(16.10 hodin)

 

Poslanec Radim Holeček: Vážený pane chronicky nepřítomný ministře Babiši. Interpeluji vás ve věci již proslulého Čapího hnízda. Z vašich posledních výroků jsem nějaký zmatený. Jednou říkáte, že Čapí hnízdo je vaším nejlepším projektem, co jste kdy vymyslel. A v tomto týdnu zase říkáte, že s Čapím hnízdem nemáte nic společného. Jestli si dám dohromady jedna plus jedna, tak v jednom z těchto výroků jste musel evidentně lhát. Můžete mi odpovědět v kterém?

Dále by mě zajímala celá situace s firmou, která dotaci dostala a nějakým zvláštním způsobem se vrátila zpět do vašeho holdingu. Sice nejste zapsán jako vlastník té společnosti, ale ve vašem holdingu je, což jste i do médií sám přiznal. Začínáte se v tom malinko zamotávat, pane ministře.

Děkuji za odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a poprosím k mikrofonu paní poslankyni Kovářovou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji. Vážená paní ministryně, obracím se na vás po čase znovu ve věci vzdělávání zubních lékařů. Vzhledem k tomu, že pětina zubních lékařů je ve věkové skupině mezi 60 a 64 lety, a tudíž je možné realisticky dříve či později očekávat jejich odchod do důchodu, a současně s ohledem na to, že počet absolventů není tak vysoký, aby počet odcházejících nahradil, jeví se mi jako nezbytné finanční posílení vzdělávání budoucích zubních lékařů. Podle střízlivého odhadu by mohla být postačující částka ve výši přibližně 100 mil. korun ročně.

Vážená paní ministryně, jste si závažností tohoto problému vědoma? Chystáte se s tím něco udělat? Představuje navýšení částky na vzdělávání budoucích zubařů možné řešení? Děkuji za odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. A poprosím paní ministryni o odpověď.

 

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi odpovědět na interpelaci paní poslankyně Kovářové. Mohu vás ujistit, že jsem si vědoma situace v oblasti zubního lékařství. Chtěla bych jenom připomenout, že co se týká lékařských oborů včetně zubního lékařství, tak zubní lékařství má nejvyšší koeficient v ekonomické náročnosti - 3,5 z hlediska financování. A co se týká tohoto lékařství i těch ostatních, tak na rozdíl od ostatních oborů tam není žádné zastropování nebo omezení z hlediska počtu nabíraných absolventů.

Nicméně co se týká podpory, bych řekla, nějaké zvýšené oproti koeficientu v ekonomické náročnosti jeho uplatnění z hlediska financování, tak jedinou možnost, nástroj, který mám, je tzv. dotační program F, kterým mají být sledovány priority státní politiky ve vysokoškolském vzdělávání. Tady vás mohu, vážená paní poslankyně, ujistit, že danou situaci prověřím, protože my jsme v letošním akademickém roce pamatovali na nelékařská povolání, tzn. na všeobecné zdravotní sestry a na záchranáře, z hlediska podpory prostřednictvím tohoto dotačního programu. S ohledem, bych řekla, na napjatý rozpočet vysokých škol, jsme tady nepostupovali směrem k podpoře dalších, v tomto případě lékařských povolání. Nutno také dodat, že jsem komunikovala s panem ministrem zdravotnictví a ten na rozdíl od požadavku na posílení nelékařských povolání neuplatnil u mě požadavek na posílení lékařských povolání. Nicméně vás mohu ujistit, že se s ním v nejbližší době sejdu a budu jednat.

Nicméně nebudu zastírat, že v tuto chvíli nemám potřebných sto milionů korun v rozpočtu a v tomto případě bych byla odkázána na Ministerstvo financí nebo jednání s ním. Samozřejmě budu ráda za podporu z pohledu poslanců a poslankyň, řekla bych, napříč politickým spektrem. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Paní poslankyně chce položit doplňující otázku? Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Jenom spíše konstatování podle slov předsedy Stomatologické komory. Říká, že na jednoho studenta je potřeba 200 tisíc. Přibližně dostávají 130 tisíc a na kliniky, kde probíhá praktická výuka, se dostává kolem 90 tisíc. To je asi spíš dotaz na pana ministra. Kliniky mají zastaralá zařízení. Myslím, že by bylo potřeba podpořit vzdělávání zubařů tak, aby když odejdou z vysoké školy, byli schopni ošetřovat pacienty na dobré úrovni.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Paní ministryně bude reagovat?

