(12.10 hodin)
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Ohrazuji se proti takovým slovům, jako jsou nesmysly. A velice rychle tady vysvětlím, na co jste se ptala, paní kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího. Pokud tato Sněmovna si stanovila pracovní orgány, jako je třeba stálá komise pro Vojenské zpravodajství, která se těmito věcmi má zabývat, tak je otázkou, jestli se tyto věci mají projednávat na nějakých mimořádných výborech. Pokud tomu tak je, tak zrušte tyto komise, zrušte komisi pro kontrolu GIBS a svolávejte mimořádné výbory různé, které si budou povolávat zpravodajské služby. Nebo komise mají svoji platnost, fungují a pak mají kompetenci a vykonávají to, co vykonávat mají. Takže to nejsou nesmysly. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní ještě s faktickou poznámkou pan kolega... pan ministr Herman ještě vydrží. Ale máme faktickou poznámku paní poslankyně Hnykové, potom poznámku pana předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji, pane předsedající. Já bych chtěla navázat na svoji kolegyni Černochovou. Prosím vás, vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně a my jsme odpovědní našim občanům. Kdyby se nedělalo kolem zpráv o imigrační krizi a o tom, co chce naše vláda zastávat, jaký postoj, takové tajemství, neoddalovalo by se to, tak bychom tady takto dlouho nediskutovali.
Prosím, pojďme o tom diskutovat řádně, bez nějakých oddalování, aby informace naši občané měli. Protože já nevím jak vy, pane Chalupo prostřednictvím pana předsedajícího, ale mě se na to občané v mém obvodě stále ptají. A obzvlášť ženy, protože se bojí o svoje děti. (Slabý potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Hnykové. Nyní faktická poznámka pana předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já fakt někdy žasnu, jaký je rozdíl mezi psaným textem a pochopením textu. To mě fakt uvádí do rozpaků, protože s tím se dá těžko polemizovat, protože mě to vždycky úplně vykolejí, když někdo interpretuje ani ne švejkovsky, ale ještě mnohem hůř nějaké ustanovení.
Když jsme v tomto konkrétním případě, tak to shrňme. My jsme jako opozice požádali o svolání schůze ke kauze Fajád. Vaším důvodem pro odmítnutí bylo, že se má projednat ve výborech. Slíbil to tady pan premiér. A když se toho dožadujeme, tak jsme odkázáni do patřičných vojenských mezí, že přece to bylo svoláno, naplánováno, a tudíž nebudeme mít co jednat. My jsme chtěli, ať splní vládní poslanci - slib tady na mikrofon dal premiér vlády ČR. A je to váš premiér. To za prvé.
Za druhé bych chtěl navrhnout usnesení: "Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR o písemné stanovisko k petici občanů, která odmítá kvóty na imigranty." Myslím si, že 200 tis. podpisů je natolik závažná věc, že bychom měli požádat vládu ČR o písemné stanovisko k této petici. Ne že tady nejlépe, jak vy jste si to představovali, potichu, bez diskuse, rychle to schválíme, a co těch 200 tis. lidí, kteří čekají na nějakou odpověď nebo na nějaké stanovisko. A jenom opakuji - vy se bráníte.
Pan poslanec Plzák, prostřednictvím, pokud jsme tak ve shodě a jste si tak jistý, proč jste nehlasoval pro to, abychom včera debatovali o kvótách? Proč jste nehlasoval pro jiné body, kdy se my domáháme projednání, když jste si tak jistý, že máme shodný názor? Tak to pak bude selanka, ne? Všichni řekneme, že spolu souhlasíme. Připravíme usnesení, uklidníme občany, že neexistuje nikdo. Zkuste alespoň ministra spravedlnosti se zeptat, jak to vlastně myslí. A mohli bychom jít dál.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. To byly faktické poznámky. Nyní tedy s přednostním právem pan ministr Herman, poté pan kolega Černoch. A potom konečně kolega Fiedler, který je řádně přihlášen do rozpravy. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já jsem rád, že se tady otevřela seriózní, věcná diskuse nad tímto velmi závažným tématem. Na začátku bych chtěl říci, že si velmi dobře uvědomuji, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, a ač jsem řekl, že nemám nějaký přímý mandát od pana premiéra, přesto si tady dovolím tlumočit některé zásadní výstupy ze zasedání vlády a body k akčnímu plánu Turecko - Evropská unie tak, jak na zasedání vlády zazněly.
Jak už jsem řekl ve svém předchozím příspěvku, hlavním cílem akčního plánu EU - Turecko je zastavení přílivu uprchlíků a migrantů do EU a pomoc syrským uprchlíkům, kteří v Turecku pobývají. Je jich zhruba 2,5 milionu. Tento plán i nadále zůstává stěžejním bodem naší spolupráce v této oblasti. Zajištění rychlé a cílené pomoci Turecku je považováno za jeden z klíčů vedoucích k řešení uprchlické krize v EU.
Na druhou stranu je třeba také říci, že dosavadní výsledky implementace nejsou uspokojivé, především pokud jde o zásadní a udržitelné omezení migračního toku z Turecka. I když se to v posledních dnech mění. Je třeba, aby Turecko splnilo své závazky. Turecko má kapacitu na boj proti organizovanému zločinu, pašerákům a zastavení migračního toku do EU. Především v oblasti bránění nelegální migraci a zastavování migrujících osob je dosažený pokrok dosud ne zcela dostatečný. Je nezbytné zesilovat náš tlak na Turecko a jednoznačně trvat na naplnění schváleného plánu.
Podporujeme také zapojení NATO do aktivit proti pašerákům lidí v Egejském moři. Musíme urychleně dosáhnout vyjasnění podmínek a pravidel, za nichž by daná operace měla být provedena. V případě úspěchu této první fáze je namístě diskutovat o dalším rozšíření aktivit NATO v této oblasti.
Je nutné se bavit o dalším společném evropském postupu. Musíme jako EU posílit naši spolupráci se státy západního Balkánu ve všech relevantních formách. Tady chci říci, že prioritou v tuto chvíli zůstává makedonsko-řecká hranice. Tam operuje momentálně 27 českých a 25 slovenských policistů, což je velmi konkrétní příspěvek České republiky k řešení tohoto problému. Musíme přijmou opatření, která učiní západobalkánskou migrační trasu méně prostupnou a budou sloužit jako prevence nelegální migrace z Turecka. Je třeba posílit asistenci všem členským i nečlenským státům ležícím na této trase, které to budou potřebovat. A to jak v rovině bezpečnostní, tak humanitární.
To jsou asi tak základní teze, které se týkají otázky, která zde je diskutována.
A k otázce jeden za jednoho, to je prozatím otevřený problém. Stále je to předmětem jednání. Tady není nějaké hotové jednoznačné stanovisko.
Zcela na závěr mi dovolte, abych se ohradil proti tomu, že někoho nálepkuji. Ne, nenálepkuji. Jenom jsem si dovolil vyzvat, a jsem o tom hluboce přesvědčený a mluvím tady v plurálu, že by nikdo z nás tuto velmi vážnou humanitární katastrofu neměl zneužívat k jakýmkoliv jiným cílům, než jenom k tomu, abychom spojovali pozitivní energii a IQ k vyřešení tohoto závažného problému ve prospěch naší země. Ve prospěch jejích občanů i celé EU, jejíž jsme nedílnou součástí. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Hermanovi. Nyní s přednostním právem pan předseda Černoch. Pokud nemá zájem kolega Černoch o vystoupení... Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji. Já bych jenom velmi rád dodal, je to téměř 250 tisíc podpisů, jak zde hovořil kolega Stanjura. Téměř 250 tisíc podpisů. A jestliže pan kolega Plzák, vašim prostřednictvím, na začátku říkal, že jsme všichni ve shodě v této Sněmovně, tak za prvé věřím, podpoří návrh usnesení, které přednesl pan kolega Stanjura. A zároveň že podpoří usnesení, které budeme navrhovat, aby vláda odmítla trvalé kvóty, a v případě, že bude přehlasována, tak aby podala žalobu. Protože z debaty, která tady dnes byla, mám pocit, že jsme všichni ve shodě, že trvalé kvóty odmítáme, že nechceme ohrožovat nebo vystavovat riziku občany ČR. Budu věřit, že společně celá Sněmovna tento návrh usnesení Úsvitu podpoří.
Jenom k panu kolegovi Chalupovi. Ano, chodíte na výbor evropských záležitostí. Výbor evropských záležitostí pracuje na sto procent. Myslím si, že opravdu se snažíme. Ale jenom nerozumím jedné věci. Paní kolegyně Zelienková navrhovala usnesení proti mému usnesení v rámci trvalých kvót, kdy mé usnesení bylo, aby vláda trvalé kvóty odmítla. Paní Zelienková měla návrh na trvalé kvóty vstřícný. Nakonec jsme v evropském výboru prohlasovali mé usnesení, a když jsem se jí ptal, ona říkala: mluvím za klub ANO. Takže to je ta pochybnost, kterou mám. (Výhrady ze sálu.) Je to tak, říkala to. Takže se jenom ptám, jakým způsobem tady, jak vystupuje ANO v rámci výboru evropských záležitostí. Děkuji.***