkoušeli tady víceméně si vydobýt povolení na průzkumné vrty a tehdy to vzbudilo velké zděšení u místních obyvatel. Na Náchodsku to byla Polická křídová pánev, velká zásobárna podzemní vody, a na Trutnovsku to byly zkušenosti s těžbou uhlí a i těžbou jiných prvků, které tam v minulosti proběhly, a přesto se podařilo v té době, možná díky i soustředěnému odporu veřejnosti a zástupců obcí, tuto americkou společnost odradit a nakonec k průzkumným vrtům nedošlo. A možná bychom se to tehdy ani nedozvěděli jako starostové, protože to šlo vlastně přes životní prostředí, což je výkon státní správy, a jenom díky tomu, že se stala někde v Hradci na odloučeném pracovišti Ministerstva životního prostředí chyba, tak se na to přišlo. Nicméně pak vývoj nám dal za pravdu v tom, že Česká republika nebude dále středem zájmu těchto potenciálních investorů v této oblasti, protože se ukázalo, že jejich představy jsou přehnané. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP