Středa 21. října 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Martin Kolovratník)

179.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny
 

Jsou to návrhy na změny ve složení orgánů Sněmovny. Pak tam máme připravené dva body na tajnou volbu, ty by měly proběhnout ve Státních aktech. Pan předsedající teď tedy otevřel první bod, je to číslo 179. Návrh na změny ve složení orgánů. (Předsedající souhlasí.) Děkuji.

Než se pustíme do hlasování, tak kvůli stenozáznamu vás přece jenom poprosím zhruba o dvě minuty trpělivosti, kdy jsem povinen provést krátkou rekapitulaci tohoto bodu. On je de facto otevřen od 27. schůze Sněmovny z 30. dubna letošního roku. Tehdy jsme tento bod přerušili s tím, že jsme na žádost poslaneckého klubu Úsvit odvolali některé naše kolegy, bývalé členy klubu Úsvit, z orgánů Sněmovny a navržené nominace tehdy nebyly schváleny, neboť byl vznesen nový požadavek, a to je uloženo i ve stenoprotokolu, přepočítat tu pracovní tabulku, která reflektuje jednací a volební řád Sněmovny na snížený počet v té době 10 členů klubu Úsvit. Tajemnice volební komise poté chystala tabulku, nejdříve na 10, poté na 9 členů klubu Úsvit. Ale pak došlo ještě k několika změnám u našich kolegů, bylo to 15. 7., kdy vystoupil pan poslanec Holík, a následně 15. 9. pan poslanec Petr Adam. Takže ve finále nakonec jsme přepočítali a pracujeme s tabulkou pracující s 8 členy poslaneckého klubu hnutí Úsvit.

Podle té nové tabulky, toho nového poměrného zastoupení, došlo ke změnám především v 25členných orgánech a v 15členných orgánech Poslanecké sněmovny, kde nově ta místa připadají v jednom případě u těch velkých orgánů 25členných klubu ČSSD a u těch 15členných klubu KSČM. My jsme tuto situaci diskutovali ve volební komisi, nechali jsme si zpracovat i stanovisko legislativního odboru Sněmovny. Většina z vás, nebo vaši kolegové v komisi s ním byli seznámeni. Já teď krátce okomentuji.

Legislativa řekla, že jsou vlastně možné oba dva přístupy, to znamená, buď striktně trvat na tom, že vždy při každé změně budeme přepočítávat, ale také že může být dohoda, politická dohoda jednotlivých klubů, že zachováme to ustavení a ten poměr tak, jak byl použit po volbách v roce 2013, a vlastně k této poměrně složité situaci za dobu existence tohoto jednacího řádu od roku 1995 opravdu dochází poprvé. To je komentář k tomu výkladu legislativy. A budu pokračovat.

Na 31. schůzi 18. září Poslanecká sněmovna po dohodě provedla změny pouze v orgánech, kde ty změny byly možné, to znamená klasicky párově proti sobě rezignace proti nominaci, případně nominace na neobsazená místa v orgánech, bylo to usnesení č. 878, a tím jsme toho 18. září tento bod ukončili.

A co se dělo teď v říjnu, to si asi budete začerstva pamatovat. Na žádost poslaneckých klubů komise vyhlásila novou lhůtu, nejdříve to bylo do 5. října, pak jsme ji ještě posunuli na 19. října a do té doby byly volební komisi doručeny rezignace a nominace poslaneckých klubů, ale také nominace na místa v orgánech Sněmovny, která jsou zatím, a to až do této chvíle, stále obsazena poslanci současnými či bývalými poslaneckého klubu Úsvit.

Nakonec jsme se na komisi dohodli včera, v úterý, přijali jsme usnesení č. 120, které máte rozdáno na lavicích a které konstatuje za prvé bezproblémové návrhy na rezignace, proti tomu v tom prvním bodu návrhy na nominace, které jsou odsouhlasené a v pořádku, to znamená, jsou to nominace na místa, která budou po rezignacích uvolněna nebo už jsou uvolněna a odpovídají i poměrům podle oné přepočítané tabulky, a potom ve třetím bodu toho usnesení konstatujeme další návrhy poslaneckého klubu KSČM, kde však, jak jsem již řekl, tato místa jsou zatím personálně naplněna a v tuto chvíli tu změnu nebude možné uskutečnit.

