(Jednání bylo zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 36. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Než pokročím k pořadu schůze, tak vás chci informovat, že po osmé hodině jsem dostal informaci od ochranné služby policie, že existuje výhrůžka možnosti uložení výbušniny v Poslanecké sněmovně. Byl jsem informován, že policie přijímá všechna potřebná opatření, nicméně to riziko nebylo vyhodnoceno tak, že by mělo mít vliv na chod Poslanecké sněmovny, takže pokud nedojde ke změně, budeme pokračovat v jednání.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Já hlasuji s kartou číslo 3.

Sděluji vám, že o omluvení své neúčasti požádali tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Adamec - bez udání důvodu, paní poslankyně Aulická Jírovcová - pracovní důvody, pan poslanec Bartošek z odpoledního jednání - pracovní důvody, pan poslanec Běhounek - osobní důvody, pan poslanec Benešík do 10.30 - pracovní důvody, pan poslanec Birke - bez udání důvodu, paní poslankyně Bohdalová - osobní důvody, pan poslanec Gabal do 10.30 - pracovní důvody, pan poslanec Gabrhel - pracovní důvody, paní poslankyně Hnyková od 10 do 14.30 - pracovní důvody, pan poslanec Jakubčík - pracovní důvody, paní místopředsedkyně Jermanová od 13 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Kott do 10 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Kučera - pracovní důvody, pan poslanec Luzar od 14.30 hodin - osobní důvody, pan poslanec Mihola - pracovní důvody, pan poslanec Nekl od 14.30 hodin - pracovní důvody, paní poslankyně Němcová do 18 hodin bez udání důvodu, paní poslankyně Nohavová - pracovní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Ondráček - zahraniční cesta, paní poslankyně Pěnčíková - pracovní důvody, pan poslanec Pfléger - pracovní důvody, pan poslanec Pilný - pracovní důvody, pan poslanec Pleticha do 14.30 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Rykala - osobní důvody, pan poslanec Sedláček - osobní důvody, paní poslankyně Semelová - pracovní důvody, pan poslanec Schwarz do 15 hodin bez udání důvodu, pan poslanec Snopek - osobní důvody, pan poslanec Soukup do 10 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Svoboda - bez udání důvodu, pan poslanec Vácha - pracovní důvody, paní poslankyně Válková do 10 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Votava - pracovní důvody, pan poslanec Vozka - pracovní důvody, pan poslanec Vyzula - pracovní důvody, paní poslankyně Wernerová - pracovní důvody, pan poslanec Zemánek - pracovní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: pan předseda vlády - pracovní důvody, zahraniční cesta, pan ministr Babiš - zahraniční cesta, pan vicepremiér Bělobrádek - zahraniční cesta, pan ministr Dienstbier - pracovní důvody, pan ministr Chovanec - pracovní důvody, pan ministr Jurečka od 14.30 - pracovní důvody, pan ministr Němeček z pracovních důvodů, pan ministr Pelikán do 14.30 - pracovní důvody, paní ministryně Valachová z pracovních důvodů a pan ministr Zaorálek do 14.30 rovněž z pracovních důvodů.

Tolik tedy omluvy. Dnešní jednání zahájíme bodem 211, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 hodin proběhne jejich losování.

 

Přistoupíme tedy k bodu

 

211.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Na pořad jednání této schůze Sněmovny bylo předloženo celkem sedm odpovědí na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z tohoto důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Dnes nám zbývají tři. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Sněmovny, které zní, že není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.

Přistoupíme tedy k první interpelaci, což je interpelace pana poslance Vojtěcha Filipa, na kterou odpověděl pan ministr financí Andrej Babiš, a týká se to postupu Ministerstva financí při objasňování případů manipulace při odprodeji státních pohledávek. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 605. Projednávání bylo přerušeno a pan kolega Filip si přeje vystoupit. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane ministře, já trvám na tom, aby dál zůstalo přerušeno projednání této písemné interpelace na ministra financí Andreje Babiše. Jde totiž o postup Ministerstva financí ve správě pohledávek, které tam zůstaly za nezaplacené privatizační věci. A nejde o nějakou drobnost. Jde o to, co bylo postoupeno postupně z konsolidační banky na konsolidační agenturu a z konsolidační agentury na Ministerstvo financí, a ve správě Ministerstva financí jsou poměrně velké majetky. Jako jeden z největších je to samozřejmě otázka papírny v Kršku ve Slovinsku, která je v majetku Ministerstva financí, není ani ve správě Úřadu pro zastupování majetkových práv státu, což je podivné, ale budiž, to je věcí ministra financí, vůbec to nezpochybňuji, ale jsou tam samozřejmě další záležitosti, které procházely trestním řízením u některých majitelů. Nebudu tady vysvětlovat otázky kolem některých firem ať už na Ústecku, nebo na Opavsku apod.

Já jsem přesvědčen, že je důležité, aby Sněmovna byla seznámena, jak se s těmito pohledávkami dále nakládá, jak se evidují a jak se vymáhají. Proto trvám na tom, aby do doby, než bude při bodu odpovědi na písemné interpelace přítomen ministr financí Andrej Babiš, byla tato odpověď na písemnou interpelaci přerušena. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane místopředsedo. Mám za to, že jsme při minulém projednávání hlasovali o přerušení do doby přítomnosti ministra financí. Mám zde poznámku od legislativy, že i když jsme to odhlasovali minule, tak bychom to měli odhlasovat znovu. Předpokládám, že navrhujete, pane místopředsedo, abychom projednávání této interpelace přerušili do přítomnosti ministra financí. Já vidím, jaká je situace na tabuli. (59 přítomných.) Ještě chvíli vyčkám, zda se nezvýší kvorum.

Kolega Koníček. Prosím.

 

Poslanec Vladimír Koníček: Vážený pane předsedo, já bych chtěl vyjasnit legislativně, jaký je postup, protože ta situace je tady opakovaně. Přeruší se do přítomnosti ministra, ta interpelace se i bez přítomnosti ministra otevře - a co teď, když jsme přerušili do přítomnosti ministra? Já si myslím, že takový postup je nešťastný. Není v souladu s usnesením, které už jsme přijali. Prosím o vysvětlení, jak i v jiných - protože obdobných interpelací je tam několik - případech budeme postupovat.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, to je samozřejmě legitimní dotaz. Mě sice přesvědčuje legislativa o tom, že se minule o přerušení nehlasovalo, ale to bychom museli asi konzultovat se stenozáznamem. Každopádně já nemohu bránit kolegovi Filipovi vystoupit, nota bene ve chvíli, kdy má přednostní právo, ale asi nejčistší řešení bude, pokud zde bude 67 poslanců, abychom o přerušení hlasovali.

(Poslanec Fiedler říká předsedajícímu mimo mikrofon, že se určitě minule hlasovalo.)

Kolega Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, dámy a pánové, přeji hezký dobrý den. Já si myslím, že pan kolega Koníček se zápalem sobě vlastním vysvětloval věc, která je přirozená. My si s tím samozřejmě poradíme jako Poslanecká sněmovna. Je škoda, že to říká v převážné většině pouze komunistickým poslancům, protože kolegové a kolegyně z ostatních politických stran asi zatím ještě jsou na cestě do práce.

Já nevím, jak si s tím teď poradíme. Dokud nebude kvorum, nemůžeme hlasovat. Přestávku na klub se mi zrovna brát nechce, plýtvat se svou přestávkou nebudu, takže holt budeme čekat, až při intenzivním zvonění pana předsedy se přece jenom dostaví dostatečný počet poslanců a poslankyň do zaměstnání. pardon, do práce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP