(17.00 hodin)
Poslankyně Miloslava Rutová: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych vám nejprve chtěla popřát krásné slunečné odpoledne. A ráda bych svoji interpelaci mířila na paní ministryni Šlechtovou prostřednictvím pana předsedajícího.
Předseda PSP Jan Hamáček: Můžete přímo.
Poslankyně Miloslava Rutová: Můžu přímo? Tak to jsem netušila. Takže omluvte moji neznalost.
Vážená paní ministryně, pro výkon činnosti realitního makléře nejsou v České republice vyžadovány žádné zkoušky, vzdělání ani nijaká speciální profesní oprávnění. Realitním makléřem může být kdokoli. Výsledkem je, že na realitním trhu se pohybuje mnoho makléřů, jejichž morálka ve vztahu k jejich klientům je mírně řečeno diskutabilní. I proto jsme svědky mnoha soudních procesů s realitními makléři, kteří okradli své klienty. Je evidentní, že spoléhat jenom na samotný realitní trh, že se s nepoctivými makléři vyrovná, nestačí. Přislíbila jste, že váš úřad připraví zákon o realitním zprostředkování, který stanoví jasná pravidla, zejména posílí ochranu klientů realitních makléřů. Chtěla jsem vás poprosit, jestli byste nás seznámila s tím, jak jste daleko s tímto zákonem. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. A slovo má paní ministryně.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, vážení pánové poslanci, ano, s tím zákonem už jsme opravdu ve fázi, kdy jsme jej zaslali do meziresortního připomínkového řízení, které končí 20. května, pokud se opravdu nepletu. My jsme totiž přepracovávali věcný záměr, kde opravdu na Legislativní radě vlády byla, protože jsem se jí zúčastnila, opravdu velice konstruktivní debata o tom, jestli realitní zprostředkovatelé mají mít volnou živnost, jako je to teď - protože kdokoli může být realitním makléřem, kdokoli, komu je osmnáct, má čistý rejstřík, tak může být realitním makléřem -, anebo vázanou. Následně jsme se dohodli na tom, že já přeruším toto jednání Legislativní rady vlády, a odsouhlasili jsme i my jako MMR, že vypracujeme i RIA i všechny dodatečné podklady právě na tu vázanou živnost. To znamená, že už nebude tak lehké, aby se někdo stal realitním makléřem a mohl v této věci podnikat.
Kromě toho, že zpřísňujeme nejenom právě z volné živnosti na vázanou, tak další věc, kterou tento zákon přinese, je odborná kvalifikace těch osob, které v tom budou podnikat, ale zároveň které budou jen zaměstnanci té dané realitní agentury, kanceláře, zprostředkovatele, který bude komunikovat samozřejmě s osobami. Protože každý z nás někde bydlí, každý si prožil nějaké nájmy. Já sama jsem před mnoha lety přišla o jediné peníze, které jsem si vydělala, protože jsem si nepřečetla malou větičku, a samozřejmě ten depozit jsem prostě musela vracet, ač tam byla nějaká pochybení. Ale tomu právě chceme zamezit. A zároveň tam nastavujeme dohled a dozor ze strany státu, tzn. Ministerstva pro místní rozvoj. On opravdu dosud kromě samozřejmě živnostenských úřadů příliš nikdo tuto oblast nekontroluje. Ač je v gesci MMR, tak ten dohled nám není dán kompetencí ani žádným zákonem. Můj cíl je vůbec ten zákon zavést. Vůbec ten zákon zavést, protože tady ta legislativa prostě chybí. V každém případě stávající stav je nevyhovující.
