(9.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Je patrná snaha předejít adresné odpovědnosti konkrétního ministerstva. Legislativně navrhovatelé upřednostňují cestu přijetí krátkého samostatného zákona před teoretickou možností doplnění buďto obecního kompetenčního zákona. Jedná se o stručnou úpravu, neboť konkrétní opatření je pak možné následně přijmout na úrovni usnesení vlády bez přijímání zákonných případně podzákonných norem. To byl bod číslo 1.
Druhý bod, který navrhuji pevně zařadit, je bod číslo 80 našeho schváleného programu. Je to návrh vládních i opozičních poslanců, návrh poslanců Stanislava Polčáka, který už je skoro rok a půl v Evropském parlamentu, Jana Chvojky, Pavla Blažka a Jana Farského na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů. Sněmovní tisk má nízké číslo 232. Tento návrh zákona byl předložen Poslanecké sněmovně dne 13. června 2014.
Účelem návrhu tohoto zákona je vytvořit zákonný rámec pro využití odborného i morálního potenciálu bývalých soudců Ústavního soudu při vytváření ústavního systému České republiky. Zároveň je jeho účelem zajistit jejich důstojný status po ukončení funkce ústavního soudce. Institut emeritního soudce Ústavního soudu je analogický institutu emeritního profesora v oblasti českých vysokých škol, resp. emeritního vědeckého pracovníka Akademie věd České republiky. Návrh předpokládá u emeritních soudců Ústavního soudu a u kolegia emeritních soudců Ústavního soudu poradní funkci, jakož i působení odborné, resp. vědecké. Pro budoucnost se tím samozřejmě vytváří legislativní prostor pro využití jejich odborných a morálních kvalit garantujících nezávislé rozhodování v oblastech dotýkajících se lidské důstojnosti či etiky justice v širším slova smyslu. Mezi takové otázky lze zařadit kárnou odpovědnost soudců a státních zástupců, samosprávy soudů apod. (Odmlka - v sále je velký hluk, poslanci se hlasitě baví.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Já bych požádal levou část sálu, aby se ztišila.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, pane předsedo. Po deseti, resp. dvaceti letech působení v nezávislém postavení soudců Ústavního soudu, v postavení, v němž se tito soudci podíleli na kultivování demokratické ústavnosti v naší zemi, je potřeba tyto osobnosti i nadále využít ve prospěch České republiky.
Bod číslo 3, který navrhuji pevně zařadit, je bod našeho schváleného programu, který má číslo 85. Je to návrh vládních i opozičních poslanců a je to návrh poslanců Františka Adámka, Petra Adama, Stanislava Berkovce, Pavla Blažka, Marka Černocha a Zdeňka Ondráčka na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Sněmovní tisk má opět poměrně nízké číslo 323. Tento návrh zákona byl doručen poslancům před více než rokem, 17. září 2014.
V tomto návrhu zákona se navrhuje rozšíření výčtu trestných činů, zařazených do ustanovení § 33... (Další odmlka kvůli hluku v sále.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, já opravdu nevím, jak jinak mám dát najevo, že je potřeba snížit hladinu hluku v sále. Kolega Stanjura se cítí vyrušován ve svém projevu a já asi budu muset přistoupit k přerušení schůze, pokud se hladina hluku nesníží.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já pevně doufám, že to nebude potřeba, pane předsedo, že aspoň přibližně ticho by tady mohlo nastat.
Jedná se o rozšíření výčtu trestných činů zařazených do ustanovení § 33 trestního zákoníku u zániku trestné odpovědnosti účinnou lítostí, o trestné činy dotačního podvodu § 212 a poškození finančních zájmů Evropské unie § 260. Vzhledem k tomu, že jde o jediný novelizační bod, předkladatelé tímto odkazují, kdo budete chtít znát podrobnosti, na zdůvodnění uvedené v obecné části důvodové zprávy.
