(11.30 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Já vám děkuji, kolegyně a kolegové. Budeme pokračovat v projednávání pořadu schůze tak, jak jsme si na začátku odhlasovali. Otevřu tedy další bod dnešního jednání a tím je

 

213.
Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR,
jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 1. 2015 do 30. 6. 2015

Prosím, aby se slova ujala předsedkyně petičního výboru poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová a předloženou zprávu uvedla. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová: Děkuji. Kolegyně a kolegové, ráda bych vám předložila z pověření petičního výboru sněmovní tisk 607, kterým je zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou za prvé pololetí loňského roku. Bohužel se na pořad našeho jednání dostává až v současné době, takže pouze ve stručnosti.

Ve sledovaném období obdržela Poslanecká sněmovna celkem 21 petic, kde 29 142 petičních archů podepsalo celkem 317 742 občanů. Z nejvýznamnějších petic tohoto období bych připomněla petici, která reagovala na návrh Evropské unie na zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků. Dvě části této petice zorganizované občanským sdružením Blok proti islámu podepsalo celkem 191 791 občanů. Druhou největší petiční akcí byly čtyři petice věnované problematice připravovaného návrhu na změnu zákona o vinohradnictví a vinařství.

V podrobnostech odkazuji na text obsažený v tisku 607 a v podrobné rozpravě navrhnu, abychom tuto zprávu vzali na vědomí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji a zahajuji tedy všeobecnou rozpravu. Eviduji přihlášku pana předsedy Černocha. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezké dopoledne, dámy a pánové, děkuji za slovo. Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří podepsali petici Bloku proti islámu proti imigračním kvótám. Na petiční výbor bylo odevzdáno, jak zde bylo řečeno, přes 191 000 podpisů. Podpisy samovolně přicházely i po projednání petice na výboru a můžu hrdě říci, že petice má celkově přes 250 000 podpisů. Sběr této petice trval pouhých pět týdnů. Pět týdnů, za kterých se nasbírala jedna z největších petic v historii České republiky. Tato obrovská petice proti kvótám je čisté vyjádření názoru české společnosti. Občané říkají jasně: my kvóty nechceme.

Vyzývám tímto vládu - odmítněte imigrační kvóty. Pokud k tomu nemáte odvahu, pojďme schválit náš návrh referenda o odmítnutí kvót a kvóty odmítnou sami občané. Čeští voliči si zvolili svoji vládu proto, aby hájila jejich zájmy, a ne aby hájila zájmy Merkelové nebo kohokoli jiného. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Táži se, zda někdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Eviduji faktickou poznámku od pana poslance Plzáka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já nevím, jestli jsem špatně četl tisk nebo špatně evidoval to, jak se mluví u nás ve Sněmovně o migraci, ale já si nejsem vědom toho, že by vláda souhlasila s nějakým přerozdělováním uprchlíků nebo přijímáním nějakých kvót. Víte sami, že s tím, co se odehrálo v Bruselu na Radě Evropy, nikdo nesouhlasil, a myslím si, že tady ve Sněmovně, my nevíme, jestli tady někdo je a přihlásí se, že by souhlasil s tím, aby se naše republika podřizovala nějakým kvótám.

Takže já to, co tady přednesl kolega, beru jako proklamaci samozřejmě pro veřejnost. A možná té veřejnosti, která podepisovala tu petici, to bylo špatně vysvětlováno. Já tady tohleto nevidím, já si myslím, že v tomhle jsme úplně jednotní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Další faktickou poznámku pan předseda Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Podle jednacího řádu reaguji na vystoupení mého předřečníka. Tak například ministr spravedlnosti je pro kvóty. Nejsme v tom jednotní. Vláda tady říká, že je pro kvóty. Když to má udělat v zahraničí, tak mlčí nebo se nedá vědomě porazit. V okamžiku, kdy opravdu Poslanecká sněmovna většinou, tudíž i většinou vládních hlasů, odmítla princip kvót, když byl násilně prosazen, když jsme nevyužili mechanismus, aby to bylo přímo na Evropské radě, tak jsme se nepřipojili k žalobě. Takže my jsme tady doma hrdinové, jakmile vyjedeme za hranice, tak ty kvóty tiše akceptujeme.

A nově navržený princip, o kterém jsem slyšel od vládních představitelů, že je v zásadě správný, jeden za jednoho, jsou pouze přemalované kvóty. Jmenuje se to jinak, říká se tomu jinak, ale jsou to kvóty. Nic jiného to není. Zatím jsem si nevšiml, že by česká vláda tento princip odmítla. Když jsme navrhovali, abychom o tom jednali a vybavili premiéra silným mandátem Poslanecké sněmovny, pokud je pravda, co říkáte, že jsme ve shodě, tak jste odmítli ten bod projednávat. Vzpomeňte si na své hlasování. Tak nám neříkejte. Tady jste možná, nebo jsou někteří hrdinové, tady to odmítají. Za hranicemi České republiky bohužel ne. Praktické kroky, které vláda k dispozici má, prostě nevyužívá.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Černoch. Prosím.

 

Poslanec Marek Černoch: Pan kolega Stanjura to řekl. Já nevím, možná čteme, pane kolego, vaším prostřednictvím, pane předsedající, pro pana kolegu Plzáka, každý jiná vyjádření české vlády, ale pokud si přečtete vyjádření české vlády, tak s přerozdělováním imigrantů vláda souhlasí. Neříkejte tedy, že to není pravda a že jsme tady všichni jednotní. Kdybychom byli jednotní, tak příkladem přijmete imigrační schůzi ještě před odjezdem premiéra Sobotky sedmnáctého na Evropskou komisi a nebudeme dělat schůzi až po Evropské komisi, aniž by měla Sněmovna a občané možnost se dovědět přímé odpovědi pana premiéra a vlády k imigrační krizi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Než udělím další slovo, pro pořádek uvádím, že projednáváme zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, nikoliv postoj České republiky ke kvótám.

Faktickou poznámku má přihlášenou pan poslanec Fiedler a po něm pan předseda Fiala. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo. K panu kolegovi Plzákovi, jak to je. Na to je faktická poznámka. Já jsem teď zaregistroval ve sdělovacích prostředcích, že řešíme nějaké 4000 uprchlíků, které budeme přijímat, nebo že ... Jak je to tedy s tím jednotným stanoviskem? My jsme tady chtěli...

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane poslanče, já se omlouvám, ale vedu vás ke kázni, protože projednáváme skutečně zprávu o peticích, nikoli kvóty.

 

Poslanec Karel Fiedler: Já reaguji na předřečníka, na pana kolegu Plzáka, v rámci faktické poznámky. Takže to, co tady řekl pan kolega Plzák, že to je tak jednotné, že vláda to odmítá, tak já o tom mám vážné pochybnosti, o té jednotě. A praktické kroky, jak o tom mluvil kolega Stanjura před chvilkou, i kolega Černoch, vidím trošku jinak. Měli jsme možnost tady přijmout to usnesení a debatovat o tom, aby premiér k tomu měl jasný mandát, většina Sněmovny to odmítla. Ať se na mě kolega Plzák nezlobí, já to vidím jinak.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy pan předseda Fiala s faktickou poznámkou. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Petr Fiala: Děkuji, pane předsedající. V souladu s jednacím řádem reaguji na vystoupení svého předřečníka. Jenom poznámka k tomu. Pokud jde o ty kvóty, česká vláda sice odmítla povinné kvóty, ale neodmítla jiné typy přerozdělovacích mechanismů včetně dobrovolných kvót a i to odmítnutí povinných kvót nemělo odpovídající politické konsekvence, jako by byla třeba žaloba nebo politické prohlášení, že my v žádném případě relokační mechanismus nebudeme přijímat.***




Přihlásit/registrovat se do ISP