(11.40 hodin)
(pokračuje Fiala)
Ale je tu jiná věc, kvůli které chci vystoupit. Já jsem se tady zlobil trošku na pana premiéra, že jste neumožnili debatu o migraci, a pak tu pan premiér vystoupil a něco nám sděloval, takže jsme všichni neměli možnost se ho zeptat na věci, které se týkají výsledku summitu Evropské unie v rámci těch dohod, které se mají udělat s Tureckem, nebo se udělaly s Tureckem. A dámy a pánové, významným prvkem těchto dohod a jednou z podstat toho řešení je nový relokační mechanismus. To jsou kvóty. O tom tady musíme diskutovat a tady jsme měli slyšet od české vlády, jaký je její postoj, jak se v této věci zachová.
Takže říct tady, že nemáme žádný problém, protože česká vláda přece nesouhlasí s kvótami, my nesouhlasíme s kvótami a všichni to víme, není možné. Česká vláda nesouhlasila s jedním typem kvót, nejednala v tom ještě konsekventně, v dalších případech to připouští. A hlavně, máme tu nové závěry summitu s Tureckem, kde se s kvótami počítá. Jaký je postoj české vlády? Jak se v tom bude postupovat? Bude premiér Sobotka důsledně bojovat proti všem typům relokačních mechanismů, tedy proti všem kvótám, nebo ne? Na to nám vláda dluží odpovědi. Nejenom mně, ale i vám, protože jinak byste nemohl vystoupit, jak jste vystoupil.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan předseda Stanjura. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane místopředsedo, já jsem si jist, že všechna dosavadní vystoupení jsou k tématu. Když se podíváte do toho sněmovního tisku 607, tak jedna z petic, která je tam uvedena, je nesouhlas zavedení povinných kvót pro přijímání imigrantů. 191 791 podpisů. A my vedeme debatu o tom, jak se k tomu problému, který je popsán v této petici, kterou podepsalo takřka 200 tisíc našich spoluobčanů, postaví vláda, případně český Parlament. To je k věci. Nemůžete říkat, že voláte někoho k pořádku, když debatuje obsah a reakci jedné z těchto petic.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Asi v tomto nebudeme ve shodě, ale respektuji tento názor. Táži se, zda někdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Ministr kultury. Prosím.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, poslouchám tady tuto diskusi a jako člen české vlády se chci vyjádřit k těm otázkám, které tady zazněly.
Ač nemám žádný konkrétní mandát od pana premiéra, tak samozřejmě jsem přítomen zasedáním vlády, kde pokaždé je uprchlická krize centrálním tématem. V podstatě tím zásadním výstupem ze summitu, který se konal na téma Turecka, je v podstatě zastavení přílivu uprchlíků a migrantů do Evropské unie, které v tuto chvíli bez participace Turecka je nepředstavitelné. V současné době má Turecko kolem 2,5 milionu především syrských uprchlíků na svém území. A vláda České republiky na jednu stranu samozřejmě odmítá jakýkoli nátlak. Jednoznačně se vyjádřila ke kvótám. Jsme ale součástí mezinárodního společenství a je nutné, abychom zastavili příliv nelegálních uprchlíků, ale abychom neuzavírali brány svých srdcí tváří v tvář obrovské humanitární katastrofě.
A už jsem o to tady jednou žádal. Prosím vás, nezneužívejme tuto obrovskou humanitární katastrofu k nízkým politickým cílům a sbírání populistických bodů. Jde opravdu o lidské životy. Velmi závažný problém, ke kterému se česká vláda staví v kontextu mezinárodního společenství velmi odpovědně. Děkuji. (Potlesk části poslanců.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan předseda Černoch, poté s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím.
Poslanec Marek Černoch: Faktická na slova mého předřečníka pana ministra Hermana. Nikdo nezneužívá toto téma k nízkým politickým bodům. Je to lež, pane ministře, a v této chvíli se proti tomu striktně ohrazuji. To, co se dozvídáme, a vy chodíte, pane ministře, na vládu, my zase chodíme např. na výbor evropských záležitostí, kde pan premiér před odjezdem na summit, před odjezdem na Evropskou komisi vždy sedí, vždy pokládám otázku a vždy se mi dostane pouze všeobecné odpovědi o tom, že vše je v pořádku a vše bude vyřešeno. Nevyřešilo se vůbec nic. Turecko nás vydírá, jasně to tady říkám a myslím si, že nejsem sám, kdo to vidí.