Bod číslo 4, který navrhuji pevně zařadit, je bod schváleného programu číslo 88. Opět je to návrh vládních i opozičních poslanců. Je to návrh poslanců Jitky Chalánkové, Marka Bendy, Niny Novákové, Augustina Karla Andrleho Sylora, Víta Kaňkovského a Martina Komárka na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 373/2001 Sb., o specifických zdravotních službách, a některé další zákony, sněmovní tisk má číslo 371, a byl předložen Poslanecké sněmovně 12. prosince 2014.
Tento návrh zákona vychází z následujících zásad. Omezení maximálního počtu lidských embryí, které je možné vytvořit ze zárodečných buněk jednoho anonymního dárce, zákaz asistované reprodukce v případě příbuzenství mezi původci zárodečných buněk a zavedení oddělené a omezeně přístupné evidence údajů o anonymním dárci.
Bod číslo 5 je návrh pouze vládních poslanců, návrh poslanecký. Je to návrh poslanců Antonína Sedi, Robina Böhnische, Romana Sklenáka, Bohuslava Chalupy, Dany Váhalové a dalších na vydání zákona o odškodnění za ztrátu zaměstnání z politických důvodů v letech 1948 až 1989 bývalým vojákům z povolání a zaměstnancům resortu Ministerstva obrany a o změně některých zákonů, sněmovní tisk číslo 378. Tento návrh zákona byl doručen Poslanecké sněmovně dne 19. prosince 2014.
Navrhovaná právní úprava, jak píšou navrhovatelé ve své důvodové zprávě, má dosáhnout zakotvení nároků na finanční odškodnění bývalých vojáků a zaměstnanců resortu obrany, jehož prostřednictvím budou do jisté míry v oblasti pracovněprávní odčiněny křivdy, které byly napáchány v období totalitního režimu.
Šestý bod, který navrhuji pevně zařadit, je bod číslo 93 našeho schváleného programu. Je to opět společný návrh vládních i opozičních poslanců. Je to návrh poslanců Vladislava Vilímce, Jany Černochové, Radka Vondráčka, Jiřího Junka a Jany Hnykové na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 212/2009 Sb., kterým se zmírňují majetkové křivdy občanům České republiky za nemovitý majetek... (Další odmlka kvůli hluku.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Já bych poprosil kolegy před řečništěm, aby nevyrušovali řečníka. Děkuji.
Poslanec Zbyněk Stanjura: - kterým se zmírňují majetkové křivdy občanům České republiky za nemovitý majetek, který zanechali na území Podkarpatské Rusi v souvislosti s jejím smluvním postoupením Svazu sovětských socialistických republik, ve znění zákona č. 121/2012 Sb., sněmovní tisk 403. Tento návrh zákona je jediný letošní návrh zákona. Byl doručen Poslanecké sněmovně 17. února 2015.
Z důvodové zprávy bych vám odcitoval: Návrh na odškodnění potomků těch, kteří zanechali majetek na území Podkarpatské Rusi, by bylo vhodné vrátit, či aspoň kompenzovat formou přijatého návrhu zákona.
Sedmý bod, který navrhuji pevně zařadit, je bod číslo 95 našeho schváleného programu jednání. Je to opět návrh opozičních i vládních poslanců. Je to návrh poslanců Zdeňka Ondráčka, Hany Aulické Jírovcové, Markéty Wernerové, Kristýny Zelienkové a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti, exekuční řád, ve znění pozdějších předpisů. Sněmovní tisk má číslo 238 a Poslanecké sněmovně byl předložen dne 24. června 2014.
Exekuční příkaz k pozastavení řidičského oprávnění povinného může exekutor vydat pouze tehdy, jestliže je v exekuci vymáhán nedoplatek výživného na nezletilé dítě nebo na zletilé dítě do 26 let věku, které se soustavně připravuje studiem na své budoucí povolání. To je ta navržená změna, protože dnes je to pouze do možnosti 18 let, ale ti, kteří neplatí své výživné, a pokud ty děti studují, jsou povinni se o ně starat až do 26 let, takže tam zůstává 8 let, kdy vlastně nejsme schopni tímto donucovacím prostředkem odebrání řidičského oprávnění, slangově řečeno řidičského průkazu, donutit dlužníka, aby zaplatil výživné na své děti. ***