(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane místopředsedo vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 33. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými hlasovacími kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Oznamuji, že já hlasuji s kartou č. 6.
Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti požádali tito poslanci a členové vlády: pan poslanec Adamec - bez udání důvodu, pan poslanec Andrle Sylor - rodinné důvody, paní poslankyně Bebarová Rujbrová od 11.30 hodin - zahraniční cesta, pan poslanec Běhounek - zdravotní důvody, pan poslanec Beznoska - pracovní důvody, pan poslanec Brázdil - bez udání důvodu, pan poslanec Fiala - pracovní důvody, pan poslanec Grebeníček - pracovní důvody, paní poslankyně Halíková - pracovní důvody, paní poslankyně Hnyková - pracovní důvody, pan poslanec Holík do 10. hodiny - pracovní důvody. (V sále je velký hluk.)
Kolegyně a kolegové, já neslyším sám sebe. Prosím, usaďte se na svá místa, ztište se prosím a až potom budeme pokračovat. Pokud to nepomůže, budu žádat adresně.
Pan poslanec Klaška - osobní důvody, paní poslankyně Matušovská - osobní důvody, pan poslanec Nekl - zahraniční cesta, pan poslanec Pavera - osobní důvody, pan poslanec Pleticha - pracovní důvody, pan poslanec Plzák - osobní důvody, paní poslankyně Putnová - pracovní důvody, pan poslanec Rykala - osobní důvody, pan poslanec Seďa - zahraniční cesta, pan poslanec Schwarzenberg - pracovní důvody, pan poslanec Šrámek - zahraniční cesta, pan poslanec Vilímec - pracovní důvody, pan poslanec Vondrášek - zdravotní důvody, pan poslanec Vozdecký - zdravotní důvody, pan poslanec Ženíšek - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvá pan ministr Brabec - zahraniční cesta, paní ministryně Marksová - zdravotní důvody, pan ministr Pelikán - zahraniční cesta, paní ministryně Šlechtová - pracovní důvody, paní ministryně Valachová - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek od 10.30 hodin - rovněž pracovní důvody. Tolik tedy omluvy.
Dnešní jednací den bychom měli věnovat pevně zařazeným bodům a to bodům 132, 131, 5, 7, 8, 3, 20, 63, 62, 61 a 59.
V této chvíli dám slovo panu předsedovi Černochovi. Potom pan předseda Sklenák.
Poslanec Marek Černoch: Hezké dopoledne, dámy a pánové, pane předsedo. Rád bych navrhl předřazení bodu č. 105. Jedná se o návrh na změnu zákona o církvích a náboženských společnostech. Je to sněmovní tisk 453 a požádal bych vás, abychom ho dnes zařadili jako sedmý bod, tedy zařadit ho za již zařazené smlouvy a druhá čtení tak, abychom ho mohli projednat jako první zákon z bloku prvních čtení. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane předsedo, jako sedmý bod, to znamená za bod 20? První bod prvních čtení. Dobře. To tak bude asi. Dobrá. Pan poslanec Dolejš Richard hlasuje s kartou 13 a slovo má pan předseda Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, dovoluji si navrhnout, abychom zrušili pevné zařazení bodu 3, zákona o pojišťovnictví, tisk 414, v dnešním dni. Nenavrhuji vyřazení ze schůze, pouze zrušení pevného zařazení dnes.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, tomu rozumím. Zeptám se, zda jsou další návrhy. Pokud tomu tak není, tak budeme hlasovat. Přivolám ještě kolegy z předsálí a máme zde dva návrhy.
První návrh je návrh pana poslance Černocha, abychom bod 105, tisk 453 zákon o církvích, zařadili za bod 20, tedy jako první v bloku prvních čtení. O tom rozhodneme hlasováním.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 87, přihlášeno je 130, pro 57, proti 31. Tento návrh nebyl přijat.
Pan předseda Sklenák navrhuje, aby u bodu 3 bylo zrušeno jeho pevné zařazení na dnešní den. Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. To je pojišťovnictví. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 88, přihlášeno je 132, pro 130, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali se změnami pořadu a nic nám nebrání, abychom se věnovali jednotlivým bodům. Prvním bodem bude
132.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Opční protokol k Úmluvě o právech
dítěte zavádějící postup předkládání oznámení
/sněmovní tisk 505/ - druhé čtení
Prosím pana ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, aby se ujal slova.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobré ráno, dámy a pánové, vážení kolegové, pane předsedo. Já bych rád vás požádal o vyslovení souhlasu s ratifikací -
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane ministře, já se omlouvám, ale je to asi potřetí, kdy žádám sněmovnu o klid, a stále bezvýsledně.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Aha. Já bych vás chtěl požádat také kolegové, abyste chvilku jenom poslechli několik slov na úvod k uvedení této smlouvy, kterou bychom měli ratifikovat. Jedná se o smlouvu, která se týká ochrany práv dítěte.
Protokol, jeho podstata je v tom, že on stanovuje postup. Jakmile je předloženo oznámení o porušení, jakým způsobem se má dále postupovat. Je to prostě další krok k posílení práv v oblasti ochrany dětí. Takové oznámení bude moci podat jednotlivec, skupina lidí, smluvní strana této úmluvy, stát, který zjistí nějaké podobné porušení.
Vás by mohlo napadnout, jestli se to týká také norských dětí vzhledem k tomu, jak je to aktuální. Informuji vás rovnou, že Norsko není smluvní stranou tohoto protokolu, a i kdyby se stalo Norsko smluvní stranou, tak by se případy mohly stát součástí šetření až po vstupu. To znamená, nedá se to zpětně. To vám říkám jenom pro zajímavost vzhledem k tomu, že téma je tady aktuální.
Co se týče také toho, jak je rozhodnutí výboru pro ochranu práv dítěte závazné, tak bych vás chtěl informovat, že stát, když přistoupí ke smlouvě, tak se zavazuje zvažovat závěry výboru, nebo zvažovat závěry učiněné výborem v posuzovaných případech údajného porušování práv dítěte. Stát je povinen s výborem spolupracovat při projednávání podání a výbor také může poskytnout služby při nalezení smírného řešení. Výbor ale nemá soudní povahu. Není to tak, že by výbor sám mohl potom věc rozhodnout. Tak to tedy není. Je to posílení práv dítěte, je to možnost otevřít to na mezinárodním fóru, neznamená to ovšem ale nějaké automatické vyřešení tím, že výbor něco rozhodne. Takto tento protokol bohužel nefunguje.
Jak už jsem řekl, je možné podávat až ta porušení, ke kterým dojde až po tom, co ratifikace proběhnou mezi státy, které se k němu přihlásí. My podobný stížnostní mechanismus vlastně v České republice známe. Například je to úmluva proti mučení, kterou máme v ČR. Proti mučení nebo proti ponižujícímu zacházení, trestání lidí. To je opční protokol k úmluvě. ***