 

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová: Do konce března, jak už jsem avizovala na půdě Poslanecké sněmovny, budu mít hotov materiál Principy změn financování vysokého školství a v průběhu dubna jsem připravena otevřít debatu i na půdě parlamentu v tomto ohledu. Takže budu informovat. A samozřejmě co se týká koeficientu ekonomické náročnosti, je mou ambicí už v roce 2017 změnit způsob financování, resp. ho vylepšit alespoň o to, co vylepšit můžeme, z hlediska poptávaných oborů. Nicméně v tuto chvíli, v letošním rozpočtovém roce, musím říci, že skutečně finanční prostředky v rozpočtu kapitoly Ministerstva školství nejsou.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. A nyní prosím znovu paní poslankyni Kovářovou, aby načetla svoji další interpelaci. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji ještě jednou paní ministryni. Nyní se obracím ve stejné záležitosti na pana ministra zdravotnictví Němečka.

Vážený pane ministře, ohledně nedostatku zubních lékařů jsem vás interpelovala již vícekrát. V jedné z posledních odpovědí jste přislíbil, že budete uvažovat o zřízení meziresortní expertní komise, která se bude problému věnovat. Domnívám se, že jde spíše než o řešení tohoto problému o odsouvání jeho řešení a že více užitku by přineslo posílení financování vzdělávání budoucích zubních lékařů. Nehovoříme o astronomické částce. Podle střízlivého odhadu by měla postačovat částka ve výši přibližně 100 mil. korun. O tom, jak je problém nedostatku zubních lékařů závažný, nejlépe hovoří čísla. Celá pětina zubních lékařů je podle údajů České stomatologické komory ve věku 60 až 64 let. Dříve či později odejdou do důchodu. Na druhé straně příliv absolventů je nedostatečný.

Vážený pane ministře, prosím, věnujte se tomuto problému. Nepřehlížejte ho jen proto, že následky jeho neřešení se objeví spíše pozvolna a určitě až po nejbližších parlamentních volbách. Děkuji za písemnou odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. A dříve než dám slovo dalšímu v pořadí, tím je pan poslanec Seďa, dovolte mi načíst omluvu pana ministra Ťoka, který se od této chvíle do konce jednání omlouvá z pracovních důvodů.

Nyní poprosím pana poslance Seďu, aby přednesl svoji interpelaci. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, nákupy uniforem i polních stejnokrojů se dlouhodobě potýkají s problémy. V současné době musí naši vojáci podle zadání výběrového řízení používat oděv z polyesteru. Ten se ovšem v ostatních armádách Severoatlantické aliance příliš neosvědčil zejména z důvodu špatné prodyšnosti i hořlavosti. Navíc se údajně rychle opotřebuje, což výrazně snižuje maskovací efekt. Prý jsou přísné požadavky na polní stejnokroje. Na základě těchto požadavků lze velmi těžko stejnokroje vyrobit. Rozumím tomu, že konkurenční boj používá rozličné metody, včetně rozličných expertiz, např. Liberecké technické univerzity.

Zákon č. 309/2000 Sb., o obranné standardizaci, katalogizaci a státním ověřování jakosti výrobku a služeb určený k zajištění obrany státu jasně určuje kvalitu dodávek. Proto mě zaráží informace z médií, že nakoupené polní uniformy neodpovídají zadávacím podmínkám a že po vyprání dochází k poklesu maskovacích schopností.

Chci se zeptat, vážený pane ministře, jakým způsobem se tvořily podmínky této veřejné zakázky, jak probíhají přejímací a vojskové zkoušky a jak vy osobně hodnotíte výhrady výrobců k zadávacím podmínkám. Děkuji za vaši odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. A poprosím pana ministra obrany o reakci.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, paní předsedající. Kolegyně, kolegové, stejnokroje - já doufám, že můžu použít minulý čas - byly vždy evergreenem, a to jak barvou, nebo jejich část, tak především průtahy a potížemi s tím svázanými.

Ale k věci. Jediným dlouhodobým problémem, který je nám znám, byl problém akvizice jako takové, který je v současnosti ale vyřešen. Smlouvy na dodávky jsou podepsány. V roce 2015 byly pořízeny výstrojní součástky stejnokroje 95, což je bunda, kalhoty, kabát se zeleným či béžovým potiskem, v celkovém finančním objemu 135 mil. korun. Dodávky byly splněny řádně, včas a dle smlouvy. Čili v roce 2015 jsme nakoupili za 135 mil. a nikdo si nestěžuje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP