(9.30 hodin)
(pokračuje Fiedler)
Ale pořád říkám to, co jsem tady říkal myslím už před rokem, že tady honíme blechy v kožichu medvěda a ten medvěd, třeba solární, sedí, směje se a cpe si ty miliardy do kapes. Proč se tímto nezabýváme prioritně? Proč tady trávíme tolik hodin času, které tady pan vicepremiér říkal minule? 38 hodin, dneska už to je možná 48 hodin. Tady by stačila možná krátká doba, abychom velmi rychle ušetřili nějakou tu miliardu, každý měsíc čtyři miliardy, měsíčně.
A pokud se týká toho nesystémového kroku ohledně zvýhodnění určitého produktu, piva, počkám pak na odpověď pana ministra, protože vím, že se hlásil do faktické diskuse, že na to chce reagovat. Měl jsem stejnou připomínku jako kolega Kalousek, ale velmi rád si poslechnu nejdříve odpověď pana ministra. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana ministra s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: My předkládáme návrh na snížení DPH u sudového piva z toho důvodu, že jsou hospody, které mají jenom točené pivo a nealko. A my v rámci zákona, který je tady předložen, navrhujeme snížit DPH u jídla a nealka z 21 na 15 %. A samozřejmě my máme dlouhodobý cíl vrátit DPH na úroveň jenom dvou sazeb. A je skutečně úsměvné, když tady pan Kalousek vystupuje, tak já bych mu jenom připomněl, že to byl on, který s ODS navyšoval DPH sníženou sazbu z 5 a dostali jsme se až na 15 %. Takže my to chceme vrátit. To je všechno. Když jsme vstupovali do Evropské unie, tak jsme měli DPH 5 a 19. Dneska máme 15 a 21. Naše koaliční vláda přišla se snížením DPH na léky, knihy, dětskou výživu. Požádáme Evropskou komisi i o snížení na pleny, jak to požaduje KDU-ČSL, i když je to pravděpodobně proti směrnici. Takže dlouhodobý cíl je snižovat daně. Pravice navyšovala daně. My je snižujeme. Už minulý rok jsme přišli o 22 miliard, ale vybrali jsme o 72 miliard navíc.
Takže si myslím, že cíl je jasný. Snižovat daně a mít maximálně dvě sazby. Ano, to je dlouhodobý cíl. Stejný cíl jako snižovat deficit, nenavyšovat zadlužení. A to se nám daří. Takže já chápu, že je opozice naštvaná, ale myslím si, že koaliční vláda si to odpracovává a je úspěšná a jsme jenom na počátku cesty. Takže snižujeme daně. Ano, chceme se vrátit na 10 % na vše, na tu sníženou sazbu. (Tleská poslanec Foldyna z ČSSD a poslanec Chalupa z ANO.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu a prosím k mikrofonu pana poslance Kučeru také s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den. Děkuju za slovo. Vážená paní předsedající, vážené dámy a vážení pánové, mně se velice obtížně reaguje na ty lži a demagogie z úst ministra financí Andreje Babiše. Už se stalo jistým folklórem, že taková ta demagogická prohlášení tady zaznívají celkem běžně. Já tedy budu pouze reagovat na to vystoupení, kde zmiňoval mé jméno a mé povídání o Slovinsku. V rychlosti jsem si tady vytáhl některé informace, abych samozřejmě tu demagogickou lež Andreje Babiše trochu uvedl do nějakých mantinelů.
Zavedení online pokladen přineslo slovinskému ministru financí Dušanu Mramorovi smůlu. Od 2. ledna 2016 by sice měli všichni podnikatelé na pokladnách účtovat, daňoví úředníci ale musí tolerovat, že si tři čtvrtiny obchodníků ještě nestihly potřebné přístroje pořídit. Dva týdny a dva dny po zavedení pokladen musel navíc Mramor rezignovat. Tak to je ten slovinský úspěch Andreje Babiše.
To, že EET dopadne na ty nejmenší, se potvrzuje i ve Slovinsku, například na kadeřnice, to znamená ty nejmenší, o které tady zejména jde. Nevím, jestli bude taky kadeřnicím pan ministr Andrej Babiš zlevňovat tu výčepní desítku, to sudové pivo. Možná že to těm kadeřnicím taky prospěje. Takže slovinské sdružení kadeřníků hlásí, že počet kadeřníků v roce 2014 - 2 700, dnes 1 300. To je výsledek toho balkánského pokusu, který tady zavádí Andrej Babiš. To jsou konkrétní čísla. A toto je ta demagogie a lež, kterou nám tady Andrej Babiš neustále předvádí. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní s faktickou pan ministr Babiš.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuju za slovo. Myslel jsem si, že v rámci TOP 09 je nejlepší žák pana poslance Kalouska pan Laudát. Ale myslím, že pan Kučera se už dostal absolutně na vrchol napodobování v lžích. Tak pane poslanče prostřednictvím paní předsedající, já vám toho Dušana Mramora odfotím na příštím zasedání ministrů financí. Dušan Mramor je stále ministr financí Slovinska. Minule jsem s ním mluvil a přinesu vám fotku. Takže ono těžko se tady argumentuje, když lžete permanentně.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. To byly pro tuto chvíli faktické poznámky. A nyní prosím k mikrofonu pana poslance Paveru s řádnou přihláškou. (Hluk v sále. Poslanec Vácha se hlásí při cestě k mikrofonu.) Pan poslanec Vácha - máte nějakou procedurální? Námitka? Prosím. Pokud je to procedurální, můžete.
Poslanec František Vácha: Dobré ráno. Paní předsedající, minule jsme skončili tak, že jsem nevyčerpal celých svých deset minut, žádal jsem pana předsedajícího, aby přerušil schůzi. On se mě ptal - já jsem si tady přinesl ten zápis. (Ukazuje stenoprotokol.) On se mě ptal, jestli jsem vyčerpal celých svých deset minut, že to tak bere. Já jsem se proti tomu ohradil, že jsem celých svých deset minut nevyčerpal. Proto si myslím, že bych měl mít možnost dokončit svůj projev. Takže dávám námitku a žádám Sněmovnu, aby mi bylo dovoleno dokončit svůj projev.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Tak já to udělám jinak. Zeptám se Sněmovny, zda s tím má problém, že bychom umožnili panu poslanci Váchovi vystoupit, aby dokončil svůj projev. (Výkřiky v sále.) Je tady požadavek o hlasování. Dobře. Nechám o tomto návrhu hlasovat. Svolám kolegy z předsálí. Odhlásím vás a poprosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami. (Hluk v sále.)
Nyní zahájím hlasování o návrhu pana poslance Váchy, jeho žádosti, aby mohl přednést svůj projev z konce minulé schůze, protože byl přerušen.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 22, do kterého je přihlášeno 135 přítomných, pro 127, proti 3. Návrh byl přijat a prosím pana poslance Váchu k mikrofonu.
Poslanec František Vácha: Já bych chtěl váženým kolegyním a váženým kolegům poděkovat za velkorysost, ale teď nevím, kolik budu mít minut, po pravdě řečeno. Takže bych začal někde tam, kde jsem skončil.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já to beru tak, že máte deset minut, protože Sněmovna vám umožnila vystoupit. Takže máte svých deset minut.
Poslanec František Vácha: Tak to děkuju úplně. (Pobavení v sále.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Prosím pokračujte a poprosím sněmovnu o klid. Prosím.
Poslanec František Vácha: Děkuji. Tak to jste velkorysost sama. Takže znova děkuju. Já bych se tedy vrátil k těm částem, kde mě pan ministr přerušil, takže jsem nemohl jasně argumentovat. Mluvil jsem o tom, co je pro nás nejdůležitější, jsou argumenty. Ze začátku jsme slyšeli pouze argumenty pana ministra. On se teď vrátil k některým výrokům, k některým projevům z minula a procházel jednotlivé argumenty. Myslím si, že kolegové, jelikož to byla první vystoupení, se k tomu vrátí, takže já se k tomu vracet nebudu. Nicméně opět bych chtěl poděkovat panu poslanci Koníčkovi za jeho musím říct perfektní výkon a perfektní přípravu. ***