Pátek 6. května 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Hamáček)
173.
Vládní návrh zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
/sněmovní tisk 555/ - třetí čtení
U stolku zpravodajů zůstává pan ministr Chovanec a pan zpravodaj Pleticha. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny v tisku 555/5, který byl doručen 13. dubna tohoto roku. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako tisk 555/6.
Pan ministr si přeje vystoupit před otevřením rozpravy? Není tomu tak, rozpravu otevírám. Ptám se, kdo se hlásí do rozpravy. Pan poslanec Ondráček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Kolegyně, kolegové, ještě před hlasováním k tomuto zákonu. Jako poslanecký klub ho budeme podporovat, protože prošly i pozměňovací návrhy, které jsme podpořili v ústavněprávním výboru.
Chtěl bych požádat Ministerstvo vnitra, aby při schválení tohoto zákona určitě nepodlehlo nějakému velkému uspokojení, protože i na ústavněprávním výboru jsme hovořili o tom, že můžeme zákony zpřísňovat, jak chceme, můžeme zvyšovat sankce, můžeme dávat sankce, ale pro nás je důležitá vymahatelnost práva. A na ústavněprávním výboru jsme řekli, že vymahatelnost práva u nás v ČR je, řekněme, žalostná, nebo se vztahuje pouze na osoby, které jsou takříkajíc slušné, a než by měly problémy, tak raději tu pokutu nebo sankci zaplatí. Ti, kdo jsou neslušní, popřípadě nemajetní, tak se stejně vyhnou, a nemáme tu vymahatelnost jakým způsobem upravit.
Takže bych požádal i přesto, že dneska předpokládám, že tento návrh zákona projde, aby Ministerstvo vnitra dál pracovalo na vymahatelnosti našeho práva, protože správní delikty, které máme v současném zákoně - napomenutí, pokuta, zákaz činnosti, propadnutí věci nebo náhradní hodnoty nebo zveřejnění rozhodnutí o přestupku - jsou pro některé lidi nedostatečné.
Je si také potřeba uvědomit, že v tomto zákoně jsou některé věci, které myslí až hodně do budoucnosti, protože jsou takříkajíc nerealizovatelné. Například část třetí Řízení o přestupcích hlava II Právní styk s cizinou, kde mluvíme o poskytování právní pomoci cizozemskému správnímu orgánu. Uvědomme si, že ČR v současné době nemá žádnou bilaterální mezinárodní smlouvu, kterou by poskytovala jakékoliv informace v přestupkovém řízení. Na úrovni trestní ano, ale v přestupkovém ne. Takže už jsme někde dál, někde možná co bude za deset let, ale osobně si myslím, že nebude nikdy, protože právní styk s cizinou u přestupků, kdy máme tak krátkou lhůtu na projednání a vyřešení, je takřka nerealizovatelný.
Ale i přesto, že jsou tam dílčí nedostatky, a po jednání s Ministerstvem vnitra a předkladateli věřím tomu, že budeme pracovat dál na přestupkovém řízení a správním řízení, aby naše právo bylo vymahatelné a sankce, které budeme ukládat, platily pro každého, nejenom pro slušného člověka. Děkuji za pozornost i za podporu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Zeptám se, kdo se dál hlásí do rozpravy. Pokud nejsou přihlášky, rozpravu končím a zeptám se na závěrečná slova. Není zájem, v tom případě prosím pana zpravodaje, aby nás seznámil s procedurou a potom přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy.
Poslanec Lukáš Pleticha: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, k tomuto zákonu nebyl podán žádný návrh na legislativně technické úpravy. Dále byly k tomuto zákonu podány celkem tři pozměňovací návrhy, z toho jeden pod písmenem A, ten má body 1 až 18. To bylo doporučeno ústavněprávním výborem. Dále byly podány dva pozměňovací návrhy pana poslance Marka Bendy, o kterých budeme hlasovat samostatně. Následně budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Předseda PSP Jan Hamáček: Zeptám se, zda je jiný návrh postupu. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o proceduře.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s tímto návrhem procedury. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 481, přihlášeno je 157, pro 144, proti 1. Tento návrh byl přijat, budeme tedy postupovat podle schválené procedury. Prosím o první návrh.
Poslanec Lukáš Pleticha: První hlasování bude o pozměňovacích návrzích přijatých ústavněprávním výborem. Budeme hlasovat jedním hlasováním o návrzích A1 až A18. Stanovisko doporučující.
Předseda PSP Jan Hamáček: Paní ministr? (Souhlas.) Dvakrát souhlas.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování 482, přihlášeno je 157, pro 120, proti 14, tento návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Lukáš Pleticha: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Marka Bendy pod číslem B1, který se týká vázanosti právních kvalifikací druhem a výměrou správního trestu obsažené v příkazu. Stanovisko nedoporučující.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování 483, přihlášeno je 157, pro 20, proti 104, tento návrh nebyl přijat. Další prosím.
Poslanec Lukáš Pleticha: Nyní budeme hlasovat o návrhu B2, který se týká § 111, požadavky na kvalifikaci úřední osoby. Stanovisko nebylo přijato.
Předseda PSP Jan Hamáček: Bez stanoviska. Pan ministr? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování 484, přihlášeno je 157, pro 13, proti 73, tento návrh nebyl přijat.
Tím jsme vyčerpali jednotlivé pozměňovací návrhy a budeme hlasovat o zákonu jako celku. Je tomu tak, pane zpravodaji?
Poslanec Lukáš Pleticha: Stanovisko doporučující.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Ještě přečtu návrh usnesení: Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, podle sněmovního tisku 555, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Stanovisko pana zpravodaje bylo doporučující. Pana ministra? (Souhlas.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování 485, přihlášeno je 157, pro 121, proti 15, tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas. Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré poledne, milé kolegyně, milí kolegové. Budeme pokračovat bodem číslo
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.