Připomenu, že v souladu s jednacím řádem Sněmovny tyto volby vždy provádíme formou veřejného hlasování pomocí hlasovacího zařízení, takže já i v tuto chvíli, nebo za malou chvíli doporučím, abychom po rozpravě k navrženým kandidátům - ještě jednou se odvolávám na usnesení č. 120 volební komise ze dne 20. října, které jsme vám distribuovali, takže pokud souhlasíte, nebudu zdržovat a nebudu ho v tuto chvíli číst, tak abychom nejdříve hlasovali en bloc o rezignacích, pokud budou schváleny, tak poté abychom pomocí hlasovacího zařízení provedli volbu u těch bezproblémových nominací, a nechávám to na vašem názoru v rozpravě, aby ty nominace také byly provedeny en bloc, tedy jedním hlasováním, samozřejmě pokud někdo z vás navrhne jiný způsob, například hlasování po jménech, tak i to je možné.

Takže to je teď ode mě úvodní slovo, a pane předsedající, prosím o otevření rozpravy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi volební komise Martinu Kolovratníkovi. Otevírám rozpravu a první je přihlášen pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já mám protinávrh. Já jsem slyšel o těch nominacích, že klub KSČM nominuje pana poslance Holíka, který není členem klubu KSČM. Takže navrhuji, protože je to velmi nezvyklé a podle mě se to tak dělat nemá, navrhuji oddělené hlasování o té jedné jediné nominaci, o těch ostatních můžeme hlasovat en bloc. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Kdo dál do rozpravy? Pokud nikdo, rozpravu končím a můžeme tedy hlasovat, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Takže já registruji protinávrh vlastně k proceduře hlasování. Poznačím si tedy, že u nominací budeme zvlášť hlasovat o návrhu KSČM. Je to návrh nezařazeného poslance Jaroslava Holíka do výboru pro životní prostředí. Zatím pokud není jiný návrh, tak ostatní nominace bychom hlasovali dohromady. Je s tímto souhlas? Je s tímto souhlas, dobře.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Jiný návrh nepadl, můžeme tak hlasovat. Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Takže můžeme. A nyní tedy, pane předsedající, si vás dovolím poprosit, abyste nejdříve en bloc nechal hlasovat o navržených rezignacích.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Já vás nejdřív odhlásím. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

O rezignacích na jednotlivá místa ve výborech budeme hlasovat v hlasování 126, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přijetí těch rezignací. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 126, z přítomných 138 pro 138, nikdo proti, návrh byl přijat, můžeme pokračovat.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Takže děkuji. Nyní poprosím, pane předsedající, abyste nechal hlasovat. A budou to tedy dvě hlasování o volbě poslanců do orgánů Poslanecké sněmovny. Začněme tedy návrhem pana poslance Stanjury, to znamená hlasování o návrhu, který podal poslanecký klub KSČM. Je to návrh na volbu Jaroslava Holíka, nezařazeného, do výboru pro životní prostředí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 127. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 127, z přítomných 138 pro 79, proti 32. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Vypořádali jsme se s tímto jedním návrhem a nyní prosím o hlasování en bloc všech ostatních nominací. Pokud je souhlas, máme je v usnesení, takže je nebudu číst.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Vyžaduje někdo přečíst ty návrhy? Není tomu tak.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 128. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 128, z přítomných 139 pro 136, nikdo proti. Návrh byl přijat. Prosím, můžeme pokračovat, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. V poslední větě k tomuto bodu se odvolám na zmíněné usnesení č. 120 bod 3, kde volební komise konstatovala, že obdržela od poslaneckého klubu KSČM návrhy na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Tyto orgány však v tuto chvíli jsou personálně naplněny, a proto nebylo možné změny uskutečnit. Ten návrh jste obdrželi pouze pro informaci a samozřejmě za volební komisi budu avizovat, že do dalších schůzí, předpokládám tedy do řádné schůze v listopadu, vyhlásíme na změny v orgánech standardně novou lhůtu a můžeme i s touto záležitostí pracovat nadále.

V tuto chvíli konstatuji, že tento bod končí. Poslanecká sněmovna provedla změny ve svých orgánech, jak je navrhly poslanecké kluby. A poprosím, pane předsedající, o zahájení volebního bodu č. 180.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já ho hned zahájím, ale předtím mám přihlášku s přednostním právem předsedy klubu TOP 09 pana Miroslava Kalouska. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, pane předsedající. Jenom zdvořilou poznámku. Kolegyně, kolegové, vy se na mě občas zlobíte, když použiji obrat "komunisté ve všech politických stranách v této Sněmovně". Já to budu dál občas používat a prosím, jako indikátor vezměme hlasování, kdy jste hlasovali o nominaci klubu KSČM pana poslance Holíka, který vůbec není z KSČM. A já to respektuji. Ale prosím, aby tato sjetina byla historicky uložena, aby bylo zřejmé, kdo všechno jsou ti komunisté napříč všemi kluby v Poslanecké sněmovně, aniž bych tomu dával znaménko plus nebo minus. Prosím pěkně, já to nekritizuji. Já jenom chci, abychom si toho byli vědomi. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda klubu KSČM Pavel Kováčik, poté pan poslanec - no ale to bude složité s Radimem Fialou. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Paní a pánové, já si myslím, že tohle vůbec není o členství v politických stranách. Je to o dodržování principu poměrného zastoupení, o kterém tady převážná většina z nás mluví jako o principu, který respektuje a uznává. A já jenom tvrdím, že pan kolega Holík není a nestává se komunistou, je členem výboru pro životní prostředí z titulu své odbornosti. Naši členové výboru pro životní prostředí, oba dosavadní členové, se za něj jako za odborníka zaručili. Nominace byla s naprosto čistým svědomím, aniž se jakkoli posouvalo politické stranictví jak pana kolegy Holíka, tak těch z vás, kteří jste pro tuto nominaci hlasovali a kterým za to odpoutání se od přísně politického posuzování moc děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Mám ještě přihlášku pana poslance Kalouska a pana poslance Fialy. A protože jsme mimo body, tak mohu učinit jenom to, že pana kolegu Fialu budu mít v rozpravě k Technologické agentuře, kde se k některým věcem může vyjádřit. Protože tam bude rozprava, já ho nepovedu k věci, vím, že se chce vyjádřit k tomu, co proběhlo, pravděpodobně. Ale udělám to takto, jestli se na mě nebudete zlobit.

Pan poslanec Kalousek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Omlouvám se už vskutku naposledy a nechci se přít ani nechci, aby to znělo jakkoliv konfrontačně. Jenom protestuji proti tomu, že bych tady snad řekl, že pan poslanec Holík stal se teď komunistou. Já jsem jenom chtěl říct, že to hlasování o jeho účasti jednoznačně identifikuje ty, kteří jsou komunisté ve všech poslaneckých klubech v této sněmovně. To je fér, to si myslím a to si může z toho hlasování každý přečíst. Například bohužel členové KDU-ČSL, pokud vím, to byli v zásadě všichni.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda Kováčik. Vy my to neulehčujete dneska. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Ostatně nejsme tady od toho, abychom vám to, pane předsedající, ulehčovali, ale od toho, abychom si vyřídili, co vyřídit třeba jest, a posunuli se dále k tajné volbě, která nás čeká. Ale jen krátce. Pane předsedo poslaneckého klubu TOP 09 prostřednictvím pana předsedajícího, správně jste mluvil ve všech politických stranách, mám pocit, že i od vás pro to kdosi hlasoval. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já sice vnímám faktickou přihlášku pana poslance Ludvíka Hovorky, ale my jsme mezi body a nemohu. Tady mohu dát slovo předsedovi klubu KDU-ČSL panu poslanci Miholovi. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Tak za prvé, pan předseda klubu TOP 09 by se měl podívat, jestli opravdu všichni, když tedy používá to slovo. A za druhé. Já si myslím, že jsme hlasovali pro člověka, který je tam psán jako nezařazený. Odmítám jako člověk, který, zdůrazňuji, si s komunisty nikdy nezadal, nikdy ani nebyl pionýr ani nijak jiným způsobem s režimem nebyl spjat, tak abych tu slyšel mravokárné řeči od pana Kalouska, který naopak plánoval s komunisty koalici. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Eviduji přihlášku pana poslance Miroslava Kalouska. Jsme mezi body, hovoří jenom ti, kteří mají přednostní právo. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já jsem slíbil minule, že vystoupím naposledy, ale myslím, si, že na upřímnou omluvu se vždycky prostor najde.

Já bych se vám chtěl prostřednictvím pana předsedajícího, pane předsedo Miholo, hluboce omluvit. Já jsem se také podíval na tu sjetinu. Máte pravdu, nehlasovali jste stejně. Ne všichni členové klubu TOP 09 jsou komunisté. Omlouvám se vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, dobře. Protože nemám žádnou... (Smích a pokřiky v sále. Potlesk.)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: To bylo takové hezké freudovské přeřeknutí. Členové klubu TOP 09 hlasovali jednotně. (Výkřiky: Ne.) Členové KDU-ČSL nikoliv, takže ještě jednou se omlouvám, pane předsedo Miholo, ne všichni lidovci jsou komunisté. Trvám na této omluvě a prosím, abyste ji přijal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Já myslím, že můžeme tuto mimoběžnou rozpravu ukončit a začít bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP