(17.10 hodin)
(pokračuje Kostřica)

Z jednání rady Jihomoravského kraje ze dne 25. 2. vyplývá, že na opravy silnic Jihomoravského kraje bylo vyčleněno 398 milionů korun a z toho jen 239 milionů ze zmíněného fondu. Chci se vás proto zeptat, zda toto nerovnoměrné rozdělení bude nějak kompenzováno zejména vzhledem k mimořádným dopravním komplikacím na silnicích Jihomoravského kraje v roce 2015. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kostřicovi a pan ministr dopravy je připraven odpovědět. Prosím, máte slovo.

 

Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, díky úspěšnému čerpání finančních prostředků v rámci operačního programu Doprava, resp. schopnosti příjemců realizovat projekty, jež byly z velké části původně financovány z národních zdrojů, činil zůstatek finančních prostředků na účtech Státního fondu dopravní infrastruktury k 31. prosinci 2015 celkem 13 miliard korun. Z tohoto důvodu bylo možno alokovat v roce 2016 částku ve výši 3 miliard korun na finanční pomoc krajům na rekonstrukce, modernizace a opravy silnic II. a III. třídy. Finanční prostředky byly rozděleny mezi kraje podle délky předmětných komunikací. Tabulku s rozdělením vám mohu předložit.

Nově jsou příjemcům ukládány především tyto povinnosti: zveřejňování uzavírek na portálu Národního dopravního informačního centra; předložení stanoviska správců pozemních komunikací, po nichž jsou vedeny objízdné trasy, k možným kolizím akcí financovaných z rozpočtu SFDI s opravami či rekonstrukcemi těchto komunikací; povinnosti příjemce předložit prohlášení kraje o koordinaci akcí financovaných z rozpočtu SFDI s ostatními akcemi na pozemních komunikacích v daném kraji. Dále byli příjemci upozorněni na povinnost používat nového loga zprostředkujícího subjektu pro operační program Doprava 2014 až 2020 a na nový způsob informování SFDI Ministerstva dopravy a Ministerstva financí o konání hodnoticích komisí k veřejným zakázkám a na realizaci akcí financovaných podle nových pravidel.

A jenom pro vaši informaci, Jihomoravský kraj má délku silnic II. a III. třídy na svém území 3 872 km, což je 7,95 procenta celkové kilometráže silnic II. a III. třídy. Pro zajímavost, největší podíl má kraj Středočeský, který má 17,7 procenta, druhý je Jihočeský, který má 11,2 procenta. Tudíž ona částka 238 milionů 475 tisíc korun, která jde do Jihomoravského kraje, je férový podíl na tom, o jaké množství silnic II. a III. třídy se stará. Já vám tu tabulku předám v kopii. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru dopravy Danu Ťokovi. Pan kolega Kostřica nemá zájem o doplňující otázku, takže můžeme pokračovat, a to interpelací pana poslance Jiřího Štětiny na ministra Roberta Pelikána, který je nepřítomen. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Štětina: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, obracím se na vás jako zkušený lékař v oborech hygiena, epidemiologie, anesteziologie a záchranná služba s důraznou žádostí o prošetření třetího rozhodnutí soudce Michala Ryšky ve věci převozu porozeného dítěte do zdravotnického zařízení v Brně. Nejsem v této kauze angažován žádnou stranou, ale musím reagovat na štvavá slova paní Zuzany Candiglioty, která v rámci projednávání prohlásila, že je třeba skoncovat s lékařskou lobby, a jednoznačně straní rodině, která zažalovala zdravotnickou záchrannou službu v Brně za postup lékaře, který, jenom pro vaši informaci, zemřel, možná i v důsledku stresu, který tento případ provází od samého počátku, šest let.

Musím vám tedy říct, vážený pane ministře, že zájem lékařů pracovat na chirurgických pracovištích, včetně gynekologie a porodnictví, v záchranné službě je dnes téměř nulový, protože mladí lékaři nechtějí být šikanováni, souzeni a skandalizováni za to, že léčí podle nejnovějších poznatků vědy, eticky a s nasazením svého osobního přesvědčení a vědomostí, že jeho postup je vždy ve prospěch nemocného, a neléčí podle přání aktivistů a diletantů a dnes i za velkých finančních postihů.

Vznáším tedy dotaz: Vážený pane ministře, budeme snad řešit lékařské fakulty, zdravotnická zařízení a péči o nemocné obecně převezmou soudci a aktivisté lidských práv? A druhá otázka zní: Jaká je možnost výměny soudců v kauzách obecně, např. i v kauze Jiřího Kajínka? Děkuji za vaši odpověď.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Štětinovi i za dodržení času k otázce. Nyní budeme pokračovat interpelací pana poslance Josefa Kotta na nepřítomného pana ministra Milana Chovance. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vzhledem k tomu, že pan ministr Chovanec je řádně omluven, stahuji svou interpelaci a nechám si to, až zde bude fyzicky přítomen. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, je to vaše právo, samozřejmě. Budeme pokračovat interpelací paní poslankyně Věry Kovářové také na nepřítomného a řádně omluveného místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, je 3. března 2016. Naposledy jste na ústní interpelace odpovídal 30. dubna 2015. Pokud budete chtít měnit jednací řád, jak o tom občas mluvíte, tak o jednom problému, který by novela mohla řešit, bych věděla.

Ale o čem bych chtěla mluvit a reagovat na vaši písemnou odpověď na můj dotaz ohledně této věci. Uvedl jste, že se změnou modelu financování institucí zabezpečujících aktivity bývalých hlav státu nesouhlasíte. Moje představa je taková, že současné uspořádání je nevyhovující. Vašemu stanovisku rozumím, ale nemyslím, že je správné. Současný model vychází ve svém principu z toho, že bývalí prezidenti jsou podporováni velmi bohatými jednotlivci, chcete-li oligarchy. Institut pana prezidenta Havla financuje Zdeněk Bakala, institut pana prezidenta Klause Petr Kellner. Bývalí prezidenti mají ve společnosti významné slovo, v případě přímo voleného prezidenta to bude jistě ještě markantnější. Vystavovat je situaci, kdy jsou nuceni po skončení funkčního období se doprošovat o prostředky oligarchů, to skutečně nepovažuji za šťastné. Důvody jsou nabíledni. Kladu si otázku, kdo bude sponzorovat prezidentskou knihovnu prezidenta Zemana, až opustí úřad hlavy státu. Který další oligarcha by mohl mít o toto zájem? Nebo by mohlo přicházet financování ze zahraničí? To je také možné a opět nemyslím, že úplně šťastné. Českého exprezidenta by třeba ruské peníze financovat určitě neměly. Budu proto ráda, když věc ještě jednou promyslíte i s přihlédnutím k argumentům, které zde dnes zazněly. Děkuji za písemnou odpověď.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové, dodržela čas a pokračujeme interpelací pana poslance Karla Raise na nepřítomnou paní ministryni Valachovou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Rais: Vážená nepřítomná paní ministryně školství, v souvislosti s mediálním rozruchem kolem problematiky zavádění inkluze jsem často tázán na kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu evropských prostředků, a to konkrétně na zprávu NKÚ č. 1506, kde se píše o devíti centrech podpory inkluzivního vzdělávání, která po ukončení evropského projektu bez náhrady zanikla. Tím došlo k porušení udržitelnosti, ke které se řešitelé MŠMT zavázali, a reálně hrozí, že příjemce dotace bude nucen dotaci vrátit. Dotace činila asi 133, nebo více než 133 milionů korun. V rámci projektu mělo vzniknout devět center pro podpory, jejichž úkolem bylo vytvořit metodické materiály podpory inkluze. Při kontrole bylo zjištěno, že MŠMT nemá informace, jestli školy metodiky využívají. Dále bylo konstatováno, že o vytvořený vzdělávací kurs ze strany MŠMT neměl nikdo zájem. NKÚ zjistil, že zřízená centra po ukončení realizace projektu zanikla bez náhrady, takže nemohly dál být podpořeny aktivity na regionální úrovni. Vzdělávací kurz Metodika školního podpůrného programu byl vyhlášen do doby kontroly pouze dvakrát. Neuskutečnil se z důvodu nedostatku zájemců. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP