Pátek 6. května 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
222.
Roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky za rok 2015
/sněmovní tisk 755/
Tuto zprávu nám Česká národní banka předložila v souladu se zákonem číslo 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Zprávu projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 755/1.
Prosím nyní zpravodaje tohoto výboru pana poslance Jaroslava Klašku, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl také návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jaroslav Klaška: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vám přednesl zpravodajskou zprávu ke sněmovnímu tisku 755, roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky.
Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu. V souladu s tím Česká národní banka určuje měnovou politiku a přijímá konkrétní rozhodnutí bez ohledu na dopad do vlastního hospodaření. Česká národní banka uzavřela rok 2015 se ztrátou 549 milionů korun, vlastní kapitál se snížil na kladnou hodnotu 22 miliard 850 milionů korun, počet zaměstnanců České národní banky byl ke konci loňského roku 1 352 a celková bilanční suma České národní banky činila 1 bilion 628 miliard korun. Intervence České národní banky dosáhly hodnoty 16,5 miliardy eur. Výrok auditora k hospodaření České národní banky je bez výhrad.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu zpravodaji a zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se jako první s dovolením přihlásil host pan guvernér, po něm pan předseda poslaneckého klubu ODS. Prosím, pane guvernére.
Guvernér ČNB Miroslav Singer Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolím si jenom vypíchnout pár věcí, které by vás mohly zajímat. Jednak na tom podílu navýšení rezerv o 16,5 miliardy se v loňském roce podílely intervence devíti miliardami, ale došlo také k navýšení čtyř miliard eur vlivem kladného salda externích toků ve vazbě na čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie neboli peníze z Unie. V pasivech se to naopak promítlo v závazku vůči bankám, vůči státu a veřejným institucím, nejvíce vůči státní pokladně a samozřejmě i emisi bankovek a mincí. Zatímco ve světě se debatuje to, jestli bankovky odcházejí, u nás se v loňském roce zvýšil objem bankovek a mincí o 9 %.
Vliv hospodářského výsledku na bilanci České národní banky byl nepatrný. Jenom připomínám, že jsme hospodařili s negativním kapitálem minus 140, v tuto chvíli máme kapitál pozitivní. Kapitál centrální banky je striktně oddělen od veřejných rozpočtů a v tomto smyslu nemá na veřejné rozpočty žádný dopad.
Pokud jde o hospodaření, je možné ho rozdělit do tří základních oblastí: měnové, emise a správu oběživa a provozu. Už jsem mluvil o měnových operacích, možná bych chtěl vyzvednout, že správa devizových rezerv v oblasti měnové nám loni přispěla čistými výnosy ve výši 17,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 18 %. Nejvíce nám v loňském roce pomohl fakt, že 10 % našich rezerv už několik let držíme v indexech akcií, to znamená, že indexy akcií nám přinesly asi 42 % uvedených výnosů. Naopak na dluhopisech se začíná projevovat fakt, že žijeme ve světě, ve kterém centrální banky mají nulové nebo záporné výnosy, to znamená, že je velmi těžké je umísťovat.
Pokud jde o emisi a správu oběživa, už jsem říkal, že se nám zvýšily bankovky v oběhu, nicméně z hlediska produkce jsme snížili počet nakoupených bankovek, nakupujeme od Státní tiskárny cenin, a mincí o 5 %, což se odrazilo v nižších nákladech na jeho pořízení.
Pokud se týče výnosů, tam jsou dominantní položkou příjmy z prodeje numismatického materiálu neboli zlatých a stříbrných mincí, 430 milionů.
V provozu si dovolím vypíchnout, že provozní náklady nám narostly o jedno procento. Objemově nejvýznamnější část provozních nákladů představují mzdové náklady, skoro 70 %. Ty nám narostly také o jedno procento. Ta nízká dynamika odráží jednak to, že jsme zužovali dlouhou dobu pracovní sílu, ale také to, že v loňském roce jsme nedělali žádnou velkou restrukturalizační akci, jinými slovy, nemuseli jsme vyplácet odstupné. Naopak ale musím říct, že v loňském roce už se nám nesnížila pracovní síla. Loni jsem tady říkal, že máme historicky nejnižší počet zaměstnanců. Navyšujeme stále zaměstnance v dohledu a ochrany spotřebitele a to je největší důvod, proč nám narostli zaměstnanci o 31 na 1 352. Zbývající část provozních nákladů začínají více tvořit opravy na budovy, které nám prostě stárnou.
V závěru si dovolím říct, že záporný hospodářský výsledek bude ponechán v bilanci. V souladu s dlouhodobě uplatňovanými zásadami finančního hospodaření tuto ztrátu uhradíme z budoucích zisků ČNB. Samozřejmě s ohledem na takovýto záporný výsledek nebyla provedena dotace rezervního fondu ani odvod volného zisku do státního rozpočtu. Vlastní kapitál se snížil o 3,5 miliardy na kladnou hodnotu 22,85 miliardy korun.
Dovolím si tímto končit a samozřejmě velmi rád odpovím všechny vaše dotazy.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu guvernérovi. Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové. Je to téměř jistota, že dnes je na plénu Poslanecké sněmovny pan guvernér naposled ve funkci guvernéra České národní banky. Já bych chtěl z tohoto místa jménem občanských demokratů, a věřím, že i vaším jménem, ocenit jeho služby, které za více než jedenáct let udělal pro Českou republiku, českou ekonomiku, ale také pro českou korunu.
Pane guvernére, děkujeme. (Poslanci povstali. Velký potlesk.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu předsedovi Stanjurovi, že pochopil moji narážku "pane guvernére, jak to děláte, že to děláte skvěle". A opravdu to pan guvernér dělá skvěle. Nyní se hlásí o slovo. Prosím, pane guvernére.
Guvernér ČNB Miroslav Singer Já mockrát děkuji a dovolím si vám všem, pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, poděkovat. Zažil jsem, přiznám se, že jsem nepočítal, kolik jsem zažil Poslaneckých sněmoven. Vím, že jsem zažil osm vlád, šest premiérů, šest ministrů financí. Ale chtěl bych poděkovat vám všem za to, že spolupráce mezi Českou národní bankou a Poslaneckou sněmovnou za tu dobu, co já jsem v České národní bance, byla korektní, a dovolím si říct velmi produktivní. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní další řádně přihlášený pan poslanec Adolf Beznoska. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo. Ono už se to možná nehodí, ale já jsem byl přihlášen předtím a také jdu poděkovat. Jednak proto, že s panem guvernérem jsme se nějak potkávali, tak bych chtěl připomenout, že byl oceněn za komunikaci, když odkomunikoval intervence České národní banky v roce 2013. To bylo vnímáno velmi dobře. Dokonce byl oceněn i ze zahraničí.
A já mám jednu takovou čerstvou zkušenost - a není tady pan předseda Votava rozpočtového výboru. Byli jsme v Maroku na pracovní návštěvě, zástupci rozpočtového výboru, a protože marocká centrální banka se připravuje na flow, na plovoucí uvolnění měny, tak jedním z pilířů a jedním z rádců byla Česká národní banka. Působila v Maroku, resp. pan guvernér a jeho tým jim hrozně pomohli, a bylo moc milé, když jsme se na setkání se zástupci marocké centrální banky dozvěděli o tom, jak skvělé odborníky máme v České republice.
Takže ještě jedno poděkování pro tým pana guvernéra. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Beznoskovi. Ptám se, kdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Není nikdo takový. Ptám se na závěrečná slova případně pana zpravodaje, případně pana guvernéra. Není tomu tak. Přistoupíme k podrobné rozpravě, od které se hlásí pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jaroslav Klaška: Děkuji za slovo. Tak ještě jednou, dámy a pánové, dovolte, abych přednesl usnesení rozpočtového výboru ze 40. schůze ze dne 27. dubna letošního roku k Roční zprávě o výsledku hospodaření České národní banky za rok 2015.
Po úvodním slově člena Bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka, zpravodajské zprávě poslance Jaroslava Klašky a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
I. bere na vědomí roční zprávu o výsledku hospodaření České národní banky za rok 2015;
II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení: Poslanecká sněmovna podle § 47 odst. 4 zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, bere na vědomí Roční zprávu o výsledku hospodaření České národní banky za rok 2015;
III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu zpravodaji, ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím podrobnou rozpravu. Není zájem o závěrečná slova.
Budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak jej přednesl pan zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec Jaroslav Klaška.
O tomto usnesení zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 450, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro 127, proti 1. Návrh byl přijat.
Děkuji panu zpravodaji i panu guvernérovi a přeji mu jménem Poslanecké sněmovny vše dobré v jeho dalším působení jak v České národní bance, tak v osobním životě.
Než přejdeme k dalšímu bodu, ještě oznamuji, že náhradní kartu č. 19 má pan premiér.
Dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.