Pátek 15. dubna 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Gazdík)

161.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb.,
o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 610/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr Jiří Dienstbier a zpravodaj kontrolního výboru pan poslanec Štěpán Stupčuk. Návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 610/5, který vám byl doručen dne 11. března 2016. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 610/6.

Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Pardon, ještě s přednostním právem pan předseda Stanjura. Omlouvám se. Před otevřením rozpravy. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Zákon je velmi důležitý. Já bych požádal o přestávku na jednání našeho klubu v délce 50 minut. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak. Děkuji panu předsedovi. Takže přerušuji jednání do 13.44 hodin, kdy budeme pokračovat v projednávání tohoto zákona.

 

(Jednání přerušeno ve 12.54 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 13.44 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré odpoledne, milé kolegyně, milí kolegové. Je 13.44, uplynula pauza na jednání poslaneckého klubu Občanské demokratické strany. Jsme před otevřením rozpravy u bodu č. 161. Tázal jsem se pana navrhovatele, zda má zájem vystoupit při otevření rozpravy. Pan ministr má zájem. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, já jsem původně chtěl velmi stručně vystoupit s úvodním slovem k navrhovanému zákonu, ale musím se vyjádřit i k tomu, co se tady odehrálo.

Já si myslím, že ta padesátiminutová pauza, kterou si zcela obstrukčně vzal předseda klubu ODS pan Stanjura, je vlastně sprosťárnou vůči všem lidem, kteří tady jsou, kteří čekají na to, že budou věcně projednávat zákony, které jsou tady předloženy. Samozřejmě bylo právem ODS využít těch padesát minut, aby ty vážné výhrady k zákonu o NKÚ řekla. Nepochybuji, že bezezbytku této příležitosti využijí až do 14. hodiny, abychom tedy opět nic neprojednali.

Ale chtěl bych také říci, že touto obstrukcí se nezabrání dnes pouze projednání tohoto návrhu zákona, ale i dalších návrhů, např. hned dalšího, o účastnících odboje, jak je tady zkráceně nazván. To je zákon, který prosadila původně pravice včetně ODS, bohužel v dost nefunkčním stavu, a ta novela, která je tu předkládána, tak je proto, aby se ten proces zrychlil, zefektivnil a aby se ti staří lidé, kteří čekají na to, že jim bude vydáno osvědčení, že se jim třeba dorovná důchod na průměrný, tak ono každým dnem ti lidé umírají a spousta z nich se toho nedožije. ODS už tady s TOP 09 zavetovala návrh na schválení v prvním čtení, aniž by pak vůbec kdokoli z ODS na garančním výboru k tomu vystoupil, nebo tady ve druhém čtení, a dnes jste tedy opět zablokovali projednání tohoto návrhu zákona. Čili nejenom NKÚ. Jak říkám, zase pár těch stařečků a stařenek zemře, aniž by se tohoto dočkali. Říkám, je to bezohledné po všech stránkách, to, co se tady stalo. Ale nakonec ono je to tady už dost zvykem v poslední době.

A nyní velmi stručně k tomu samotnému návrhu. Tato novela zákona o NKÚ je prováděcím návrhem k novele Ústavy, kterou už Poslanecká sněmovna schválila. Jak jsem tady říkal, pohybujeme se tedy v naprosto jasně daných mantinelech, protože to musí zůstat na úrovni prováděcího zákona. K pozměňovacím návrhům se tady podrobně teď vyjadřovat nebudu, neb si myslím, že pokud dá Sněmovna na doporučení gesčního výboru, tak ten zákon bude upraven do podoby, která je přijatelná, je tak projednatelná a schvalitelná a o to bych vás chtěl požádat. Třeba to, pokud ta obstrukce nebude pokračovat, ještě stihneme i s tím následujícím návrhem zákona, protože ta procedura je velmi jednoduchá. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní se s přednostním právem přihlásil pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já nevím, proč je pan ministr tak rozčilený, ale dobře, asi spěchá. Kdyby byla pravdivá jeho slova o tom příštím tisku - a já bych o něm nemluvil - tak na rozdíl od pana ministra Dienstbiera, na rozdíl od sociální demokracie je naším dlouholetým partnerem Konfederace politických vězňů a ta má k tomu návrhu zákona vážné výhrady. Požádali nás, abychom to neumožnili schválit v režimu devadesátky. Protože s nimi spolupracujeme roky, my jsme prosazovali zákon o protikomunistickém odboji atd., tak jsme jim samozřejmě vyhověli. Není v tom žádná sprosťárna, ale naopak, stanovisko a požadavek těch, kteří reprezentují oběti minulého režimu. To jenom na vysvětlenou. Takže to, že pan ministr je nervózní kvůli NKÚ, tak ať se rozčiluje kvůli NKÚ, to já mu neupírám, to je naprosto v pořádku, ale ať tady nepoužívá účastníky protikomunistického odboje. My jsme postupovali ve shodě s Konfederací politických vězňů a budeme tak postupovat i nadále u tohoto bodu. Nic víc, nic míň. Takhle jednoduché to je.

A to, že k tomu návrhu zákona, který je předkládán, máme výhrady, to je pravda, budou je moji kolegové podrobně formulovat v debatě, která proběhne. Přece máme právo na svůj politický názor a máme právo nesouhlasit s vládním návrhem. Vy jste tady dvě a půl hodiny projednávali zcela zbytečný zákon o omezení prodejní doby, a pak máte tu drzost říct, že umírají členové protikomunistického odboje. Kdyby vám na nich tak záleželo, tak jsme tím bodem dneska začali a neplnili jsme vaše sociální inženýrství, abyste nám říkali, kdo a co může dělat o státních svátcích.

Takže to, že jste rozčilený, to mi fakt nevadí, jenom když tak směřujte kritiku na nás a podporujte stanovisko Konfederace politických vězňů. Pokud budete podporovat to stanovisko, tak se v tomhle bodě určitě shodneme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ještě s přednostním právem pan ministr. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier K tomu, co tady teď říkal pan předseda Stanjura. Já jsem za pohrdání tady všemi zúčastněnými označil tu úplně zbytečnou pauzu, kterou klub ODS vůbec nevyužil k tomu, aby věcně kritizoval návrh zákona.

Co se týče veta k účastníkům odboje na žádost konfederace, tak je škoda, že důvody nezazněly ani na gesčním výboru ani ve druhém čtení. Obešlo se to s mlčením ODS o jakýchkoliv výhradách. To znamená, já nevím, jakým způsobem respektujete nějaký postoj konfederace, když jste si ho neobtěžovali ani sdělit. Je to tady čistá obstrukce a úplně zbytečně řadu věcí neprojednáme. (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. A nyní už otvírám rozpravu, do které se jako první hlásil pan poslanec Benda. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Po něm pan poslanec Klučka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, páni ministři, dámy a pánové, já ještě nebudu mluvit k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, ale k tomu, co tady předvedl pan ministr, což pokládám opravdu za jako - nevím, jak to říci slušně, abych tady někoho neurazil. Ale odpovídající věku mnohem mladší osoby, než je pan ministr a senátor.

Za prvé přestaňte školit opozici, kdy si má právo vzít pauzu, když tady dopoledne tři hodiny se předvádí neuvěřitelný zmatek v řadách vládní koalice. Opakované zpochybňování hlasování, braní si pauz, revokace na to, aby se přijal naprosto nesmyslný zákon, který stanoví tři dny, které stejně všichni dodržují, že se v nich neprodává, jako dny, kdy se nesmí prodávat. Tak to je opravdu efektivita, nad kterou žasnu!

A druhá věc, která... Říct o zákonu účastnících odboje tom, který jste předložil, že zrychlí nějaké jednání, no to snad nemyslíte vážně! To je přece ta hlavní výhrada, kterou konfederace uplatňuje. (Hovoří důrazně.) Že působení vašich kamarádů, které jste nasadil do vedení Ústavu pro studium totalitních režimů a kteří naprosto zneprůchodnili fungování, způsobilo to, že se čeká rok, rok a půl na stanovisko Archivu bezpečnostních složek. Že se čeká rok, dva roky na stanovisko ÚSTR, a díky tomu nemůže Ministerstvo obrany vydávat osvědčení účastníkům odboje! Takže je to vaše levicové běsnění v tomto úřadu, které znemožnilo, aby byly vydávány ocenění účastníkům třetího odboje! A ne tento zákon, který neřeší z hlediska lhůt a z hlediska toho, kdo umře, nebo neumře a pro koho se to stihne, nebo nestihne, neřeší vůbec nic. A víte dobře, že konfederace právě toto namítala.

Prosím vás, pojďte to zrychlit, a ne vymýšlet věci, které neřeší problematiku zrychlení.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Bendovi. Pardon, ještě s přednostním právem před panem poslancem Klučkou pan poslanec Sklenák. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Tak jak se říká tady, už jsem nechtěl vystupovat, ale pane kolego Bendo prostřednictvím předsedajícího, ne že vystoupení pana ministra Dienstbiera bylo neuvěřitelné, ale vaše vystoupení bylo neuvěřitelné. Jestli mluvíte o vládní koalici, tak prosím rozlišujte. Za stranu, jejímž pan ministr je členem, Českou stranu sociálně demokratickou, můžu říct, že my jsme tady téměř v plném počtu. Svůj názor jsme na zákon o otvírací době jasně deklarovali. Ve všech hlasováních jsme postupovali tak, jak jsme deklarovali. A pozměňovací návrh, který zavádí tři dny, jak říkáte správně, zcela nesmyslný, tak jste podporovali vy. Ne, my. Podívejte se na sjetinu. Vy jste pro návrh hlasovali.

A využil bych, když mluvím, rád bych vás požádal, kdybyste nám sdělili výsledek porady vašeho klubu - padesátiminutové. A jestli bylo nutné ji dělat v tuto chvíli, když víte, že k hlasování nedojde. (Slabý potlesk vlevo.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní nejprve pan předseda Kováčik. Po něm pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, já vím, že je pokročilá hodina i pokročilý den v týdnu. Ale přece jenom bych rád věděl, v kterém jsme bodě, protože slyším, že se tady bavíme o zákoně, který teprve bude na pořadu. Teď zrovna jsme se bavili o zákoně, který už byl na pořadu. Jsem zvědavý, kdy se budeme bavit o zákoně, který je na pořadu. A nebo toho nechme a pojďme až příští týden. Děkuji. (Slabý potlesk vlevo.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak. S přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nejdříve krátká reakce na předsedu poslaneckého klubu KSČM. Pane předsedo, prostřednictvím, zdali jste si všiml, že debatu o budoucím bodu rozvinul člen koaliční strany, České strany sociálně demokratické? Stejně tak jste si zajisté všiml, že v debatě o bodu, který jsme už schválili, tady v ní pokračuje také člen ČSSD. Ale dozvěděli jsme se my všichni ostatní ze všech politických frakcí, že jediný, kdo tady plní dohody a který plní své postupy, jsou sociální demokraté. To si musí vyhodnotit jejich koaliční partneři. Nám je to skoro jedno.

Jenom říkám, když pan ministr nebo pan předseda Sklenák se tak domáhá našeho stanoviska, tak se mu dostane podrobného stanoviska. Ale co nám bude říkat "co zase zdržujete, pojďte už hlasovat, nezdržujte"? Jestli chcete podané stanovisko, tak někdy, některou příští středu nebo pátek ho dostanete. To je přece úplně jednoduché. A my to děláme velmi často, že podrobně zdůvodňujeme své negativní stanovisko, případně své pozměňující návrhy. A to se vám většinou vůbec nelíbí, protože pořád říkáte "rychle, rychle, rychle, nezdržujte". Ale když vy máte problém s hlasováním a něco nedopadne, jak jste si představovali, např. dnes dopoledne, tak to se může vzít pauza, to se může přesvědčovat, to se může revokovat. Protože to dělají sociální demokraté a to je dobře. Když to dělají jiní, tak je to špatně. Takovému přístupu sice rozumím, ale odmítám ho. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s přednostním právem pan předseda Kováčik. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Možná se mýlím, pane předsedající, kolegyně a kolegové. Je-li tomu tak, odpusťte mi to. Je přece jenom pokročilý den v týdnu a pokročilá hodina toho dne, ale tak jsem si spíše možná zafixoval, že o zákoně, který teprve bude, nezačal mluvit nikdo ze sociální demokracie. A myslím, že to byl zrovna váš kolega, pane předsedo Stanjuro prostřednictvím předsedajícího, Marek Benda. Ne? Ne? Mám pocit, že ano.