V této chvíli chci pouze tedy odpovědi v rámci imigrační krize na migrační schůzi, nebo na bodu migrační schůze, kterou jsme chtěli, aby byla tento týden. Bylo to přehlasováno vládními poslanci na 22. března, pozdě, protože 17. března odjíždí premiér na Evropskou komisi. To je vše. Odpovědi na otázky, jakým způsobem se bude dále vyvíjet imigrační krize. A neříkejte, že to je využívání k nízkým politickým bodům. Zodpovídáte se občanům České republiky.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych byl rád, kdyby někdo, kdo má opačný názor, nebyl nálepkován, pane ministře. Nebyl nálepkován. To, že mám jiný názor např. na ty převlečené kvóty jeden za jednoho, neznamená, že je to populismus nebo že vytvářím nebo někomu nadbíhám. Já si to skutečně myslím. Není to tak, že jsem si přečetl nějaký výzkum veřejného mínění a na základě toho jsem otočil o 180 stupňů. Nic z toho není pravda. To, že tu petici podepsalo 200 tisíc občanů, je jasným důkazem toho, že to naše občany trápí a zajímá. Já respektuji, slyšel jsem potlesk mnoha z vás, když má někdo jiný názor na tuto problematiku, ale taky vás neznámkuji, nedávám vám nálepku a nesnažím se ten váš názor karikovat nebo zesměšňovat. Nic takového nedělám.
A když už tady debatujeme, tak se chci zeptat pana ministra kultury, případně pana ministra životního prostředí, jak oni interpretují tu dohodu jeden za jednoho. A co s těmi, kteří přijdou z Turecka na území Evropské unie. Co se s nimi bude dít? Budou rozmisťováni v zemích Evropské unie. Tak to prostě je. Neslyšel jsem ani od jednotlivých členů vlády ani od vlády jako celku odmítnutí tohoto principu. To, že něco přejmenujeme, přemalujeme, neznamená, že jsme našli jiné řešení. A já bych poprosil, aby náš premiér byl první, který odmítne ten folklór těch nočních zasedání. To je jenom divadlo pro daňové poplatníky v Evropské unii, že chudáci lídři mají večeři v devět, pak je zrušena, večeři v deset, je zrušena, jako by tam byli hlady celou dobu, pak někdy ve čtyři ráno je tisková konference, přelomový summit. To jsme za toto volební období, jsme tady spolu necelých dva a půl roku, slyšeli asi třicetkrát, že byl přelomový summit. Deset přelomových summitů bylo k finanční krizi v Řecku a dvacet přelomových summitů bylo k migrační krizi. A výsledkem té poslední - ani pořádně nevíme, co je finanční krize, jenomže se dohodneme. Pak čtete veřejná vyjádření různých evropských politiků, kteří zpochybňují, že je nějaká dohoda, atd.
Mě docela baví, jak pan premiér sám sebe popisuje jako tvrdého vyjednavače. No tak my máme zkušenost v České republice jinou. Možná je to uvnitř české sociální demokracie, tam bezesporu tvrdý vyjednavač je, to já nijak nezpochybňuji, aspoň z těch výsledků, které vidím navenek. Ale z toho, že ani jednou od února 2015, kdy jsme přijali usnesení, společně jsme ho přijali, aby vláda pravidelně informovala, ani jednou nepřišel neřekl: Navrhuji tento bod. To by měl být standardní bod na každé schůzi, dokud to usnesení Poslanecká sněmovna nezruší. Vždycky se toho doprošujeme, nakonec některé z vás přesvědčíme, zařadíme na program, přerušíme, odložíme, přerušíme, odložíme. Stejně se o tom v té veřejnosti mluví. Věřím, že se potkáváte s občany. Každý den, když netrávíme od nevidím do nevidím, když jsme v Poslanecké sněmovně. První, na co se nás ptají, je tohle. To není vymyšlený problém.
Takže já opakuji dotaz, pane ministře: Jak vy osobně interpretujete dohodu, pokud ta dohoda uzavřena byla, jeden za jednoho, a co se stane s těmi, kteří tedy z Turecka v rámci této dohody přijdou na území Evropské unie? To je přece klíčové. Ne, jestli se to jmenuje kvóty, trvalé, dočasné, přechodné, jeden za jednoho, dva za dva, pět za pět apod. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní poslankyně Němcová, připraví se pan poslanec Fiedler. Prosím, máte slovo. ***