A tady bych ještě ráda zmínila ve zbývajícím čase vůbec vznik tohoto zákona. My jsme se do toho pustili tak, že jsme oslovili nejprve trh. My jsme oslovili občany České republiky, aby nám vůbec odpověděli na otázku, jestli se domnívají, že legislativa je v této oblasti nutná. Z toho vyšlo zhruba 85 %, kteří chtěli tento zákon, zbytek nevěděl, někomu to bylo jedno. Ale zároveň jsme oslovili ty realitky, aby se nám samy vyjádřily. A to bylo pro nás velmi zajímavé, že přes 70 % respondentů, kterých bylo dohromady asi 3,5 tisíce, nám reagovali, že ano, že chtějí tu legislativu a že v podstatě - a teď cituji některé výstupy toho dotazníkového šetření - chtějí mezi sebou jaksi udělat čisto. Jsme si vědomi toho, že právě proto, že teď může podnikat úplně každý v této oblasti, tak samozřejmě se asi nevyhneme stížnostem a podobným věcem. Já sama jako statutár ministerstva dostávám opravdu velké množství stížností na jednotlivé realitní kanceláře nebo činnosti realitních makléřů. A to byl i jeden z impulsů, kdy opravdu bych tento zákon velmi ráda dotáhla právě k účinnosti nejenom do Poslanecké sněmovny. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Paní poslankyně, pokud si přeje vystoupit, tak může. (Poslankyně Rutová hovoří mimo mikrofon.) Na mikrofon, paní poslankyně.
Poslankyně Miloslava Rutová: Já bych se jenom chtěla zeptat paní ministryně: Bude předepsané nějaké vzdělání pro makléře? Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Paní ministryně může reagovat.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážená paní poslankyně, ano. V tuto chvíli ti, kteří podnikají nebo jsou zaměstnaní, nám budou muset doložit léta praxe. Absolventi škol, kteří v této oblasti budou chtít podnikat, a my zavádíme do té vázané živnosti slova realitní zprostředkovatelé, budou muset mít právní ekonomické vzdělání. A následně Ministerstvo pro místní rozvoj bude ten, kdo bude vydávat osvědčení o odborné způsobilosti. Ty detaily jsou opravdu rozepsány v zákoně. Nicméně ano, máme přísné požadavky na to, aby v této věci mohl člověk jednak být zaměstnán, ale zároveň podnikat. A cílem tohoto zákona je také ochrana spotřebitelů právě proto, aby nebyli v kleštích nějakých nekalých praktik nebo výmluv právě realitních kanceláří, protože v tuto chvíli na našem trhu existuje zhruba 14 tisíc podnikatelů v této oblasti oficiálně zaregistrovaných podle statistik, nicméně neformálně máme informaci, že jich je zhruba 25 tisíc. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Další interpelací je interpelace pana poslance Petra Bendla na pana ministra dopravy - je tady, výborně. (Ministr právě vchází do sálu). Takže prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, ještě jednou dnes České dráhy a Škoda Transportation.
Vy jste, pane ministře, v předešlé interpelaci v té záležitosti rozporuplného arbitrážního rozhodnutí, kdy České dráhy mají závazek zaplatit Škodě Transportation částku vyšší jak 1 mld. korun, řekl, že jste jednáním pověřil pana náměstka Ferance, předsedu Dozorčí rady Českých drah. A z médií jsem se dozvěděl, že pravděpodobně byl aktivní a jednal v duchu toho, nikoliv ale na půdě Ministerstva dopravy, ale v tenisovém klubu v Přerově, a to za přítomnosti předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a dalšího poslance za ANO. Tak se chci zeptat, zdali je toto standardní jednání ve věci takovýchto miliardových závazků Českých drah. Neřkuli když jsem slyšel slova vaší osobní kritiky, kde jste prohlašoval, že jde o skandální rozhodnutí apod., a teď se sejde váš náměstek v tenisovém klubu s představiteli vedení Škody Transportation a s poslanci hnutí ANO a následně nato, přestože říkáte, že jde o skandální rozhodnutí, jsou stamilionové částky zaplaceny. Tak se chci zeptat, zdali je toto normální postup, zdali by nebylo spíš transparentnější, aby se takováto jednání, jsou-li, uskutečňovala na oficiálních místech, a ne na místech, kam podle mého hlubokého přesvědčení nepatří. A že to potom samozřejmě logicky svádí k tomu, že tady není ministr dopravy od toho, aby řídil Ministerstvo dopravy (upozornění na čas), ale že to je možná předseda poslaneckého klubu či jiní poslanci, tomu se nemůžete divit.
Takže moje otázka je, zdali je to standardní a zdali i ostatní poslanci, pan poslanec Volný i pan poslanec Faltýnek, byli pověřeni vámi tuto záležitost projednat. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Prosím pana ministra. ***