(Jednání zahájeno v 9.01 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 42. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními partami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Náhradní kartu dnes má pan poslanec Velebný, kartu číslo 3, a kartu číslo 15 má pan poslanec Adam.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tyto poslankyně a poslanci: Vojtěch Adam od 14 hodin ze zdravotních důvodů, František Adámek z důvodu zahraniční cesty, Ondřej Benešík z důvodu zahraniční cesty, Marek Černoch ze zdravotních důvodů, Karel Fiedler od 11 do 14 hodin ze zdravotních důvodů, Jana Fischerová ze zdravotních důvodů, Ivan Gabal z rodinných důvodů, Stanislav Grospič z důvodu zahraniční cesty. Od 15.30 do 19 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Josef Hájek, dále paní místopředsedkyně Jaroslava Jermanová od 11 do 14 z pracovních důvodů, David Kádner od 16 hodin z pracovních důvodů, Simeon Karamazov z osobních důvodů, Vladimír Koníček od 12 do 14 hodin z pracovních důvodů, Radka Maxová z důvodu zahraniční cesty, Nina Nováková do 15 hodin z pracovních důvodů, Josef Novotný z pracovních důvodů, Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Pavlína Nytrová z osobních důvodů, Pavel Plzák z osobních důvodů, Adam Rykala z rodinných důvodů, Miroslava Strnadlová z odpoledního jednání z osobních důvodů, Dana Váhalová z důvodu zahraniční cesty, Josef Vondrášek ze zdravotních důvodů a Jiří Zlatuška z důvodu zahraniční cesty.
Dnešní den se omlouvají tito členové vlády: do 15.30 Andrej Babiš z pracovních důvodů, Pavel Bělobrádek z důvodu zahraniční cesty, Svatopluk Němeček z pracovních důvodů, Robert Pelikán ze zdravotních důvodů, Kateřina Valachová z pracovních důvodů a Lubomír Zaorálek od 13 hodin z pracovních důvodů. (V sále je nepředstavitelný hluk.)
S náhradní kartou číslo 17 bude dnes hlasovat pan poslanec Kořenek. S náhradní kartou číslo 19 dnes bude hlasovat pan premiér vlády Bohuslav Sobotka.
S přednostním právem se hlásí pan poslanec Lank.
Žádám vás, kolegyně a kolegové, abyste se posadili na svá místa, protože Poslanecká sněmovna již zahájila svůj jednací den.
Prosím, pane poslanče.
Poslanec Martin Lank: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem to včera už trochu avizoval, když se hlasovalo o těch našich usneseních, která jsme navrhli. Ale vzhledem k tomu, že výsledek byl takový, jaký byl, tak nemám teď jinou možnost než před vás předstoupit, přiznávám se, s o trošičku delším projevem, ale je potřeba to myslím říct a je potřeba, aby to bylo slyšet. Dovolte mi vystoupit jménem našeho poslaneckého klubu k programu dnešní Sněmovny.
Včera po těch tragických událostech v Bruselu, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných, se zdálo, že vládní koalice a opozice najde výjimečně společnou řeč bez nadsázky v zájmu bezpečnosti naší České republiky. Co se ale stalo? Pan premiér nám tady povídal pohádku o silné V4 a o tom, jak on o tu silnou V4 stojí a jak je důležitá pro bezpečnost České republiky. (Intenzita hluku v sále je vysoká.)
Ve skutečnosti vláda nepodpořila slovenského premiéra Fica v žalobě proti Bruselu ve věci migračních kvót. Vláda také ve skutečnosti odmítla návrh Úsvitu vypsat v České republice referendum k imigračním kvótám, jak to udělali v Maďarsku. Jinak řečeno se dá říci, že tato vláda drží basu s paní Merklovou a poslušně asistuje Bruselu v budování Potěmkinových vesnic společné obrany Evropské unie proti imigrantům. Reálně tedy vláda nedrží lidově řečeno basu s představiteli V4, protože v klíčových věcech pan premiér Sobotka nemá odvahu, nebo dokonce chuť se v Bruselu postavit po bok Orbána nebo Fica.
Včera jsme žádali pana premiéra, aby odpověděl, proč nerespektoval usnesení výboru pro evropské záležitosti. A já si uvědomuji, že vás to možná až tak úplně nezajímá, vždyť koneckonců jde jenom o usnesení výboru, které má váhu celé Sněmovny. Ale možná počkám, až budete mít chvilku, abyste si to poslechli.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Kolegyně a kolegové, žádám vás o ztišení, aby bylo dobře slyšet, co se zde přednáší. Jen pro pořádek říkám, že pro zdůvodnění návrhu změny programu má každý poslanec pět minut. Prosím, pokračujte.
Poslanec Martin Lank: Já jsem se přihlásil s přednostním právem, pane předsedající.
Jak říkám, včera jsme žádali pana premiéra, aby odpověděl, proč nerespektoval usnesení výboru pro evropské záležitosti odmítající fatální ústupky Turecku. Pan předseda Marek Černoch, který je dnes bohužel nemocný, prosadil na výboru pro evropské záležitosti s podporou ODS zásadní usnesení, které pan premiér nerespektoval.
Dámy a pánové, tento stát napaří pokutu občanovi za to, když o den později zaplatí daně, jinak řečeno důsledně vymáhá po občanech jejich povinnosti. Proč bychom my neměli nyní vymáhat dodržování povinnosti pana premiéra vůči Sněmovně, potažmo vůči občanům? Sněmovna není jenom zákonodárný sbor. Sněmovna je i podle Ústavy kontrolní orgán vůči moci výkonné, tedy vládě. A proto mi dámy a pánové, dovolte touto cestou znovu vyzvat pana premiéra, aby vysvětlil, proč nerespektoval usnesení výboru pro evropské záležitosti ve věci Turecka. Proč se pan premiér chlubí uzavřením balkánské cesty, když v Bruselu dohodou s Tureckem naopak novou a zcela legální balkánskou cestu podpořil. Turecko nikdy uspokojivě nevyvrátilo spolupráci s Islámským státem a to je potřeba si uvědomit. Bezvízový pro Turky znamená volný vstup pro islámské radikály a teroristy Islámského státu.
Dámy a pánové, poslanecký klub Úsvitu dneska bude žádat projednání konkrétních protiteroristických a protiimigračních zákonů, protože jsme je převážně již v loňském roce Sněmovně předložili, a dodnes jsou zaparkované bez projednání zde ve Sněmovně. Přitom jsem přesvědčený o tom, že za současné situace máme možná větší priority, než komu patří jaké hnízdo, například to, aby Česká republika udělala maximum pro to, aby se její občané mohli cítit bezpečně.
Komentáře k jednotlivým zákonům, které budeme chtít zařadit, ponechám na svých kolezích. Jenom shrnu, že jde za prvé o novelu trestního zákoníku, který zakazuje službu u armády Islámského státu, na kterou se dnes české právní předpisy nevztahují.
Za druhé jde o zákon proti terorismu. Zde jde konkrétně o automatickou vazbu pro podezřelé z terorismu, trestní odpovědnost právnických osob za podporování terorismu a podle mého názoru to nejdůležitější - rozšíření trestného činu podpory terorismu i na financování aktivit, které nepřímo s terorismem souvisí. Jiným slovy trestná by měla být jakákoliv pomoc teroristům, nejenom dodávka bomb a zbraní, ale například i poskytnutí zázemí nebo nefinanční podpory. Podotýkám, že slovenský parlament tento zákon přijal napříč politickým spektrem a my nepředkládáme nic jiného než, chcete-li, slovenský plagiát, ke kterému platí jednoduchá otázka: Když to funguje na Slovensku, proč by to nemohlo, dámy a pánové, fungovat i u nás? ***