(16.50 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní vystoupí pan poslanec Holeček, který bude interpelovat pana ministra životního prostředí, který je přítomen. Prosím.

 

Poslanec Radim Holeček: Vážený pane ministře, interpeluji vás ve věci doplnění soustavy evropských chráněných území Natura 2000. Jedná se o lokality Porta Bohemica a Slavíkovy ostrovy, kde z českých závazků vyplývá naše povinnost ochránit evropskou přírodu.

Já jako poslanec zvolený za Ústecký kraj jsem pro zapsání obou lokalit do seznamu Natura 2000 a také jsem pro stavbu jezů v Děčíně, tudíž nechápu postup vlády, která v jednom stanovisku lokalitu Porta Bohemica navrhuje do soustavy a v další ne. Dále nerozumím tomu, proč česká vláda čeká na stanovisko Evropské komise, když je jasné, že obě lokality zapsat musíme. Když je nezapíšeme, tak můžeme přijít až o 7 miliard z evropských dotací. Nerozumím také tomu, proč česká vláda zašla tak daleko, že riskuje pokutu z Bruselu až 54 milionů korun s následným penále až 8,5 milionu korun měsíčně, když lokality do seznamu nezařadí. Děkuji za odpověď.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: A slovo má pan ministr.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo a děkuji za dotaz. Vláda na tom svém posledním jednání skutečně rozhodla, že z těch dvou mnou navrhovaných lokalit - zdůrazňuji opakovaně navrhovaných lokalit - tedy Porta Bohemica i Louky u Přelouče, doplní jednu v této chvíli s tím, že druhá lokalita, tedy Porta Bohemica, zdůrazňuji i po souhlasu Ministerstva dopravy a Ředitelství vodních cest, po dlouhé debatě, která byla opět na vládě, bylo rozhodnuto, a já musím říct, že já jsem to rozhodnutí nepodporoval, asi logicky, že druhá lokalita nebude zařazena. Tím důvodem, proč nebude zařazena, byly přetrvávající a jsou přetrvávající obavy, že zařazení lokality Louky u Přelouče v té navrhované podobě by podle názoru Ministerstva dopravy nebo Ředitelství vodních cest znamenalo dramatický problém, minimálně výrazné zpoždění s možností realizace toho projektového záměru, tedy umělého kanálu na Labi. Já mám názor jiný. Já jsem přesvědčen, že v obou případech to zařazení lokalit, tak jak byly navrženy, s těmi stanovišti a s tím geografickým členěním, by neznamenalo ani po zařazení do národního seznamu evropsky významných lokalit nějaký výrazný konflikt v budoucí realizaci těch záměrů. V jednom případě se mi o tom vládu podařilo přesvědčit, v druhém případě ne. Vláda jako kolektivní orgán hlasuje, hlasovala o obou těchto variantách a takto je výsledek. Samozřejmě teď, jak jste přesně řekl, teď budeme informovat, už jsem informovali Evropskou komisi, k čemuž jsme povinni, z jakého důvodu jsme se tak rozhodli, a Evropská komise ty důvody zváží a nějakým způsobem zareaguje. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec si nepřeje položit doplňující dotaz. V tom případě má slovo pan poslanec Beznoska, který bude interpelovat paní ministryni Marksovou, ale ta je z pracovních důvodů omluvena. Prosím.

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já přece jen velmi stručně načtu svůj dotaz, který jsem měl připraven na paní ministryni práce a sociálních věcí.

Někdy v minulém týdnu Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo mimořádnou neinvestiční dotaci ve výši 20 milionů korun, samozřejmě v souladu s usnesením vlády, Fondu ohrožených dětí, tak aby zabránilo zavírání klokánků. Tahle závažná situace opravdu vyžadovala řešení a já se ptám, jaké opatření přijalo vedení fondu k tomu, aby se podobná, ekonomicky téměř neřešitelná situace nemohla opakovat. Jaká opatření přijalo, aby snížilo své provozní náklady, a jakým mechanismem bude řešit v minulosti vytvořené dluhy ve fondu a jaký kontrolní mechanismus, nový, nastavilo ministerstvo vůči fondu, aby se podobná svízelná situace na fondu nemohla opakovat. Za odpověď děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, odpověď dorazí písemně. Paní poslankyně Hnyková rovněž na paní ministryni Marksovou.

