Čtvrtek 3. března 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Hamáček)
144.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změna Přílohy III Rotterdamské úmluvy o postupu
předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy
v mezinárodním obchodu přijatá v Ženevě dne 15. května 2015
/sněmovní tisk 698/ - prvé čtení
Prosím pana ministra životního prostředí, aby se ujal slova.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo, pane předsedo. Budu velmi stručný. Česká republika je smluvní stranou Rotterdamské úmluvy od 24. února 2004. Změna Přílohy III se provádí za účelem zařazení nové chemické látky do této přílohy, a to pesticidu methamidofos. V souladu se směrnicí 91/414/EHS členské státy Evropské unie od 30. června 2007 tuto látku nepoužívají. V rámci legislativy EU je tato látka uvedena v Příloze I části 3 Nařízení Evropského parlamentu a Rady o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek.
V České republice se methamidofos nepoužívá. Nicméně Česká republika jakožto smluvní strana úmluvy se zavázala plnit závazky, které pro ni vyplývají, a zařazení nové chemické látky do Přílohy III je důležitým opatřením pro naplňování cíle úmluvy. Přijetí látky methamidofos do Přílohy III úmluvy nemá žádný dopad na veřejnou správu, podnikatelský sektor ani na státní rozpočet. Rotterdamská úmluva je smlouvou prezidentské kategorie, a aby změna její Přílohy III byla platná také pro Českou republiku, je k tomu zapotřebí souhlasu Parlamentu České republiky a následné ratifikace prezidentem republiky.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana zpravodaje pana poslance Václava Zemka, aby se ujal své role. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Ono už bylo vše podstatné řečeno. Změna se týká Rotterdamské úmluvy, která zajišťuje kontrolu pohybu nebezpečných látek. To, co tady máme ratifikovat, je pouze změna Přílohy III, kdy dochází ke změně u látky methamidofos, což je pesticid. Jak už bylo řečeno, u nás se nepoužívá, takže je to čistě formální věc, nicméně my jako Česká republika, signatář Rotterdamské úmluvy, musíme i tuto změnu zahrnout a schválit.
Já samozřejmě doporučuji, aby to Sněmovna schválila. Nicméně asi bude nutné projednání ve výborech a já navrhuji projednat to v zahraničním výboru. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu. Nemám do ní žádné přihlášky a rozpravu tímto končím. Zeptám se pana ministra, popřípadě pana zpravodaje, zda mají zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.
Přistoupíme tedy k hlasování. Jak pan zpravodaj, tak organizační výbor navrhl přikázat tento tisk k projednání zahraničnímu výboru. Zeptám se, zda má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
V tom případě zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, aby tento tisk byl přikázán výboru zahraničnímu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má pořadové číslo 96. Přihlášeno je 140, pro 125, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme tento tisk přikázali výboru zahraničnímu, a končím projednávání bodu 144.
Budeme pokračovat bodem 145, což je vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Chilskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Santiagu de Chile dne 2. prosince 2015, tisk 705, prvé čtení. Já zde mám uvedeno, že tento tisk uvede pan ministr financí, který zde není. Jako u tisku 142 a 143 platí, že nemám žádné písemné pověření pro jiného ministra k zastupování pana ministra financí. V tom případě asi není možné, abychom tento tisk projednávali.
Budeme pokračovat dále. Pan ministr životního prostředí zde je, to znamená, že bod 146 můžeme projednat. Je to
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.