Středa 25. května 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Jermanová)
12.
Vládní návrh zákona o biocidních přípravcích a účinných látkách
a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o biocidech)
/sněmovní tisk 589/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Prosím, pane ministře, ujměte se slova.
Ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl projednávání vládního návrhu zákona o biocidních přípravcích a účinných látkách a o změně některých souvisejících zákonů v rámci jeho druhého čtení.
Úvodem bych připomněl, co jsou biocidní přípravky. Jsou to obvykle chemické směsi určené k hubení, omezení růstu nebo odpuzování škodlivých organismů za účelem ochrany zdraví člověka. Jedná se o dezinfekční přípravky, konzervační přípravky, přípravky na hubení hlodavců apod.
Nyní tedy velice stručně k obsahu. Hlavním cílem předloženého návrhu zákona je provedení implementace nařízení Evropského parlamentu a Rady číslo 528/2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání, které upravuje značnou část povinností v oblasti dodávání biocidních přípravků na trh. V důsledku přijetí přímo použitelného unijního předpisu je nutné odstranit duplicity a odchylky v českém právním řádu a založit pouze takovou právní úpravu, která umožní jeho bezproblémovou aplikaci a provázání s národní legislativou. Je také třeba zrušit stávající zákon o biocidech a v novém zákoně stanovit především postavení orgánů státní správy, působnost správních orgánů při výkonu státní správy a sankce za porušení povinností stanovených nařízením i biocidech.
Závěrem bych rád zmínil, že výbor pro zdravotnictví, který návrh projednal, k němu přijal usnesení, kterým Poslanecké sněmovně doporučuje vyslovit s tímto vládním návrhem zákona souhlas, s tím, že k němu výbor nepřijal žádné pozměňovací návrhy.
S pozměňovacími návrhy poslankyně Markové a poslance Jana Volného souhlasím. V prvém případě se jedná o technickou úpravu, kde se upravují jazykové náležitosti předkládaných žádostí a provázanost v tomto ohledu se správním řádem. U druhého pozměňovacího návrhu se mění terminologie týkající se celního režimu v návaznosti na přijetí nového celního kodexu Unie.
Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, věřím, že tento návrh zákona při dnešním projednávání podpoříte, neboť se jedná v zásadě o technický předpis, který přispěje k souladu českého právního řádu s aktuální právní úpravou EU v této oblasti. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro zdravotnictví jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 589/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro zdravotnictví poslankyně Soňa Marková, informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Soňa Marková: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, pan ministr nejenom předložil návrh zákona, ale dokonce zvolil i roli zpravodaje, protože seznámil s tím, co jsme projednávali na zdravotním výboru. A skutečně usnesení zdravotního výboru, který je garanční pro tento tisk, vlastně po úvodním slově náměstka ministra, pana Vladimíra Valenty a po mé zpravodajské zprávě přijal doporučení, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyslovila souhlas s tímto návrhem zákona, a zmocnila mě jako zpravodajku, abych vás s tímto usnesením seznámila.
Já si myslím, že už není třeba dál k této technické novele nic dodávat. Jenom bych ráda potom v obecné rozpravě odůvodnila svůj pozměňovací návrh, který jsem podala a který se samozřejmě nachází také v systému. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, já děkuji a otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji přihlášku paní zpravodajky. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Soňa Marková: Takže ještě jednou děkuji za slovo. Já bych se jenom velmi krátce vyjádřila k pozměňovacímu návrhu, který jsem předložila a který je v souladu i s celou dikcí předloženého návrhu zákona. Pan ministr předběžně také souhlasí, takže jenom krátce pro vás bych sdělila, že pozměňovací návrh, který jsem předložila, se týká termínu "úředně ověřený překlad". Z důvodu zachování právní jistoty pro žadatele je vhodné termín "ověřený" z návrhu zákona vypustit a současně se navrhuje, aby překlad "povolení" byl vyžadován pouze v případě, kdy tak stanoví nařízení o biocidech. Paušální povinnost předkládat úředně ověřený překlad by šel nad rámec souběžného vzájemného uznávání.
Ten druhý bod potom se týká toho, že vzhledem ke skutečnosti, že žádost obsahuje mimo jiné i primární studie čítající mnoho desítek až stovek stran odborného textu, uvedený návrh má za cíl snížit administrativní a finanční zátěž spojenou s překladem odborných textů. Tento pozměňovací návrh je skutečně ku prospěchu návrhu zákona, takže bych vás poprosila i o jeho podporu a potom v další rozpravě bych se jenom k tomu sněmovnímu dokumentu přihlásila. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do všeobecné rozpravy. Není tomu tak, tudíž obecnou rozpravu končím. Táži se pana ministra, zda je zájem o závěrečné slovo. Paní zpravodajka? Vy se budete hlásit k tomu svému a to bude v podrobné rozpravě?
V tuto chvíli tedy zahajuji podrobnou rozpravu, do které eviduji přihlášku paní zpravodajky a poté pana poslance Volného. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Soňa Marková: Tak do třetice a naposledy. Dovolte mi, abych se přihlásila k pozměňovacímu návrhu, který najdete jako sněmovní dokument číslo 3539. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Volného. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Volný: Děkuji. Kolegové, kolegyně, já oceňuji velkorysost pana ministra Němečka, který již v úvodním slově podpořil můj pozměňovací návrh, ke kterému se tímto hlásím. Je to pozměňovací návrh sněmovní dokument 4166. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a v tuto chvíli se táži, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy. Není tomu tak, tudíž podrobnou rozpravu končím a táži se pana ministra, zda má zájem o závěrečná slova. Není tomu tak. Paní zpravodajka? Také ne. V tuto chvíli tedy končím druhé čtení tohoto návrhu a končím projednávání bodu číslo 12.
Nyní přikročíme k projednávání bodu
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.