(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, pane ministře, zahajuji třetí jednací den 47. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.
Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Adam - osobní důvody, paní poslankyně Balaštíková - pracovní důvody, pan poslanec Černoch do 10. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Fiala Petr - pracovní důvody, pan poslanec Fiala Radim bez udání důvodu, pan poslanec Gabal do 11. hodiny a z odpoledního jednání - pracovní důvody, pan poslanec Grospič do 11. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Heger do 10. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Horáček mezi 12. a 13. - zdravotní důvody, paní poslankyně Chalánková - pracovní důvody, pan poslanec Chalupa 14.00 až 19.00 - pracovní důvody, paní místopředsedkyně Jermanová do 12. a od 16. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Kádner - pracovní důvody, pan poslanec Kalousek - pracovní důvody, pan poslanec Koníček od 11. do 13. hodiny - pracovní důvody, paní poslankyně Langšádlová - pracovní důvody, pan poslanec Novotný - pracovní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Pilný od 12. hodiny - zdravotní důvody, pan poslanec Plzák - osobní důvody, paní poslankyně Putnová - osobní důvody, paní poslankyně Rutová do 10.30 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Rykala - osobní důvody, pan poslanec Snopek - zahraniční cesta, pan poslanec Šidlo - osobní důvody, pan poslanec Vácha - pracovní důvody, paní poslankyně Válková do 11. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Váňa - pracovní důvody, pan poslanec Vozka - pracovní důvody, pan poslanec Vyzula mezi 10.30 a 13. hodinou - pracovní důvody, pan poslanec Zemánek - pracovní důvody, pan poslanec Zlatuška rovněž pracovní důvody.
Pan poslanec Tejc má kartu číslo 13.
Z členů vlády se omlouvají: pan předseda vlády z pracovních důvodů, pan vicepremiér Babiš z pracovních důvodů, pan vicepremiér Bělobrádek do 12. hodiny z pracovních důvodů, pan ministr Dienstbier z pracovních důvodů, pan ministr Chovanec do 15. a od 17. hodiny z pracovních důvodů, paní ministryně Marksová do 11.00 a z odpoledního jednání - pracovní důvody, pan ministr Mládek - zahraniční cesta, pan ministr Pelikán - pracovní důvody, pan ministr Stropnický z dopoledního jednání z pracovních důvodů, paní ministryně Šlechtová - pracovní důvody, pan ministr Ťok od 17. hodiny - pracovní důvody, paní ministryně Valachová - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek z dopoledního jednání - zdravotní důvody. Tolik tedy omluvy.
A dnešní jednání zahájíme bodem... Ještě nějaké omluvy. Paní poslankyně Maxová do 10.30 a od 13 hodin ze zdravotních důvodů a pan poslanec Holík bez udání důvodu.
Zahájíme bodem 231, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Chtěl bych vás upozornit, že nejpozději do 11. hodiny je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich losování.
Přistoupíme tedy k bodu
231.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Chtěl bych vás informovat, že na pořad jednání 47. schůze Poslanecké sněmovny bylo předloženo celkem deset odpovědí na písemné interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z toho důvodu požádali na zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny.
Než zahájím projednávání odpovědí na písemné interpelace, je mou povinností seznámit Poslaneckou sněmovnu v souladu s ustanovením § 112 odst. 3 zákona o jednacím řádu Sněmovny s oznámením poslance Karla Fiedlera ze dne 25. května 2016, ve kterém sděluje, že ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová mu neodpověděla do tohoto data na jeho interpelaci ve věci národního plánu výuky cizích jazyků, podanou dne 20. dubna 2016.
Upozorním také všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Sněmovny, které zní: Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.
Přistoupíme tedy k jednotlivým interpelacím. První interpelací je interpelace pana poslance Zdeňka Ondráčka ve věci vybavení policistů SPJ hlavního města Prahy. Ta byla přerušena do přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance, který je omluven, tudíž podmínka trvá. A taktéž přerušení této interpelace.
Druhou interpelací je rovněž interpelace pana poslance Zdeňka Ondráčka ve věci práce přesčas v důležitém zájmu služby. Opět na ministra vnitra Milana Chovance. Interpelace byla přerušena, pan ministr je nepřítomen, omluven. Přerušení trvá.
Další interpelací je interpelace pana poslance Zbyňka Stanjury na ministra zemědělství Mariana Jurečku ve věci personálního obsazení dozorčích rad státních podniků. Je to tisk 766. Projednávání bylo přerušeno do přítomnosti pana ministra. Ten je zde, takže můžeme tuto interpelaci projednat.
Otevírám rozpravu a dám slovo panu interpelujícímu panu poslanci Stanjurovi. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne, vážený pane předsedo, vážení dva členové vlády, kolegyně, kolegové. Než se dostanu k samotné interpelaci, tak mi dovolte pár obecných poznámek.
Na minulé schůzi Poslanecké sněmovny, která trvala tři týdny, to znamená nejenom ve sněmovních týdnech, ale i ve variabilních, byla účast ministrů vlády zejména na písemných, ale i ústních interpelacích skutečně tristní. Načež jsme slyšeli rozhodná slova pana premiéra, jak to zařídí, jak už to bude jinak. Jak nechal vypracovat tabulku. Tak jsme se v tisku dozvěděli tabulku, kolik účasti má který ministr. Většinou se vymlouvali, že mají jiné povinnosti, ale že se to určitě zlepší. Teď, když se na to zaměřil i pan premiér. A jestli jste dobře poslouchali pana předsedu, tak dneska jsme měli projednávat deset písemných interpelací. A já jsem ten jediný poslanec, který tady má ministra. Jeden z deseti. To je to zlepšení po tom razantním zásahu pana premiéra, který slíbil nám všem, že udělá pořádek ve vládě a zvýší účast ministrů na interpelacích. Původně jsem přemýšlel, že zůstanu za dveřmi, abych zůstal ve stejném gardu jako ostatní kolegové, kteří se týdny a měsíce domáhají odpovědí, resp. diskusí nad odpověďmi, s kterými nebyli spokojeni.
Já nevím, co máme dělat. Pan předseda Hamáček slíbil a udělal, několikrát se obrátil jako náš předseda, předseda nás všech, na premiéra s žádostí, aby premiér zjednal pořádek. Dneska vidíte výsledek. Z deseti písemných interpelací je připraven pouze (jeden) ministr odpovídat na jednu z deseti. Je to skutečně nedůstojné. Nevím, kdo všechno se dneska omlouval, z jakých různých pracovních důvodů. Dobře víte, že jsme připraveni pochopit omluvu ve skutečně závažném případě. Ale pokud např. příští interpelace je také má a bude počtvrté přerušena - já teď nevím, kolik mají ti ostatní kolegové, ale ty dvě přede mnou musely být také počtvrté přerušeny, protože minimálně v těch třech týdnech na minulé poslanecké schůzi se nemohly projednávat. Četl jsem někde a ptali se mě - pane předsedo, že vy údajně iniciujete nějakou změnu jednacího řádu, tak se omlouvám za nepřesnou informaci z tisku. To se občas v tisku stane, že nepřesná informace... tak možná kolegové z ANO pořád říkají, jak by vylepšili jednací řád. Tak se zamysleme, jestli ty interpelace vůbec mají smysl.
Minule jsem mírně parodoval ústní interpelace. V těch se vyžívají zejména vládní poslanci. Nebudu je jmenovat. Oni pak jsou hodnoceni jako ti pracovití poslanci, protože mají deset interpelací na rozdíl od nás ostatních, kteří máme tři. A už ten, který statistiku dělá, zapomene dodat, že je to ta interpelace, jak jsem minule říkal: Pane premiére, jak to děláte, že jste tak dobrý? A pan premiér přečte připravenou pětiminutovou odpověď. Pak přijde dodatečný dotaz: Pane premiére, vy jste ještě lepší, než jsem čekal. Ta odpověď mě fakt přesvědčila. Jak to skutečně děláte? A pak přijde pan premiér a řekne: Máte pravdu, je to tak. Tak dobří jsme. A jsem rád, že jste mi položil tu otázku, milý kolego ze sociální demokracie, a já jsem tady mohl vám všem vysvětlit, jak my sociální demokraté to děláme dobře. ***