 

Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo, přeju všem hezké odpoledne.

Vážená paní ministryně, 2. května 2016 proběhlo jednání mezi odbory, předsedou vlády a dalšími ministry k odměňování ve veřejném sektoru. Ve zdravotnictví, jak slyšíme z médií, by mělo dojít k nárůstu o 10 procent od 1. ledna 2017. Mě zajímají ovšem další oblasti veřejného sektoru, a to především je oblast sociálních služeb, kde by mělo dojít pouze k nárůstu o 5 procent. Chci jen připomenout, že odměňování v sociálních službách patří k nejhorším. A vy jistě znáte výše platů. Sociální služby jsou výrazně nedoceněny a zanedbávány, na oprávněné nároky poskytovatelů se pohlíží jako na odsávání peněz z rozpočtu státu a slyšíme to při každém jednání s nimi. Jistě vám vaši pracovníci ministerstva sdělili, jak tristní situace nastává se zaměstnanci v sociálních službách, po jednání výboru pro sociální politiku. Začíná zde být nedostatek pracovníků nejen v Jihočeském kraji, ale i ve Zlínském kraji, a já se dovídám, že platy budou navýšeny pouze o 5 procent. Sociální služby jsou řadu let podfinancovány, prohlubuje se nedostatek odborného personálu pro klienty a jsou stále hůře dostupné. Přitom demografická křivka jasně dokazuje, že seniorů bude přibývat nejen v pobytových zařízeních, ale i v terénu.

Tak se ptám, paní ministryně, jestli je podle vás dostačující navýšení o 5 procent v této oblasti. Jaké kroky učiníte v této oblasti v odměňování pro jeho zlepšení a čím podpoříte zaměstnance, aby pracovali v sociálních službách? Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Prosím pana poslance Zahradníčka. Ten má interpelaci na pana ministra financí, ale ten je také omluven.

 

Poslanec Josef Zahradníček: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážený nepřítomný pane ministře, kolegyně a kolegové, přeji všem příjemné a krásné slunečné odpoledne.

Dne 20. března 2014 jsem na vás měl, pane ministře, interpelaci ve věci toku peněz obcím a další věci kolem financování a účetnictví obcí. Od té doby uplynulo hodně času a jistě jste se seznámil s řadou nových skutečností, jak obce hospodaří, jaká je jejich struktura a jak vůbec probíhá vlastně jejich účetnictví, které je velice složité a je úplně něco jiného jako účetnictví u jiných podnikajících subjektů v naší vlasti. Mám za to, že by účetnictví a tzv. výkaznictví mělo být co nejjednodušší a sobě velice podobné. Mám na mysli podniky a obce. Do budoucnosti vidím velké problémy, pokud se nic nezmění v celkovém hospodaření především menších obcí. Mám za to, vážený pane ministře financí, že dva roky byla pro vás dost dlouhá doba na to se seznámit s celkovým způsobem hospodařením obcí, a pro mne nastala doba, abych se vás zeptal opět formou interpelace, co vaše ministerstvo připravuje za změny v účetnictví obcí, co připravujete či učiníte pro to, aby se účetnictví obcí např. zjednodušilo, přiblížilo svou strukturou podnikatelské sféře. Nebo vám stávající stav vyhovuje?

Ve vaší tehdejší odpovědi mě zaujalo několik myšlenek, na které by bylo vhodné po dvou letech znát odpovědi. Například uvádíte, že ne všechny obce mají účty u České národní banky, a já se ptám, zda se situace již zlepšila. Dále uvádíte, že stát, když přidělí peníze přes kraje a obce, tak nad nimi ztrácí přehled. A vy uvádíte, že to budete s kraji řešit, a já se ptám, zda jste již našli společná nějaká řešení.

Samostatnou kapitolou vaší odpovědi byla otázka kontroly dotací. A to je má poslední otázka, kde se ptám, zda kontroloři nejen kontrolují, ale také se zaměřují i na otázky, jak pomoci k lepšímu čerpání dotací, vyplňování žádosti a upozorňují kontrolované žadatele, kde se dá ještě žádat o dotace, jak uvádíte v tehdejší vaší odpovědi.

Děkuji poslancům za pozornost a vám, vážený pane ministře, za písemnou odpověď. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní má slovo paní poslankyně Rutová, a to s interpelací na paní ministryni Šlechtovou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP