(14.50 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já vylučuji, že jste to neslyšel, protože jsme to slyšeli všichni a já nebyl schopen to překřičet. Je otázka, do jaké míry, pane předsedo, se budeme brát navzájem vážně. Jinými slovy poté, co skončí hluk zleva, neboť tam zase začal... (Poslanec se odmlčel.) Vzhledem k tomu, že již skončil hluk zleva, tak si dovoluji říct - (Ze sálu se ozývá vícekrát pšt.) Děkuji. (Veselost v sále.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegové, já prosím aspoň o minimální míru důstojnosti v sále. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: - že tady na této schůzi máme dvě předlohy, z nichž obě dvě umožňují vládní koalici schválit vyšší zdanění hazardu k 1. 1. 2016 - opakuji, k 1. 1. 2016 - aby to současně byl vládní návrh a výraz vůle vládní koalice. To, co se jmenuje návrh pana poslance Volného, tady nemá co dělat za prvé proto, že projednáváme vládní priority, a já odmítám vzít za své, že jeden poslanec je větší priorita než jiný poslanec, a za druhé to, co navrhuje pan poslanec Volný, vy nechcete schválit. Vy chcete schválit něco úplně jiného. A to něco úplně jiného můžete vložit do vládního návrhu, který projednáváme ve stejné dny a ve stejné hodiny jako tento poslanecký návrh pana poslance Volného.

Já se nesnažím o nic jiného než vás upozornit, že míra arogance, míra procesní neschopnosti, kterou tahle koalice provozuje, docela přesahuje normální meze. Ještě jednou. Rozumím tomu, že ty sazby, na kterých jste se dohodli a u kterých jste se dohodli, že tím podvozkem, že tím nekompetentním hluchým podvozkem bude návrh pana poslance Volného, potřebujete mít účinné k 1. 1. 2016. Ale to můžete úplně stejně, jako když je navrhnete do vládního návrhu o loteriích, jenom tam pozměníte účinnost. A my prostě odmítáme projednávat poslanecký návrh, který má přednost před všemi ostatními poslaneckými návrhy, které tady již rok leží a nemohou přijít na pořad této schůze jenom proto, že předkladatelé nenašli společnou řeč s vládou, že když předložili A, že budou souhlasit s tím, že ten vnitřek bude B. Ze stejného důvodu odmítáme projednávat návrh pana poslance Volného.

Já jsem se tady přiznal k tomu, že jsem nevěřil, pokud jsme uzavřeli dohodu na organizačním výboru a na grémiu, že skutečně tento nesmysl projednávat nebudeme, že by někdo našel odvahu říct a navrhnout, že to projednávat budeme. Pan předseda Faltýnek tu odvahu nalezl. Já se omlouvám, že jsem podlehl představě o minimální úrovni projednávání na Poslanecké sněmovně a hlasoval jsem pro návrh poslance Faltýnka. Hluboce se za to stydím.

Navrhl jsem revokaci. Tato revokace nebyla přijata. Chcete projednávat návrh pana poslance Volného. Dovolte, abych vám řekl, že v takovém případě už neprojednáte tento týden nic jiného. Nemyslím si, že to je rozumné řešení. Kdyby snad pan poslanec Volný chtěl svůj návrh stáhnout, protože prostřednictvím vládního návrhu může dosáhnout stejného výsledku, já bych si toho vážil. Pokud bude trvat na projednání svého návrhu, chci mu garantovat, že ho neprojedná. Rozumím tomu, že panu poslanci je to možná jedno, ale před svým guru to bude těžko zdůvodňovat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Žádné další přihlášky s přednostním právem neeviduji.

 

Můžeme se tedy věnovat schválenému pořadu schůze, což je bod

 

95.
Návrh poslanců Soni Markové, Stanislava Grospiče, Stanislava Mackovíka,
Miroslava Opálky a Josefa Šenfelda na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 393/ - prvé čtení

Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako tisk 393/1. Prosím za navrhovatele paní poslankyni Soňu Markovou. Ještě než jí dám slovo, tak musím přečíst omluvy. Pan poslanec Fiedler rozšiřuje svoji omluvu až do 15. hodiny, pan poslanec Sedláček mezi 14. a 15. hodinou z pracovních důvodů. Pan poslanec Štětina je tady, takže omluva se ruší. Pan poslanec Kudela z dnešního jednání z pracovních důvodů a poslední je pan předseda Mihola od 14.43 hodin z pracovních důvodů.

Nyní prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Soňa Marková: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vám popřála hezké odpoledne a zároveň krátce odůvodnila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Připomínám jednu důležitou věc, že se toto jednání dnes bude týkat především otázky prvních tří dnů nemocenské, která, jak jistě víte, přestala být vyplácena v době vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených pod vedením Mirka Topolánka od ledna 2008.

Začátkem roku 2009 nabyl odložené účinnosti zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, podle něhož nemocenská přísluší zaměstnancům vždy až od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. Zákoník práce proto stanovil proplácení náhrady za ušlý příjem zaměstnance za prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti, kterou hradí zaměstnavatel od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013. Pak bylo toto období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem dočasně prodlouženo ze 14 dnů na 21 dnů s tím, že za první tři dny nemoci, které připadnou na pracovní dny zaměstnance, není poskytnuta náhrada žádná. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP