(14.50 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: No, to jste mi to neulehčil. Paní kolegyně Berdychová.
Poslankyně Martina Berdychová: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, i když vím, že to je zcela mimo pravidla, já jsem vám jenom touto cestou chtěla poděkovat - všem poslaneckým klubům -, že jste se připojili k dnešní akci tlumočení do českého znakového jazyka vašich tiskových konferencí. Určitě budu ráda, pokud na tomto tématu budeme dál pracovat, protože většina evropských parlamentů zpřístupňuje jednání sněmovny skupině neslyšících.
Předseda PSP Jan Hamáček: Na to platí to samé, co jsem říkal kolegovi Fialovi. Pan předseda Kováčik, prosím.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Protože se tady ten jednací řád ohýbá v poslední chvíli docela dost silněji, i když chápu proč, a na rozdíl od těch ostatních tentokrát zneužiji přednostní právo, mohu pak kdykoli k čemukoli vystoupit, a myslím si, že se nejen sluší a patří, ale že je vhodné a namístě teď, tady, z tohoto řečnického pultu, od těchto mikrofonů jménem všech přítomných mužů popřát všem přítomných i ostatním ženám vše nejlepší k dnešnímu svátku, Mezinárodnímu dni žen. Děkuji. (Potlesk.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Zeptám se, je to přednostní právo? Tak v tom případě prosím. A ještě je zde přihláška pana poslance Bendla, ale opravdu prosím, aby to bylo k pořadu schůze. Děkuji.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dobrá, promiňte, já se tedy musím připojit. Chtěl bych podpořit paní poslankyni Berdychovou a jménem našeho čestného pana předsedy poděkovat všem, kteří uctili dnešní Den neslyšících.
Za druhé, protože i návrh pana poslance Fiedlera byl zavetován, tak bych se chtěl obrátit na všechny ostatní poslanecké kluby, které nevetovaly, protože si myslím, že jde opravdu o čas, tak bych poprosil, zda by bylo možné dnes do 19 hodin dopravit jakýmkoli způsobem na klub TOP 09 podpisové archy, které dáme dohromady, a pan předseda zahraničního výboru to zítra ráno odevzdá na ruskou ambasádu za všechny, kteří se podepsali. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Pan poslanec Bendl.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji, pane předsedající. Slibuji, že budu mluvit k programu, přestože věřím, že byste ke mně přistupoval stejně tolerantně jako ke koaličním poslancům, když jste jim umožnil mluvit v rozporu s jednacím řádem.
Předseda PSP Jan Hamáček: Chci vás ujistit, že vzhledem k vývoji situace... (Hovoří oba najednou, není rozumět).
Poslanec Petr Bendl: ... a že jste tolerance sama.
Já jsem chtěl požádat kolegu poslance Laudáta, zda by ten svůj návrh nerozšířil, protože navrhoval informaci pana ministra životního prostředí Brabce k věcem týkajícím se vlivu staveb na životní prostředí, nebo, chcete-li, dopadu zákona EIA. Já myslím, že by stálo za to, aby tu informaci doplnil i ministr Ťok a ministryně Šlechtová, neboť tato situace, a podotýkám, že jsem interpeloval jak ministra životního prostředí, tak ministra dopravy v této věci, neboť opravdu výrazně hrozí, že řada staveb v České republice, významných staveb, bude velmi zpožděna, dojde k omezení čerpání finančních prostředků určených na dopravní infrastrukturu a bude třeba využít nějaký krizový scénář k faktu, že si sama vláda zkomplikovala život prosazením tohoto zákona o vlivu staveb na životní prostředí, neboť se řada velkých staveb u vás, u všech poslanců v regionu, nebude odehrávat v časových termínech, jaké jste voličům slibovali nebo co voliči od nás očekávali. Myslím si, že by stálo za to, aby nám ministr Ťok řekl, jak k této krizové situaci bude přistupovat, kterých staveb se to týká, jaké jsou naděje, že vůbec ještě v tomto volebním období se některé stavby alespoň započnou, a zároveň v případě, že nebudeme schopni čerpat evropské peníze, aby nám paní ministryně Šlechtová řekla, co se s tou situací dá dělat. Jde opravdu o desítky, spíše více jak stovku miliard korun, které nevyčerpáme. Vzpomenete-li si na to, jak jste nás někteří kritizovali tady od toho pultíku, že se v minulosti nečerpaly finanční prostředky, teď vinou přijetí vládního návrhu zákona o vlivu staveb na životní prostředí nebudeme schopni čerpat peníze na dopravní infrastrukturu.
Děkuji a prosím pana kolegu Laudáta, zda by takto neopravil ten svůj návrh. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Kolega Laudát avizoval, že souhlasí s tímto doplněním, takže takto o tom budeme hlasovat. V tom případě přistoupíme k hlasování. Ještě přivolám kolegy z předsálí.
Nejprve budeme hlasovat o tom původním návrhu z grémia, tak jak jsem jej načetl.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem z politického grémia, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 180, přihlášeno je 172, pro 160, proti 1. Tento návrh byl přijat.
Nyní budeme postupně hlasovat o všech návrzích, které zde padly a jsou hlasovatelné. To znamená to, co navrhl pan kolega Kalousek bylo zavetováno.
Pan poslanec Mihola navrhoval bod 202 na úterý 22. 3. jako první bod po pevně zařazených bodech. K tomu uplatnil protinávrh pan předseda Stanjura, který navrhuje, aby to byl první bod zítra v 15.30, tzn. vzhledem k tomu, že to je protinávrh, budeme nejprve hlasovat o tomto protinávrhu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, aby bod 202 byl zítra v 15.30 minut. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 181, přihlášeno je 172, pro 77, proti 68. Tento návrh nebyl přijat.
V tom případě bychom hlasovali o původním návrhu, protože to, co říkal pan kolega Černoch, nebylo avizováno jako protinávrh. Takže teď budeme hlasovat o původním návrhu pana poslance Miholy. Pokud by neprošel, dojde na hlasování o návrhu pana poslance Černocha.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem pana poslance Miholy, tj. 22. 3. jako první bod po pevně zařazených bodech. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 182, přihlášeno je 172, pro 122, proti 31. Tento návrh byl přijat.
Pan poslanec Stanjura navrhoval vyšetřovací komisi, ale ta byla vetována. Je to tak? Pan poslanec Černoch - ten bod jsme již zařadili, takže předpokládám, že o tom hlasovat nelze. Pan předseda Černoch si přeje vystoupit?
Poslanec Marek Černoch: Já se omlouvám, ale jestliže to mělo být dáno jako protinávrh, tak bych to býval dal jako protinávrh, protože dvaadvacátého, to bylo nějakým způsobem domlouváno na grémiu, a ten můj návrh byl na to, aby to bylo zařazeno již na zítřek. Takže jestliže návrh pana předsedy Stanjury byl na 15.30, tak se tedy omlouvám, ale byl bych rád, jestli by bylo tedy hlasování opakováno a ten můj návrh byl brán tedy také jako protinávrh na dvaadvacátého.
Předseda PSP Jan Hamáček: To se obávám, že není úplně možné, protože pokud předkladatel uvede, že to je protinávrh, můžeme o tom hlasovat jako o protinávrhu. Pokud to řádně načtete jako alternativu, tak pokud bod zařadíme jinam, tak už je obtížné ten bod řadit ještě někam jinam, resp. řadit ho dvakrát. To je dle mého názoru postup, který možný úplně není. Procedurálně z tohoto cesta ven je jedině, že bychom revokovali to předchozí usnesení, a to by to někdo musel navrhnout.
Poslanec Marek Černoch: Já bych tedy navrhl revokování usnesení.
Předseda PSP Jan Hamáček: To byste mohl za předpokladu, že jste hlasoval pro, ale vy jste se zdržel, to já jsem tady viděl, takže jste to zmáčkl pozdě a skončilo to, jak to skončilo.
Poslanec Marek Černoch: Já jsem se zdržel, omlouvám se, protože opravdu bereme ten bod jako velmi závažný, a jestliže byla alternativa na to, aby byl zařazen za již pevně zařazené body, tak aby tedy nenarušil běh programu, tak v té chvíli bych byl rád, aby o něm bylo hlasováno. ***