(18.50 hodin)

 

Poslanec Petr Bendl: Já tomu nerozumím. Musím se prostřednictvím předsedajícího zeptat pana kolegy Kučery, neboť ten senátní návrh je nejblíž poslancům, nebo tomu poslaneckému návrhu, který podepsali poslanci z klubu TOP 09 a Starostové. A to, co jsem tady teď slyšel, je obhajování zvyšování toho poplatku, že je regulační. Poplatek je jiná forma daně, a proto já bych plédoval za to, abychom se vrátili na tu úroveň, která tady byla ještě před přijetím té brzdy. A nezdaňoval bych to tolik, neboli nezpoplatkovával bych to tolik, protože z jedné kapsy bereme a do druhé dáváme. To za prvé.

A za druhé, těm, kteří už si konečně našetřili na bydlení, jim ho nesmyslně a hloupě zdražujeme. To je celé.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Stanjura, poté pan poslanec Laudát, všichni s faktickými poznámkami. Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nechci se úplně přít s kolegou z opozičních lavic, ale měli bychom trošku více důvěřovat těm samosprávám. A ten souboj o to, jestli ta lokalita je, nebo není vhodná pro výstavbu, se má svést na obci. A už ne žádný regulační poplatek. K čemu? Tak buď důvěřujeme samosprávě, že si moudře rozhodne a schválí územní plán, a není to vůbec jednoduchá věc, kdo to někdy prosazoval, ví, jak je to složité, kolik lidí do toho mluví, máte nadřízený orgán atd. A ne že my teď přijdeme a řekneme: To je sice hezké, že v té obci se shodli, že tady budou stavět rodinné domky, ale pozor, pozor, my ochranáři, kteří žijeme někde úplně jinde, nám to přijde tedy hloupé, protože je to cenná půda, tak aspoň ať zaplatí. A ještě k tomu do státního rozpočtu, což je taková bezedná díra, a tam to někde skončí. Případně bychom pak mohli vymyslet dotační titul, kterým bychom dotovali výstavbu například chodníků nebo rodinných domků nebo veřejného osvětlení. No to je přece blázinec. Nejdříve jim to vezmeme, protože nedůvěřujeme jejich rozhodnutí a říkáme no, oni na té obci ten územní plán asi nemají úplně dobře, kdybych tam seděl já, tak to udělám úplně jinak a v této části území nikdy nepovolím výstavbu. Anebo ne. Tak já plně respektuji právo každého z nás ve své obci, ve svém městě silně prosazovat svůj názor na územní plán, získat pro to většinu, prosadit to, ale trošku mi vadí ta pýcha, jak z té Prahy, jak z toho státu budeme všem říkat, že to je špatně, a když už jste to udělali špatně, tak si to aspoň zaplaťte.

Já to prostě nepovažuji za rozumný princip. A kdybych chtěl tak trošku popíchnout své kolegy, kteří sedí nalevo od nás, tak vy v tom poslaneckém klubu máte zástupce dvou politických stran a je vidět, že v tomhle se prostě neshodnete. A nám osobně je bližší -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, vypršel vám čas k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: - je bližší postup těch, kteří respektují samosprávu.

Děkuji, pane předsedo, za upozornění. Vůbec jsem si toho nevšiml. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní tři faktické poznámky. Pan kolega Laudát, pan poslanec Junek a pan poslanec Novotný. Nyní pan poslanec Laudát k faktické poznámce. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec František Laudát: To se to povídá. Měli jste možnost s tím zákonem přijít. Přišla s tím TOP 09 a je pod ním podepsáno 18 poslanců, jestli se nemýlím, ono už je to delší doba, co tady ležel. Takže co tady povídáte o tom, co kdo chce, nechce? A každé zatížení poplatkem čehokoli je regulační záležitost. Podívejte se na Babiše, ten tak zpoplatnil podnikatele, živnostníky a zpoplatnit ještě se chystá, a tím udělá regulaci, a až je doreguluje, tak je vyreguluje na úřad práce nebo do Agrofertu. Takže ono to funguje a uvidíte v praxi, že to fungovat bude. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Junek k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Junek: Děkuji za slovo. Já musím reagovat na tu moudrou samosprávu. Tak ono by to bylo skvělé, kdyby ta samospráva byla moudrá, ale pak máte ty tlaky, kdy přijdou lidé, a my chceme stavět, pak přijde investor a řekne, my bychom si tady rádi postavili průmyslovou zónu, a začne argumentovat, obci to přinese peníze, pracovní místa atd. A kde je najednou ta moudrost? Obec řekne, no, ty peníze jako fajn, ale naproti tomu je ta orná půda, kterou tedy zlikvidujeme. A kde je ta moudrost?

Já si myslím, že takto to nefunguje. O co jde v tom vyjmutí ze zemědělského půdního fondu? Jde přece o to, že dneska se nám ty obce a města rozrůstají dále do krajiny. A ty středy se nám vylidňují. Říkám, tak si vyberte. Buď ano, půjdete za město a zaplaťte, a když budete stavět ve středu města, tak to máte levnější. To je přece ten princip toho. Ale ta moudrá samospráva, tak to nefunguje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak vystoupení pana kolegy Junka spustilo vlnu faktických poznámek. Čili pan kolega Novotný, ten je řádně přihlášen, poté pan kolega Herbert Pavera, Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura. Faktické poznámky. Takže jsem ztratil naději, že uzavřu tento bod do 19 hodin podle jednacího řádu. Nyní pan kolega Martin Novotný. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, představa, že samospráva ve chvíli, kdy realizuje územní plánování, je v rozhodování, kde stavět a kde ne, autonomní, je velmi mylná. Orgán ochrany zemědělského půdního fondu ve chvíli, kdy s ním nedosáhnete v rámci územního plánování shody, v podstatě nemáte jakoukoliv šanci ten územní plán schválit. Můžete to řešit s krajským úřadem, můžete jít do rozporu na Ministerstvo životního prostředí, výsledky rozporových řízení jsou velmi často neúspěšné pro samosprávy. Přestože jsou přesvědčeny o veřejné prospěšnosti záměru, nepodaří se jim ve velkém procentu o tom ministerstvo přesvědčit, a tím pádem ani zakomponovat nějaký takový veřejně prospěšný záměr do svého územního plánu. Je to zkušenost mnoha samospráv. Já jsem proto hluboce přesvědčen, že regulace v tom je dostatečně silná tímto mechanismem. A regulovat ji ještě ekonomicky v podstatě znamená ze strany lidí, kteří nemají žádnou zkušenost s řízením měst a obcí, v podstatě těm samosprávám vzít poslední šanci.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Novotnému. Nyní pan poslanec Herbert Pavera také k faktické poznámce. Připraví se kolega Kalousek. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Herbert Pavera: Ještě jednou dobrý večer. Jenom krátce prostřednictvím pana předsedajícího pro pana poslance Junka bych chtěl říci - ano, tak to vypadá, když někdo nemá zkušenosti se samosprávou. Pak tady mluví takové nesmysly, jako je pan Junek. Řada lidí, kteří si to nezkusili, vůbec neví, že územní plán se dělá třeba dva i tři roky, a vyjadřují se k tomu všechny orgány na ministerstvech, ať je to Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo dopravy a další a další, které k tomu řeknou své a buď dají, nebo nedají souhlas.

Takže pane kolego, nejdříve se s tím seznamte, a potom tady mluvte věci s rozumem, a ne bez rozumu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Miroslav Kalousek také k faktické poznámce. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Odpusťte, ale ani mě nemohlo nechat chladným vystoupení pana kolegy Junka. Já si nedělám žádné iluze o existenci či neexistenci tlaků na obcích při schvalování územního plánu i jiných rozhodnutí, ale představa, že zatímco na těch obcích jsou tlaky a ta moudrost někdy ustoupí, zatímco tady vládne pouze ta moudrost, kterou vetkneme do zákona, to mě opravdu překvapilo. Vezměte si to prostřednictvím předsedajícího, pane kolego, na sebe. Kolikrát vy jste se škubali tak jako naoko, že něco nechcete schválit, že není moudré podpořit zákony, které omezují lidskou svobodu, a pak jste řekli no jo, on je tady ten koaliční kompromis. A pokud jste vyměnili slib levnějších plenek za šestnáct bodů seznamu nesvobody, kde je ta moudrost, probůh? Takže ony ty tlaky jsou úplně všude, na obci, na centrální úrovni. A záleží spíš na pevnosti postojů a svědomí každého z nás než na tom, jestli jsme na obci, nebo v Poslanecké sněmovně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Stanjura, poslední faktická poznámka. Doufám, že nevyvolá další vlnu. Pak už by se kolega Zemek dostal ke slovu. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nejdříve chci říci, že jsme podporovali návrh paní kolegyně Kovářové a jejích kolegů. Dnes jsme připraveni hlasovat pro obě verze. Obě jsou lepší než stávající stav, takže jsme připraveni hlasovat jak pro senátní tak pro sněmovní.

Jinak se chci trošku zastat pana poslance Junka. On je zkušený komunální politik. Ale trošku v tom svém zeleném pohledu na svět na to zapomněl v tom vystoupení. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP