(9.30 hodin)
(pokračuje Klán)
Když se na to podíváme dál, tak podle našeho názoru zavedení registru smluv zvýší jenom byrokracii např. na malých obcích. Samozřejmě souhlasíme s výjimkou, která malým obcím dává výjimku na ty tři kroky nebo více, ale to už je v tuto chvilku jedno, ale pokud se na to podíváme a budou muset malé obce vkládat smlouvy do toho registru, samozřejmě můžete říct, že to bude tři minuty, dvě minuty, jenom klikneme a bude to tam vloženo. Teď některé smlouvy bude muset oskenovat a to pak už je problém. Protože musíme mít určitý program na převedení do formátu PDF, můžeme tomu říkat OCR nebo jakkoli jinak, a to je opět finančně nákladné. A já když použiji tady tvrzení německého spisovatele Manfreda Spitzera, který napsal knihu Digitální demence, tak by si nakonec vyklikali mozek z hlavy. My prostě budeme tak dlouho tam vkládat různé věci, až se tím zahltíme.
Ale jak jsem řekl na začátku, na všechno čeká konkurence. Mně to nikdo nebude vymlouvat. Mně to pan předkladatel stejně nevymluví. Když se zeptám právě, jak to bude s těmi státními podniky, tak jsem odpověď minule ani nedostal. Já chápu, že ČEZ má výjimku, ale co ti ostatní?
Když se podíváme dál, na další pozměňovací návrhy, tak podpoříme pozměňovací návrh pana poslance Vilímce, Kaňkovského, Kalouska a částečně pana poslance Stanjury. Tyto pozměňovací návrhy podle našeho názoru zkvalitní a zlepší registr smluv a nedojde k ohrožení samotného státu. Ale opravdu mě mrzí ty státní firmy.
Mohu deklarovat, a to tady říkám opravdu jasně, že budeme hlasovat proti všem pozměňovacím návrhům pana poslance Farského. Jestliže projde byť jen jeden pozměňovací návrh pana poslance Farského, tak nám nezbude nic jiného než hlasovat proti registru smluv. Protože on dává zpět do zákona ČEZ, který má v tuto chvíli výjimku. Já přece nebudu likvidovat státní firmu s nějakou 63procentní státní účastí, která snáší zlatá vejce, abych jich prostě zlikvidoval. Nebo já nevím, kdo na to čeká, jestli na to čeká Amerika nebo západ. Já nevím, co tohleto je za nesmysl.
Já nechci už moc zdržovat před tím třetím čtením, protože je nás přihlášeno ještě poměrně hodně. Ale ještě zde řeknu problematiku živých smluv. My jsme to řešili s panem poslancem Vondráčkem, když jsme podali podobný pozměňovací návrh. Jedná se o ty smlouvy, které v současné době běží, tzv. živé smlouvy. Já jsem tady minule říkal něco o retroaktivitě, že ta je u nás samozřejmě zakázána. Pan poslanec Vondráček mi argumentoval, že i když je to teď normálně uveřejněno, já myslím, že na financích nebo kde to normálně uveřejnili a nic se neděje, dobře, v tuto chvilku se nic neděje, ale do budoucna se samozřejmě něco dít může. Ale to uvidíme.
Na závěr tady řeknu, že máme opravdu obavu o státní podniky typu ČEZ, Budvar, Lesy České republiky, Česká pošta a mnoho dalších, protože pokud by měly uveřejňovat uzavřené smlouvy, tak by to znamenalo jejich likvidaci. A to my, dámy a pánové, nepřipustíme. Takže pokud registr smluv bude ohrožovat státní firmy, potažmo samotný stát a jeho existenci, protože by to mohlo pak nakonec vést k rozkrádání státu, bourání státu a k různým dalším teoriím, tak pro zákon o registru smluv hlasovat nemůžeme.
Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců za KSČM.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Teď jsou tady - to je faktická? Ne. Teď jsou tady dvě přednostní práva, pan zpravodaj, po něm pan předseda Kalousek, potom s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Pane předsedo, je velmi těžké vstoupit po tak fundovaném vystoupení pana kolegy Klána, který se zajímá o takové stejné zákony jako já. My jsme se střetávali - už jsem byl zpravodaj u služebního zákona, teď se střetáváme u zákona o registru smluv. Pochopil jsem, že on je z toho - prostřednictvím pana předsedy - trošku jelen, z toho zákona, kdyby to sledoval tak dlouho jako já, tak by to chápal trošku víc. Nicméně chtěl bych říct na úvod něco lehce v žertu a potom vážně.
Na úvod: Myslím, že je to velmi závažný den pro život každého jednotlivého poslance, že se dnes hlasuje o tomto zákonu, konečně po roce a tři čtvrtě. Je to zákon, který někteří nazývají zákonem nejkrásnějším, a já si myslím, že ne úplně každý den se schvaluje zákon, který je nejkrásnější. Tento by prý mezi ně měl patřit. Uvidíme v praxi a také podle toho, jaké budou schváleny pozměňovací návrhy, jak to bude vypadat.
Chtěl bych jenom připomenout - velmi bedlivě nás sleduje již zmíněná, námi všemi oblíbená, Rekonstrukce státu. Já jsem rád, že se konečně dostal tento bod do programu, protože oni nás sledovali ve středu, v úterý, furt nás sledují, sedí u těch počítačů a monitorují a furt na to nedošlo. Teď na to konečně došlo, tak jim gratuluji. Chtěl bych vám také všem říct, že už nás nesledují jenom celebrity typu Viléma Čoka nebo Otakara Černého či Simony Babčákové, ale před včerejškem na svém facebookovém profilu i Karel Randák řekl, že velmi bedlivě bude sledovat, jak kdo hlasoval. Následky když tak ponesete sami, upozorňují. (Pobavení v sále.)
A teď už vážně. Já jsem si dneska ráno v tramvaji přečetl svůj oblíbený deník jako zpravodaj a tam jsem se dočetl jednu věc, co nás dneska čeká, mimo jiné registr smluv, a tady se píše: Už tři roky ve Sněmovně leží vcelku prosté opatření, podle něhož by obce, kraje či státní úřady musely zveřejňovat většinu svých smluv. Zákon původně z dílny TOP 09 ale nechtějí hlavně komunální politici a dosud se jim dařilo jej prostřednictvím ČSSD a ODS odkládat.
Tam bych chtěl trošičku můj oblíbený deník opravit. Za prvé si nemyslím, že došlo k nějakému záměrnému odkládání, že došlo k nějakému odkládání, které by nebylo odůvodněné. Ten zákon - ale v uvozovkách - odkládaly všechny strany, protože ten zákon, byť má nějakých - nebo ta navrhovaná podoba má nějakých 11 nebo 12 paragrafů, není tak jednoduchý. Ono to není o tom, že když má zákon 10 paragrafů nebo 11, že je jednoduší než zákon, který jich má 100. Tak tomu prostě není. Tam každý jednotlivý paragraf toho původního návrhu a toho, co teď budeme schvalovat, je velmi důležitý. Tudíž jsme se tomu věnovali velmi podrobně. Koaliční shoda a shoda napříč i s některými dalšími stranami byla velmi složitá, protože tam byly relevantní námitky, odůvodněné námitky, kterým se prostě muselo vyhovět.
Já jenom připomenu, a jsem rád, že jsem toto prosadil já na popud starostů malých obcí, starostů malých obcí ze všech různých stran, ne ODS či ČSSD, ale ODS, ČSSD, ANO myslím žádné nemělo, teď nevím, KDU-ČSL, takže je to bez ohledu na stranickou příslušnost. Jsem rád, že obce malého typu, to znamená obce menší než obce s rozšířenou působností, mají od účinnosti zákona dvouletý odklad, a jsem tomu rád, že se toto podařilo vtělit do komplexního pozměňovacího návrhu, o kterém teď chci promluvit.
Ten komplexní pozměňovací návrh je v podstatě to, co by - a za to se přimlouvám - mělo být schváleno, aby ten zákon nějakým způsobem fungoval, v nějakém režimu snesitelném jak pro obce, tak pro kraje, prostě pro všechny subjekty, kterých se týká. Na tom komplexním pozměňovacím návrhu pracovali poslanci tří koaličních stran, za ČSSD já, za ANO kolega Vondráček, za KDU-ČSL kolega Bartošek, pod gesčním vedením Ministerstva vnitra. Myslím si, že se tam podařilo vypilovat a obrousit všechny hrany, které vadily, a prosím o podporu tohoto komplexního pozměňovacího návrhu.
Poté prosím o podporu pozměňovacího návrhu pana Radka Vondráčka, který je také s vědomím koalice a s vědomím vlády, je to pozměňovací návrh, který mění gesci nad registrem smluv. Gesci nebude mít Ministerstvo vnitra, pardon, Ministerstvo pro místní rozvoj - registr smluv, ale bude to Ministerstvo vnitra. Je to pozměňovací návrh, který byl podán se souhlasem Ministerstva vnitra.
Já si myslím, že debata bude ještě živá, tak se velmi rád přihlásím a zúčastním. Prosím, pojďme to už dnes konečně, ať uděláme radost několika celebritám a lidem, kteří to sledují z Rekonstrukce státu, schválit a poslat tento zákon do Senátu. Děkuji. ***