Promiňte, pojďte je docela dost času. Pane předsedající, co kdybychom to přesunuli doopravdy na příští týden. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s přednostním právem pan ministr Dienstbier. Po něm pan předseda Sklenák. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Tady se pan předseda Kováčik doopravdy zmýlil. Otevřel jsem to já při vědomí, že už stejně dnes o ničem hlasovat nebudeme, čímž se ODS ani netají, protože by tady zbylou čtvrt hodinu stejně jenom mluvila proto, aby se zákon o NKÚ neprojednal. A proto jsem zmínil i ten další zákon. Nejenom ten, ale jsou tam i další. Prostě dnes už neodhlasujeme vůbec nic kvůli obstrukci Občanské demokratické strany.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s přednostním právem ještě pan předseda Sklenák. Stahuje svoji přihlášku. Pan předseda Stanjura. Tak v tom případě se omlouvám. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já to udělám za svého kolegu Marka Bendu. Dávám procedurální návrh, abychom přerušili projednávání tohoto bodu do okamžiku, kdy Senát schválí novelu Ústavy České republiky o NKÚ. Protože - můžete se smát - na to termín nemají. V okamžiku, kdy jim pošleme tento návrh zákona, mají 30 dnů. Předpokládám, že si vládní většina v Senátu ten zákon může schválit. To znamená, nebudeme mít změnu Ústavy a budeme mít zákon, který aplikuje změny Ústavy. To je velký ústavní problém a první, kdo by měl proti tomu protestovat, je právník Jiří Dienstbier.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, to je procedurální návrh, o kterém budu muset dát hlasovat. Přivolám naše kolegy z předsálí. Protinávrh? Pan předseda Sklenák nemá protinávrh. Budeme tedy hlasovat. Je tady žádost o odhlášení. Odhlašuji vás všechny, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami. (Hluk a šum v jednacím sále.)

 

Budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Stanjury, abychom přerušili projednávání tohoto bodu do doby schválení zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu Senátem, zdali jsem to reprodukoval správně.

Zahajuji hlasování o tomto procedurálním návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 195, přihlášeno je 121 poslankyň a poslanců, pro 7, proti 77. Návrh nebyl přijat.

 

Nyní pan předseda Sklenák. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Já jenom chci připomenout těm, kteří to nevědí, ale určitě mezi ně nepatří pan předseda Stanjura, že právě senátoři přerušili projednávání ústavního zákona do té doby, než jim pošleme tento zákon. Takže samozřejmě všechny kroky, které činí ODS, svědčí o jediném. Prostě nechce, aby se rozšířily kompetence NKÚ. To je potřeba si uvědomit.

A myslím si, že je skutečně nejvyšší čas ukončit dnešní schůzi, a proto dávám návrh, abychom přerušili tuto schůzi do příštího úterý 14 hodin.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak to je také procedurální návrh, o kterém dám hlasovat bez rozpravy. (Neklid v jednací síni.)

Já zahajuji hlasování o přerušení této 44. schůze Poslanecké sněmovny do úterka 19. 4. do 14 hodin. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 196, přihlášeno je 119 poslankyň a poslanců, pro 82, proti 6. Návrh byl přijat.

 

Přerušuji jednání 44. schůze Poslanecké sněmovny do úterý 19. 4. do 14 hodin, kdy budeme pokračovat v druhém čtení zákona o peněžním oběhu. Přeji vám hezký víkend.

 

(Jednání skončilo ve 14.03 hodin.)

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP