Středa 13. dubna 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
162.
Vládní návrh zákona o ochraně státních hranic České republiky
a o změně souvisejících zákonů (zákon o ochraně státních hranic)
/sněmovní tisk 627/ - třetí čtení
Požádám pana ministra vnitra Milana Chovance, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Pan kolega Miloslav Janulík jako zpravodaj garančního výboru, výboru pro bezpečnost, už je u stolku zpravodajů. Konstatuji, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 627/2, který byl doručen dne 2. března 2016, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 627/3.
Pan ministr má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, návrh zákona o ochraně státní hranice jsem již podrobně uvedl v prvním a druhém čtení. Návrh navazuje na přímo použitelný předpis EU, tzv. schengenský hraniční kodex. Cílem návrhu je chránit státní hranice před jejich nedovoleným překračováním. Návrh dále stanoví postup pro dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic pro případ, kdy nastane závažná hrozba pro veřejný pořádek nebo pro vnitřní bezpečnost ČR. Ochrana vnitřních hranic, tedy letišť v souvislosti s vnitřními lety, a pozemní hranice ČR se totiž standardně neprovádí.
Pokud jde o stanovisko Ministerstva vnitra k uplatněným pozměňovacím návrhům, ztotožňuji se se stanovisky, která k těmto pozměňovacím návrhům zaujal výbor pro bezpečnost. Nesouhlasím však s pozměňovacími návrhy pana poslance Lanka. Tyto pozměňovací návrhy jsou v rozporu s ústavním právem, mezinárodním právem a právem EU.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi a otevírám rozpravu. První je přihlášen pan poslanec Martin Lank, poté pan poslanec Marek Černoch. Prosím pana poslance Martina Lanka, aby se ujal slova. Prosím.
Poslanec Martin Lank: Krásné brzké odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já se úplně nedivím, že pan ministr s těmi návrhy nesouhlasí, ono to tak nějak spadá do politiky, kterou prosazuje česká vláda. Nicméně já bych si dovolil říct pár argumentů, proč si naopak myslím, že tyto pozměňovací návrh jsou potřebné, a rád bych vás poprosil o jejich podporu.
Zákon, který teď projednáváme, je dobrým zákonem. Je ovšem dobrým zákonem pro časy klidu a míru, pro časy, kdy bez problémů funguje Schengen, kdy nezuří migrační krize, pro časy, kdy Evropou neprojde přes milion nelegálních imigrantů ročně. Takové časy ale teď skutečně nemáme. Není to zákon pro dobu, kdy jsou všechny okolní státy nuceny na svých hranicích přijímat tvrdá opatření, stavět zátarasy a nasazovat armádu, jako to vidíme v Maďarsku, v Rakousku anebo třeba ve Slovinsku.
My jsme vládní návrh zákona kritizovali už v prvním čtení a navrhovali ho vrátit k přepracování. Nevěříme totiž naivně, že nás ochrání Schengen ani evropská řešení, která prosazuje pan premiér Sobotka. Ochranu našich hranic si musíme zajistit sami a podle posledního průzkumu si to samé přeje 77 % obyvatel této země, tedy lidí, kteří nás do našich funkcí zvolili - nás i vás, vážení kolegové a kolegyně. Naše pozměňovací návrhy jsou převzaty z nových maďarských zákonů, které byly schváleny v reakci na masovou imigrační krizi. Byly schváleny v době, kdy na maďarských hranicích stály desetitisíce migrantů a dobývaly se na jejich území i za použití násilí. Přestože takový scénář není nikde vyloučen, a tedy ani u nás, návrh české vlády si s takovou situací v žádném případě nebude umět poradit. My jsme proto připravili sérii opatření, která mají za úkol rozšířit možnosti státu, jak imigrační krizi čelit.
Komplex pozměňovacích návrhů se týká podstatného zpřísnění sankce za nelegální překročení státní hranice. Zatímco vládní předloha to navrhuje stíhat jako přestupek, náš pozměňovací návrh tento čin ponechává jako přestupek pouze pro občany EU. Pro občany třetích zemí, tedy především pro nelegální imigranty ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Íránu, Somálska, Eritreje a mnoha dalších afrických a asijských států, bude protizákonné překročení hranice klasifikováno jako trestný čin. Tento režim bude primárně uplatněn v případě, že vláda nebo Ministerstvo vnitra vyhlásí dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Tato situace by tedy nastala v okamžiku, kdy ČR bude bezprostředně ohrožena masovou migrací a přes naše hranice budou nekontrolovaně pronikat nelegálové. Neříkáme, že se to děje. Říkáme, že je dobré být na tuto situaci připraveni, ne rychle hledat řešení, když už je pozdě, jak se to stalo některým okolním státům. My na rozdíl od nich máme ještě zatím možnost reagovat preventivně. Vycházíme z toho, že za situace masové nelegální migrace prostě nebude možné provádět všechny trestní úkony, protože bezpečnostní složky jednoduše budou zahlceny. Proto navrhujeme, aby trestem za nedovolené překročení státní hranice pro imigranty ze třetích zemí bylo vyhoštění doplněné automatickou ztrátou možnosti získat azyl i doplňkovou ochranu. České úřady by takto postupovaly i v případě, že by se nepodařilo zjistit jejich identitu. Co se týče argumentu, že to je v rozporu s evropskými smlouvami, tak mi řekněte, kdo v Evropě ještě tyto smlouvy dodržuje.
Tento tvrdý postup by zajistil, že nelegální imigranti by vůbec nechtěli vstupovat na české území. Znamenalo by to pro ně totiž automatické odmítnutí azylu a vyhoštění, tedy přesný opak toho, co chtějí. Ano, já na rovinu říkám a přiznávám, že chceme z ČR vytvořit místo, kam nelegální imigranti nebudou chtít vůbec vstupovat. A na rovinu dodávám i to, že na tom nevidím vůbec nic špatného.
Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí Úsvit.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martinu Lankovi. Nyní pan poslanec Marek Černoch, zatím poslední přihlášený do rozpravy ve třetím čtení. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, také vám přeji hezké brzké odpoledne. Musím zde zopakovat kritiku k vládní politice ochraně hranic. Místo toho, abychom stejně tak jako ostatní státy zabezpečili naše hranice proti nelegální imigraci, česká vláda nadále spoléhá na neexistující evropská řešení. Žádný z těchto kroků proti imigrační krizi, který se opravdu osvědčil, nezavedla Evropská unie. Všechna klíčová opatření podnikly národní státy samy a na vlastní pěst, ať už se jedná o Maďarsko, Dánsko, Slovinsko nebo Rakousko. Všichni pochopili, že se musí starat především sami o sebe a chránit sami své vlastní občany. Správná vláda má hájit zájmy občanů, kteří si ji proto také zvolili, ne někoho cizího. Rakousko v pondělí začalo s přípravou stavby plotu na svých hranicích. Bariéra vznikne v Brennerském průsmyku, který je klíčovým dopravním uzlem na alpských hranicích s Itálií. Jde o ochranu Rakouska a Schengen je v té chvíli vedlejší. Jenom my tady v českém parlamentu o tři dny později projednáváme vládní návrh zákona, který je postaven na tom, že ČR je součástí nefungujícího schengenského prostoru, a předpokládá, že všechny její hranice mají být dokonale otevřené.
Chtěl bych zde připomenout včerejší průzkum, který říká, že víc než tři čtvrtiny Čechů si přejí přísnější ostrahu státní hranice. Je to logické zejména dnes, v době, kdy je potřeba chránit naše hranice. Dveře od bytu si přece také nenecháme otevřené, když se venku potulují zloději. Opakovaně navrhujeme: obnovme pohraniční policii a přijměme tři tisíce nových příslušníků policie, kteří budou mít na starost ochranu státní hranice. Dále je třeba zabezpečit hranice pomocí moderních technologií, jako jsou kamery, drony, radary detekující pohyb, které rozeznají imigranta od houbaře a které provádějí screening hranice na dálku, aniž by se musely stavět pevné betonové ploty. V záloze je ovšem třeba mít také připraveny záložní zátarasy mobilní, které by se v případě potřeby přesunuli na ta nejohroženější místa. Opakuji, musíme se postarat sami o sobe, musíme se starat sami o vlastní občany, o jejich bezpečnost. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Černochovi. To byl poslední přihlášený do rozpravy. Nikdo další se nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, jestli se hlásí pan ministr nebo zpravodaj k závěrečnému slovu. Není tomu tak, můžeme tedy přikročit k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím tedy zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování.
Poslanec Miloslav Janulík: Dobrý den, pane předsedající, dámy a pánové, vážená vládo. Děkuji za slovo. Já bych vás seznámil s usnesením výboru pro bezpečnost ze 27. schůze ze dne 24. března 2016 k vládnímu návrhu zákona o ochraně státních hranic ČR a o změně souvisejících zákonů.
Výbor pro bezpečnost po projednání návrhu ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně jako výbor garanční: I. doporučuje Poslanecké sněmovně PČR hlasovat ve třetím čtení podle této procedury hlasování:
1. hlasování - pozměňovací návrhy obsažené v usnesení výboru pro bezpečnost pod písmenem A, tisk 627/1.
2. hlasování - pozměňovací návrhy předložené v podrobné rozpravě ve druhém čtení poslancem Václavem Klučkou pod písmenem B.
3. hlasování - pozměňovací návrhy předložené v podrobné rozpravě ve druhém čtení poslancem Martinem Lankem pod písmenem C.
4. hlasování - o návrhu zákona jako o celku.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Budeme tedy hlasovat o proceduře. Je poměrně jednoduchá, nemusíme ji opakovat.
Rozhodneme v hlasování číslo 87, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro tuto proceduru hlasování. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 87. Z přítomných 164 pro 134, proti nikdo. Procedura byla schválena.
Prosím tedy zpravodaje, aby přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním se k nim vyjádřil, sdělil stanovisko výboru a pan ministr totéž. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Miloslav Janulík: První hlasování o pozměňovacím návrhu pod písmenem A, pozměňovací návrhy obsažené v usnesení výboru číslo tisku 627/1, body 1, 2, 3, 4.
V bodu 1 § 2 za slovo "hranic" se vkládá poznámka pod čarou, která zní... atd.
V bodu 2 § 5 odst. 2 písm. b) se za slovo "hranic" vkládá poznámka pod čarou, následující se přečíslují.
Bod 3 v § 7 v úvodní části se slovo "hraniční" nahrazuje slovem "hraničního".
V § 4 se doplňuje bod 7.
Stanovisko výboru je pozitivní, souhlasné.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Souhlas.)
Nejdřív vás odhlásím. Pardon, prohlašuji hlasování 88 za zmatečné. Odhlásím vás všechny a požádám vás o novou registraci na žádost z pléna. Přihlaste se svými identifikačními kartami.
O návrzích pod písmenem A rozhodneme v hlasování pořadové číslo 89, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 89. Z přítomných 154 poslanců pro 147, proti nikdo. Návrh byl přijat. Druhý návrh?
Poslanec Miloslav Janulík: Druhý návrh pod písmenem B přednesený ve druhém čtení dne 1. března 2016 poslancem Václavem Klučkou, sněmovní dokument 3821.
V části první číslo jedna: v § 3 se slova "o řízení o změně druhu letiště na druh" nahrazují slovy "řízení o změně druhu letiště na druh mezinárodního letiště a v řízení o zrušení druhu".
Číslo dvě: v § 4 odst. 3 se za slovo "až" dávají slova "3 a".
Číslo tři: v § 20 se dosavadní text označuje jako odst. 1 a doplňuje se odst. 2. V části šesté § 28.
Stanovisko výboru je souhlasné.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Souhlas.)
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 90. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 90. Z přítomných 156 pro 153, proti nikdo. Návrh byl přijat. Můžeme pokračovat a to je třetí hlasování.
Poslanec Miloslav Janulík: Třetí hlasování. Pod písmenem C pozměňovací návrh poslance Martina Lanka, sněmovní dokument 3815, který je velmi dlouhý, číst nebudu. Stanovisko výboru nesouhlasné, nedoporučuje.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Nesouhlas.)
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 91. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 91. Z přítomných 157 pro 8, proti 122. Návrh nebyl přijat.
Byly vyčerpány všechny pozměňovací návrhy.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona o ochraně státních hranic České republiky a o změně souvisejících zákonů (zákon o ochraně státních hranic), podle sněmovního tisku 627, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 92 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 92. Z přítomných 159 pro 157, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu zpravodaji. Děkuji panu ministrovi a končím bod 162.
Dalším bodem je bod číslo 163. U stolku zůstává pan ministr vnitra Milan Chovanec a požádám paní poslankyni garančního výboru, výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj, paní poslankyni Věru Kovářovou, aby také došla ke stolku zpravodajů.
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.